Kripto Piyasa Değeri Nedir ?

Kripto Piyasa Değeri Nedir?
Kripto Piyasa Değeri Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto Piyasa Değeri Nedir ?

Kripto alanındaki piyasa kapitalizasyonu veya piyasa değeri, kripto para birimlerinin boyutunu ve popülaritesini ölçmenin bir yoludur ve bizi piyasadaki kripto para birimlerinin mevcut değeri hakkında bilgilendirir. Bir kripto para biriminin dolaşımdaki piyasa değeri aşağıdaki formül kullanılarak hesaplanır:

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve İnstagram kanalımızdan takip edebilirsiniz

Dolaşımdaki piyasa değeri = cari fiyat x dolaşımdaki arz

Bu formülü daha iyi anlamak için dünyanın en popüler kripto para birimi olan Bitcoin (BTC) örneğini ele alalım . Bitcoin’in piyasa değerini bulmak için mevcut fiyatını dolaşımdaki kripto para sayısıyla çarpmalıyız. Bir bitcoin 21.450 $ değerinde (bu yazı yazılırken) ve dolaşımdaki arz 19 milyon olduğundan, piyasa değeri şöyle olacaktır:

21.450 USD x 19.125.843 = 410.249.332.350 USD veya 410 milyar USD

Bu sadece piyasa değeri ve dahası da var. Piyasa değerinin uygulamalarını ve yatırımcılar üzerindeki etkisini anlamak için, özellikle kripto bağlamında biraz daha derine inmemiz gerekiyor.

Kripto Piyasa Değeri Nedir?
Kripto Piyasa Değeri Nedir ?

Piyasa değeri nasıl ve neden kullanılır?

Birçoğu, bir kripto para biriminin değerini yalnızca fiyatın belirlediğini düşünür, ancak aslında tüm resmi çizen ve kripto para birimlerinin gerçek değerini temsil eden piyasa değeridir. Bir kripto para biriminin büyümesini ve rakip kripto varlıklarıyla karşılaştırmasını göstermeye yardımcı olabilecek önemli bir ölçümdür.

Bunu daha iyi anlamak için bir örneğe bakalım. Şu senaryoyu göz önünde bulundurun: A ve B olmak üzere iki kripto para birimi vardır. A kripto para biriminin dolaşımdaki 500.000 madeni para arzı vardır ve her madeni paranın fiyatı 2 ABD Doları değerindedir. Yukarıda belirtilen formülü kullanırsak, şunu elde ederiz:

Cryptocurrency A’nın piyasa değeri = 2 $ x 500.000 = 1.000.000 $ veya 1 milyon $

Şimdi, kripto para birimi B’nin 150.000 jeton dolaşım arzına sahip olduğunu, ancak her jetonun 5 dolar değerinde olduğunu varsayalım. Bu, bir kripto para birimi A madeni paranın fiyatından 3 dolar daha fazla. Piyasa değerini bulalım.

Cryptocurrency B’nin piyasa değeri = 5 USD x 150.000 = 750.000 USD

Gördüğünüz gibi, tek bir kripto para birimi B madeni para, birden fazla kripto para birimi A madeni para değerinde olabilirken, piyasa değeri yine de kripto para birimi A’nın genel piyasa değerinin altında kalıyor.

Sonuç olarak, piyasa değerini hesaplama formülü, bir kripto para biriminin toplam küresel değerini bulmada yardımcı olur. Bununla birlikte, kripto para birimlerinin değişken doğasını dikkate almak önemlidir, yani fiyatları piyasa koşullarına ve diğer faktörlere bağlı olarak büyük ölçüde düşebilir veya yükselebilir.

Piyasa değerleri nasıl değişir?

Herhangi bir kripto para biriminin piyasa değeri genellikle arz ve fiyat olmak üzere iki ana değişkenden etkilenir. Nasıl olduğunu görelim:

Tedarik

Bir kripto para biriminin küresel dolaşımda sahip olduğu madeni para sayısı, piyasa fiyatını etkileyebilir ve potansiyel olarak genel piyasa değerini etkileyebilir. Örneğin, Bitcoin’in var olabilecek madeni para sayısı üzerinde 21 milyon olan bir sınırı vardır. Gizemli yaratıcısı Satoshi Nakamoto , Bitcoin’in protokolüne bir kod yerleştirdi ve küresel dolaşımdaki toplam madeni para sayısı 21 milyona ulaştığında daha fazla Bitcoin madenciliği yapılmamasını sağladı.

