Web3 Nedir ? Web 3.0 İnternetin Geleceği mi?

Web3 Nedir ? Web 3.0 İnternetin Geleceği mi?
Web3 Nedir ? Web 3.0 İnternetin Geleceği mi?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Web3 Nedir ? Web 3.0 İnternetin Geleceği mi?

2014 yılında, Ethereum ve Polkadot’un kurucu ortağı ve şu anki Gavin Wood, “Web3” terimini ortaya attı. Bunu internetin geleceği olarak tasavvur etti: Kullanıcıların, merkezi aracıların veya büyük şirketlerin müdahalesinden endişe duymadan verilerinin kontrolünü ele aldığı, gerçekten demokratik, merkezi olmayan bir ekosistem.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve İnstagram kanalımızdan takip edebilirsiniz

Web 3.0 (Web3) şu anda ilk aşamalarında ve kripto topluluğundaki uzmanlar ve eleştirmenler arasında pek çok tartışmaya yol açıyor. Nedenini anlamak için, Web3’ün tüm ayrıntılarını ve bunun internetin geleceği için ne anlama geldiğini incelememiz gerekiyor.

Web3 Nedir ? Web 3.0 İnternetin Geleceği mi?
Web3 Nedir ? Web 3.0 İnternetin Geleceği mi?

Web3 nedir?

Web3, World Wide Web’in (WWW) üçüncü sürümüdür. Web teknolojilerinin bu yaklaşan sürümü, kullanıcıların ademi merkeziyetçilik ve token ekonomileri gibi kavramları web’e dahil etmelerine olanak tanır.

Web3’teki yenilik, kullanıcıları tarafından sahiplenilmeyi ve onlar tarafından kontrol edilmeyi hedeflemesidir. İnternetin mevcut durumu olan Web 2.0’da, Meta, Google ve Amazon gibi birkaç büyük teknoloji şirketi e-uzayı domine ediyor. Kuralları ve sistemi kontrol ederler ve üretilen değerin büyük bir bölümünü ele geçirirler. Web3 ile kontrol, açık kaynaklı, merkezi olmayan bir ekosistemde kullanıcılara geri getirilir. Web3, ideal olarak, aracıları içermeyen eşitlikçi bir web sürümü sağlar.

Web3’ün tam kapasitesini kavramak için, önce merkezi olmayan bir web’in ne olduğunu ve gelişiminin önceki nesil internet, Web 1.0 ve Web 2.0’dan nasıl farklı olduğunu anlamalıyız.

Merkezi olmayan web nedir?

Merkezi olmayan bir web, internetin hükümet veya şirketler yerine ona sahip olanların kontrolünde olmasına izin verir.

Bunu, dünya çapında binlerce bilgisayar sisteminde var olarak ve açık kaynak koduyla yönetilerek gerçekleştirir. Web 2.0, merkezi sunucularda bulunur ve çalıştırılan kod gizlidir. Dolayısıyla, şifrelenmiş sunucu herhangi bir arıza yaşarsa veya kapanırsa, kullanıcılar web verilerini tutan herhangi bir bilgisayar aracılığıyla verilere erişmeye devam edebilir. Bunu sağlamak için, merkezi bir yapıda var olan tüm altyapılar dağıtılmaktadır. Buna depolama, bilgi işlem, veritabanları, DNS ve diğer internet bağlantısı dahildir.

Web3 diğer sürümlerle nasıl uyum sağlar?

Doğal olarak, web’in üçüncü yinelemesi, ondan önce iki versiyonun olduğu anlamına gelir: Web 1.0 ve Web 2.0. Web 1.0, 1990’lardan 2000’lerin başına kadar uzanan internetin ilk versiyonuydu. Kullanıcılar statik web sayfalarına erişebilir ve verileri indirebilir. Ancak yapacak fazla bir şey yoktu. Web 1.0’ı gazetelerin, dergilerin ve diğer fiziksel medya biçimlerinin dijital versiyonu olarak düşünün. Web 1.0 buydu: İnternetin “salt okunur”, açık kaynaklı bir versiyonu.

Buna karşılık, Web 2.0 ile yapabileceğiniz daha çok şey vardı. 2000’lerin ortalarında, Web 1.0’ın “salt okunur” felsefesi, internetin “okuma/yazma” versiyonuna dönüştü. Veri indirmenin yanı sıra, kullanıcılar bilgi yükleyebilir. Facebook ve YouTube gibi web sitelerinin popülaritesi, insanların başkalarının gönderilerine yorum yapmasına, kendi resim ve videolarını paylaşmasına ve çevrimiçi mesajlaşma yoluyla birbirleriyle etkileşim kurmasına olanak tanır.

