Kripto Ayı Piyasası Nedir ?

Popüler Kripto Traderı, PEPE’de Tüm Mal Varlığını Kaybetti!
Popüler Kripto Traderı, PEPE’de Tüm Mal Varlığını Kaybetti!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto Ayı Piyasası Nedir ?

Bir ayı piyasası sırasında, kripto topluluğunda pek çok gülen yüz görmezsiniz. Tüccarlar kripto para birimlerini kısa devre yapmadıkça , bu süre zarfında kimsenin kripto portföyü yükselmiyor. Pek çok insan, kripto varlıklarının bir ayı piyasasında tutundukları için satın alma güçlerini kaybettiğini görecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve İnstagram kanalımızdan takip edebilirsiniz

Çok azı bir kripto ayı piyasasında yaşamaktan keyif alsa da bu, yatırımcılar için her zaman var olan bir risktir. Aşağıda, “Kriptoda ayı piyasası nedir?” gibi SSS’leri ele alacağız. ve “Diğer varlık sınıflarındaki ayı piyasalarıyla nasıl karşılaştırılır?” Sermayenizi korumak ve potansiyel ayı piyasası fırsatlarını değerlendirmek için bazı stratejiler de paylaşacağız.

Kripto Ayı Piyasası Nedir ?
Kripto Ayı Piyasası Nedir ?

Ayı piyasası nedir?

Basit bir ayı piyasası tanımı şöyle olabilir: Piyasada yatırımcıların talebinden daha fazla arz var. Uygulamada, piyasanın önceki normların altında kaldığı bir dönemdir.

Yatırımcılar ayı piyasasında olduklarını söylediğinde, varlık fiyatları düşüyor demektir. İnsanlar ister hisse senetleri, ister değerli metaller veya kripto para birimleri ticareti yapıyor olsun, “düşüş” hissi değerlerin değer kaybettiğine işaret eder.

Bir ayı piyasasının çoğu ders kitabı tanımı, yerel yüksekten %20’lik bir düşüş olması gerektiğini iddia ediyor. Bunun da ötesinde, yatırımcılar ayı piyasasında olup olmadıklarını belirlemek için çeşitli temel ve teknik faktörleri kullanırlar.

Örneğin, çoğu ayı piyasası, büyük makroekonomik stres durumlarında ortaya çıkar. Savaş, yüksek işsizlik ve enflasyon gibi sorunlar yatırımcı duyarlılığını bozabilir. Merkez bankaları, faiz oranlarını yükseltmeye karar verdiklerinde satış baskısını artırabilir.

Teknik olarak, birçok grafik analisti, fiyatların ayı bölgesine ne zaman geçtiğini belirlemek için hareketli ortalamaları kullanır. Genel olarak, bir varlık sınıfındaki fiyatlar ortak eğilim çizgilerinin (örneğin, 200 günlük hareketli ortalama) altına düşerse, teknik tüccarlar piyasa fiyatlarının aşağı yönlü bir yörünge izlemeye devam etmesini bekler.

Ancak bir ayı piyasasını tanımlayan sadece aşağı yönlü fiyat hareketi değildir. Her ayı piyasasında geniş bir satış olsa da, bu süre zarfında farklı bir ruh hali var. Ayı piyasaları, depresyon, korku ve karamsarlık gibi olumsuz tutumlarla karakterize edilir.

Pek çok yatırımcının, bir ayı piyasası sırasında paralarını işe koymaya o kadar hevesli olmadığını fark edeceksiniz. Bir ayı piyasası sırasında, pek çok kişi elindekileri elinde tutar veya daha fazla acının kapıda olacağından korkarak panikle satış yapar. Sürekli ayı piyasaları ayrıca boğa koşularına göre daha az işlem hacmine ve likiditeye sahip olma eğilimindedir.

Kriptoda ayı piyasası nedir?

Bir kripto ayı piyasası, kripto para birimiyle ilgili olarak aynı düşüş özelliklerine sahiptir. Bir kripto ayı piyasası sırasında, Bitcoin (BTC) ve altcoin fiyatları son zamanlardaki yüksek seviyelerinden önemli ölçüde düşer ve düşüş eğilimini sürdürür. Ayrıca bir ayı piyasası sırasında medyada daha az yer aldığını veya kriptoyla ilgili daha fazla olumsuz başlıklar fark edebilirsiniz.