Bu, var olan Bitcoin miktarını sınırlar ve onu son derece değerli kılar. Altın gibi varlıkların bile sabit bir miktarı yoktur; kimse Dünya’da tam olarak ne kadar altın olduğunu ve ne kadarının madencilik ve çıkarma için uygun olduğunu bilmiyor. Bununla birlikte, Bitcoin bilinen, sabit bir miktardır. Arzı kıttır ve bu kıtlık değerini yükseltir.

Fiyat

Yukarıdaki bölümde gördüğümüz gibi, bir kripto para biriminin fiyatı, piyasa değerini büyük ölçüde belirleyebilir. Belirli bir kripto para birimi için küresel dolaşımda az sayıda madeni para olsa bile, her bir madeni paranın fiyatı yüksekse piyasa değeri artacaktır.

Örneğin, X kripto para biriminin küresel dolaşımda 100.000 madeni parası varsa ve her madeni paranın değeri 10.000 ABD Doları ise, toplam piyasa değeri 1.000.000.000 ABD Doları veya 1 milyar ABD Doları (10.000 x 100.000) olacaktır. Dolaşımdaki arz başlangıçta düşük görünebilir, ancak kripto paranın yüksek fiyatı büyük bir piyasa değerine yol açar.

Tersine, bir kripto para biriminin küresel dolaşımda çok miktarda madeni para varsa, ancak her bir madeni paranın değeri düşükse, büyük bir piyasa değerine sahip olmayabilir. Örneğin, Y kripto para biriminin dolaşımda 500.000.000 madeni para varsa ve her madeni paranın değeri yalnızca 0,00005 ABD Doları ise, toplam piyasa değeri 25.000 ABD Doları olacaktır (0.00005 x 500.000.000).

Dogecoin ve Shiba Inu gibi birkaç mem parası, büyük arzlar nedeniyle çok düşük fiyatlara sahiptir. Bitcoin gibi diğerleri daha yüksek birim fiyatlara sahip çünkü daha az arz var. Gerçekte, kriptolar istisnai bir şekilde bölünebilir, yani bir Bitcoin’in 1/10.000’ini satın alabilirsiniz, bu nedenle madeni para başına fiyatın kendisi o kadar önemli değil.

Piyasa değeri neden önemlidir?

Piyasa değeri bize piyasadaki herhangi bir kripto para birimi hakkında birçok bilgi sağlar. Bize dünyanın belirli bir kripto para birimini ve onun rakiplerine göre hakimiyetini nasıl gördüğünü gösterir. Piyasa değeri, kripto para birimlerinin ve jetonların fiyatlandırması ve küresel dolaşımı ile birlikte değişir.

Daha büyük piyasa değerine sahip kriptolar, diğer kripto para birimlerinden daha çekici oldukları için genellikle daha fazla yatırımcı çeker. Bu nedenle, kripto para birimleri sıralanırken piyasa değeri yaygın olarak kullanılır. Bir kripto para biriminin piyasa konumunu belirlerken fiyatı tek başına yetersizdir. Bununla birlikte, piyasa değeri daha kesin bir ölçümdür.

Piyasa değeri, kalıpları ve piyasa trendlerini de yansıtabilir. Örneğin, NFT’lerle ( mübadele edilemez tokenler) ilişkili bir kripto para birimi dalgalanmalar yaşamaya başlarsa, bu, kripto para biriminin yatırımcıları çektiğinin veya kaybettiğinin göstergesidir.

Piyasa değerine göre kripto sınıflandırması

Kripto para birimleri, piyasa değerlerine göre dört ana sınıfa ayrılır:

mega pul

Mega-cap yalnızca iki kripto para birimi içerir: BTC ve Ethereum (ETH). Bu yazının yazıldığı sırada, BTC’nin yaklaşık 470 milyar dolarlık bir piyasa değeri varken, ETH’nin yaklaşık 230 milyar dolarlık bir piyasa değeri var.

Geniş kapak

Büyük hacimli kripto para birimlerinin piyasa değeri 10 milyar dolardan fazladır. Güçlü bir risk-ödül kaydına sahip oldukları için düşük riskli yatırımlar olarak görülüyorlar. Büyük hacimli kripto para birimlerine birkaç örnek Tether (USDT), USD Coin (USDC), BNB, XRP, Cardano (ADA), Solana (SOL) ve Polkadot’tur (DOT). Birçok büyük hacimli kripto para birimi, değer olarak nispeten sabit kalma yetenekleri nedeniyle sabit paralardır.