Kısacası Web 2.0, web’in sosyal medya çağı olarak lanse ediliyor. Web 2.0 en yüksek biçimine ulaşmış ve şimdi yerini Web3’e bırakıyor olsa da, bu çağda hala varız. Web3, İnternet’in merkezi olmayan, kullanıcıya ait bir sürümünü oluşturmak için Web 1.0’ın açık kaynak ekosistemini Web 2.0’ın etkileşimli yetenekleriyle birleştirmeyi amaçlar.

Dağıtılmış bir Web3, kullanıcı sahipliğini mümkün kılar, yani veri kontrolü, depolama ve bilgi aktarımı, tek bir merkezi ana sunucuya bağlı olmak yerine dünyanın dört bir yanına dağılmış binlerce farklı bilgisayar sisteminde gerçekleşecektir. Bu aynı zamanda mahremiyet, anonimlik ve mahremiyet sağlar.

Web3, kullanıcı kontrolünün ötesinde yeni bir iş modeli üzerinde çalışabilir. Web 1.0, parasal nakit akışının çoğunu reklamın getirdiği bir dünyada var olurken, Web 2.0 satış kanalları olarak verileri, içeriği, uygulamaları ve abonelikleri kullandı. Geleneksel olarak, Facebook ve Google gibi şirketler, hedefli reklamlar yoluyla para kazanmak için kullanıcı verilerinden yararlandı. Facebook’un Meta olarak yeniden markalaşması, kendisini bir “metaversal” dünyaya ve ardından Web3’teki internet yinelemesine hazırlama niyetini gösteriyor.

Web3 şirketleri, ücretsiz hizmetler sunarken kullanıcı verilerini toplayarak para kazanmayı planlıyor. Bu iş modeli Web 2.0’dan farklıdır çünkü kullanıcılardan hizmetler için ücret talep edilmez. Web3’te kullanıcılar, yerel uygulamanın ekosisteminde kullanılabilen belirteçler biçiminde kullandıkları ürünlerin bir payına sahip olmaktan değer kazanırlar. Uygulamalar daha fazla kullanıldığında, kullanıcıların kullandıkları sistemleri kullanmalarını sağlayan paylaşımlar veya token’lar daha değerlidir.

Web3, kuruluşlara daha fazla özerklik, şeffaflık ve hesap verebilirlik vererek yerleşik endüstrileri alt üst edebilir. Anlamsal web, her yerde bulunma, dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) ve akıllı sözleşmelerin dahil edilmesi gibi Web3’ün benzersiz özellikleri, mevcut iş modellerini potansiyel olarak yükseltebilir. Etkileyebilecek diğer birkaç önemli faktör şunlardır:

 • Paylaşılan gelir modeli: Ademi merkeziyetçilik, büyük şirketlerin sahip olduğu para birimi tekelini potansiyel olarak etkileyebilir. Web3’ün iş modeli, değer yaratma kanalları boyunca gelir paylaşımına dayalı olacaktır.
 • Merkezi olmayan pazarlar: Web 2.0’da, mevcut pazarlar ––özellikle e-ticaret– alıcılar ve satıcılar arasındaki işlemlerden ücret alır. Kullanıcılar, Web3’te eşler arası (P2P) ticareti kolayca kullanabilir ve işlemi gerçekleştirmek için bir aracıya olan ihtiyacı ortadan kaldırır.
 • İzinsiz veriler: Öncekinden farklı olarak, kullanıcılar Web3’te kişisel verileri üzerinde tam kontrole sahip olabilir. Çevrimiçi olarak yaratılan değer, büyük şirketler yerine yaratıcılarına geri dönecektir.
 • Müşteri ilişkileri: Web3 potansiyel olarak güven duygusunu artırabilir ve genel müşteri deneyimini geliştirebilir. DLT sayesinde tüm işlemler şeffaf olacak ve blok zincirine kaydedilerek müşteriler arasında daha fazla şeffaflık teşvik edilecek.

Web3’ün meta veri deposuyla ilişkisi nedir?

YouTube ve Facebook’un 2000’lerin ortalarında internetin çehresini nasıl değiştirdiği gibi, metaverse de Web3 ile aynı felsefe üzerinde çalışmayı ve ekosisteminin merkezi figürü olmayı hedefliyor.

“Metaverse” yeni bir terim değil. 1992’den beri var . Terim, Facebook’un 2021’de kendisini “Meta” olarak yeniden markalaştırmasının ardından popüler oldu. Ancak meta veri deposu nedir ve Web3 ile nasıl bir ilişkisi vardır?

