featured

Ethereum 2.0 Nedir ? Eksiksiz Bir Kılavuz

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum 2.0 Nedir ? Eksiksiz Bir Kılavuz

Ethereum 2.0 Nedir ? Eksiksiz Bir Kılavuz
Ethereum 2.0 Nedir ? Eksiksiz Bir Kılavuz

Bir kripto platformu olan Ethereum (ETH), 2015 yılında 21 yaşındaki Vitalik Buterin, Charles Hoskinson, Anthony Di lorio, Mihai Alisie ve Joseph Lubin tarafından başlatıldı. Şu anda Ethereum, Bitcoin’in ardından değer ve piyasa değeri açısından en büyük ikinci kripto para birimidir . O zamandan beri hızla büyüyen bir topluluk haline geldi ve ilk büyük yükseltmesi olan Ethereum 2.0 yolunda.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve İnstagram kanalımızdan takip edebilirsiniz

Daha ileri gitmeden önce, Ethereum’un ne olduğunu ve bugün bildiğimiz baskın ekosisteme nasıl evrildiğini daha iyi anlamak için en baştan başlayalım.

Ethereum nedir?

Ethereum, açık kaynaklı bir protokole sahip merkezi olmayan bir blok zinciridir. Kendi kripto para birimi olan ether’i barındırır. Bununla birlikte, Ethereum ağı kripto para biriminin ötesine geçer; kendisini “programlanabilir para” olarak tanımlıyor.

Ethereum’un platformu, önceden belirlenmiş bir dizi koşulu karşıladığında otonom olarak etkinleşen bir sözleşme olan akıllı sözleşmeleri kullanır. Bu, kullanıcıların çok çeşitli oyunlar, sosyal ağlar ve finansal hizmetler dahil olmak üzere ağında uygulamalar oluşturmasına olanak tanır.

Merkezi olmayan yapısı nedeniyle, Ethereum’un blok zinciri bir banka veya hükümet gibi merkezi bir otorite tarafından kontrol edilmez veya düzenlenmez. Bunun yerine, kullanıcılarına tam şeffaflık, sahiplik kanıtı, sansür direnci sunar ve yıl boyunca neredeyse 7/24 kesintisiz çalışma garantisi verir.

Öyleyse neden Ethereum 2.0’a geçelim?

Ethereum 2.0 veya ETH2 veya ETH 2.0, Ethereum’un ilk sistem değişikliği olmayacak. Aslında, Ethereum zaten beş farklı sürümden geçti. Bununla birlikte, Ethereum 2.0 önemlidir çünkü Ethereum’un şimdiye kadarki en büyük değişikliği olacaktır: Daha hızlı, daha verimli, daha çevre dostu ve daha ölçeklenebilir olan daha hızlı bir kripto platformu.

İşlem hızı açısından, Ethereum şu anda saniyede yaklaşık 30 işlem gerçekleştirebilir. Ethereum 2.0, bunu saniyede 100.000 işleme kadar çıkaracak ki bu çok büyük bir sıçrama. Ama bu nasıl mümkün olabilir? Ethereum 2.0, bu değişiklikleri iki yükseltme yoluyla mümkün kılmayı hedefliyor: Proof-of-stake (PoS) ve parçalama.

Ne olduklarını ve hizmet ettikleri işlevleri daha kesin bir şekilde anlamak için ikisini de inceleyelim.

Proof of work ve Proof of Stake karşılaştırması

Ethereum 2.0’ın en önemli atılımlarından biri, çalışma kanıtı (PoW) mutabakat mekanizmasından PoS mekanizmasına geçişidir. Ayrıntılı olarak anlayalım.

Konsensüs mekanizması nedir?

Mutabakat mekanizması, blockchain teknolojisinde kullanılan kusursuz bir algoritmadır . Bu protokol, bir ağ genelinde senkronizasyon sağlar ve kripto para birimi işlemlerinin meşruiyetini doğrular. Bir mutabakat mekanizmasının birincil görevi, tüm işlemlerin tüm dağıtılmış düğümleri arasında geçerli olmasını sağlamaktır.

Örneğin, Bitcoin’in konsensüs mekanizmasına PoW denir ve Bitcoin’in blok zincirinde yeni blokları madencilik yapmak ve doğrulamak için karmaşık hesaplama gücü kullanan madencileri içerir. Bir madencinin çabası, işlemin meşru olmasını sağlayan PoW olarak bilinir.

İş kanıtı nedir?

