Merkez Bankası Faiz Kararı İçin Ekonomistler Ne Bekliyor?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merkez Bankası Faiz Kararı İçin Geri Sayım Başladı: Ekonomistler Ne Bekliyor?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yatırımcıların ve ekonomistlerin beklediği Aralık ayı faiz kararı için geri sayıma başladı.

21 Aralık 2023 tarihinde saat 14.00’te gerçekleştirilecek TCMB Para Politikası Kurulu toplantısında temel faiz oranları ve ekonomik görünümde olası değişikliklere ilişkin önemli kararlar alınması bekleniyor.

İçeriklerimizden anında haberdar olmak için bizleri Google News üzerinden takip edebilirsiniz!

TCMB geçen ay faiz oranlarını beklenenin üzerinde 500 baz puan artırarak %40’a yükselterek, ekonomik istikrarı sağlamak ve enflasyonla mücadele etmek için daha sıkı para politikasına baskı yaptı. Bu ayki toplantı öncesinde analistler faiz artırımlarının devam edip etmeyeceğini takip ediyor.

Faiz Kararı İçin Ekonomistlerin Beklentisi

AA Finance’in 21 Aralık toplantısına ilişkin beklenti anketine göre ekonomistler kilit faiz oranlarının 250 baz puan artmasını bekliyor. Anket sonuçlarına göre ortalama tahmin %42,50 ancak bazı ekonomistlerin ana faiz tahminleri %42,50 ile %45,00 arasında dalgalanıyor. Bir önceki aylık toplantıda alınan kararların ardından yatırımcılar bu ayki faiz kararlarını yakından takip edecek.

TCMB’nin kasım ayında açıkladığı faiz kararı, politika faizini 500 baz puan artırarak beklenenin üzerinde %40’a yükseltti. Merkez bankası, para politikası sıkılaştırma tedbirlerinin yakın zamanda tamamlanmasını ve sıkılaştırma hızının yavaşlamasını beklediğini söyledi. Ayrıca Aralık ayı faiz kararı, dolar, altın ve hisse senedi piyasaları gibi finansal piyasaların da etkilenmesi beklenen bir döneme denk geliyor.

Merkez Bankası Faiz Kararı İçin Ekonomistler Ne Bekliyor?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!