Metaverse, Web 2.0’daki 2B öğelerin 3B öğelere dönüştüğü bir sanal gerçeklikler ekosistemidir. Basit bir ifadeyle, web’de gezinmek, sayfalar arasında gezinmek ve farklı düğmelere tıklamak yerine, içeriği 3 boyutlu olarak deneyimlersiniz. Web3 ile kullanıcılar meta veri deposunda kazandıkları öğelere ve madeni paralara sahip olabilir, bu da daha fazla birleştirilebilirlik ve daha fazla şeffaflık sağlar.

Video oyunları, metaverse’yi anlamanın popüler bir yoludur. Bir denetleyici ve ekran kullanmak yerine, bir sanal gerçeklik (VR) başlığı takabilir ve etrafta dolaşıp oyunun farklı öğeleriyle etkileşime girdiğiniz sürükleyici, oyun içi, gerçek hayat simülasyonunu deneyimleyebilirsiniz. Metaverse, VR’nin yanı sıra artırılmış gerçeklik (AR), karma gerçeklik (MR), sosyal medya, blockchain teknolojisi, eğlence, oyun ve daha fazlasını tek bir platformda birleştirmeyi hedefliyor.

Web3’te neler yapabilirsiniz?

Web3’ün öncüllerine çeşitli değişiklikler getirmesi ve dolayısıyla internetin gelişimine katkıda bulunması bekleniyor. Bizi nasıl etkilediğini anlamak için, Web3’ü tanımlayan ana yönleri, örneğin:

 • Anlamsal Web – Anlamsal web, web teknolojilerinin ve makine öğreniminin, yalnızca anahtar sözcükleri veya sayıları kullanmak yerine sözcüklerin ve içeriğin anlamını kavrayarak veri oluşturma, değiş tokuş etme ve bağlama kapasitesini geliştirir.
 • Blockchain teknolojisi – Blockchain teknolojisi, kullanıcı verilerini şifreler ve korur, büyük şirketlerin kişisel verilere erişmesini yasaklar. Aynı zamanda güvenlidir ve kullanıcı gizliliği sağlar.
 • Merkezi olmayan ağlar – Web3’ün merkezi olmayan doğası, kullanıcıların verileri üzerinde egemenliklerini korumalarına olanak tanır. Bu ağlar, bilgileri aracıların gözetimi olmadan eşler arası bir ağda depolar. Bu, veri alışverişi sırasında anonimlik ve güvenlik sağlar.
 • Edge bilgi işlem – Edge bilgi işlem, bilgi işlemi veri kaynağına yaklaştırarak uzaktan veri işleme ihtiyacını azaltır. Akıllı telefonlarda, dizüstü bilgisayarlarda, cihazlarda, aksesuarlarda ve akıllı araçlarda uygulama ve veri işlemeye izin verir.
 • Gelişmiş bağlanabilirlik – Anlamsal meta veriler nedeniyle Web3’te veriler giderek daha fazla birbirine bağlanacak ve yeni bir erişilebilirlik derecesi ile gelişmiş kullanıcı deneyimine dönüşecektir.
 • AI – Daha hızlı ve daha doğru sonuçlar sağlamak için Web3, anlamsal beceriyi hesaplamalı dilbilim veya doğal dil işleme (NLP) ile birleştirerek verileri insan benzeri bir düzeyde kavramayı amaçlar. Bilgisayarlar bunu yaparak daha yüksek zeka geliştirebilir ve kullanıcı deneyimini iyileştirebilir.

Uygulamalar

Web3, öncüllerinin sağladığı özellikleri temel alır ve onu kullanıcılar için çok çekici kılan birkaç yararlı uygulama getirir. İnsanların neden Web3’ü internetin geleceği olarak gördüklerini anlamak için birkaç örneğe bakalım.

