Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı 21.12.2023

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı 21.12.2023

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), bugünkü toplantısında faiz oranının 250 baz puan artırılarak %42,50’ye yükseltilmesine karar verdi.

Karar, Merkez Bankası Başkanı Hafıze Gaye Erkan başkanlığında yapılan ve bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı olan kilit faiz oranının yüzde 42,50 olarak belirlendiği toplantı sonucunda alındı. Karar, enflasyon raporunun Kasım ayında sınırlı bir artış kaydeden manşet enflasyonun devam edeceği yönündeki öngörüsüyle uyumlu bir hamle olarak görüldü.

İçeriklerimizden anında haberdar olmak için bizleri Google News üzerinden takip edebilirsiniz!

Açıklamada, iç talebin mevcut seviyeleri, hizmet fiyatlarındaki katılıklar ve jeopolitik riskler nedeniyle enflasyonist baskıların devam ettiği vurgulandı. Ayrıca, son dönemdeki göstergelerin, parasal sıkılaştırmanın fonlama koşulları üzerindeki etkisiyle yurt içi talebin dengeli kaldığına işaret ettiği belirtildi.

Enflasyon beklentileri ve fiyat gelişmelerini değerlendiren Kurul, sınırlı bir iyileşmenin başladığına dikkat çekti. Ayrıca, dış kredi koşullarındaki belirgin iyileşme, döviz rezervlerindeki artış, cari dengeyi destekleyen talep dengesi ve Türk lirası varlıklara yönelik iç ve dış talebin güçlü olması döviz kurunun istikrarına ve etkinliğine katkıda bulunmuştur.

Merkez Bankası’nın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Kurul, enflasyonla mücadele için gerekli parasal sıkılaştırma seviyesine önemli ölçüde ulaşıldığına inanılması nedeniyle parasal sıkılaştırmanın hızını yavaşlatmıştır. Aylık enflasyondaki ana eğilim düşüşünü sürdürecek ve Ekonomiyi dengelemeye yönelik çabalar devam edecek.

 

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı 21.12.2023

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!