Ünlü Yatırımcı Jim Rogers ‘ABD Acı Çekecek’ Uyarısında Bulundu

Ünlü Yatırımcı Jim Rogers 'ABD Acı Çekecek' Uyarısında Bulundu
Ünlü Yatırımcı Jim Rogers 'ABD Acı Çekecek' Uyarısında Bulundu
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ünlü Yatırımcı Jim Rogers, Doların Değeri Daha Fazla Aşınırken ‘ABD Acı Çekecek’ Uyarısında Bulundu

ABD Acı Çekecek' Uyarısında Bulundu
Ünlü Yatırımcı Jim Rogers, Doların Değeri Daha Fazla Aşınırken ‘ABD Acı Çekecek’ Uyarısında Bulundu

Quantum Fund’ı milyarder yatırımcı George Soros ile birlikte kuran kıdemli yatırımcı Jim Rogers, ABD ekonomisi için “en kötüsünün henüz gelmediği” konusunda uyardı. Enflasyon ve borç sorunlarının daha da kötüye gideceğini vurgulayan Doların değeri daha da eridikçe “ABD zarar görecek” öngörüsünde bulundu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve İnstagram kanalımızdan takip edebilirsiniz

Jim Rogers ‘En Kötüsü Henüz Gelmedi’ Diyor

Kıdemli yatırımcı Jim Rogers, Sputnik’in geçen hafta yayınlanan New Rules podcast’inde ABD ekonomisi hakkında çeşitli uyarılarda bulundu. Rogers, George Soros’un Quantum Fund ve Soros Fund Management’ı kuran eski iş ortağıdır.

Ünlü yatırımcı, “En kötüsü henüz gelmedi” uyarısında bulundu. “Normal dalgalanmalar ve düzeltmelerden sonra her zaman daha sonra gelir.” Rogers şöyle açıkladı: “Çok para bastık, borç aldık ve çok para harcadık, bu kısa vadede harika ama sonunda bedelini ödemek zorundayız.” O uyardı:

Enflasyon daha da kötüye gidecek. Borç sorunları daha da kötüleşecek ve ABD bundan zarar görecek.

Mevcut koşullar ile önemli enflasyonun damgasını vurduğu 1980’ler arasında bir karşılaştırma yaparak, ABD’nin şu anda “dünya tarihindeki en büyük borçlu ülke” olduğuna dikkat çekerek, “Enflasyon şimdi daha kötü” dedi.

Rogers, “şu anda işler yolunda” derken, bunun sonsuza kadar sürmeyeceğini kaydetti. “Birinin bu borcu ödemesi gerekiyor. Birinin daha fazla para basması gerekiyor. Birinin daha fazla borç alması gerekiyor. Büyük miktarlarda borçlandığınızda da faiz oranları yükselecek, enflasyon yükselecek çünkü çok fazla para basıldı” dedi.

[ABD] daha fazla bastıkça ABD dolarının değeri giderek daha fazla değer kaybedecek. Bu hep böyle olur.

Britanya İmparatorluğu’nu örnek olarak kullanan Rogers, 1920’lerde Britanya’nın dünyadaki en zengin ve en etkili ulus konumunu elinde tuttuğunu ve diğerlerini geride bıraktığını vurguladı. Ancak 50 yıl sonra ülke, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) müdahale etmek zorunda kalacağı ölçüde kendisini çok kötü bir mali durumda buldu.

Rogers, “Bu, ABD’nin başına gelecek” öngörüsünde bulunarak, “Bu yıl olmayacak ama olacak” dedi.

Geçen ay ABD Hazine Bakanı Janet Yellen , ABD’nin “derin, likit, açık sermaye piyasaları, hukukun üstünlüğü ve uzun ve derin finansal araçları” olduğu için ABD dolarının ticarette yaygın olarak kullanıldığını savunarak ABD dolarının hakimiyetini savundu . Ancak Nisan ayında mali yaptırımların zamanla “doların hegemonyasını baltalayabileceğini” kabul etti. Ayrıca, bu ayın başlarında, ABD dolarına rakip olacak alternatif bir rezerv para birimi oluşturmaya çalışan ülkelerin devam eden eğiliminin “beklememiz gereken bir şey” olduğunu söyledi. Bununla birlikte, Çin dahil hiçbir ülkenin USD’yi kopyalayamayacağını vurguladı.

Rogers, Yellen ile aynı fikirde olurken, hazine bakanının ABD’nin “tarihin en büyük borçlusu olduğu ve borcun hızla arttığı ve para basmanın hızla arttığı” gerçeğini dışarıda bıraktığına dikkat çekti.

Uyarıda bulundu: “Sonunda bedelini ödemek zorundayız. Tarihte her ülke bedelini ödemek zorunda kalmıştır. Evet, büyük miktarlarda para basacak. Büyük miktarlarda borçlanacak ve harcayacak ve geçmişte diğer ülkelerde olduğu gibi bir süreliğine iyi olduklarını düşünecekler. Ancak dünya tarihinde ve dünya ekonomisinde bir şeyler değişmedikçe bu sonsuza kadar devam etmeyecek.”

ABD doları alternatiflerini de değerlendiren ünlü yatırımcı, “Ufukta henüz bir şey görünmüyor” dedi ve ekledi:

ABD ve ABD doları ile işler gerçekten ters giderse ve başka bir şey bağlayamazsak, dünya zaten bir süreliğine ciddi bir mali kriz yaşayacaksa, bu büyük bir soruna neden olabilir.

“Özellikle bir kriz geldiğinde, paranızın hakkında çok şey anladığınız bir yerde olması son derece önemlidir,” diye bitirdi sözlerini.

Rogers , yatırımcıların endişelenmesi gerektiğini belirterek, hayatındaki en kötü ayı piyasası hakkında defalarca uyardı . Mayıs ayında , dünya çapında giderek artan sayıda ülkenin doları kaldırmaya çalışmasıyla ABD dolarının zamanının sona erdiğini söyledi.

Ekonomist Peter Schiff ve Rich Dad Poor Dad yazarı Robert Kiyosaki de dahil olmak üzere diğerleri de benzer şekilde enflasyon, borç krizi ve ABD dolarının düşüşü hakkında alarm verdi . Schiff, Haziran ayında ABD dolarının düşüşünün Yellen’in tarif ettiğinden ” çok daha büyük ” olacağını söyledi ve Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın bir mali krizden “açıkça endişeli” olduğuna dikkat çekti. Ayrıca, ulusal borcun ” kontrolden çıkacağını ” tahmin ederek bir ABD doları krizi konusunda uyarıda bulundu.

Ünlü Yatırımcı Jim Rogers ‘ABD Acı Çekecek’ Uyarısında Bulundu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!