Ethereum Nedir ?

Ethereum Nedir
Ethereum Nedir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum Nedir ve Nasıl Çalışır?

Ethereum Nedir
Ethereum Nedir

Özünde, Ethereumblockchain teknolojisi tarafından desteklenen merkezi olmayan bir küresel yazılım platformudur . En çok yerel kripto para birimi Ethereum (ETH) ile bilinir.

Ethereum, herhangi bir güvenli dijital teknoloji oluşturmak için herkes tarafından kullanılabilir. Blok zincirini destekleyen iş için ödeme yapmak üzere tasarlanmış bir jetona sahiptir, ancak katılımcılar kabul edilirse somut mal ve hizmetler için ödeme yapmak için de kullanabilirler.

Ethereum ölçeklenebilir, programlanabilir, güvenli ve merkezi olmayan olacak şekilde tasarlanmıştır. Birçok endüstrinin faaliyet gösterdiğini ve günlük yaşamlarımızı nasıl sürdürdüğümüzü değiştirmek için buna dayalı teknoloji yaratan geliştiriciler ve işletmeler için tercih edilen blok zinciridir.

Merkezi olmayan uygulamaların arkasındaki önemli bir araç olan akıllı sözleşmeleri yerel olarak destekler . Birçok merkezi olmayan finans (DeFi) ve diğer uygulama, blockchain teknolojisi ile birlikte akıllı sözleşmeler kullanır.

Ethereum, token ETH’si ve bunların misli olmayan tokenlerin, merkezi olmayan finansın, merkezi olmayan otonom organizasyonların ve metaverse’nin nasıl ayrılmaz bir parçası oldukları hakkında daha fazla bilgi edinin .

Temel Çıkarımlar

  • Ethereum, en iyi kripto para birimi eter (ETH) ile tanınan blockchain tabanlı bir platformdur .
  • Ethereum’a güç veren blockchain teknolojisi, güvenli dijital defterlerin halka açık olarak oluşturulmasını ve sürdürülmesini sağlar.
  • Bitcoin ve Ethereum’un birçok benzerliği var ama farklı uzun vadeli vizyonları ve sınırlamaları var.
  • Ethereum, Eylül 2022’de iş ispatından hisse ispatına geçti.2
  • Ethereum, blok zincirine dayalı gelişen birçok teknolojik ilerlemenin temelidir.

Ethereum Nasıl Çalışır?

Ethereum’u tasarlamakla tanınan Vitalik Buterin, 2014 yılında onu tanıtmak için bir tanıtım yazısı yayınladı. Ethereum platformu, 2015 yılında Buterin ve blockchain yazılım şirketi ConsenSys’in kurucusu Joe Lubin tarafından başlatıldı.

Ethereum’un kurucuları, sadece güvenli sanal ödeme yöntemini etkinleştirmenin ötesinde, blockchain teknolojisinin tam potansiyelini değerlendiren ilk kişiler arasındaydı.

Ethereum’un piyasaya sürülmesinden bu yana, bir kripto para birimi olarak eter, piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para birimi haline geldi. Sadece Bitcoin tarafından geçilir.

Blockchain Teknolojisi

Ethereum, diğer kripto para birimleri gibi, blockchain teknolojisini içerir. Çok uzun bir blok zinciri hayal edin. Her bloğun içerdiği tüm bilgiler, yeni oluşturulan her bloğa yeni verilerle eklenir. Ağ boyunca, blok zincirinin özdeş bir kopyası dağıtılır.

Bu blok zinciri, işlem bilgilerinin geçerliliği konusunda fikir birliğine varan bir otomatik programlar ağı tarafından doğrulanır. Ağ bir fikir birliğine varmadıkça blok zincirinde hiçbir değişiklik yapılamaz. Bu onu çok güvenli kılar.

Fikir birliğine, genellikle fikir birliği mekanizması adı verilen bir algoritma kullanılarak ulaşılır. Ethereum, doğrulayıcılar olarak adlandırılan bir katılımcı ağının yeni bloklar oluşturduğu ve içerdikleri bilgileri doğrulamak için birlikte çalıştığı, risk kanıtı algoritmasını kullanır. Bloklar, blok zincirinin durumu, bir tasdik listesi (doğrulayıcının imzası ve bloğun geçerliliğine ilişkin oylama), işlemler ve çok daha fazlası hakkında bilgiler içerir.

