Kripto Para Satın Alırken Bunlara Dikkat Edin

Kripto Para Satın Alırken Bunlara Dikkat Edin
Kripto Para Satın Alırken Bunlara Dikkat Edin
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto Para Satın Alırken Bunlara Dikkat Edin

Kripto Para Satın Alırken Bunlara Dikkat Edin
Kripto Para Satın Alırken Bunlara Dikkat Edin

Kripto para piyasası sadece deneyimli yatırımcıların değil, kripto satın alma konusunda daha önce deneyimi olmayan sıradan insanların da ilgisini çekiyor. Bitcoin ( BTC ) ilk kripto para birimi olmasına ve piyasa değerine göre hala en büyüğü olmasına rağmen, Ethereum ( ETH ), dogecoin ( DOGE ) ve daha fazlasını içeren alternatif para birimlerinin (altcoinler) ortaya çıkması çok uzun sürmedi .

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve İnstagram kanalımızdan takip edebilirsiniz

Bugün 19.000 kripto para birimi var ve bu altcoinlerin çoğunun açıkçası gelecek vaat eden bir geleceği yok. Bu nedenle, hangi paranın harcadığınız zamana ve paraya değdiğini nasıl anlayacağınızı öğrenmek önemlidir. Bu kılavuzda, daha güvenle yatırım yapabilmeniz için bir kripto para birimini değerlendirmenin yedi etkili yolunu öğreneceksiniz.

1. Projenin web sitesine göz atın

Zamanınıza ve yatırımınıza değecek herhangi bir kripto para biriminin bir web sitesi olmalıdır. Bugünlerde bir web sitesi oluşturmak nispeten kolaydır ve işini ciddiye alan herhangi bir şirketin güncel, ilgi çekici ve bilgilendirici bir web sitesi olacaktır.

Bir kripto para biriminin web sitesinde aranacak şeyler:

  • Güncel ve kullanımı kolay
  • Temiz ve yazım ve diğer hatalardan arınmış
  • Ekip üyelerini ve ortaklıkları açıklar
  • Simgenin amacını açıkça tanımlar
  • Beyaz kağıt sunar

2. Tanıtım belgesini okuyun

Bir kripto teknik raporu, proje teklifinin omurgasını oluşturduğu için bir kripto para birimini değerlendirmek için en önemli araçlardan biridir. Kripto para biriminin kullanımına yönelik hedefleri ve stratejileri özetleyen yetkili bir belgedir. Ayrıca teknik incelemeler, token için bir yol haritası görevi görür ve genellikle potansiyel müşterilerin projeye para ayırmadan önce okudukları ilk şeylerden biridir.

Ek olarak, bir kripto para teknik belgesi , bir madeni paranın belirteçleriyle karşılaşacağınız yerdir . Belirteç ekonomisi, belirtecin yatırımcılar arasında nasıl dağıtılacağına ve arz limitlerine ilişkin ayrıntıları içerir. Ayrıca , ekosistemin bir parçasıysa, yeni belirteçlerin basılması ve belirteç yakma hakkında bilgiler içerir.

Bazı teknik incelemeler o kadar teknik ve ayrıntılı oluyor ki, teknik özelliklerin her yönünü anlamanız gerekmiyor, ancak projenin arkasındaki ekibin kim olduğunu, hedeflerinin ne olduğunu ve bu hedeflere nasıl ulaşacaklarını bilmek önemlidir.

Tanıtım belgesine sahip olmamak önemli bir tehlike işaretidir ve güvenilir bir tanıtım belgesinde yazım ve dilbilgisi hataları bulunmamalıdır.

3. Sosyal medya kanallarını inceleyin

Bir kripto topluluğu hakkında keskin bilgiler edinmek için önce sosyal medya hesaplarını ziyaret edin. Çoğu kripto para birimi projesinde , yönettikleri Twitter, Reddit veya Discord kanalları – ve genellikle üçü birden – bulunur .

