Kripto Dolandırıcılıklarından Nasıl Kaçınılır?
Kripto Dolandırıcılıklarından Nasıl Kaçınılır?

Kripto Dolandırıcılarından Nasıl Kaçınılır?

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto Dolandırıcılarından Nasıl Kaçınılır?

Kripto Dolandırıcılarından Nasıl Kaçınılır?
Kripto Dolandırıcılarından Nasıl Kaçınılır?

Kripto dolandırıcıları, internetin ilk günlerinden beri sürekli bir tehdit olmuştur. Teknoloji geliştikçe, şemalar da gelişti ve internet daha fazla kullanıcıyla dolup taştıkça daha yaygın hale geldi. Bununla birlikte, düzenleme olgunlaştıkça, yakalanmadan ve sonuçlarına katlanmadan dolandırıcılık yapmak zorlaşıyor. 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve İnstagram sayfamızı takip edebilirsiniz

Kripto para şu anda gelişmekte olduğundan ve düzenleme minimum düzeyde olduğundan, son yıllarda dolandırıcılar , şüphelenmeyen kullanıcılardan (hem yeni hem de eski) kripto para birimini çalmayı hedeflediler . Bu, yalnızca kullanıcıların dikkatli olması gerektiği anlamına gelmez, aynı zamanda başkalarını da bunu yapmaya teşvik eder. Kırmızı bayraklar yaygındır ve her tür kripto dolandırıcılığı için gerçekleşebilir. 

Kripto varlıklarınızı korumak için gerekli adımları atabilmeniz için olası dolandırıcılıkları belirlemenin çeşitli yollarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Dolandırıcılık nedir?

Dolandırıcılık, etik olmayan bir kişi veya kuruluş (bir dolandırıcı), bilgisi veya rızası olmadan başka bir kişiden para aldığında ortaya çıkar.

İnternetin dünyayı bağlama yeteneği, insanların daha önce hiç olmadığı kadar yenilikçi bir şekilde bağlantı kurmasına ve etkileşimde bulunmasına izin verdi. Bununla birlikte, bu etkileşimlerin bir taraf için kötü deneyimlere dönüşebileceği çevrimiçi dolandırıcılıkların gelişmesine de olanak sağlamıştır.

Ancak belirli kişiler ve kuruluşlar neden dolandırıcılık yapıyor? Ve neden bu kadar çok var? Dolandırıcılığın neden bu kadar yaygın olduğunu anlayalım ve başkalarıyla çevrimiçi etkileşim kurarken dikkat etmeniz gereken tehlike işaretlerini ana hatlarıyla açıklayalım.

Kriptoda neden bu kadar çok dolandırıcılık var?

Erken internet veya diğer çığır açan teknolojilerde olduğu gibi, bugün kripto para birimi birçok dolandırıcıyı cezbetmektedir.

Kripto para birimleri, merkezi olmayan blok zinciri teknolojisinde bulunur ; bu, bankalar veya hükümetler gibi düzenleyici kurumların müdahalesi olmadan çalıştıkları anlamına gelir. Bu, internetin ilk günlerine benzer. Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi kripto para birimleri, tescilli algoritmalar ve protokollerle kendi blok zincirlerinde çalışır ve onları tamamen merkezsiz hale getirir.

Kripto para birimleri merkezi bir otoriteye sahip olmadığından, işler ters giderse bildirecek herhangi bir sigorta poliçesi veya organı yoktur. Blok zincirleri, kripto para birimi işlemlerini kaydeden, blok zincirindeki her işlemi kalıcı ve halka açık hale getiren dijital defterlerdir. Bununla birlikte, sabit para birimleri gibi alternatifleri tercih etmediğiniz sürece, kripto para birimlerinin değişken doğası onları yüksek riskli, yüksek ödüllü dijital varlıklar haline getirir . 

Ortak kırmızı bayraklar

Kripto para birimi dolandırıcılıkları genellikle, şüphelenmeyen kullanıcıları şaşırtabilecek şekillerde ustaca gizlenir. Bir kripto dolandırıcılığını gerçekleşmeden önce nasıl tanımlayacağınızı biliyorsanız güvende kalabilirsiniz. İşte dikkat edilmesi gereken bazı yaygın kırmızı bayraklar:

Büyük getiri vaat eden dolandırıcılar

Bilgisayar korsanları genellikle kullanıcılardan belirli bir miktar para ister ve ilk yatırımın 10 katı kadar garantili getiri sunar. Bu anlaşma gerçek olamayacak kadar iyi görünüyor. Muhtemelen öyle olduğu için.

Sıfır risk

Unutmayın, kripto dünyasında yüksek risk, yüksek ödül demektir . Bunun nedeni, kripto oynaklığının bir gecede değerde meteorik artışlara yol açabilmesi veya diğer yöne gidebilmesidir.

Kripto dolandırıcıları genellikle yatırımda sıfır risk sözü verir. Bu, kripto bir yana, herhangi bir yatırım için gerçekçi olmayan bir iddiadır. Bir varlık, onlarla uğraşmanın sıfır risk içerdiğini iddia ediyorsa, muhtemelen sizi dolandırmaya çalışıyordur.