Proof of Stake Mekanizması

Proof-of-stake, blokları doğrulamak için madencilik olarak adlandırılan yoğun enerji tüketen bilgi işlem gerektirmediği için iş kanıtından farklıdır. Casper-FFG adlı bir sonlandırma protokolünü ve LMD Ghost algoritmasını kullanarak, fikir birliğini izleyen ve onaylayıcıların iş için nasıl ödül alacağını veya sahtekarlıktan nasıl cezalandırılacağını tanımlayan Gasper adlı bir fikir birliği mekanizmasında birleştirilir.

Tek doğrulayıcılar, doğrulama yeteneklerini etkinleştirmek için 32 ETH stake etmelidir. Bireyler daha küçük miktarlarda ETH stake edebilir, ancak bir doğrulama havuzuna katılmaları ve ödülleri paylaşmaları gerekir. Bir doğrulayıcı yeni bir blok oluşturur ve bilginin geçerli olduğunu tasdik adı verilen bir süreçte onaylar; burada blok, onu doğrulayan ve geçerliliği için oy kullanan bir komite adı verilen diğer doğrulayıcılara yayınlanır.

Dürüst olmayan bir şekilde hareket eden doğrulayıcılar, hisse ispatı kapsamında cezalandırılır. Ağa saldırmaya çalışan doğrulayıcılar, doğrulayıcıların oylarına göre kabul edilecek ve reddedilecek blokları tanımlayan Gasper tarafından tanımlanır.7

Dürüst olmayan doğrulayıcılar, stake ettikleri ETH’lerini yakarak ve ağdan çıkarılarak cezalandırılır. Burning, anahtarı olmayan bir cüzdana kripto göndermeyi ifade eder ve bu da onları dolaşımdan çıkarır.

Cüzdanlar

Ethereum sahipleri, etherlerini depolamak için cüzdanları kullanır. Bir cüzdan, blok zincirinde depolanan eterinize erişmenizi sağlayan dijital bir arayüzdür. Cüzdanınızın bir e-posta adresine benzer bir adresi vardır, çünkü burası, kullanıcıların bir e-posta gönderir gibi eter gönderdiği yerdir.

Ether aslında cüzdanınızda depolanmaz. Cüzdanınız, bir işlem başlattığınızda kullandığınız şifre gibi kullandığınız özel anahtarları tutar. Sahip olduğunuz her eter için özel bir anahtar alırsınız. Bu anahtar, etherinize erişmek için gereklidir. Bu nedenle, farklı depolama yöntemleri kullanarak anahtarların güvenliğini sağlama hakkında çok şey duyuyorsunuz .

Tarihi Bölünme

Ethereum tarihinde dikkate değer bir olay, Ethereum ve Ethereum Classic’in hard fork’u veya bölünmesidir.92016 yılında, bir grup ağ katılımcısı, The DAO adlı bir proje için toplanan 50 milyon dolardan fazla değerde eteri çalmak için Ethereum blok zincirinin çoğunluk kontrolünü ele geçirdi.1011

Baskının başarısı, yeni proje için üçüncü taraf bir geliştiricinin katılımına bağlandı. Ethereum topluluğunun çoğu, mevcut Ethereum blok zincirini geçersiz kılarak ve gözden geçirilmiş bir geçmişe sahip bir blok zincirini onaylayarak hırsızlığı tersine çevirmeyi seçti.

Bununla birlikte, topluluğun bir kısmı Ethereum blok zincirinin orijinal sürümünü korumayı seçti. Ethereum’un bu değiştirilmemiş versiyonu, kripto para birimi Ethereum Classic (ETC) olmak için kalıcı olarak bölündü.

Ethereum ve Bitcoin

Ethereum genellikle Bitcoin ile karşılaştırılır. İki kripto para biriminin birçok benzerliği olsa da, bazı önemli farklılıklar da var .

Ethereum, kurucuları ve geliştiricileri tarafından “dünyanın programlanabilir blok zinciri” olarak tanımlanır ve kendisini birçok uygulama içeren elektronik, programlanabilir bir ağ olarak konumlandırır. Bitcoin blok zinciri , aksine, yalnızca bitcoin kripto para birimini desteklemek için yaratılmıştır.