Yorum kısımlarında sahip oldukları takipçi sayılarını ve etkileşimlerini not alın. Topluluk moderatörlerinin soruları yanıtlayıp yanıtlamadığını, haber etkinliklerini teşvik edip etmediğini ve tartışmalara aktif olarak katılıp katılmadığını değerlendirin. Örneğin, insanlar Discord kanallarında meşru sorular soruyorsa ve görmezden geliniyorsa veya “anlama” deniliyorsa, bu kötüye işarettir.

Sosyal medya kripto dolandırıcılıklarını tespit etmeyi öğrenin . Satış yaklaşımlarında fazla spam olan gruplardan uzak durun. Güçlü bir projenin bu tür taktiklere başvurması gerekmez.

İkinci olarak, kripto para biriminden bahsedenler ve tartışmalar için sosyal medyada genel bir arama yapın. Birçok insan sosyal medyada kripto para birimi hakkında olumlu konuşuyorsa, bu satın alma baskısı ve yatırım ilgisi olacağını gösterebilir. Öte yandan, sözlerin çoğu olumsuzsa, bu bir uyarı işareti olabilir – ancak sosyal medyadaki hem olumlu hem de olumsuz konuşmaların bağlamını anlamak önemlidir.

4. Proje ekibini ve ortaklıkları analiz edin

Bir kripto para biriminin başarısı, ekip üyelerine bağlıdır. Birçok saygın madeni paranın, diğer başarılı madeni para lansmanlarında yer alan proje üyeleri vardır. Bu, topluluk içinde daha fazla güven oluşturmaya yardımcı olur. Kurucuları ve kilit üyeleri projenin teknik incelemesinde ve web sitesinde bulabilmeniz gerekir. Blockchain ekosistemindeki itibarını ve düşünce liderliğini belirlemek için ekibi araştırın. Geçmişte başarılı projelere sahip bir ekip harika bir işarettir, kripto topluluğunda tamamen yeni olan bir ekip ise hedeflerine ulaşma deneyimine sahip olmayabilir.

Proje ekibi dışında, varsa ortaklıklar listesine bakın. Bunu genellikle web sitesinin açılış sayfasında bulabilirsiniz. Bazen Google (GOOG), Amazon (AMZN), JPMorgan (JPM), Visa (V) ve IBM (IBM) gibi tanınmış markalarla ortaklıklar bulacaksınız. Kripto ile ilgili her şeyde olduğu gibi, kendi araştırmanızı yapın ve ortaklıkların meşru olduğunu doğrulayın.

5. Kripto para biriminin piyasa ölçümlerini değerlendirin

Bu bilgiyi kontrol etmek için CoinMarketCap gibi bir kripto para birimi toplayıcısını ziyaret etmeniz gerekecek . Acemi bir yatırımcıyı deneyimli bir yatırımcıdan ayıran şey, bu üç temel piyasa ölçütü hakkında bilgi sahibi olmasıdır.

Piyasa kapitalizasyonu

Bir kripto para biriminin piyasa değeri, kripto para biriminin fiyatının dolaşımdaki toplam madeni para veya jeton sayısıyla çarpılmasıyla hesaplanır . Genel olarak, yüksek piyasa değerine (1 milyar doların üzerinde) sahip kripto para birimlerine yatırım yapmak daha güvenlidir, ancak yüksek piyasa değerine sahip bazı kripto para birimleri hala yüksek riskli olduğundan, bu nedenle değer potansiyelini yalnızca piyasa değerine göre değerlendirmek, bu bir hataya karşı güvenli değildir. tavsiye edilmez. Ayrıca, bu eşiğe ulaşmak için daha fazla zamana veya teşhire ihtiyaç duyan, inanılmaz potansiyele ve onları destekleyen ortaklıklara sahip birçok yeni proje bulabilirsiniz. Genel olarak, ilk 100’de yer alan madeni paralar, listenin altındakilere göre daha güvenli yatırımlardır.