Abartılı teklifler

Bir kripto projesinin yüksek getirisi olduğuna sizi ikna etmek için size araba, para, seyahat ve diğer lüks olanaklar sunan kişilerden gelen mesajlar bulabilirsiniz. Bu para kazandıran Ponzi entrikaları, özellikle sosyal medya uygulamalarında ve ilgili platformlarda, materyalist hediyelerin çevrimiçi olarak üretilmesi kolay olduğundan, genellikle dolandırıcılıkla sonuçlanır.

Şüpheli kurucular

Hizmet veya ürün sunan herhangi bir kripto platformu da tamamen şeffaf olmalıdır. Bir kurucunun veya geliştiricinin web sitesi, iletişim bilgileri ve açık kaynak verileri gibi bilgilerini bulamıyorsanız, bu muhtemelen bir dolandırıcılık girişimidir. Dolandırıcılık geçmişi olan kurucuların farkında olmak da önemlidir. Herhangi bir değiş tokuşa katılmadan önce, dürüst bir sicile sahip olduklarından emin olmak için karşı tarafın geçmişini kontrol etmek önemlidir.

Kripto Dolandırıcılarından Nasıl Kaçınılır?
Kripto Dolandırıcılarından Nasıl Kaçınılır?

Yarım yamalak etkileyiciler tarafından promosyonlar

Küresel etkileyici pazarının 2025 yılına kadar yaklaşık 24 milyar dolar değerinde olacağı tahmin ediliyor. Sosyal medya etkileyicileri ve ünlülerin onayları, tüketicilerin satın alma kararlarını şekillendirmede çok fazla güce sahip. Benzer şekilde, dolandırıcılar, dolandırıcılıklarını tanıtmaları için etkileyicilere ödeme yaparak bir sosyal medya etkileyicisinin sadık takipçilerini tuzağa düşürebilir.

Çeşitli etik olmayan etkileyiciler, bu davranışı teşvik eder ve hızlı para kazanmak için dolandırıcılığı teşvik eder. Sonuç olarak, bir sosyal medya fenomeni tarafından tanıtılan bir şeyi satın almadan önce kimi takip ettiğinizi tekrar kontrol etmeli ve sorular sormalısınız.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve İnstagram sayfamızı takip edebilirsiniz

Dolandırıcılık türleri

Dolandırıcılar sürekli olarak masum kurbanları kandırmanın yeni yollarını buluyorlar, bu nedenle hazırlıksız yakalanmamak için dolandırıcıların sıklıkla kullandığı farklı yöntemlere aşina olmanız önemlidir. Kripto alırken ve satarken bilmeniz gereken daha yaygın şema türlerinden bazıları şunlardır:

Üzerinde kripto bulunan bir cüzdana erişimi çalmak

Kripto ticareti yapmak için bir kripto cüzdanına ihtiyacınız var . Bunlar, kredi kartlarını normal bir cüzdanda sakladığınız gibi kripto para biriminizi saklayan esasen dijital cüzdanlardır. Dijital para biriminize erişmek için özel bir anahtara veya bir tohum ifadeye ihtiyacınız var . Ancak, bazı kripto cüzdanları çevrimdışı olarak da mevcuttur.

Bazı dolandırıcılar, kripto para fonlarınıza erişim elde etmek için kripto cüzdanınızı ve diğer özel bilgilerinizi hacklemeye çalışabilir. Sonuç olarak, özel anahtarınızı asla kimseyle paylaşmamalı veya güvensiz bir şekilde ortalıkta bırakmamalısınız. Ek olarak, ekstra koruma için iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) gibi güvenlik yöntemleri kullanın.

Birinin doğrudan başka bir varlığa kripto göndermesini sağlamak

Kripto dolandırıcıları, güvendiğiniz diğer bireyleri veya kuruluşları kandırmaya çalışabilir ve bir haraç biçimi olarak sizden kripto para birimini çalabilir. Ayrıntılı profiller oluşturmadan ve sizden para istemeden önce araştırmalarını yaparlar ve sizi uzun süre izlerler. Hatta insanları devlet, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, müşteri desteği ve hatta bir arkadaş gibi saygın kuruluşlarla etkileşimde bulunduklarına inandırmak için kimliğe bürünebilirler.

Bir kullanıcının bir ürün veya madeni para satın almasını sağlama

Kripto dolandırıcıları, baştan çıkarıcı, abartılı teklifler için sizden yüksek meblağlar ödemenizi isteyebilir. Tutarı ödedikten sonra, karşı taraf paranızla birlikte ortadan kaybolacak, bu da onları takip etmeyi veya adımlarını geri almayı imkansız hale getirecektir. Kripto alım satım platformlarının çoğu merkezsiz olduğundan, şikayette bulunmak veya hesap verebilir bir kurum aracılığıyla paranızı geri almak imkansızdır. 