PoW, bir blok zincirindeki tüm katılımcıların kendi bilgisayar sistemleri olan düğümleri kullanarak işlemleri doğrulamasını zorunlu kılar. Dışsal madenciler, bir ödül için blok zincirine yeni işlemler ekleyebilen kişi olmak için yarışırlar.

Proof of stake nedir?

Kripto para birimi sahipleri, bir doğrulayıcının kaç ETH stake ettiğine bağlı olarak işlemleri doğrulamak için PoS kullanır. Ethereum’un blok zinciri, işlemleri güvence altına almak için bu stake edilmiş ETH’yi kullanır. Ethereum’un PoS protokolü, operasyonların güvenliğini sağlamak için doğrulayıcıların en az 32 ETH tutmasını gerektirir.

Kullanıcılar işlemleri doğrulamak için pahalı ekipmanlara ihtiyaç duymadığından, bu yöntem karmaşık ve maliyetli donanım talebini azaltır. PoS ayrıca daha düşük enerji kullanımı sağlayarak daha fazla kişinin Ethereum doğrulayıcısı olmasına olanak tanır.

Bu değişiklik neden önemli?

PoW, yeni blokları kazmak ve kripto işlemlerini doğrulamak için büyük miktarda enerji harcar. Bu işlemlerin çoğu, işleme hatası veya blok madenciliği için gereken karmaşık sorunları çözememe nedeniyle önemli miktarda hesaplama gücünün israf edildiğine tanık oldu.

PoS, bu tür faaliyetlerde harcanan zamanı ve masrafları azaltacaktır. Sonuç olarak, Ethereum işlem ücretleri de düşerek ether ve diğer kripto varlıklarını ortalama bir kullanıcı için daha erişilebilir ve uygun fiyatlı hale getirecek. Ethereum 2.0, madencileri teşvik etmek yerine ETH’ye sahip olanları ve ETH’yi paylaşanları ödüllendirecek.

Bütün bunlar daha yüksek erişilebilirliğe yol açar. ETH ne kadar uygun fiyatlıysa, o kadar çok katılımcı vardır. Kullanıcı sayısındaki artış, daha fazla doğrulanmış işlem görüyor ve bu da Ethereum 2.0’ın ölçeklenmesi için etkili bir büyüme oranına yol açıyor.

Parçalama

Parçalama, tek bir blok zincirini parça adı verilen çoklu fikir birliği gruplarına ayırmayı içerir. Parçalama, bir blok zincirini aşırı yüklemek yerine, işlemleri işlemek ve doğrulamak için gereken hesaplama gücünü bölerek tüm ağı daha sürdürülebilir ve verimli hale getirir.

Sonuç olarak, iş dağılır ve tek bir düğüm blok zincirini sürdürmek için bilgi işlem gücünü kullanma yükünü taşımak zorunda kalmaz. Her düğüm kendi parçasında kayıt tutar. Doğrulayıcılar, her düğümün arkasındaki kişiler, kurcalanma olasılığını azaltmak için sürekli olarak kırıklar arasında geçiş yapar.

Ethereum 2.0’ın merkezinde, Doğrulayıcıların bir veritabanını organize eden ve tutan ve tüm parçaları koordine eden bir mekanizma olan Beacon Chain bulunur. Beacon Chain, yeni parçalar oluşturur, bunları doğrular ve doğrulayıcıları, parçaları güvende tutmak için ETH ile ödüllendirir.

Ethereum 2.0 yol haritası

2015’teki başlangıcından bu yana, Ethereum, saf kripto para birimleri dışındaki en büyük çok kullanımlı blok zinciri olarak popülaritesini artırdı. Uygulaması tüm hızıyla devam ediyor ve üç aşamada yayınlanıyor:

  • Aşama 0: Aşama 0, Ethereum 2.0 ağının çekirdeğinde Beacon Chain’in lansmanını gördü. Bu aşama, Aralık 2020’de yayınlandı ve parçalamayı kolaylaştıran bir koordinasyon mekanizması olarak İşaret Zincirini sağlamlaştırdı.
  • Aşama 1: Aşama 1’in 2022’nin üçüncü çeyreği civarında başlaması planlanıyor. Bu aşama, ETH1 “yerleştirme” adı verilen bir işlemle ETH2’nin bir parçası haline geldiğinde, Beacon Chain’in Ethereum 1.0 (ETH1) ile birleştiğini görecek. Aşama 1 ayrıca 64 parça başlatacak ve bunların Ethereum ana ağına entegre edildiğini görecek. Yerleştirme işlemi, birleştirmenin önemli bir yönüdür ve Aşama 1.5 olarak görülebilir.
  • Aşama 2: 64 parçanın tümü, Aşama 2’de akıllı sözleşme uyumluluğu ile tam işlevselliğe ulaşacak. Ek olarak, Ethereum 2.0, merkezi olmayan uygulama (dApp) entegrasyonu, işlemler ve parçalar arası birlikte çalışabilirliği etkinleştirecektir.

