Kripto Paralar Neden Düştü! İşte Sebebi!

Bitcoin (BTC) Rallisi Devam Edecek Mi? Altcoinler Yükselecek Mi?
Bitcoin (BTC) Rallisi Devam Edecek Mi? Altcoinler Yükselecek Mi?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto Paralar Neden Düştü! İşte Sebebi!

Bitcoin fiyatı bugün %5’ten fazla düşerek 43.212 dolara düştü. Peki bu düşüş neden yaşandı? Bunun pek çok nedeni var ama düşüşün temel nedeni belli. Bitcoin fiyatlarında sürekli bir artış gördüğümüz bir zaman hiç olmadı ve çeşitli nedenler geçici bir düzeltmeye neden olsa da herkesin yatırımcı duyarlılığının farkında olması gerekiyor.

İçeriklerimizden anında haberdar olmak için bizleri Google News üzerinden takip edebilirsiniz!

Bitcoin Neden Düşüyor?

Satışların devam etmesiyle BTC fiyatı yaklaşık 43.000 dolara düştü. Teknik tarafta zaten düşüşün başında açıkladığımız hedefleri paylaşmıştık. Zincir üstü tarafta günlerdir vurguladığımız veriler vardı. Herkes ETF’lere olan ilgiden dolayı FOMO’yken, popüler Türk kripto analisti Barış Kardeş (Kardeş Barış), karlı arzın %95’e dayanması nedeniyle yatırımcıları uyardı.

“Arkadaşlar bu indikatör bize diyor ki; Metriğim %95 ve üstüne çıktığında düşüş ihtimali yüksektir. Ha, bu düzeltme mi olur crash mı olur bilemem ama benim çalışma mantığıma göre bu seviyeleri dikkatle takip edin”.

Pek çok uzmanın yakından takip ettiği bu gösterge, halihazırda kâr etmiş olan yatırımcıların her an satış yapabileceğini varsaydığı için düşüş sinyali olarak değerlendiriliyor. ETF’lerin onay alıp borsalarda işlem görmeye başlamasıyla bu durumun yaşanması pek de şaşırtıcı değildi.

Zincir üzerinde çok daha geniş bir yelpazede yatırımcı davranışını izleyebiliyoruz, bu da bize yatırımcı psikolojisini anlama açısından çok daha iyi sonuçlar veriyor. Madenci karlılığı, satış büyümesi, kar durumu, çalışan madencilerin yoğunluğu vb.

Eğer yatırımcının cüzdanının karlılığı yüksekse (yüzde 95’ten bahsedersek ki bu aslında oldukça yüksek bir rakam) burada satış yapacak. Sonuç olarak BTC fiyatının düştüğünü görebiliyoruz.

Kripto Paralar Yükselecek

Bunun için kahin olmaya gerek yok. 2024 takvimi bize bu düzeltmeleri veya buna benzer, hatta daha sert düzeltmeleri görsek bile piyasanın yükseleceğini söylüyor. Yatırımcıların tarihsel verilere dayanarak buna inanmaları için pek çok ikna edici nedeni var.

Birincisi, ETF’lerin dünyaya yayılmasının ve gerçek girişleri görmenin çok erken aşamalarındayız. Bu ETF ihraççılarına olan talep arttıkça Coinbase saklama cüzdanı varlıklarının da hızla artmasını bekliyoruz. Doğal olarak bu durum arz sıkıntısına yol açacaktır.

Bitcoin blok ödüllerinin Nisan ayında yarıya indirilmesi planlanıyor, bu da madencilerin satış baskısının hafifleyeceği ve borsalara yönelik yeni arzın daha da azalacağı anlamına geliyor. ETF’ler güçlü bir talep dalgası yaratırken dolaşımdaki yeni arz daralırsa yukarı yönlü ivmenin artmasını bekleyebiliriz.

Yıl ortası makro göstergeler aşırı derecede zayıf olmaya devam etmedikçe faiz indirimleri başlayacak. Bu dönemde kısa vadeli dalgalanmalar yaşanabilir ancak doların zayıf olduğu bir dünyada kripto paralar gibi riskli varlıkların da büyümesi bekleniyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yıl sonunda Kasım ayında seçimler yapılıyor ve adayların önemli bir kısmı kripto para birimleri lehine açıklamalarda bulunuyor. Gensler ve Biden gibi kripto rakiplerinin geri çekilmesi motive edici bir faktör olabilir.

Kripto Paralar Neden Düştü! İşte Sebebi!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!