Kripto Para ve Kripto Token Arasındaki Fark Ne ?

Kripto Para ve Kripto Token Arasındaki Fark Ne ?
Kripto Para ve Kripto Token Arasındaki Fark Ne ?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto Para ve Kripto Token Arasındaki Fark Ne ?

Kripto Para ve Kripto Token Arasındaki Fark Ne ?
Kripto Para ve Kripto Token Arasındaki Fark Ne ?

Hepimiz “kripto para” ve “kripto token” terimlerini duymuşuzdur. Ancak, çok az kişi ikisi arasında kesin bir fark olduğunu anlıyor. Çoğu zaman kafamız karışır ve ikisini de aynı kategoriye koyarız ki bu böyle olmamalı. Her iki kategori arasındaki farklar çok önemlidir.

Bunu söyledikten sonra, bir göz atalım…

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve İnstagram sayfamızı takip edebilirsiniz

Kripto para nedir?

Söz konusu kripto, kendi blok zincirine özgü olduğunda ve değiş tokuş edilebildiğinde, alınıp satılabildiğinde veya değer depolamak için kullanılabildiğinde buna “kripto para” denir. Madeni para, bu nedenle, doğrudan blok zincirinin protokolü tarafından verildiği veya yaratıldığı şekliyle, blok zincirinin yerel para birimidir. Bu paralara genellikle kripto para birimleri denir. Bu para birimleri, ağın işlem yürütmesi ve kullanıcıları ödüllendirmek veya teşvikler sağlamak için kullanılır. Ayrıca ağ güvenliğini sağlamak için de kullanılırlar.

Bu madeni paralar doğası gereği merkezi değildir ve bu nedenle işlemleri kimse kontrol etmez. Kripto para birimleri, sistemleri korumak için kriptografi kullanır. Bir şeyler ters giderse, hiçbir varlık kullanıcılara yardım etmek için adım atamaz; bu nedenle, işlemler nihaidir.

Kripto para örnekleri arasında Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Cardano (ADA) bulunur. Bu para birimlerinin tümü kendi blockchain ağlarını kullanır. Bitcoin (BTC), Proof-of-Work mutabakat mekanizmasını kullanırken, Ethereum ve Cardano Proof-of-Stake mutabakatını kullanır.

Token nedir?

Kripto belirteçleri olarak bilinen dijital varlıklar, aktif blok zincirleri üzerinde çalışan akıllı sözleşmeler tarafından kontrol edilir. Bu tokenlar tamamen farklı dijital varlıklardır ancak aynı ağ üzerindeki kripto paralar ile yakından uyumludurlar. Belirteç geliştirme yönergelerinin çoğu, Ethereum platformu üzerine inşa edilmiştir. ERC-20 ve ERC-721 belirteç standartları iyi bilinen iki standarttır. Akıllı sözleşmelerin belirteçlere dahil edilmesiyle işlemler şeffaf, izlenebilir ve geri alınamaz hale getirilir.

Bazı popüler kripto belirteçleri arasında diğerleri arasında Shiba Inu (SHIB), Axie Infinity (AXS) ve Cronos (CRO) bulunur.

Bazı belirteçler, sahiplerine yardımcı programlar sunar. Hizmet belirteçlerinin sahipleri, Blockchain tabanlı proje tarafından sunulan belirli bir uygulamaya veya hizmet grubuna erişebilir. Ek olarak, belirli yardımcı program belirteçleri, belirteç sahiplerine tasarruf, ödül veya başka avantajlar sağlar.

Kripto Para ve Kripto Token Arasındaki Fark Ne ?Kripto Para ve Kripto Token Arasındaki Fark Ne ?

Kripto Para ve Kripto Token Arasındaki Fark Ne ?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!