Türkiye’de Kripto Paralara Denetim Geliyor

Türkiye'de Kripto Paralara Sıkı Denetim Geliyor
Türkiye'de Kripto Paralara Sıkı Denetim Geliyor
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de Kripto Paralara Denetim Geliyor

Son dönemde giderek artan regülasyon spekülasyonlarına bir yenisinin daha eklenmesiyle ilgili hazırlıklar hız kazanıyor. TRTHaber’in aktardığı bilgilere göre, konuyla ilgili olarak Sermaye Piyasası Kurulu‘nun (SPK) sorumlu kurum olacağı ifade ediliyor.

2024 yılında Türkiye’de kripto para regülasyonlarına dair belirli bir hedef belirlenmeye devam ediyor. TRTHaber’in aktardığı bilgilere göre, bu alandaki çalışmalar ivme kazandı ve SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) yetkili kurum olarak atanmış durumda.

Türkiye'de Kripto Paralara Sıkı Denetim Geliyor

İşlem Vergisi Alınacak

Regülasyonlarla ilgili en sık sorulan sorulardan biri vergi konusuna odaklanıyordu. Verginin nasıl ve hangi kriterlere bağlı olarak uygulanacağı konusundaki merak, önemli bir konuydu. Habere göre, düzenleme kapsamında kripto piyasasındaki belirli bir sınırı aşan kazançlardan işlem vergisi alınması planlanıyor. Bu adım, aynı zamanda kara para aklamayı önlemeyi hedefliyor.

Yapılacak düzenleme çerçevesinde, Sermaye Piyasası Kurulu, kripto paraların ihracına dair temel kuralları belirleme yetkisine sahip olacak. Kripto para işlemleri gerçekleştiren borsalar için sermaye şartı getirilecek ve kuruluş aşamasında teminat talep edilecek.

Düzenleme kapsamında, varlık saklama hizmetinin hangi şartlar altında ve hangi taraflar tarafından gerçekleştirileceği de detaylı bir şekilde ele alınacak.

Mevcut şirketlere sektörde alt yapı iyileştirmeleri için belirli bir zaman dilimi tanınacak.

Türkiye’de Kripto Paralara Denetim Geliyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!