 • Cryptocurrency – Cryptocurrency, merkez bankası veya hükümet gibi herhangi bir merkezi otorite tarafından denetlenmeyen sanal bir para birimidir. Bitcoin ve Ethereum gibi popüler para birimleri, kripto para birimlerinin ana akım haline gelmesinin yolunu açıyor ve muhtemelen Web3’ün önemli bir yönü olacak.
 • Değiştirilemez belirteçler (NFT’ler) – NFT’ler, blok zincirleri üzerine inşa edilmiş dijital varlıklardır. Sanat, resimler, oyunlar, müzik ve daha fazlası gibi gerçek hayattaki varlıkları temsil ederler. Her NFT’nin, kendisinin kopyalarından veya kopyalarından ayırt edilmesine yardımcı olan meta verilere sahip benzersiz bir tanımlama kodu vardır.
 • Merkezi olmayan uygulamalar (dApp’ler) – merkezi olmayan blok zincirlerde çalışan dApp’ler, merkezi gözetimi ve merkezi bir sunucu ihtiyacını ortadan kaldırır. Kullanıcıların verilerini açık kaynak veri erişimi ile kontrol edebildiği birden fazla bilgisayar sisteminde çalışırlar.
 • DAO’lar – DAO veya merkezi olmayan otonom organizasyon, kuruluşların merkezi gözetim olmadan çalışmasına izin veren yeni bir sistemdir. Bunun yerine, belirteç sahipleri kuruluşun karar verme, yönetim ve işleyişinde aktif bir rol oynar.
 • Merkezi olmayan altyapı – Merkezi olmayan bir altyapıda, her departmanın kendi yetkisi vardır. Bu strateji, her departmanın verileri işlemek, işlemek ve yönetmek için kendi dahili çerçevesine sahip olması nedeniyle, tek hata noktalarını ortadan kaldırma avantajını sunar. Bu, her şeyin tek bir merkezi sunucuya bağlı olarak sorunsuz çalışmasına olanak tanır. Bitcoin ve Ethereum gibi blok zincirleri, merkezi olmayan altyapı örnekleridir. 
 • Akıllı sözleşmeler – dApp’ler, iki taraf arasında bağlayıcı anlaşmalar görevi gören akıllı sözleşmeler yoluyla kripto kullanıcılarına fayda sağlar. Akıllı sözleşmeler, geleneksel sözleşmelerin aksine, sözleşmeyi uygulamak için merkezi bir otorite gerektirmez. Bunun yerine akıllı sözleşmeler, her iki taraf arasında önceden belirlenmiş koşullar karşılandığında etkinleşir.

Web3’ün Dezavantajları

Birden fazla uygulama ve özelliğe rağmen, Web3’ün birkaç dezavantajı vardır. Teknoloji alanındaki yüksek profilli figürlerden çok sayıda eleştiri aldı. Tesla’nın kurucusu Elon Musk, Web3’ü “pazarlama modası” olarak nitelendirirken, eski Twitter CEO’su Jack Dorsey şeffaflığı konusundaki endişelerini dile getirdi.

Pek çok proje, sağlam planlar veya fayda sağlamadan milyonlarca doları toplamak için etrafındaki aldatmacayı kullanıyor. Pek çok kişi Web3’ü, Web 2.0’a farklı şekillerde uygulamaya göre avantajlar sağladığı için, bunu yapmak yerine yalnızca Web3 oluşturmak için kuruyor. Ayrıca, iş modellerinin çoğu kanıtlanmamıştır.

Yeni norm olacak mı?

Web3, henüz hayata geçmemiş yeni bir kavramdır. Bu ışık altında, kripto topluluğunda devam eden bir soru, Web3’ün başarılı olup olmayacağı ve ana akıma entegre olup olmayacağıdır. Hükümetler müdahale edecek mi? Web2’den daha iyi bir dünya mı?

Söylemesi zor. Web3, bireylerin Web3’ün artılarını olduğu kadar eksilerini de tartışabilecekleri ilk günlerinde. O zamana kadar, devam eden bir evrimdir.

Anahtar çıkarımlar

 • Web3, merkezi olmayan bir web üzerinde çalışır ve artırılmış gizlilik ve gelişmiş güvenlik ile kullanıcılarına tam kontrol sağlar.
 • Web 1.0, kullanıcıların bilgileri okumasını sağlarken, Web 2.0, kullanıcıların bilgileri okumasına ve yazmasına izin verdi. Web3, kullanıcıların artık açık kaynaklı bir platformda verileri ve bilgileri okuyabileceği, yazabileceği ve sahiplenebileceği web’e yeni bir yön getiriyor.
 • Web3, kullanıcılara daha sürükleyici bir web deneyimi sağlamak için merkezi olmayan blok zincirlerinde veri odaklı makine öğrenimi kullanır.
 • Web3, kripto, NFT’ler, ICO’lar, dApp’ler ve akıllı sözleşmeler dahil olmak üzere çeşitli uygulamaları ana akıma getirmeyi amaçlamaktadır.
 • Hâlâ kanıtlanmamış olsa da, etrafındaki abartıyı eleştiren ve iş modellerinin sağlam olmadığını iddia eden pek çok kişi var.

Web3 Nedir ? Web 3.0 İnternetin Geleceği mi?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!