Kripto Para Nedir ? Kripto Para Yasal Mı ?

Kripto Para, internet üzerinden kullanılmak üzere tasarlanmış, merkezi olmayan, tamamen dijital, takas işlemlerinde kullanılabilen, şifrelenmiş, dijital para birimleridir.

Kripto Balinası, Ethereum Tabanlı Bu Altcoin’e de Yüklü Yatırım Yaptı!
Kripto Balinası, Ethereum Tabanlı Bu Altcoin’e de Yüklü Yatırım Yaptı!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto Para Nedir ? Kripto Para Yasal Mı ?

Kripto Para, internet üzerinden kullanılmak üzere tasarlanmış, merkezi olmayan, tamamen dijital, takas işlemlerinde kullanılabilen, şifrelenmiş, dijital para birimleridir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve İnstagram kanalımızdan takip edebilirsiniz

Günümüzde kripto para, devlet başkanlarından dev şirketlere kadar duyulmuş ve herkesin çok fazla dikkatini çekmiş durumda olan ve bilinmeyeni çok olan bir olgudur. Kripto paralar herhangi bir fiziksel karşılığa sahip değillerdir. Takas işlemlerini güvenli bir şekilde gerçekleştirmek için kriptografi kullanılır.

Kriptoloji Nedir ?

Kriptoloji, şifreleme bilimidir. Verilerin bir sisteme göre şifrelenmesine kriptoloji denmektedir. Kripto paralar ortam üzerinde şifrelerin oluşturulması ve çözülmesi aracılığı ile transfer edilmekte.

Kripto Paraların Tarihi

90’lardan beri dijital para birimi oluşturmak için birçok girişimde bulunuldu. Flooz, Beenz ve DigiCash gibi sistemler geliştirildi, ancak bu girişimler sahtekarlık, finansal sıkıntılar ve şirket içi anlaşmazlıklara sebebiyet vermekten dolayı başarısızlıkla sonuçlandı. Bu çalışmalar güvenilir ve üçüncü elden yaklaşım düşüncesini ortaya çıkardı.

İlk olarak 2008 yılında piyasaya sürülen Bitcoin, ilk kripto para birimidir ve en tanınmış kripto paradır. Bitcoin, Satoshi Nakamoto nickname ile ortaya çıkan kişi veya kişiler tarafından geliştirildi.  2008 yılından beri geçen zaman içinde, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri hükümetler tarafından basılan paraya dijital bir alternatif sundu.

Kripto Para Nedir ? Kripto Para Yasal Mı ?
Kripto Para Nedir ? Kripto Para Yasal Mı ?

Kripto Paraların Güvenliği

  • Kripto paralar, bir banka veya ödeme işlemcisi gibi aracıya ihtiyaç duymadan çevrimiçi olarak 7/24 transfer edilmesini sağlar.
  • Kripto paralar, herhangi bir hükümet veya diğer merkezi otoriterler tarafından yayınlanmaz veya kontrol edilemez. Dijital paralar, özgür ve açık kaynaklı yazılımlar çalıştıran bilgisayarlardan oluşan ve eşler arası ağlar tarafından yönetilir. Genel olarak isteyen herkes katılıp kripto para ticareti yapabilir.
  • Kripto paraların güvenliği, blok zinciri adı verilen bir teknoloji tarafından tüm işlemler incelenmektedir.
  • Kripto para blok zincirleri, tıpkı bankaların bilançosuna veya defterine benzemektedir. Her para birimi, bu para birimini kullanarak yapılan işlemin devamlı olarak yeniden doğrulanan kaydını içeren kendi blok zincirine sahiptir. Banka defterlerinden farklı olarak blok zinciri, kripto para biriminin bütün ağını katılımcıları arasında dağıtır.
  • Blok zinciri, hiçbir şirket, ülke veya üçüncü tarafın kontrolü altında değildir ve isteyen herkes blok zincirine katılabilir. Blok zinciri, yıllardır gelişen bilgisayar bilimi ve matematiksel yeniliklerle çığır açan bir teknolojidir.
  • En önemlisi, kripto para birimleri bireylerin varlıkları üzerinde tam kontrol sahibi olmalarını sağlar.

Kripto Paraların Avantajları ?

  • Kripto paralar, hiçbir merkez bankasına bağlı olmadığı için ülkelerin ekonomik durumlarından etkilenmemektedir.
  • Hesabınızın dondurulması veya hesaba el konulması mümkün değildir.

Kripto Paralar Nasıl Üretilir ? Madencilik Nedir ?

Kripto paraların üretimi dağınık sistem üzerinden gerçekleştirilmektedir. Yanı kullanıcı temellidir. Bütün kripto paraların üretim sınırı vardır ve üretilen kripto para miktarı arttıkça kripto para üretmek için çözülmesi gereken işlemler zorlaşır.

Üretim işi, fiziksel bir madencilik olamasa dahi matematiksel işlemler çözmeye dayalı işlemler yapılabiliyor. İşletim sistemi gücü ve internet bağlantısına sahip olduğunuz zaman madencilik görevini üstlenebilirsiniz.

Madencilik Yapmak Yasal Mıdır ?

Kripto para madenciliği yapmak suç değildir. Yasal olamayan bir durum söz konusu değildir. İsteyen herkes kripto para madenciliği yapabilir.

Kripto Para Yasal Mıdır ?

Kripto paraların yasallık durumu ülkelere göre değişmektedir. Bazı ülkelerin yasallık durumu belirsiz yada değişken, bazı ülkelerde ise kullanımına ve ticaretine izin vermektedir. Bazı ülkeler ise kripto para kullanımını yasakladı ve sınır getirdi.

“Kripto para yasal mı?”, “Bitcoin yasal mı?” gibi sorular çok fazla kişi tarafından sorulmakta. Şu anda Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından kripto paralar ile ilğili yasa yada herhangi bir kısıtlama getirilmemiştir. Bu yüzden Bitcoin ya da herhanği bir kripto paraları cüzdanınızda bulundurmaktan, al – sat işlemi yapmaktan dolayı ceza almanız olası değildir.

Kripto Para Nedir ? Kripto Para Yasal Mı ?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!