Nostr Nedir ?

Nostr Nedir ve Bitcoin Meraklıları Onu Neden Seviyor?
Nostr Nedir ve Bitcoin Meraklıları Onu Neden Seviyor?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nostr Nedir ve Bitcoin Meraklıları Onu Neden Seviyor?

Nostr, Aralık 2022’de duyurulan alternatif bir sosyal medya platformudur. Firma, merkezi olmayan yapısı nedeniyle kripto para topluluğunun dikkatini çekti. Twitter yaratıcısı ve Bitcoin‘e (BTC) inanan Jack Dorsey , Aralık 2022’de yeni platform hakkında tweet atarak beğenisini daha da artırdı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve İnstagram sayfamızı takip edebilirsiniz

Dorsey’in tweet’i yaklaşık 428.000 organik izlenim aldı. Ertesi sabah, Nostr’ın baş sorumlusu Fiatjaf’a Bitcoin oyun şirketi Zebedee’den 14 BTC (o sırada değeri 250 bin dolar) gönderdi.

Ayrıca platformun uygulaması geçtiğimiz günlerde Apple App Store’da listelendi . 19-21 Mart tarihleri ​​arasında bir Nostr konferansı yapılacak. Konferansın halihazırda yüzlerce onaylı katılımcısı var.

Nostr Nedir ve Bitcoin Meraklıları Onu Neden Seviyor?
Nostr Nedir ?

Nostr, Bitcoin ile nasıl çalışır?

İspanyolca’da “bizim” anlamına gelen “nostr” terimi ve Portekizce karşılığı “nosso”, Nostr isminin kaynaklarıdır. Sözcük aynı  zamanda Röleler  tarafından Aktarılan  Notlar ve  Diğer Şeyler’in  kısaltmasıdır .

Uygulamanın ana özelliği, kullanıcı tabanını korurken herhangi bir sosyal medya platformuna aktarılabilen kalıcı bir genel anahtardır. Örneğin, Instagram takipçilerinizi izinsiz olarak Snapchat hesabınıza taşıma seçeneğine sahip olmaya benzer.

Nostr, gerçekten merkezi olmayan bir sosyal medya ağına dönüştüğünü iddia ediyor. Firma, Facebook’un MySpace ile yaptığı gibi Twitter’ı geçebilir. Bitcoin ( BTC ) blok zinciri üzerine inşa edilmemiştir . Ancak platform, uygulamalarının çoğunda Lightning Network aracılığıyla Bitcoin ödemelerine olanak tanır.

NSA muhbiri Edward Snowden, Nostr’un Twitter ve Instagram’ın yerini alabileceğinden bahsettiğinde Bitcoin kullanıcılarının heyecanını yansıtıyordu. Sansüre karşı koymak için, merkezi olmayan sosyal medyanın önemini yeniden teyit etti. Snowden’a göre hükümet, kullanıcıların ifade özgürlüğünü sınırlamak için merkezi, şirketlere ait sosyal medyaya baskı yaptı.

Jack Dorsey, Vitalik Buterin, Edward Snowden ve kripto para birimi yanlısı Senatör Cynthia Lummis, Nostr’u erken benimseyen dikkate değer kişilerdir.

Alternatif sosyal medya platformunun geleceği

Nostr, Bitcoin ağını daha iyi entegre etmeye çalışacak. Kullanıcılar zaten BTC kullanarak diğer kullanıcılara bahşiş vermiş olabilir. Lightning Network for Bitcoin, kullanıcıların Nostr kullanıcı adlarını değiştirmelerine olanak tanır. Geliştiriciler , Bitcoin’i ve Lightning Network’ü kullanarak, Nostr rölelerini Dağıtılmış Hizmet Reddi saldırıları (DDoS) gibi spam saldırılarına karşı korumak istiyor. Bir GitHub deposunun sahibi, ” Pahalı Aktarma ” adlı, kullanıcılardan etkinlik yayınlamak için geçiş ücreti alan bir teklif yayınladı .

Bazı kullanıcılar Nostr’a , hesaplarını doğrulamak için anahtarlarını Twitter’da yayınlama ihtiyacı gibi genel anahtar yönetimi endişelerini gidermeye çağırdı .

Nostr, birkaç yeni sosyal medya uygulamasının temelini oluşturan oldukça basit bir protokoldür. Başka bir deyişle, birkaç amaca hizmet edebilir. Birkaç genel anahtar yönetimi sorununu çözmeyi başarırsa, potansiyel olarak Twitter gibi “eski” ağlarda bile sosyal medya hesaplarının sahipliğini doğrulayabilir. Müşteriler tarafından kendi sosyal medya özelliklerini oluşturmak için genişletilebilir.

Nostr Nedir ?Nostr Nedir ?Nostr Nedir ?

Nostr Nedir ?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!