Pi Network Nedir ? Pi Network Dolandırıcı Mı ?

Pi Network, popüler ticaret platformu Huobi de dahil olmak üzere bazı kripto borsalarında listelendikten sonra son birkaç haftadır kripto endüstrisinde tur atan tartışmalı bir kripto para birimi projesidir.

Pi Network Nedir ? Pi Network Dolandırıcı Mı ?
Pi Network Nedir ? Pi Network Dolandırıcı Mı ?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pi Network Nedir ? Pi Network Dolandırıcı Mı ?

Pi Network, popüler ticaret platformu Huobi de dahil olmak üzere bazı kripto borsalarında listelendikten sonra son birkaç haftadır kripto endüstrisinde tur atan tartışmalı bir kripto para birimi projesidir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve İnstagram kanalımızdan takip edebilirsiniz

Dört yıl önceki başlangıcından bu yana, kullanıcılar basit görevleri tamamlayarak Pi adlı kendi yerel jetonunu kazanabildikleri ve kazanabildikleri için proje dünya çapında milyonları kendine çekti.

Bazı uzmanlar, projenin uzun vadede yatırımcıları dolandırmaya çalışan klasik bir saadet zincirinden başka bir şey olmadığını iddia ederek Pi Network’ün meşruiyetiyle ilgili endişelerini dile getirdiler. Ama bu doğru mu? Hadi bir bakalım.

Bu makale, başlangıcından tartışmalı son listesine kadar Pi Network ile ilgili her şeyi açığa çıkarıyor.

Pi Ağı Nedir?

Pi Network, kullanıcıların akıllı telefonları aracılığıyla madencilik işlemleri gerçekleştirmelerine olanak tanıyan bir kripto para birimi projesidir. Platform, dijital varlıklara aşina olup olmadıklarına bakılmaksızın herkesi kripto alanına dahil etmek için tasarlandı.

Pi Network, Stanford Üniversitesi mezunları Nicolas Kokkalis, Chengdiao Fan, Aurélien Schiltz ve Vince McPhillips’in buluşudur. Ekip, projeyi 2018’de geliştirmeye başladı, ancak teknik incelemeyi yayınladılar ve uygulamayı bir yıl sonra, 14 Mart 2019’da başlattılar.

Pi Ağı’ndaki madenciler, projenin yaratıcılarının protokol ana ağa başladığında değer kazanacağını iddia ettiği Pi parası ile ödüllendirilir.

Bitcoin madencilerinin aksine, Pi Ağında madencilik yapan kişilere Öncü denir. Proje, madencilik sürecini basitleştirmeyi iddia ediyor, çünkü Pioneers’ın madencilik faaliyetlerini akıllı telefonları aracılığıyla yürütmek için her 24 saatte bir yalnızca bir düğmeye dokunması gerekiyor. Madencilik işlemi, Android ve iOS cihazlarda kullanılabilen Pi Network uygulamasında yapılır.

Proje, kullanıcı tabanını büyütmek için çok düzeyli bir pazarlama (MLM) yaklaşımı kullanıyor. Netlik açısından, bir piramit şemasına benzer bir MLM, mevcut kullanıcıların ekosisteme yeni kullanıcıları davet ettikleri için ödüllendirildiği tartışmalı bir pazarlama stratejisidir. Yeni üyeler, sırayla, daha fazla insanı işe almak için görevlendirilir.

Pi Ağı durumunda, mevcut kullanıcılar (yönlendirenler), yenilerini (hakemler) ağa katılmaya davet ettikleri için daha fazla Pi parası alırlar. Hakem platforma katılıp aktif hale geldiğinde, yönlendiren kişi günlük madenciliğinde belirli bir yüzdelik bonus alır.

Bu plan, projenin müşteri tabanının büyümesini büyük ölçüde kolaylaştırdı. Ekosistemin şu anda 35 milyondan fazla aktif küresel kullanıcıya sahip olduğu ilan ediliyor.

Pi Network, diğer merkezi olmayan madencilik protokollerinin aksine, kullanıcıların bir Müşterini Tanı (KYC) sürecini tamamlamasını zorunlu kılar. Burada kullanıcılar kendileri hakkında kişisel bilgiler vereceklerdir. Projeye göre bu süreç, kullanıcıların birden fazla hesap oluşturmasını engellemeye yardımcı oluyor.