Orta kapak

Orta büyüklükteki segment, piyasa değeri 1 milyar ila 10 milyar dolar arasında değişen kripto para birimlerine sahiptir. Yatırımcılar, kullanılmayan potansiyelleri nedeniyle orta büyüklükteki kripto para birimlerini yüksek riskli, yüksek ödüllü paralar olarak görüyor. Dogecoin (DOGE), DAI , Shiba Inu (SHIB) ve Litecoin (LTC), orta büyüklükteki en popüler kripto para birimlerinden bazılarıdır (bu yazı yazılırken).

Küçük şapka

Küçük hacimli kripto para birimleri en yüksek risk seviyelerini taşıma eğilimindedir. 1 milyar dolardan daha az bir piyasa değerine sahipler. eCash (XEC), NEO, USDD ve Bitcoin Gold (BITG) gibi birçok yeni kripto para birimi projesi bu kategoriye girer.

Likidite

Farklı kripto para birimlerini karşılaştırırken “likidite” terimiyle karşılaşmış olabilirsiniz. Bu, ortalıkta dolaşan yaygın bir finans cümlesidir ve bunun iyi bir nedeni vardır. Likidite, piyasa değerini ve yatırımcıların madeni para alıp satma kararlarını önemli ölçüde etkileyebilir.

Ama likidite nedir? Bir varlığın mevcut piyasa değerinden alınıp satılma kapasitesini ölçmek için kullanılan bir terimdir. Kripto yatırımcıları, bir kriptonun fiyatına bağlı olarak adil bir değerde alım satım yapmayı amaçlar. Örneğin, bir bitcoin’in bir kısmına sahipseniz ve onu ABD dolarına çevirmek istiyorsanız, kar elde etmek veya onu makul bir döviz kurundan satmak için satıcı tarafından yeterli talep olmalıdır. Bu nedenle, daha yüksek likidite genellikle daha iyidir ve genellikle daha düşük riskle ilişkilendirilir.

Tamamen seyreltilmiş piyasa değeri

Kripto para birimleri için piyasa değerlerinin ne olduğunu tartıştık. Bir kripto para biriminin piyasa değerini belirlemek için , kripto paranın bir madeni para fiyatını ve küresel dolaşımdaki madeni para sayısını bilmemiz gerekir.

Ancak bir kripto para biriminin toplam arzı dolaşımda olduğunda ne olur? Bu olduğunda, buna tamamen seyreltilmiş piyasa değeri denir.

Basitçe söylemek gerekirse, tamamen seyreltilmiş bir piyasa değeri, bir kripto para biriminin tüm madeni paraları küresel dolaşıma girdiğinde piyasa değerini belirlemek için kullanılan metriktir. Örneğin, Bitcoin. 21 milyon sınırlamasını hatırlıyor musunuz? Dolayısıyla, Bitcoin’in küresel dolaşımı bu rakama ulaştığında, buna tamamen seyreltilmiş piyasa değeri adı verilecek. Bitcoin’in tüm kripto paralarının dolaşımda olduğunu varsayarak bunu bir formüle dökecek olsaydık, şunu elde ederdik:

Bitcoin’in tamamen seyreltilmiş piyasa değeri = Mevcut fiyat (yazım sırasında) x 21 milyon = 24.450 $ x 21.000.000 = 513.450.000.000 $ veya 513.45 milyar $

Sarma

Bazı önemli çıkarımları gözden geçirelim:

  • Piyasa değeri, bir kripto para biriminin piyasadaki hakimiyetini, popülerliğini ve değerini belirlemek için kullanılır. Bir kripto para biriminin piyasa değerini bulmak için şu basit formülü kullanın:

Piyasa değeri = cari fiyat x dolaşımdaki arz

  • Bir kripto para biriminin piyasa değeri genellikle iki önemli değişkenden etkilenir: arz ve fiyat. Bir kripto arzı azsa, daha değerli olma eğilimindedir. Yüksek fiyatlı bir madeni para, daha küçük bir dolaşım arzıyla bile yine de büyük bir piyasa değerine sahip olabilir ve bunun tersi de geçerlidir.
  • Kripto para birimleri dört ana piyasa değeri kategorisine ayrılmıştır: Mega-kapak, büyük-kapak, orta-kapak ve küçük-kapak.
  • Likidite ve tamamen seyreltilmiş piyasa değerleri, kriptopara birimlerine yatırım yapmadan önce dikkate alınması gereken önemli faktörlerdir.

Kripto Piyasa Değeri Nedir ?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!