Worldcoin, Brezilya, Hindistan ve Fransa’da İris Taramasını Durdurduğunu Açıkladı!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Worldcoin, Brezilya, Hindistan ve Fransa’da İris Taramasını Durdurduğunu Açıkladı!

Kişisel verileri toplaması nedeniyle uluslararası alanda büyük bir tartışmaya yol açan World Coin, Hindistan, Brezilya ve Fransa’da iris taramasını askıya aldı.

İçeriklerimizden anında haberdar olmak için bizleri Google News üzerinden takip edebilirsiniz!

Dünyanın en çok bahsedilen kripto para birimi World Coin, Hindistan, Brezilya ve Fransa’da iris tarama hizmeti sunmayı bıraktığını duyurdu. Kullanıcılar için temel bir özellik olan çevrimdışı alan doğrulama sürecinin tamamlanması, projeyle ilgili etik sorunlar ve dünya çapındaki düzenleyici gözetim gibi yoğun tartışmalara yol açtı.

Hindistan’daki Süreç Sessizce Durduruldu!

Worldcoin’in üç büyük pazardaki kullanıcılar için çevrimdışı küre doğrulama özelliğini durdurma kararı, Hindistan’da çok sayıda küre operatörünün sıraya girmesine rağmen sessizce alındı. Ayrıca WorldCoin’i denetleyen kuruluş olan Tools for Humanity, Moneycontrol’e göre Hindistan, Fransa ve Brezilya’da “kısıtlı erişim” girişiminde bulunulduğunu söyledi.

Özel Veri Toplama Tartışmaları ve Eleştiriler

Worldcoin projesi, kişisel verileri toplayan iris taraması gibi istilacı işlemler nedeniyle yaygın uluslararası tartışmalara yol açtı. Projeyi başlatan OpenAI kurucusu Sam Altman’ın eleştirileri de projenin etik sorunlarına odaklandı. Ancak dünya çapında pek çok kişi ve kuruluş, kişisel verilerin güvenliği ve kullanıcı mahremiyetine ilişkin endişeler nedeniyle bu projeye dair şüphelerini sürdürmeye devam ediyor.

“Worldcoin’in düzenleyici gereklilikleri karşıladığından ve doğrulanmış insanlar için güvenli ve şeffaf bir hizmet sunduğundan emin olmak için küresel ortaklarla birlikte çalışmaya kararlıyız.”

Düzenleyici Soruşturmalarla Karşı Karşıya Kalabilir

Son olarak düzenleyiciler de WorldCoin’e şüpheyle yaklaşıyor. Almanya’nın vergi otoriteleri 2022’de WorldCoin’e yönelik bir soruşturma başlatırken, İngiltere’nin veri düzenleyicisi de projenin başlatılmasından günler sonra bir soruşturma yapılacağının sinyalini verdi.

Worldcoin, Brezilya, Hindistan ve Fransa’da İris Taramasını Durdurduğunu Açıkladı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!