Pi Network Nedir ? Pi Network Dolandırıcı Mı ?
Pi Network Nedir ? Pi Network Dolandırıcı Mı ?

Pi Ağı Nasıl Çalışır?

Pi Network, Stellar Consensus Protocol (SCP) adı verilen bir konsensüs mekanizması kullandığını iddia ediyor. SCP, kullanıcıların ağa katkıda bulunma karşılığında ödül almalarını sağlayan bir algoritmadır. Proje, SCP’nin Proof-of-Work (PoW) ve Proof-of-Stake (PoS) gibi diğer mutabakat mekanizmalarından daha hızlı, daha güvenli ve daha ölçeklenebilir olduğunu iddia ediyor.

Pi Network topluluğu dört rolden oluşur:

  • Öncüler (Madenciler)
  • Katkıda Bulunanlar (Güvenlik Sağlayıcılar)
  • Elçiler (Distribütörler)
  • Düğümler (Doğrulayıcılar)
  • Öncüler (Madenciler)

Öncüler

Pi Ağı üzerinde madencilik faaliyetleri gerçekleştiren kullanıcılardır. Bu kategorideki kullanıcılar, madencilik faaliyeti yürütmek için her 24 saatte bir Pi ağı uygulamasındaki bir düğmeye tıklayarak robot değil insan olduklarını doğrularlar. Şu anda, projenin kendisi tarafından hazırlanan raporlara göre, ağdaki toplam öncü sayısı yaklaşık 35 milyon.

Pi Network madencilik faaliyetleri gerçekleştirdiğini iddia etse de gerçek şu ki gerçek bir madencilik faaliyeti gerçekleşmiyor. Nasıl yani? Kripto madenciliği genellikle karmaşık hesaplamalı matematik problemlerini çözerek işlemlerin işlenmesini ve doğrulanmasını içerir. İşlemler doğrulandıktan sonra, blok zinciri üzerine kurulu dağıtılmış bir deftere eklenirler. Madenciler daha sonra ağa katkılarından dolayı yeni basılan dijital varlıklarla ödüllendirilir.

Pi Ağı, şu anda işlevsel bir blockchain ağına sahip değil. Bu, platformda hiçbir işlemin gerçekleşmediği anlamına gelir, bu nedenle protokolde madencilerin kullanımı yoktur.

Bir blockchain ağı (ana ağ) yayınlama çabasıyla, projenin geliştiricileri Aralık 2021’in sonlarında kapalı bir ana ağın başlatıldığını duyurdu. Bu ağ katmanı, ana ağının gelecekteki lansmanından önce test etmek ve veri toplamak için tasarlandı. Geliştiricilere göre Pi Network ana ağı, Açık Ana Ağ hazır olduğunda piyasaya sürülecek. Open Mainnet’in şu anda bir lansman tarihi yok.

Katkıda Bulunanlar (Güvenlik Sağlayıcılar)

Öncüler, üç gün boyunca aktif olarak madencilik yaptıktan sonra Katkıda Bulunan olmaya hak kazanır. Katkıda bulunanlar, üç ila beş kullanıcıdan oluşan bir güvenlik çemberine ait olan Öncülerdir. Bir ağ Katılımcısı olmak, bir ila daha yüksek Pi madeni para ödülü sağlar.

Security Circle, Pi ağında birbirine güvenen üç ila beş kullanıcıdan oluşan bir gruptur.

Bir kullanıcının birden fazla güvenlik çemberine eklenebilmesi dikkat çekicidir.

Elçiler (Distribütörler)

Kullanıcılar, referans kodları aracılığıyla Pi Ağına yeni kişileri davet ettiklerinde Elçi (distribütör) olurlar. Elçiler, ağa katılmaya davet ettikleri her kullanıcı için kazançlarında %25 artış alırlar. Bu, davetli sayısı ne kadar yüksekse Elçi için kazanma oranının o kadar yüksek olduğu anlamına gelir.

Kullanıcıların birden çok güvenlik çemberine eklenebildiği Katılımcı kategorisinden farklı olarak, bir davetli yalnızca bir Elçinin kazanan ekibine katılabilir.