Olağan Şüpheliler

Birkaç dolandırıcılık benzer özellikleri paylaşır. Bu kripto dolandırıcıları, onları ortalama bir kullanıcı tarafından ayırt edilebilir ve kolayca tanınabilir kılmak için adlandırılmıştır. Aşağıdaki davranış veya özellikleri fark ederseniz büyük olasılıkla dolandırılıyorsunuz:

  • Kimlik avı: Kripto cüzdanları, dolandırıcıların fonlarına erişim elde etmek için bir kullanıcının özel anahtarlarını hedeflediği kimlik avı düzenleri için ortak bir hedeftir. Kimlik avı dolandırıcılıkları, bir bilgisayar korsanının e-postalar veya köprüler aracılığıyla sahte bir web sitesi veya “kimlik avı sayfaları” kurmasını içerir. Özel anahtarınız gibi kişisel bilgilerinizi girdiğinizde, bilgisayar korsanının bilgisayarı girişinizi kaydeder ve veriler onların eline geçer. Bilgisayar korsanı daha sonra hesabınıza erişim sağlar ve tüm paranızı çalar.
  • Rug pulls: Bir geliştirici yeni bir madeni para veya jeton çıkardığında ve insanları satın almaya ikna etmek için etrafında çok fazla yutturmaca oluşturduğunda bir halı çekme gerçekleşir. Bu yutturmaca, geliştiricilerin kripto fiyatını artırmasına olanak tanıyan yüksek trafik hacimleri yaratır. Bu madeni paralar, değerlerini artırmak için genellikle sınırlı satışların bir parçasıdır. Geliştiriciler, kripto yatırımlarının sayısından ve getirilen paradan memnun kaldıklarında, iz bırakmadan ortadan kayboluyorlar.
  • Sahte eşantiyonlar: Dolandırıcılar ayrıntılı eşantiyonlar düzenler ve katılanlar için çekici ödüller ve kripto para ödülleri sunar. Ancak, bu eşantiyonların bir püf noktası vardır: Belirli bir miktar ödeyerek veya bazı bilgiler sunarak eşantiyon için “kaydolmanız” gerekir. Bu dolandırıcılıklar, hak kazanmak için genellikle çekilişi bir arkadaşınızla paylaşmanızı veya sosyal medyada bir resim yayınlamanızı zorunlu hale getirir, böylece farkındalığı artırır ve daha fazla masum kullanıcıyı bir araya getirir.
  • İş teklifleri: Bilgisayar korsanları, çevrimiçi iş ilanları yayınlayan veya insanlara şirketlerinde bir pozisyon için “eğitime başlamaları” için mesaj gönderen sahte işe alım uzmanları gibi davranırlar. Bu sahte işe alım görevlileri, seçim sürecini geçerseniz genellikle kazançlı maaşlar ve avantajlar sunar. Ancak, sizden kripto olarak küçük bir ücret ödemenizi veya şirketin sahte veri tabanına eklemek için kişisel bilgiler vermenizi isteyebilirler.

Kripto dolandırıcılıklarındaki bu yaygın uygulamalardan haberdar olmalısınız. Herhangi bir varlık -bireysel veya ticari- sizden bilgi veya para isterse, bu muhtemelen bir dolandırıcılıktır. “Hayatta bir kez” teklifler gibi görünen iddialara asla inanmayın. Gerçek olamayacak kadar iyi görünen tekliflerin genellikle gerçek olduğunu unutmayın!

Kendinizi nasıl korursunuz?

Kripto ticareti yaparken aramanız gereken kripto dolandırıcılığı türlerini ve bazı yaygın tehlike işaretlerini inceledik. Bazı temel çıkarımlarla özetleyelim:

  • Özel bilgilerinizi, özellikle de özel anahtarınızı veya tohum ifadenizi asla kimseyle paylaşmayın. Hiçbir yasal kuruluş sizden bu tür bilgileri asla istemez.
  • Tüm hesaplarınız için 2FA kurun. Ek olarak, özel anahtarınızı bir kağıda yazdığınızdan ve güvenli bir şekilde çevrimdışı olarak sakladığınızdan emin olun.
  • Merkezi olmayan bir ekosistem olarak, gerçeği sahteden ayırmak biraz zor olabilir. Çevrimiçi olarak binlerce kripto para birimi ve yüzlerce kripto para birimi değişimi var . Sonuç olarak, kripto alıp satmadan önce araştırmanızı yapmanız çok önemlidir. 
  • Dolandırıcıların manipüle edip uydurabileceği sosyal medya etkileyici pazarlamasına ve ekran görüntülerine güvenmeyin.
  • Bağlantılarda ve reklamlarda dilbilgisini her zaman iki kez kontrol edin!
  • Bu listeyi el altında bulundurun; güvenli bir şekilde kripto satın almak, satmak ve depolamak için en iyi uygulamaları kullandığınızdan emin olmak için her zaman geri dönebilirsiniz .

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Kripto Dolandırıcılarından Nasıl Kaçınılır?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!