Fed Faiz İndirimine Gidecek Mi? İşte Tahminler!

Bitcoin Fenomeni: FED Başkanı Powell'ın Akşam Konuşması Olumlu Olmayabilir!
Bitcoin Fenomeni: FED Başkanı Powell'ın Akşam Konuşması Olumlu Olmayabilir!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fed Faiz İndirimine Gidecek Mi? İşte Tahminler!

Küresel piyasa koşulları da kripto para birimlerini etkiliyor ve Fed’in faiz oranı stratejisini bu yılın en önemli konularından biri haline getiriyor. 2022’deki artış geçen yıl da devam etti ancak artık durdu. Tavan faiz oranının açıklanmasının ardından piyasa bir kez daha aşırı iyimserliğe büründü. Fed bunu kesecek mi? Bu durumda sanal para birimleri nasıl etkilenecek?

İçeriklerimizden anında haberdar olmak için bizleri Google News üzerinden takip edebilirsiniz!

Fed Faiz İndirimi

Altın, gümüş, dolar, hisse senetleri ve nihayetinde kripto para piyasaları, Fed’in faiz oranı politikasından büyük ölçüde etkileniyor. Doların değerinin artması yatırımcıları daha riskli yatırımlara ittiği için bu normaldir. Bu, yüksek riskli kripto pazarındaki talebi azalttı.

Daha önce 2024’e güvenen yatırımcılar artık Fed’in bu yıl önemli oranda faiz indirimi yapmasını bekliyor. Powell ve ekibinin tahmini 75bp olsa da bugün gelen ÜFE verisinin ardından 160bp indirime kadar tahminler yukarı yönlü revize edildi.

Asıl

öne çıkan, Ocak ayı sonundaki Fed toplantısında verilen mesaj olacak. İstihdam rakamları güçlü ancak üyelerin burada bir yavaşlama beklediğini biliyorum. Enflasyon beklendiği kadar hızlı yükselmedi. Ancak Powell’ın mesajı son derece önemli.

IMF ve Wells Fargo Tahminleri

Son veriler Fed’in erken faiz artırımlarının beklendiği gibi meyve vermeye başladığını gösteriyor. Bazı kısa vadeli sapmalara rağmen enflasyon düşüş eğiliminde.

Tek sorun, çoğu Fed yetkilisinin faiz oranlarını çok hızlı düşürmemeleri gerektiğini söylemesi. Wells Fargo’nun CEO’su, devam eden belirsizliğin artık geniş kapsamlı olsa da bir takvime dönüşmesi gerektiğini düşünüyor;

“Fed’in faiz adımlarının zamanlaması ve kapsamı konusunda önemli bir belirsizlik var.”

IMF sözcüsü Kozak da yumuşak iniş konusunda iyimser olanlar arasında yer alıyor.

“IMF’nin genel görüşü, küresel ekonominin düşük enflasyonla birlikte yumuşak inişe hazır olduğu, ancak düşük gelirli ülkelerin daha da geride kalma riski taşıdığı yönünde.”

ABD’de kısa vadeli faiz oranı vadeli kontratları ÜFE verilerinin ardından yükselirken, yatırımcılar Fed’in faiz indirimi beklentilerini artırdı. Yatırımcıların Fed’in 2024’te genişlemeye gideceğine dair beklentileri 154 baz puandan 160 baz puana yükseldi.

Fed Faiz İndirimine Gidecek Mi? İşte Tahminler!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!