Işlem hacmi

İzlenmesi gereken bir diğer gösterge de kripto paranın işlem hacmidir. Bu metrik, kripto para biriminin belirli bir zaman dilimi içinde ne kadar alınıp satıldığını gösterir. Yüksek hacim, çok sayıda yatırımcının alıp sattığı anlamına gelir, bu da daha fazla likidite ve fiyat istikrarına yol açar. Yüksek hacme bir örnek , bu yazının yazıldığı tarihte günlük işlem hacmi 14 milyar dolardan fazla olan ETH’dir . Buna karşılık, düşük bir hacim, yatırımcının fiyat hareketine olan inancının düşük olduğunu gösterir ve büyük fiyat dalgalanmalarına ve zayıf likiditeye yol açabilir.

Tedarik metrikleri

Çoğu kripto para biriminin maksimum arzı vardır, bu da esasen şimdiye kadar var olacak maksimum madeni para sayısı anlamına gelir. Sınırsız arzı olan ETH gibi kripto para birimleri var, ancak yüz milyarlarca madeni para olsa bile çoğunluğunun bir sınırı var.

Dolaşımdaki arz, şu anda kaç tanesinin alınıp satıldığını veya bir cüzdanda tutulduğunu gösterir. Bu metrik, bir madeni paranın fiyatını her iki yönde de etkileyebilecek potansiyel kıtlığını anlamak için kullanılabilir. Maksimum, dolaşımdaki ve toplam arz arasındaki farkı bilmek, sağlıklı satın alma kararları vermenize yardımcı olacaktır.

6. Fiyat geçmişini inceleyin

Piyasa metriklerini anlamanın yanı sıra, her zaman bir kripto para biriminin fiyat geçmişini not almalısınız. Kripto piyasası değişkendir, bu nedenle fiyatta dalgalanmalar görmek normaldir, ancak zaman içinde fiyatta kademeli bir artış arayın. Uzun vadeli ve kısa vadeli fiyat eğilimleri hakkında mümkün olduğunca geniş bir anlayış elde etmek için “tüm zamanlar” geçmiş görünümü de dahil olmak üzere farklı zaman aralıklarında fiyatı gözlemlemek akıllıca olacaktır.

Abartılı yükseklere ve ardından ani düşüşlere sahip madeni paralardan kaçının, çünkü bu bir pompala ve boşalt senaryosunu gösterebilir – bir madeni paranın fiyatının yanlış yutturmaca nedeniyle şişirildiği ve ardından kâr için hemen satıldığı bir aldatmaca. Bu aynı zamanda “halı çekme” olarak da adlandırılır.

7. Kripto para biriminin bir yardımcı programı olup olmadığını belirleyin

Tüm kripto para birimleri pratik bir amaca hizmet etmez. Blockchain ekosisteminde fayda sağlayan paraları arayın. Madeni para projesi ağ içindeki bir sorunu çözmeye mi yoksa işlevselliğini artırmaya mı çalışıyor? Öne çıkan bir örnek Ethereum’dur . Pek çok akıllı sözleşme, NFT projesi ve işletme hayatta kalmak için onun teknolojisine bağlıdır, bu nedenle zaman içinde değerini koruması gerektiğini bilirsiniz. Bitcoin gibi diğerleri , ödemeler için ve bir değer deposu olarak kullanılan merkezi olmayan dijital para birimleridir.

Kayda değer diğer madeni para türleri, yardımcı jetonları içerir. Bu belirteçler nesnel bir amaca hizmet eder. Bir örnek, Temel Dikkat Simgesidir ( BAT ); bu yardımcı program belirteci, reklamverenler tarafından varsayılan olarak tüm reklamları engelleyen Brave tarayıcısındaki reklamlar için ödeme yapmak için kullanılır. Reklam görmeyi seçen kullanıcılar, BAT’ta gösterdikleri ilgi için kendilerine ödeme yapan bir programa katılabilir.

Tersine, bazı madeni paralar sadece şaka olarak var olur. Veya meme paraları gibi, sosyal medya etkileyicileri tarafından yoğun bir şekilde itilir. Bu, bu madeni paralarla para kazanamayacağınız anlamına gelmez; Birçoğu bir noktada başarısız olmaya eğilimli olduğu için riskleri anlamalısınız. Ancak, meme paralarına yatırım yapmaya karar verirseniz, bunu nasıl güvenli bir şekilde yapacağınızı öğrenin .

