Solana Coin Nedir ? Solana (SOL) Hakkında Her Şey

Solona Coin Nedir ? Solana (SOL) Hakkında Her Şey
Solona Coin Nedir ? Solana (SOL) Hakkında Her Şey
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Solana Coin Nedir ? Solana (SOL) Hakkında Her Şey

2017’de yazılım mühendisi Anatoly Yakovenko, telekom bilgi ve becerilerini daha yüksek işlem hızlarını kolaylaştıran yeni bir blockchain modeline uygulamaya çalıştı . Artık Solana’nın işletme müdürü olan Raj Gökal’ı işe aldı ve ikisi işe koyuldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve İnstagram kanalımızdan takip edebilirsiniz

Çift, hızla popülerlik kazanan ve dünyanın en iyi 10 kripto para birimi arasına girmesine neden olan, muazzam ölçeklenebilirliğe sahip bir blok zinciri olan Solana’yı yarattı . Bununla birlikte, çoğu kripto para birimi gibi, Solana da takaslarıyla birlikte gelir.

Başarısını (ve başarısızlıklarını) anlamak için, muhtemelen dünyanın en eşsiz blok zincirlerinden biri olan Solana’nın içini ve dışını keşfetmeliyiz.

Solana Coin Nedir ? Solana (SOL) Hakkında Her Şey
Solana Coin Nedir ? Solana (SOL) Hakkında Her Şey

Solana ile tanışın

Solana , NFT’leri (mübadele edilemez belirteçler) ve çok çeşitli dApp’leri (merkezi olmayan uygulamalar) destekleyen halka açık, açık kaynaklı bir blok zinciri platformudur .

Solana’nın kendisi bir kripto para birimi değildir. Değer ileten ve staking yoluyla ağın güvenliğini sağlayan bir yardımcı program belirteci olan kendi yerel belirtecini, SOL’u barındıran tamamen bir blok zinciridir .

Solana, başka bir popüler blok zinciri olan Ethereum’a (ETH) benzer şekilde akıllı sözleşme işleviyle çalışır . Akıllı sözleşmeler, önceden belirlenmiş bir dizi koşul karşılandığında otomatik olarak etkinleşen ve aracı gerektirmeyen dijital sözleşmelerdir. Ancak Solana’yı öne çıkaran tek özellik bu değil. Solana’nın ekosisteminin onu benzersiz bir blockchain yapan birkaç özelliğine bakalım.

Solana’yı benzersiz yapan nedir?

Solana’nın yaratıcıları, diğer blokaj zincirlerinde ve geleneksel finansal araçlarda eksik olduğunu düşündükleri birkaç engeli aşmayı amaçladılar, örneğin:

  • Hız: Solana’nın yaratıcıları, geniş çapta benimsenme potansiyeline sahip bir blok zinciri oluşturmak istedi. Saniyede yaklaşık 65.000 işlem (TPS) gerçekleştiren Visa ve Mastercard’ın aksine, standart blockchain işlem hızları yalnızca yaklaşık 15 TPS idi. Küresel düzeyde talebi karşılamak için Solana Labs, şu anda 65.000 TPS’yi işleyen yeni bir platform oluşturmak için yola çıktı.
  • Düşük maliyet: Solana, Ethereum ağındaki ağır gaz ücretlerinden çok daha düşük giriş maliyetleri sunuyor, bu da lehine çalıştı ve hızla büyüyen bir kullanıcı tabanıyla sonuçlandı. Solana işlemleri, diğer blok zincirlerine kıyasla mütevazı olan ortalama 0,00025 ABD Doları tutarındadır. Solana, düşük fiyatlandırması ve yüksek işlem hızları nedeniyle dünyanın her yerinden kullanıcıları kendine çekiyor.
  • Mutabakat mekanizması Çoğu blok zinciri, bir iş ispatı (PoW) veya hisse ispatı (PoS) mutabakat mekanizması kullanır. Bununla birlikte, Solana blok zinciri, farklı bir zaman hesaplama yöntemiyle bir PoS mutabakat mekanizmasına dayanan geçmiş kanıtı (PoH) protokolü adı verilen blokları doğrulamak için benzersiz bir oylama sistemi kullanır.

