Türkiye'de İnsanların Yarısı Artık Kripto Sahibi
Türkiye'de İnsanların Yarısı Artık Kripto Sahibi

Türkiye’de İnsanların Yarısı Artık Kripto Sahibi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de İnsanların Yarısı Artık Kripto Sahibi

Türkiye'de İnsanların Yarısı Artık Kripto Sahibi
Türkiye’de İnsanların Yarısı Artık Kripto Sahibi

KuCoin tarafından yürütülen bir araştırma anketine göre, yüksek enflasyonun sancıları çeken Türkiye’de kripto paraların benimsenmesi artıyor. Son bir buçuk yılda evlat edinme oranı Türk nüfusunda yüzde 40’tan yüzde 52’ye çıktı.

Dünyanın beşinci büyük kripto borsası olan KuCoin, bu verileri en son “Kripto Kullanıcılarını Anlamak” raporunda analiz ettikleri 500 kişinin anket yanıtlarına dayanarak topladı.

“Türkiye ve diğer önceki ülke raporlarındaki bulgularımıza göre, Türkiye için artan kripto yatırımcı sayısı ve yüzdesi, özellikle Türk lirasının değerinin %50’den fazlasını kaybetmesiyle birlikte, kriptoya enflasyona karşı bir koruma olarak ilginin ve kabulün arttığını gösteriyor. Bir KuCoin temsilcisi Decrypt’e “ABD doları”

KuCoin temsilcisi, enflasyonun da büyük bir sorun olduğu Brezilya ve Nijerya hakkındaki önceki benzer KuCoin raporlarına dikkat çekti.

Ankete göre katılımcıların yüzde 58’i, kripto para birimine yatırım yapmalarının “temel nedeninin” “uzun vadede servet biriktirmek” olduğunu söylerken, yüzde 37’si bunu bir değer deposu olarak kullanmayı hedefliyor.

İnsanların hangi kripto para birimlerine yatırım yaptığı konusunda Bitcoin başı çekiyor: Yatırımcıların yüzde 71’i Bitcoin’e sahip olduklarını söylerken, yüzde 45’i Ethereum ve diğer stablecoin’lere sahip.

Erkeklerin hâlâ kriptoya yatırım yapma olasılığı daha yüksek olsa da, Türkiye’deki genç kadınlar giderek daha fazla yatırım yapıyor. 18-30 yaş arasındaki kripto yatırımcılarının yüzde 47’si kadın. Rapor, ankete katılanların yüzde 57’sinin, yatırımın arkadaşları ve ailesinden gelen faydalarıyla ilgili söylentiler nedeniyle yatırım yapmaya karar verdiğini gösteriyor.

Türk hükümeti Dijital Lira adı verilen bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) üzerinde denemeler yapıyor.

KuCoin temsilcisi,

“Kripto topluluğu hakkında derin ve kapsamlı bir anlayışa sahip olmanın, daha kapsayıcı ve hesap verebilir bir finansal ekosistem oluşturmada çok önemli olduğuna inanıyoruz” dedi. “Kripto ortamı hız kazanmaya devam ettikçe, çeşitli bölgelerdeki kripto kullanıcılarının eylemlerini, eğilimlerini ve itici güçlerini anlamak giderek daha önemli hale geliyor.”

Türkiye’de İnsanların Yarısı Artık Kripto SahibiTürkiye’de İnsanların Yarısı Artık Kripto Sahibi

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Türkiye’de İnsanların Yarısı Artık Kripto Sahibi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!