Bir kripto ayı piyasası, bir hisse senedi ayı piyasasının tüm özelliklerini paylaşırken, kripto daha değişken olma eğilimindedir ve fiyatlar daha da düşebilir. Kripto piyasası değeri 2020’lerin başında 1 trilyon doları aşmış olsa da, ABD hisse senetleri veya değerli metallerle karşılaştırıldığında hala gelişme aşamasında.

Kriptoyu yukarı veya aşağı hareket ettirmek daha az para gerektirir, bu da bir ayı piyasası sırasında daha ciddi kayıplara neden olur. Kripto birçok spekülatif yatırımcıyı cezbettiğinden borsadan daha sert düşme olasılığı daha yüksektir .

Birçok kriptoya özgü ölçüm, yatırımcıların ayı piyasasında olup olmadıklarını belirlemelerine yardımcı olabilir. İşlem verileri blok zincirinde görüntülenebildiğinden , birçok firma zincir verilerini araştırır. Örneğin analistler, Bitcoin ağının hash oranını izleyebilir, bu da kaç BTC madencisinin Bitcoin’i güvende tuttuğunu bilmelerini sağlar. Genel olarak hash oranı ne kadar düşükse Bitcoin ayı piyasası olasılığı o kadar yüksektir.

Blockchain uzmanları , yoğun satış baskısına işaret edebilecek merkezi borsalara kaç jetonun geri aktığını sık sık araştırır . Analistler, kaç kişinin çeşitli blok zincirlerini kullandığını görmek için ağ tıkanıklığını ve ortalama günlük işlemleri inceleyebilir.

Boğa piyasası vs ayı piyasası

Ayıların aksine boğalar, boynuzlarını yukarı doğru iterek okuyuculara saldırma eğilimindedir. Bu nedenle, bir boğa piyasası, varlık fiyatlarının arttığı anlamına gelir.

Bir boğa piyasasında fiyatlar yükselmekle kalmıyor, aynı zamanda yatırımcı topluluğunda daha iyimser bir hava var. İnsanlar risk almakta ve hisse senetlerine veya kriptoya yatırım yapmakta kendilerini rahat hissediyorlar. Ayrıca ticaret hacminde bir artış ve yüksek GSYİH, güçlü tüketici duyarlılığı ve düşük işsizlik gibi olumlu ekonomik veriler  fark edeceksiniz .

Bir kripto ayı piyasası nasıl tanınır?

Her yatırımcı, bir kripto ayı piyasasında olduklarını belirlemek için farklı özellikler arar. Gerçekçi olmak gerekirse, boğa piyasası ile ayı piyasası arasındaki geçişi işaretleyecek tek bir strateji yoktur. Yatırımcıların son düşüş trendinin meşru bir ayı piyasası olduğunu kabul etmesi haftalar veya aylar alabilir. Bununla birlikte, bir kripto ayı piyasası sırasında sıklıkla ortaya çıkan birkaç özellik vardır:

  • Daha düşük tepeler ve dipler: Kripto fiyatları bir ayı piyasasındaysa, tüccarlar fiyatların aşağı doğru hareket etmeye devam ettiğini görmelidir. Bir kripto para biriminde küçük bir yükseliş olsa bile, bu fiyatlar düşmeye devam etmeden önce güçlü direnç çizgilerine çarpma eğilimindedir. Kripto para birimleri birden fazla zaman diliminde daha düşük ve daha düşük seviyeler yapmaya devam ettiğinde, muhtemelen bir ayı piyasasındadırlar.
  • Kripto hakkında sınırlı veya olumsuz medya kapsamı: Haber siteleri genellikle yalnızca en yüksek boğa piyasası çılgınlığı sırasında kripto hakkında hikayeler yayınlar. Bir kripto ayı piyasası vurduğunda, genellikle Web3 endüstrisi hakkında daha az özellik hikayesi vardır. Daha da kötüsü, bir ayı piyasası sırasında kripto para birimini çevreleyen önemli olumsuz manşetler olabilir.
  • Zincir üzerinde azalan aktivite: Bir kripto ayı piyasası sırasında, muhtemelen bir boğa piyasası sırasındaki kadar blok zincir kullanan insanlar görmeyeceksiniz. Ağ etkinliğindeki bir düşüş, kriptoya daha az ilgi olduğunu gösteriyor, bu da genellikle dijital varlıklar için düşük talep anlamına geliyor.
  • Stablecoin ihracında artış: Kripto tüccarları risk almak istediklerinde, genellikle kripto varlıklarını stabilcoin’lerle değiştirirler . Kripto ayı piyasaları sırasında, daha fazla kripto yatırımcısı kenarda oturdukça stablecoin piyasa değerinin arttığını görebilirsiniz.