Solana nasıl çalışır?

Solana, çalışma yöntemi nedeniyle kendisini diğer blok zincirlerinden ayırır. Blok zincirindeki her bloğu eklemek yerine kripto işlemlerini gerçekleştikleri anda işler. Bu, Solana’nın platformunda dApp’lere fayda sağlayan yüksek performans seviyeleri sunmasına olanak tanır.

PoW mutabakat yöntemi, pek çok doğrulayıcının aynı anda yeni bloklar oluşturma olasılığını azaltsa da biraz yavaştır. PoS sistemleri bu sınırlamadan muaf olsa da, ağ doğrulayıcıları güvenilir bir zaman kaynağı olmadan geldiklerinde blok sırasını belirlemek için hala mücadele ediyor.

Ethereum gibi birkaç programlanabilir blok zinciri, “medyan” bir zaman damgası oluşturmak için harici algoritmalara güvenir. Bu zaman damgaları, işlemleri sırayla doğrulamak için kullanılır. Bununla birlikte, merkezi bir kaynak kullanmak, ademi merkeziyetçiliğin faydalarını ortadan kaldırır. PoH, bu “zaman damgalarının” Solana’nın blok zincirine dahil edilmesini sağlar.

Kısacası PoH, bir bloğun ne zaman oluştuğunu göstermek için zaman damgaları üretir ve iki işlem arasındaki aralığı onaylar.

PoH, PoS’un bir modifikasyonudur ancak bir mutabakat mekanizması değildir. Kriptografinin kullanılmasıyla bir PoH protokolü, Solana’nın blok zincirinde kaydedilen kripto işlemlerini doğru bir şekilde organize edebilir. PoH algoritması, her işlemi blok blok düzenlemek yerine, işlemlerin geldikleri gibi işlenmesini sağlar.

Bu, olayları sıralama sorununu çözerken tüm işlemlerin anında tamamlanmasını sağlar. Solana’nın algoritması, dApp’ler için daha yüksek ölçeklenebilirlik, daha düşük işlem ücretleri ve daha kararlı platformlar sağlar. Stablecoin’lerin, oyunların, bulut depolamanın ve merkezi olmayan borsaların ağ mimarisinin parçaları olmasına izin verir .

Potansiyel Endişeler

Solana, PoH’ta benzersiz bir protokol kullanır ve mevcut birçok blockchain ile ilgili soruna çeşitli çözümler sunar. Ancak Solana’yı çevreleyen potansiyel endişeler var.

Sınırlı ademi merkeziyetçilik

Blok zincirlerinin ve kripto para birimlerinin temel ilkesi ademi merkeziyetçiliktir. Blok zincirleri üzerinde önemli etkiye sahip varlıkları ortadan kaldırmak, kripto ekosisteminin kapsayıcı hedefidir, bu nedenle kriptolar, gücün kötüye kullanılması veya üçüncü taraf müdahaleleri yaşamazlar.

Ademi merkeziyetçilik, Solana’yı Ethereum gibi büyük bir rakipten ayıran kritik alanlardan biridir. ETH, şu anda bir PoW konsensüs mekanizmasına dayanan, ancak bir sonraki yinelemesinde bir PoS protokolüne geçmek isteyen merkezi olmayan bir ağdır .

Solana ise daha merkezi. Bunun nedeni, Solana’nın en iyi doğrulayıcılarının üçte birinin, toplam hissesinin %35’inden fazlasını kontrol etmesidir. Bu oldukça büyük kısım, bu kişi ve kuruluşların Pazar paylarına göre Solana’nın değerini etkilemesine olanak tanır. Ayrıca SOL’un nasıl geliştiğini ve gelecekte hangi yükseltmelerin yapılacağını da kontrol ederler. Ek olarak, ekip ve yatırımcılar, diğer en iyi protokollere kıyasla tüm tokenlerin daha yüksek bir yüzdesine sahiptir ve bu da birçok meraklının SOL’un gerçekten merkezi olmayan bir kripto para birimi olup olmadığını sorgulamasına neden olur.

