Faiz Artışlarını Durdurmak İçin Doğru Zaman Değil!

Faiz Artışlarını Durdurmak İçin Doğru Zaman Değil!
Faiz Artışlarını Durdurmak İçin Doğru Zaman Değil!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ECB Baş Ekonomisti Faiz Artışlarını Durdurmak İçin Doğru Zaman Değil

Para otoritesinin baş ekonomisti, mevcut göstergelerin Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Mayıs ayında faiz oranını artırması gerektiğini gösterdiğini söyledi. Bankanın enflasyonu “zamanında” %2 hedefine geri getirmesi gerektiğine inanan Philip Lane’e göre, gelecekteki artışlar ekonomik verilere bağlı olacak, ancak bu hala durmak için doğru zaman değil.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve İnstagram kanalımızdan takip edebilirsiniz

ECB Baş Ekonomisti Faiz Artışlarını Durdurmak İçin Doğru Zaman Değil

Lane, Düşen Enflasyona Rağmen Faiz Oranını Mevcut Seviyede Bırakmanın ‘Uygunsuz’ Olacağını Söyledi

Euro bölgesinde enflasyon, %10,6 ile zirve yaptığı Ekim ile %6,9 olan Mart ayı arasında önemli ölçüde düştü. Yine de ECB Baş Ekonomisti Philip Lane, banka tarafından Salı günü yayınlanan yakın tarihli bir röportajda Le Monde’a merkez bankası için en önemli hedefinin %2’ye yaklaşmasını sağlamak olduğunu söyledi.

Üst düzey yetkili, enerji gibi bazı sektörlerde gevşeme olurken, gıda gibi diğer sektörlerde enflasyonist baskıların devam ettiğini belirterek, “yapışkan” enflasyon riski olduğu konusunda uyarıda bulundu. Bu nedenle ECB’nin enflasyonun hedefe “zamanında” dönmesini sağlamak için faiz oranlarını yeniden artırmasının önemli olduğunu vurguladı.

Enflasyonun neredeyse iki yıldır çok yüksek olduğunu kabul eden Lane, bunu salgının yarattığı darboğazlara ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden kaynaklanan enerji şokuna bağladı. ECB bununla başa çıkmak için faiz oranlarını 3,5 puan artırarak -%0,5’ten %3’e çıkardı ki bu avro bölgesi için eşi benzeri görülmemiş bir oran.

Bankanın İcra Kurulunda yer alan Philip Lane, “4 Mayıs’taki bir sonraki Yönetim Konseyi toplantımız için, mevcut veriler oranları yeniden artırmamız gerektiğini gösteriyor” dedi. Analizin, mevduat faizini mevcut yüzde 3 seviyesinde bırakmanın “uygunsuz” olacağını gösterdiğini sözlerine ekledi ve şunları vurguladı:

Bu hala durmak için doğru zaman değil. Bunun ötesinde kristal kürem yok, ekonomik verilere bağlı olacaktır.

ECB’nin baş ekonomisti, en önemli görevin enflasyonu “makul bir süre içinde” %2’ye yaklaştırmak olduğunu yineledi. Ne kadar uzun süre çok yüksek kalırsa, insanların bankanın uzun vadeli hedefine geri dönme kabiliyetine olan inancını kaybetme riski o kadar artar, diye mantık yürüttü.

Lane’in Fransız basınına yaptığı açıklamalar, birkaç merkez bankası başkanının ve Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi üyelerinin geçtiğimiz haftalarda önümüzdeki ay yapılacak toplantıda yeni bir faiz artırımı beklendiğini belirtmelerinin ardından geldi.

Faiz Artışlarını Durdurmak İçin Doğru Zaman Değil!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!