Dolaşıma girebilecek maksimum bitcoin sayısı 21 milyondur. Oluşturulabilecek ETH miktarı sınırsızdır, ancak bir ETH bloğunu işlemek için geçen süre her yıl ne kadar eter basılabileceğini sınırlar. Dolaşımdaki Ethereum coin sayısı 122 milyondan fazladır.

Ethereum ve Bitcoin arasındaki bir diğer önemli fark, ilgili ağların işlem ücretlerini nasıl ele aldığıdır. Ethereum ağında gas olarak bilinen bu ücretler, Ethereum işlemlerinde katılımcılar tarafından ödenir. Bitcoin işlemleriyle ilişkili ücretler, daha geniş Bitcoin ağı tarafından karşılanır.

Ethereum, Eylül 2022 itibarıyla bir proof-of-stake mutabakat mekanizması kullanıyor. Bitcoin, madencilerin ödüller için rekabet etmesini gerektiren enerji yoğun iş kanıtı fikir birliğini kullanır.

Ethereum’un Geleceği

Ethereum’un, kullanıcıların işlemleri doğrulamasına ve eter varlıklarına dayalı olarak yeni ETH basmasına olanak tanıyan proof-of-stake protokolüne geçişi, Ethereum platformuna yönelik önemli bir yükseltmenin parçasıdır. Daha önce Eth2 olarak adlandırılan bu yükseltme artık yalnızca Ethereum olarak anılıyor. Ancak, Ethereum’un artık iki katmanı var. İlk katman, işlemlerin ve doğrulamaların gerçekleştiği yürütme katmanıdır. İkinci katman, doğrulamaların ve fikir birliği zincirinin sürdürüldüğü fikir birliği katmanıdır.

Yükseltme, büyümesini desteklemek için Ethereum ağına kapasite ekledi ve bu da sonunda gaz ücretlerini artıran kronik ağ tıkanıklığı sorunlarının çözülmesine yardımcı olacak.

Ölçeklenebilirliği ele almak için Ethereum, “parçalama” geliştirmeye devam ediyor. Parçalama, Ethereum veritabanını ağı arasında böler. Bu fikir, birçok bilgisayarın hesaplama süresini azaltmak için iş yükünü üstlendiği bulut bilişime benzer. Bu daha küçük veritabanı bölümleri, parça olarak adlandırılacak ve parçalar, ETH stake edenler tarafından çalışılacaktır. Parçalar, daha fazla doğrulayıcının aynı anda çalışmasına izin vererek, parçalama fikir birliği adı verilen bir süreç aracılığıyla fikir birliğine varmak için gereken süreyi azaltır.

Oyunda Kullanın

Ethereum ayrıca oyun ve sanal gerçekliğe de uygulanıyor. Decentraland , bu dünyada bulunan öğeleri güvence altına almak için Ethereum blok zincirini kullanan sanal bir dünyadır. Arazi, avatarlar, giyilebilir cihazlar, binalar ve ortamların tümü, sahiplik oluşturmak için blok zinciri aracılığıyla tokenize edilir.

Axie Infinity, blockchain teknolojisini kullanan ve oyun içinde ödüller ve işlemler için kullanılan Smooth Love Potion (SLP) adlı kendi kripto para birimine sahip başka bir oyundur.

Değiştirilemez Jetonlar

Değiştirilemez tokenler (NFT’ler) 2021’de popülerlik kazandı. NFT’ler, Ethereum kullanılarak oluşturulan token haline getirilmiş dijital öğelerdir.24Genel olarak konuşursak, belirteçleştirme, bir dijital varlığa onu tanımlayan ve blok zincirinde depolayan belirli bir dijital simge verir.

Şifrelenmiş veriler, sahibinin cüzdan adresini sakladığından bu, sahipliği oluşturur. NFT alınıp satılabilir veya satılabilir ve blok zincirinde bir işlem olarak görüntülenebilir. İşlem ağ tarafından doğrulanır ve mülkiyet aktarılır.