İnsanların Solana’yı merkezi olarak lanse etmesinin bir başka nedeni de, bir düğümü çalıştırmak için gereken büyük miktarda bilgi işlem gücüdür. Bu, ortalama bir kullanıcı için daha az uygulanabilir olduğu anlamına gelir. Ek olarak, bir düğüme sahip olma süreci, çalıştırmak istediğiniz düğümün türüne bağlı olarak riskli bir görev olabilir.

Kesinti

Solana kesintilerle ilgili bazı sorunlar yaşadı. Şimdiye kadar (bu yazıyı yazarken) 12 kesinti yaşadı ve Mayıs 2022’deki ikinci kesinti, değerinin %12’den fazla düşmesine neden oldu. Dört saat 10 dakika süren en son kesinti, Solana’nın blok zinciri işlevselliğini sürdürmek için gerekli olan yeni blokların oluşturulmasındaki eksiklikten kaynaklandı.

Solana Vakfı, doğrulayıcılara, sunucular yeni blokları işlemeyi durdurduktan sonra bilgisayarlarını sıfırlama talimatı verdi. Doğrulayıcılar, dört saatten uzun bir süre sonra bir kümenin yeniden başlatılmasını tamamlayarak Solana’nın normal hizmetlere devam etmesine izin verdi. Kesinti sırasında tahmini 975 milyon işlem gerçekleştirilemedi.

Solana, blok zincirinin “kaynak yorgunluğu” yaşadığı Eylül 2021’de benzer bir kesinti yaşadı. Ocak 2022’de yüksek hesaplamalı işlemler nedeniyle başka bir aksaklık meydana geldi ve blok zincirinin operasyonlarının gecikmesine neden oldu.

Solana’nın başarısı

Solana’nın ademi merkeziyetçilik ve kesinti sorunlarına rağmen, popüler bir kripto para birimi platformu ve kripto topluluğu için ana akım bir blockchain ağı olmaya devam ediyor.

Aktif geliştiricilerde ve piyasa kapitalizasyonunda büyüme kaydetti ve dünya çapında ilk 10 kripto para birimi arasında yer aldı. Yaklaşık 349 milyon SOL dolaşımdaki arzıyla Solana’nın piyasa değeri (bu yazının yazıldığı tarihte) yaklaşık 12,5 milyar dolardır.

Solana ayrıca kendi cep telefonu serisi Saga’yı da piyasaya sürmeyi planlıyor. Saga telefonlar, entegre Web3 özelliklerine sahip Android işletim sistemlerine sahip olacak . Yakovenko, Solana’nın Saga telefonlarını dijital varlıkları yönetmek ve işlemek için merkezi bir merkeze dönüştürmek istediğini doğruladı. Bu telefonların 12 gigabayt RAM, 512 gigabayt dahili depolama ve özellikle kripto para birimi işlemleri ve hizmetleri için ek güvenlik özelliklerine sahip Snapdragon’un en yeni 8+ Gen 1 işlemcilerine sahip olması bekleniyor. Solana’nın Saga’yı 2022’nin dördüncü çeyreğinde yayınlamayı beklediği bildirildi (bu makale Eylül 2022’de yazılmıştır).

Sarma

Solana, ETH gibi ana akım blok zincirlerine rakip olmayı hedefliyor ve kusurları olmasına rağmen günümüzün en hızlı, en ucuz ve en verimli blok zinciri ağı olduğunu iddia ediyor. Hem kullanıcılar hem de uzmanlar, arıza süresi sorunları ve tam merkeziyetçilikten yoksun olması nedeniyle Solana’nın istikrarı konusunda benzer endişelere sahip.

Aynı zamanda Solana, doğrulayıcıları için düşük işlem ücretleri, daha yüksek verim ve farklı bir oylama sistemi sağlayan, geçmiş kanıtlamada benzersiz bir protokol kullanıyor. Solana Labs, Saga telefon serisini 2022’nin sonlarında piyasaya sürmeyi planlayan Solana Mobile aracılığıyla hizmetlerini genişletmeyi planlıyor.

Solana Coin Nedir ? Solana (SOL) Hakkında Her Şey

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!