Tether Nedir? Tether Nasıl Alınır ?

Tether Nedir? Tethet Nasıl Alınır ?
Tether Nedir? Tethet Nasıl Alınır ?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tether Nedir? Tether Nasıl Alınır ?

Tether Nedir ? – Tether, değeri itibari bir para birimine veya ABD doları veya euro gibi geleneksel para birimlerine sabitlenmiş bir tür kripto para birimi olan dünyanın ilk sabit para birimidir . Tether, dolar ile 1:1 oranını korumayı hedefliyor. Bu oranın başarıyla sürdürülmesi 1 USDT = 1 USD yapacaktır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve İnstagram sayfamızı takip edebilirsiniz

Sabit paralar nedir?

Stablecoin’ler, değerlerinde dalgalanma olmayacak şekilde tasarlanmıştır. Stablecoin’ler oynaklığı ortadan kaldırarak, diğer kripto türlerine kıyasla günlük kullanıma daha uygun alternatif bir dijital para birimi sağlar . Çünkü insan bir gün araba almak istemezken ertesi gün kripto para biriminde aynı değer ev almak için yeterli olabiliyor.

Stablecoin’ler, sınırsız ödemeleri kolaylaştırdıkları, düşük işlem maliyetleri sundukları ve kripto para birimi ile istikrarlı fiat para biriminin faydalarını sağladıkları için yatırımcılar için cazip finansal varlıklardır.

Basitçe söylemek gerekirse – ve adından da anlaşılacağı gibi – stablecoin’ler doğası gereği sabit kalacak şekilde yapılmıştır.

Tüm Tether belirteçleri, tamamen desteklenen Tether rezervleri aracılığıyla karşılık gelen itibari para birimleriyle 1:1 değerlerini korumayı amaçlar. Tether Limited Inc. tamamen şeffaf bir şirket olduğunu iddia ediyor ve rezervlerinin değeri hakkında günlük raporlar yayınlıyor.

Tether Nedir? Tether Nasıl Alınır ?
Tether Nedir? Tether Nasıl Alınır ?

Tether nasıl çalışır?

Tether, kullanıcıların blok zincirinde akıllı sözleşmeler ve diğer akıllı özellikli işlevler oluşturmasına ve kullanmasına izin veren Omni Protokolü algoritması üzerinde çalışır. Ayrıca, kullanıcılar arasında eşler arası işlemleri kolaylaştırır.

Omni Protokolü, Bitcoin’in blok zinciri üzerine inşa edilmiş olan ve özelleştirilmiş kripto para birimleri, merkezi olmayan borsalar, akıllı mülkler vb. dahil olmak üzere kapsamlı değişim özelliklerini destekleyen Omni Katmanı (OMNI) üzerinde çalışır. Ancak, OMNI’nin kendisi bir kripto para birimi değildir. OMNI’nin cazibesi, geliştiricilerin protokol ayarlarını önemli ölçüde değiştirmek zorunda kalmamalarından gelir. Bunun yerine, esasen OMNI’yi “kutudan çıkar çıkmaz” destekler.

Tether jetonları nasıl oluşturulur?

Kullanıcılar önce fiat para birimlerini Tether’in banka hesabına yatırır. Kullanıcılar bireysel yatırımcılar, borsalar, ticaret firmaları vb. olabilir. Ancak, Müşterini Tanı (KYC) kimlik doğrulaması yoluyla doğrulanmaları gerekir.

Tether daha sonra karşılık gelen miktarda jeton verir ve bunları kullanıcının kripto cüzdanına gönderir. Bu şekilde, Tether tarafından oluşturulan her token, onu 1:1 oranında yedekleyecek bir fiat para birimine sahiptir.

Tether’in küresel dolaşıma koyduğu token miktarı, kullanıcının yatırdığı miktar eksi işlem ücretlerinin çıkarılmasına eşittir.

Tether, yatırılan dolarları düşük riskli varlıklara yatırarak para kazanıyor. Bu, geleneksel bir bankanın yapacağına benzer şekilde mevduatlardan para kazanmalarına olanak tanır.

Tether belirteçleri nasıl kullanılır?

İlgili jeton miktarı karşılığında ülkenizin yerel para birimini bir Tether rezervine yatırabilirsiniz. Örneğin, 5 dolarınız varsa, bunu 5 dolar değerinde USDT ile değiştirebilirsiniz.

Kullanıcılar Tether jetonlarını fiat parayla değiştirdiklerinde, kripto para birimleri yok edilir veya “yakılır” ve küresel dolaşımdan çıkarılır.

Ayrıca USDT’nizi alıp satabilir veya kendi yerel para biriminize çevirebilirsiniz. Tether saklanabilir, ancak değeri, sabitlendiği itibari para birimine bağlı olarak aynı kalacaktır.

Kullanıcılar, diğer herhangi bir kripto para birimi gibi USDT satın alabilir, satabilir ve ticaretini yapabilir ve bunları BTC, ETH ve Tron (TRX) gibi blok zincirlerinde eşler arası işlemler için kullanabilir. Tether’in en büyük kullanım durumlarından biri, yasal paraya geçiş yapmak zorunda kalmadan, yatırımlar arasında istikrarlı bir değer deposu görevi görmesidir.

Tether ile ilgili herhangi bir tartışma var mı?

Tether tartışmasız gelmiyor. Birçoğu, Tether’in olması gerektiği kadar şeffaf olmadığını ve gerçekte iddia ettiği kadar USD tutmadığını iddia ediyor. Durum böyle olsaydı, Tether, bireyler toplu olarak geri çekilmeye çalışırsa dolar sabitini koruyamazdı.