NFT’ler her türlü varlık için geliştirilmektedir. Örneğin, spor tutkunları en sevdikleri sporcuların bir spor jetonunu (taraftar jetonları olarak da adlandırılır) satın alabilir ve bu jetonlar ticaret kartları gibi değerlendirilebilir. Bu NFT’lerden bazıları ticaret kartını andıran resimlerdir ve bazıları da sporcunun kariyerindeki unutulmaz veya tarihi bir anın videolarıdır.

DAO’ların Geliştirilmesi

Dağıtılmış bir ağda kararlar almak için işbirliğine dayalı bir yöntem olan Merkezi Olmayan Otonom Kuruluşlar (DAO’lar) geliştirilmektedir.

Örneğin, bir girişim sermayesi fonu oluşturduğunuzu ve kaynak yaratma yoluyla para topladığınızı, ancak karar vermenin merkezden dağıtılmasını ve dağıtımların otomatik ve şeffaf olmasını istediğinizi hayal edin.

Bir DAO, fon üyelerinden oy toplamak ve grubun oylarının çoğunluğuna dayalı olarak girişimler satın almak için akıllı sözleşmeleri ve uygulamaları kullanabilir ve ardından getirileri otomatik olarak dağıtabilir. İşlemler tüm taraflarca görüntülenebilir ve herhangi bir fonun işlenmesinde üçüncü tarafların katılımı olmayacaktır.

Kripto para biriminin gelecekte oynayacağı kısım hala belirsiz. Bununla birlikte, Ethereum’un kişisel ve kurumsal finansta ve modern hayatımızın birçok alanında önemli ve yaklaşan bir rolü var gibi görünüyor.

Ethereum’u Nasıl Satın Alabilirim?

Yatırımcılar, ether satın almak ve satmak için birçok kripto para birimi değişim platformundan birini kullanabilir . Ethereum, Coinbase, Kraken, Gemini, Binance gibi özel kripto borsaları ve Robinhood gibi aracı kurumlar tarafından desteklenir.

Ethereum Nasıl Para Kazanır?

Ethereum, para kazanan merkezi bir organizasyon değildir. Ethereum ağına katılan doğrulayıcılar, katkılarından dolayı ETH ödülleri kazanır.

Ethereum İyi Bir Yatırım mı?

Herhangi bir yatırımda olduğu gibi, bunun cevabı finansal hedeflerinize, hedeflerinize ve risk toleransınıza bağlıdır. ETH kripto para birimi değişken olabilir ve sermayeyi riske atabilir. Bununla birlikte, kesinlikle bir yatırım olarak araştırmaya değer çünkü Ethereum kullanan çeşitli mevcut ve gelişmekte olan yenilikçi teknolojiler gelecekte toplumumuzda daha büyük roller üstlenebilir.

Ethereum Kripto Para Birimi mi?

Ethereum platformu, ether veya ETH olarak bilinen yerel bir kripto para birimine sahiptir. Ethereum’un kendisi, kripto para birimleri de dahil olmak üzere çok çeşitli merkezi olmayan uygulamaları (dApp’ler) destekleyen bir blockchain teknoloji platformudur. ETH madeni parasına genel olarak Ethereum denir, ancak Ethereum’un blockchain destekli bir platform olması ve eterin kripto para birimi olması arasındaki fark devam etmektedir.

Ethereum Nakite Çevrilebilir mi?

Evet. ETH kripto para birimini elinde bulunduran yatırımcılar bu işlem için Coinbase, Kraken, Gemini gibi çevrim içi borsaları kullanabilirler. Borsada bir hesap oluşturun, bir banka hesabı bağlayın ve bir Ethereum cüzdanından borsa hesabına ETH gönderin. ETH satmak için borsaya sipariş verin. Ardından, satıldıktan sonra ABD doları gelirlerini bağlantılı banka hesabına aktarın.

Kripto para birimlerine ve ilk madeni para tekliflerine (ICO’lar) yatırım yapmak oldukça riskli ve spekülatiftir ve bu makale Investopedia veya yazar tarafından kripto para birimlerine veya ICO’lara yatırım yapılması için bir tavsiye değildir. Her bireyin durumu benzersiz olduğundan, herhangi bir finansal karar vermeden önce her zaman kalifiye bir profesyonele danışılmalıdır. Investopedia, burada yer alan bilgilerin doğruluğu veya güncelliği konusunda hiçbir beyanda bulunmaz veya garanti vermez.

Ethereum Nedir ?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!