Fed Üyesinden Faiz İndirimi Açıklaması!

Fed Üyesinden Faiz İndirimi Açıklaması!
Fed Üyesinden Faiz İndirimi Açıklaması!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fed Üyesinden Faiz İndirimi Açıklaması!

Pazar sabahı bu haftanın Fed üyelerinin açıklamalarıyla dolu olacağını söyledik. Yazının hazırlanması sırasında Fed üyesi Sayın Mester çeşitli açıklamalarda bulundu. Powell’ın son yorumları ve güçlü iş rakamları, kripto para birimleri üzerindeki makroekonomik baskıyı artırdı. Peki Mester ne diyor?

İçeriklerimizden anında haberdar olmak için bizleri Google News üzerinden takip edebilirsiniz!

Fed Açıklamaları

Cleveland Federal Rezerv Bankası’nın başkanı Loretta J. Mester, bu yazının yazıldığı an itibariyle faiz indirimleriyle ilgili çeşitli açıklamalarda bulundu. Uzun zamandır uyardığımız gibi piyasa faiz indirimleri konusunda aşırı iyimser. Ancak Fed üyelerinin güçlü istihdam rakamları, ücret artışları ve 75 baz puanlık indirime ilişkin yorumları tam tersini gösteriyor.

Fed şu ana kadar sözünü tuttu ve geçen Mart ayındaki aşırı iyimserlik dönemine benzer bir dönemin devam etmesi, yatırımcılar açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bankalarda yaşanan sıkıntılar nedeniyle çoğu kişinin yakın gelecekte faiz indirimine gideceğini beklerken yaşananları hepimiz dün gibi hatırlıyoruz.

Fed Üyesi Mester yazı hazırlandığı sırada şunları söyledi;

“Fed’in bu yılın ilerleyen dönemlerinde faiz indirimine gitme konusunda güven kazanmasını bekliyorum. İşgücü piyasasının beklenenden daha hızlı soğuması riskine karşı dikkatli olmalıyız. Faiz indirimi kapısını açmak için enflasyonun sürdürülebilir şekilde düşmesi gerekiyor. Enflasyon düşmezse Fed mevcut politikayı sürdürebilir. Ücret artışları %2 enflasyona ulaşmak için hala çok yüksek. Faizleri erken düşürmek hata olur. Enflasyonun beklenenden daha kalıcı olması mümkün. Kızıldeniz’deki sorun şu ana kadar tedarik zincirlerini sarsmadı.”

 

Fed Üyesinden Faiz İndirimi Açıklaması!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!