Bir denetim, önemli miktarda rezervin şeffaf olmayan bir varlık olan “Chinese Paper”da olduğunu ortaya çıkardığında, buna yardımcı olunmadı. Tether, bu varlığa bağımlılığını önemli ölçüde azalttığını iddia etti . Ek olarak, iFinex Inc. ve Tether Limited Inc., New York Başsavcısı (NYAG) tarafından finansmanlarıyla ilgili iddialar nedeniyle soruşturma altındaydı. Yine de her iki taraf da anlaşmayı başardı: Tether’in ABD finansal sisteminin merkezi olan New York eyaletinde operasyon yapmasına izin verilmiyor.

Bu soruşturmalardan birkaçı, iFinex Inc.’in sahibi olduğu kripto borsası Bitfinex üzerinde yürütüldü. Müşterilerinin parasının çalınması veya kaybedilmesiyle ilgili birden fazla olay, onların düzenli bankacılık bağları kurmalarını engelledi.

Tether’in avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Tartışmalarına rağmen, Tether dünyanın ilk stablecoin’iydi ve kripto para dünyasına yenilikçi bir konsept getirdi. Bazı avantajlarına ve dezavantajlarına bakalım:

Faydalar

  • Tether, tasarım gereği dalgalanmaya yönelik değildir, yani her zaman ABD doları veya diğer itibari para birimlerine eşit değerde olmayı hedefleyecektir. (Tether’in herhangi bir noktada ABD dolarından çıkarılabileceğine dikkat etmek önemlidir.)
  • Dünyanın ilk stablecoin’i ve piyasa değerine göre üçüncü en büyük kripto para birimi olan Tether, birçok kişi tarafından bir değişim aracı olarak kabul edilen popüler bir dijital para birimidir.
  • Tether, çoğu kripto borsasında mevcuttur ve bu da onu oldukça erişilebilir bir kripto para birimi yapar.
  • Kullanıcılar birkaç dakika içinde USDT alıp satabilir. Tether cüzdanları arasında yapılan işlemler herhangi bir ücrete tabi değildir.

Dezavantajlar

  • Kripto topluluğundaki birçok kullanıcının, Tether’in şeffaflığı ve rezervlerindeki destek miktarının meşruiyeti konusunda çekinceleri var.
  • Tether’in gerçek amacının Bitcoin’in yüksek fiyatını korumak olduğuna dair endişeler var ve bu da piyasa manipülasyonu suçlamalarına yol açıyor.

Tether ve diğer stablecoin’ler

Tether, dünyanın ilk stablecoin’i ve piyasa değerine göre yalnızca Bitcoin ve Ethereum‘un ardından üçüncü en büyük kripto para birimi olduğundan, dünyada en yaygın kullanılan kripto para birimlerinden biridir.

USD Coin (USDC), Binance USD (BUSD), DAI , TrueUSD (TUSD) ve TerraUSD (UST) dahil olmak üzere diğer stablecoin’lerin hepsi kripto piyasasının zirvesine çıkmanın yolunu buldu. Bununla birlikte, 2014’te (Tether piyasaya sürüldüğünde) oluşturulan tüm stablecoin’lerin yalnızca %20’si bugüne kadar kaldı ve bu da Tether’i neslinin kalan son stablecoin’lerinden biri yapıyor.

Tether, fiat destekli bir stablecoin’dir, yani değeri fiat para birimine sabitlenmiştir. Bununla birlikte, diğer stablecoin’ler, değerlerini korumak için teminat, algoritmalar ve diğer kripto para birimleri dahil olmak üzere farklı destek biçimleri kullanır.

Tether aynı zamanda merkezi bir stablecoin’dir. Bu, banka gibi bir aracının tokenlerini denetlediği anlamına gelir. Diğer stablecoin’ler merkeziyetsiz olabilir, bu da herhangi bir üçüncü tarafın onları denetlemediği anlamına gelir.

Tether nasıl satın alınır

Tether, dünyanın en popüler stablecoin’idir, yani Tether’i Coinbase ve Kraken gibi birçok popüler kripto borsasından satın alabilirsiniz . Bunu yapmak için öncelikle bir kripto cüzdanına ihtiyacınız olacak .

Kripto borsaları çeşitli hizmetler sunar ve değişen işlem ücretlerine ve diğer maliyetlere tabidir, bu nedenle sizin için doğru olduğunu düşündüğünüz bir borsa seçmeden önce araştırma yapmanız gerekir.

İşlemi tamamladıktan sonra, itibari para biriminizi yatırabilir ve USDT alabilir veya BTC veya ETH gibi diğer madeni para ve jetonlarınızı USDT ile değiştirebilirsiniz.

Sarma

Tether bugüne kadar yapması gerekeni yaptı; değeri ABD dolarından hiçbir zaman gerçekten düşmedi, fiyatının ihmal edilebilir miktarlarda ABD dolarının altına veya üstüne düştüğü birkaç durum dışında.

Dünyanın ilk stablecoin’i, çoğu kripto borsasında yaygın olarak bulunan ve birçok kripto tüccarı tarafından değerli bir dijital varlık olarak kabul edilen popüler bir kripto para birimidir. Ancak Tether’in tartışmaları, meşruiyeti ve şeffaflığıyla ilgili endişeleri artırdı.

Tether Nedir? Tether Nasıl Alınır ?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!