Bir kripto ayı piyasası ne kadar sürer?

Herhangi bir piyasa döngüsünün ne kadar süreceğini bilmek mümkün değil. Ancak, 2017 boğa koşusunun ardından olduğu gibi, kripto ayı piyasaları önemli bir toparlanmadan önce yıllarca sürebilir. Bazı yatırımcıların bu uzun ayı piyasalarını kripto kışı olarak adlandırdığını görmüş olabilirsiniz.

Bazı insanlar dijital varlık fiyatlarının Bitcoin halving ile birlikte yükselip düştüğüne inanıyor . Bitcoin’in blok ödülleri her dört yılda bir azaldığında, kripto tüccarları arz şoku nedeniyle keskin bir fiyat artışı bekliyor. Bu teoriye göre, kripto fiyatları, Bitcoin yarılanmasından sonra birkaç ay yükselir ve ardından çok yıllı bir ayı piyasasına düşer.

Dört yıllık döngü teorisi moda olsa da, kesin bir bilim değildir. Kripto piyasası, New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE) gibi kurumlarla karşılaştırıldığında nispeten kısa bir fiyat geçmişine sahiptir . Dört yıllık döngü geçmişte oynanmış olsa da, her Bitcoin yarılanmasından sonra işe yarayıp yaramayacağını söylemek için henüz çok erken.

Eleştirmenler ayrıca dört yıllık döngü teorisinin sadece kendi kendini gerçekleştiren bir kehanet olduğunu iddia ediyor. Başka bir deyişle, patlama ve düşüş döngüsü, yalnızca birçok insan bunun olacağına  inandığı için gerçekleşir.

Bir kripto ayı piyasasını yönetme

Kripto ayı piyasaları, uzun vadeli yatırımcılar için eğlenceli bir dönem değil. Ancak, ayı piyasalarının tüm varlık sınıflarında normal olduğunu unutmayın. Ayrıca, son birkaç yüzyılın en kötü ayı piyasaları bile bir noktada çözülüyor.

Kripto ayı piyasaları, yatırımcılara dijital varlıkları indirimli olarak satın alma fırsatı sunar. Yatırımcılar mutlak dibi seçmeseler bile, en üstte bir token satın almadıklarından emin olabilirler.

Birçok uzun vadeli yatırımcı, ayı piyasalarını parlak bir geleceğe sahip olduğuna inandıkları belirteçler için dolar maliyet ortalamasına (DCA) kullanır. DCA, bir varlığın küçük artışlarla düzenli aralıklarla satın alınmasını içeren bir yatırım stratejisidir. Uzun vadeli kripto yatırımcıları, volatiliteyi yönetmek ve ortalama fiyatlarını eşitlemek için DCA’yı kullanıyor.

Bir ayı piyasası sırasında varlık fiyatları çok düşük olduğundan, önemli düzeltmeler sırasında satış yapmak genellikle tavsiye edilmez. Paraya çok ihtiyacınız yoksa veya kriptonuzun temellerine olan güveninizi kaybetmediyseniz, sabırlı olmak ve kripto pazarına girmek için daha uygun arka rüzgarların gelmesini beklemek en iyisidir.

Sarma

Herkes fiyatların düşüş eğilimi göstermesini beklediğinde kripto ayı piyasasında olduğunuzu bileceksiniz. Kripto ayı piyasaları kasvetli bir atmosfer yaratırken, bu zamanlarda ciddi kripto projelerinin gelişmeye devam ettiğini unutmayın. Ayı piyasaları, sağlam temellerden yoksun kripto dolandırıcılıklarını veya jetonları süpürür. Sağlam Web3 projelerindeki uzun vadeli yatırımcılar için kripto ayı piyasaları büyük pazarlık fırsatları sunabilir.

Kripto Ayı Piyasası Nedir ?Kripto Ayı Piyasası Nedir ?Kripto Ayı Piyasası Nedir ?Kripto Ayı Piyasası Nedir ?Kripto Ayı Piyasası Nedir ?Kripto Ayı Piyasası Nedir ?Kripto Ayı Piyasası Nedir ?Kripto Ayı Piyasası Nedir ?Kripto Ayı Piyasası Nedir ?

Kripto Ayı Piyasası Nedir ?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!