Düğümler (Doğrulayıcılar)

Öncüler, bir masaüstü veya kişisel bilgisayarda bir Pi yazılım düğümü çalıştırarak ağda doğrulayıcılar haline gelebilir. Doğrulayıcılar, bir düğüm çalıştırarak Pi madenciliği süreçlerinde ek bir destekle ödüllendirilir.

Ağ şu anda 10.000’den fazla aktif test ağı düğümüne sahiptir. Projenin yaratıcıları, ana ağ Açık Ağ yayına girdikten sonra düğümlerin Pi blok zincirini güvence altına almak için katılacağını iddia ediyor.

Pi Coin Tartışmalı Listeleri: Pi Ticaretini Nerede Yapabilirsiniz?
18 Ocak 2023 itibariyle, Pi koinin alım satım için listeleneceği sabit bir tarih yoktur. 2019’daki lansmanından bu yana, proje kripto para birimi için değer elde edemedi.

Pi Network’ün yol haritası üç aşamadan oluşur. Ekip ilk iki aşamayı tamamladı: projenin tasarımı, dağıtımı, güven grafiği önyüklemesi ve test ağı.

Teknik incelemeye göre, Pi blok zinciri, ana ağın 3. Aşaması yayına girdiğinde piyasaya sürülecek.

Aralık 2022’de aralarında Huobi, BitMart ve XT.com’un da bulunduğu birkaç kripto borsası, PI/USDT ticaret çifti ile Pi madeni paranın sentetik bir versiyonunu listeledi. Bununla birlikte, bu borsalarda Pi coin etiketli dijital varlığın, kullanıcıların Pi’nin fiyat hareketi hakkında spekülasyon yapmak için kullanabilecekleri I-borçlu-size (IOU) belirteçleri olduğunu belirtmekte fayda var. Bu, Pi sahiplerinin birikmiş jetonlarını bu borsalara yatıramayacağı veya satamayacağı anlamına gelir.

Uzun zamandır beklenen Pi madeni parasının sözde lansmanı etrafında kıvılcımlanan bir çılgınlıkta , proje geliştiricileri, herhangi bir borsa tarafından yürütülen herhangi bir Pi listelemesini onaylamadıklarını açıkladılar. Ekip, kullanıcıların “eylemleri Pi Network ile bağlantılı olmadığı için bu borsalardan veya üçüncü taraf aktörlerden herhangi biriyle etkileşim kurmaması gerektiğini” ekledi.

Pi Coin Dolandırıcı mı?

Pi Network ilgi görmeye başladığından beri uzmanlar, projenin meşruiyeti, güvenliği ve dolandırıcılık potansiyeli hakkında endişelerini dile getirdi. Ancak, proje kullanıcıların platformun hizmetlerine erişmek için ödeme yapmasını gerektirmediği için Pi Network’ü düpedüz bir dolandırıcılık olarak etiketlemek zordur.

Bununla birlikte, platformda gerçekleştirecekleri faaliyetler uzun vadede kazanç sağlamayabileceğinden, kullanıcıların zamanlarının çalınabileceğini belirtmekte fayda var.

Çözüm

Özetle Pi Network, kullanıcıların akıllı telefonları aracılığıyla madencilik işlemleri gerçekleştirmelerine ve ağın yerel kripto para birimi olan Pi coin şeklinde ödüller kazanmalarına olanak tanıyan bir kripto projesidir. Bir grup Stanford Üniversitesi mezunu, herkesin kripto dünyasına dahil olmasını kolaylaştırmak için platformu oluşturdu.

Proje dünya çapında birçok kullanıcının ilgisini çekerken, bazı uzmanlar platformun meşruiyetini ve bir Ponzi Şeması olup olmadığını sorguladı. Bazı popüler borsalarda Pi madeni paranın sentetik bir versiyonunun yakın zamanda listelenmesi de projeyi tartışmalı hale getirdi çünkü Pi geliştiricileri, kullanıcıları bu tür platformlarda jeton ticaretinden vazgeçmeleri konusunda uyardı.

 

Pi Network Nedir ? Pi Network Dolandırıcı Mı ?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!