OpenAI Nedir ?

OpenAI Nedir ?
OpenAI Nedir ?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

OpenAI Nedir ?

OpenAI’nin yapay zeka destekli bir sohbet robotu olan ChatGPT, son zamanlarda internetin dikkatini çekti. İnsanlar onu karmaşık sorunları çözmek, denemeler yazmak, kod yazmak vb. Girişim o kadar başarılı oldu ki, neredeyse her büyük teknoloji şirketi artık yapay zeka destekli arama motorunu geliştiriyor. Google, ” Bard “ adlı ChatGPT rakibini tanıttı . Çinli Baidu bile testin sonuna yaklaşan benzer bir platform üzerinde çalışıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve İnstagram sayfamızı takip edebilirsiniz

Bununla birlikte, ChatGPT ve kullanımları hakkında artık çok şey bilinmesine rağmen, pek çok kişi, geliştirmesinin arkasındaki şirket olan OpenAI hakkında bir şey bilmiyor .

OpenAI Nedir ?
OpenAI Nedir ?

ChatGPT’nin yaratıcısı OpenAI

San Francisco merkezli yapay zeka laboratuvarı, 2015 yılında kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olarak kuruldu. İşletme, teknoloji devlerinin yapay zeka teknolojisinde uzmanlaştığı ve avantajlarını tekelleştirdiği bir senaryoya karşı korunmak istedi. Bu nedenle, kar amacı gütmeyen kuruluşun misyonu, herkese fayda sağlayacak açık kaynaklı, şeffaf yapay zeka yazılımı oluşturmaktı.

Silikon Vadisi’nden armatürler, projenin başlatılması için 1 milyar dolar katkıda bulundu. Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk, risk sermayedarı Peter Thiel ve 2019’da OpenAI’nin CEO’luğunu devralan Sam Altman yatırımcılar arasında yer aldı. Ancak Musk, Tesla ve SpaceX’i çalıştırmak için gereken süre taahhüdü nedeniyle 2018’de şirketin yönetim kurulundan istifa etti.

Şirket, yapay zeka yazılımını geliştirmek için büyük miktarlarda veri ve kabaca insan beynindeki nöronlara dayalı yazılım olan güçlü sinir ağları kullanacak. Ancak, işletmeyi kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak yürütmek, gerekli işlem gücü ve tazminat maliyetleri nedeniyle zorlayıcıydı. Böylece OpenAI, 2019’da kar amacı gütmeyen bir işletmeye geçiş yaptı. Microsoft, OpenAI teknolojilerinin bazı bölümlerini kullanma ve satma lisansı karşılığında Altman’a 1 milyar dolar teklif etti.

AI laboratuvarı hangi ürünleri yarattı?

OpenAI ilk olarak, çevrimiçi olarak mevcut olan çok miktarda materyalden öğrenerek dili kavrayabilen bir sistem oluşturmak için yola çıktı. 2020’de, inandırıcı görünen talep üzerine dil üretebilen bir metin oluşturma programı olan GPT-3’ü tanıttı.

Daha sonra OpenAI, bilgisayar programcılarının GPT-3’ün başarısını tekrarlamak için daha hızlı kod yazmalarına yardımcı olmak için Codex adlı bir araç geliştirdi.

Buna ek olarak OpenAI, GPT-3’e internetten fotoğraflar ve açıklamalar içeren muazzam veri kümelerini tüketerek kelimeler ve resimler arasındaki ilişkileri aramayı öğreterek dil ve vizyonu birbirine bağlamaya çalıştı. İnsan ipuçlarına yanıt olarak görseller üretebilen DALL-E, bunun sonucunda oluşturuldu ve Ocak 2021’de piyasaya sürüldü.

Şirket, Kasım 2022’de ChatGPT’yi piyasaya sürdü. İzleyiciler, chatbot’un insan benzeri diliyle büyülendi. Ayrıca, önceki metin oluşturucularının geliştirilmiş bir versiyonuydu. Chatbot, bilgisayar programlarını tamamlayabilir, denemeler ve şiirler yazabilir ve dini tartışabilir.

Yapay zekanın günlük hayatımızda kullanımının artması bekleniyor. Ayrıca, ChatGPT gibi yapay zeka destekli araçlar, sorgularımızı yanıtlamada giderek daha verimli hale geliyor. Bu, dijital alemdeki yolculuğumuzun yalnızca başlangıcı. Yapay zekanın neredeyse her büyük insan çabasına yardımcı olması sadece bir zaman meselesidir.

OpenAI Nedir ?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!