Fedwatch Bu Hafta 25 Bp’lik Artış Öngörüyor

Fedwatch Bu Hafta 25 Bp'lik Artış Öngörüyor
Fedwatch Bu Hafta 25 Bp'lik Artış Öngörüyor
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beyaz Saray, Biden’ın Fed Başkanı Powell’a “Güvendiğini” Söylerken, Fedwatch Aracı Bu Hafta 25 Bp’lik Bir Artış Öngörüyor

Fedwatch Bu Hafta 25 Bp'lik Artış Öngörüyor
Beyaz Saray, Biden’ın Fed Başkanı Powell’a “Güvendiğini” Söylerken, Fedwatch Aracı Bu Hafta 25 Bp’lik Bir Artış Öngörüyor

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin Çarşamba günü toplanması ve ABD bankacılık sisteminin karşı karşıya olduğu son mali sıkıntılar nedeniyle Beyaz Saray basın sekreteri Karine Jean-Pierre, Başkan Joe Biden’ın Federal Rezerv başkanı Jerome Powell’a “güvendiğini” söyledi. Bu arada, CME Group’un Fedwatch aracına göre, hedef oran olasılığı, Fed’in federal fon oranını bu hafta 25 baz puan (bps) artıracağını gösteriyor. Ayrıca ABD merkez bankasının bu ay oranı artırmama ihtimali de %26,9.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve İnstagram kanalımızdan takip edebilirsiniz

Piyasa Lazerle Yaklaşan Fed Toplantısına Odaklandı; Biden Yönetimi Powell’ın Liderliğine Güveniyor

ABD bankacılık sektöründe çalkantılı bir hafta oldu, üç büyük banka çöktü ve Federal Rezerv ikisini tamamen kurtaracağını açıkladı . Ek olarak, ABD merkez bankası başarısız bankalara ve mevduat sahiplerine yardımcı olmak için Banka Vadeli Finansman Programını (BTFP) oluşturdu . Ayrıca Fed, likiditeyi güçlendirmek için bankalara 164,8 milyar dolar borç verdi ve ABD doları likiditesini artırmak için 19 Mart’ta diğer beş büyük merkez bankasıyla işbirliği yaptı .

Daha da kötüsü, yakın zamanda yayınlanan bir makale , kabaca 186 ABD bankasının Silicon Valley Bank ile aynı sorunlarla boğuştuğunu ve First Republic Bank’ın hissesinin 20 Mart’ta tek bir günde değerinin %40’ından fazlasını kaybederek düştüğünü gösteriyor . Bu arada 22 Mart’ta Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) ve Fed başkanı Jerome Powell, federal fon oranının kaderini belirleyecek.

TradingView Chart

Bankacılık sektörü serpintisinden önce, ABD merkez bankası , kurumun oranları sıfırda tuttuğunu gören Covid-19 salgınına yanıt olarak önemli parasal genişlemeyi takiben, geçen yılın bu zamanından bu yana gösterge oranını her ay hızla yükseltiyordu . Enflasyon yükselmeye başladığında, Başkan Powell da dahil olmak üzere Fed üyeleri bunu ” geçici ” olarak nitelendirdi ve uzun sürmeyeceğini tahmin etti.

Bununla birlikte, Fed’in enflasyona tepki olarak hızlı parasal sıkılaştırması, uzun vadeli Hazine bonolarında önemli sorunlara yol açmıştır. Pazartesi günkü Beyaz Saray basın toplantısında , basın sekreteri Karine Jean-Pierre’e Başkan Biden’ın Fed başkanının liderliği hakkındaki görüşü ve Powell’ın Fed başkanı olarak değiştirilip değiştirilemeyeceği soruldu. “Hayır, hiç de değil. Başkan, Jerome Powell’a güveniyor” dedi.

Sekiz gün önce, 13 Mart’ta Başkan Biden, Amerikalılara ABD bankacılık sisteminin güvenli olduğu konusunda güvence vermişti. “Amerikalılar bankacılık sistemimizin güvenli olduğundan emin olabilirler” dedi . “Mevduatlarınız güvende. Ayrıca burada durmayacağımız konusunda sizi temin ederim. ABD Başkanı, “Gerekeni yapacağız” dedi.

Ek olarak, piyasa stratejistleri ve ekonomistler Fed’in Çarşamba gününe ilişkin planlarını merak ederken, bazıları merkez bankasının güvercin olacağı yönünde spekülasyon yapıyor. Örneğin geçen hafta Goldman Sachs baş ekonomisti Jan Hatzius, bankanın ABD federal fon oranı tahminini revize etti ve Çarşamba günü bir artış beklemediğini belirtti.

Diğer piyasa analistleri, Fed’in bu hafta faiz oranını 25 baz puan (bps) artıracağını tahmin ediyor. Bu yazının yazıldığı tarihte, CME Group Fedwatch aracı, 25 baz puanlık oran artışının gerçekleşmesi için %73,1’lik bir şansa işaret ediyor. Fedwatch aracı ayrıca analistlerin %26,9’unun bu ay faiz artırımı öngörmediğini gösteriyor.

Fedwatch Bu Hafta 25 Bp’lik Artış Öngörüyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!