Yanılgılar

Ethereum 2.0, lansmanından önce çok sayıda tartışma öfkesi gördü ve bu, aşağıdakiler gibi birkaç yanlış kanıya yol açtı:

Ethereum 2.0 yeni bir kripto para birimi mi?

Ethereum aslında bir kripto para birimi değildir. Ethereum’un kripto para birimi olan eteri barındıran blok zinciridir.

Ethereum 2.0, eterin herhangi bir yönünü değiştirmeyecek ancak Ethereum’un blok zinciri işlevinde birkaç değişiklik getirecektir. Bugüne kadarki tüm ETH işlemleri, Ethereum 2.0 piyasaya sürüldükten sonra herhangi bir değişiklik görmeyecek.

Değişiklikler hayata geçtiğinde gaz ücretleri otomatik olarak düşecek

Ethereum’un mevcut sınırlamaları, işlem gücünde yatmaktadır. ETH 2.0’ın işlem hızını saniyede 30 işlemden 100.000’e nasıl çıkaracağını hatırlıyor musunuz? Bu büyük değişikliğe rağmen, kullanıcıların işlemleri tamamlamak için ödedikleri gas ücretlerinde yalnızca bu değişikliğe bağlı olarak önemli bir değişiklik görülmeyecektir. Birleştirme sonrasında muhtemelen daha fazla aktivite, daha düşük gas ücretine sahip olması gereken ölçeklendirme çözümlerine taşınacaktır.

Uygulamalarınızı ETH 2.0 ile uyumlu olacak şekilde güncellemeniz gerekecek

Ortalama Ethereum kullanıcılarının burada endişelenecek bir şeyleri yok. dApp’ler, DeFi (merkezi olmayan finans), NFT’ler ( non-fungible token’lar ) ve diğer uygulamalar herhangi bir değişiklik görmeyecek ve normal şekilde çalışmaya devam edecek.

Bu, ölçeklenebilirlikle ilgili tüm sorunları çözecektir

Vitalik, bu yükseltme nihayet tamamlandıktan sonra da L2’ler gibi ölçeklendirme çözümlerinin gerekli olacağını belirtiyor. Ethereum bitmiş bir ürün olmayacak ve yineleme için her zaman yer var.

Gecikmeler

Ethereum 2.0, 2023’te başlayacak, ancak ilk lansmanı 2019 için planlanmıştı. Ethereum’un lider geliştiricisi Tim Beiko, uzun süreli gecikmenin nedenleri olarak hataları ve kod karmaşıklıklarını gösterdi. Merkezi olmayan geliştirme yönteminin gecikmelere katkıda bulunması da muhtemeldir. Ancak bu gecikmeler, Ethereum’un kripto pazarındaki duruşuna zarar verebilir ve halefinin lansmanı hakkında söylentilere ve spekülasyonlara yol açabilir. Bununla birlikte, dünyanın en popüler genel amaçlı blok zinciri olan Ethereum 2.0’ın lansmanı, kripto ve teknoloji topluluklarında hevesle bekleniyor.

Kriptonun geleceği nedir?

Kripto para birimi alanı gelişiyor. Ethereum 2.0’ın gecikmeli sürümü, diğer kripto para birimlerini dikkate almaya değer olabilir.

Ethereum 2.0 Nedir ?Ethereum 2.0 Nedir ?Ethereum 2.0 Nedir ?Ethereum 2.0 Nedir ?Ethereum 2.0 Nedir ?Ethereum 2.0 Nedir ?Ethereum 2.0 Nedir ?Ethereum 2.0 Nedir ?Ethereum 2.0 Nedir ?Ethereum 2.0 Nedir ?Ethereum 2.0 Nedir ?Ethereum 2.0 Nedir ?Ethereum 2.0 Nedir ?Ethereum 2.0 Nedir ?Ethereum 2.0 Nedir ?Ethereum 2.0 Nedir ?Ethereum 2.0 Nedir ?Ethereum 2.0 Nedir ?

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Ethereum 2.0 Nedir ? Eksiksiz Bir Kılavuz

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!