8. Zamanlama her şeydir

En iyi niyetlere rağmen, kripto topluluğuna yapılan yatırımların çoğu, değer kaybına neden olan kötü zamanlanmış yatırımlara yol açabilen duygular tarafından yönlendirilir. Bir token piyasada hareket etmeye başladığında, güçler, Kaybetme Korkusuna (FOMO) direnemeyen hiçbir şeyden şüphelenmeyen yatırımcıları çekerek ralliyi daha yükseğe çıkarmak için komplo kurma eğilimindedir.

FOMO hissine direnin ve kesinlikle sahip olmanız gereken bir jetonsa, tepenin uçmasını ve fiyat konsolidasyonunu bekleyin. Aksi takdirde, yatay seyreden ancak gerçek umut vaat eden başka bir sağlam proje bulun ve ardından dalgasını yükseltin ve doğru zaman geldiğinde kar elde edin.

Bu, yalnızca uzun vadeli olarak sürdürmek istediğiniz bir projeyse, hiçbir korkunun, belirsizliğin veya şüphenin (FUD) sizi kararlılığınızdan alıkoymasına izin vermeyin.

9. Kaybedebileceğinizden daha fazla yatırım yapmayın

Daha önce belirtildiği gibi, kripto para birimleri doğası gereği risklidir ve çoğu jeton sonunda sıfıra gidecektir. Bunu akılda tutarak, asla kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha fazla yatırım yapmayın.

Kripto piyasasında işe koyulan fonlar, tüm yaşam masrafları karşılandıktan ve acil durumlar için biraz fazladan ayrıldıktan sonra kalanlardan gelmelidir. Bir jetona koyduğunuz değerin uzun vadede tutacağının garantisi yoktur ve tutsa bile, bir ayı piyasası başladığında kaybedilen değeri geri kazanmak genellikle yıllar alabilir.

10. Uzun vadeyi aklınızda tutun

Birçoğu, hızlı zengin olma zihniyetiyle kripto para birimine dahil oluyor. Ne yazık ki, çoğu, çaresiz insanları sahip oldukları küçük servetten sağmak için tasarlanmış dolandırıcılık ve tuzaklarla dolu olduğu kadar çabuk parlıyor.

Bitcoin’in 50.000 dolara ulaşması on yıl sürdü ve yol pürüzsüz veya garantili olmaktan çok uzaktı. Aynısı, yalnızca en iyi bilgilendirilmiş ve kararlı hodler’ın en büyük kazançları elde etmesiyle uzun vadede hayatta kalmayı başaran herhangi bir token için geçerli olacaktır.

Daha önce bahsedilen kuralları ve kapsayıcı boğa piyasası döngülerini göz önünde bulundurarak, zaman içinde yavaş yavaş birikecek gerçek dünya kullanım örneği, destekleyici bir topluluk ve özel bir geliştirme ekibi içeren projeler bulun. Fantom’daki Pumpkittens GameFi projesi buna iyi bir örnektir. Projenin küçük bir ekibi vardı ve herhangi bir VC desteği veya yatırımcısı yoktu. Ancak ortaya koydukları yaratıcı fikirlerin potansiyelini gören topluluk, bunun içinde yer almaya başladı. Ve sonuç olarak, Fantom’daki en iyi projelerden biri olarak ortaya çıktı. Yani küçük bir ekip mutlaka kötü bir şey ifade etmez — sadece uzun vadeli potansiyel aramanız gerekir.

Kripto para birimleri ve blok zinciri teknolojisinin küresel olarak benimsenmesi, henüz onlarca yıllık büyüme ile henüz emekleme aşamasındadır. Bu nedenle, uzun vadeli başarı için en iyi şansınızı sağlamak için rahatlamayı, FOMO’yu çevirmeyi ve kripto pazarına yatırım yapmak için daha ölçülü bir yaklaşım benimsemeyi unutmayın.

Kripto Para Satın Alırken Bunlara Dikkat Edin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!