ETF Onaylandıktan Sonra Yatırımcı Davranışı Değişecek mi?

Bitcoin ve Altcoin’lerdeki Son Düşüşler, 154 Bin Yatırımcıyı Likit Etti!
Bitcoin ve Altcoin’lerdeki Son Düşüşler, 154 Bin Yatırımcıyı Likit Etti!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ETF Onaylandıktan Sonra Yatırımcı Davranışı Değişecek mi?

ETF Onaylandıktan Sonra Yatırımcı Davranışı Değişecek mi?
ETF Onaylandıktan Sonra Yatırımcı Davranışı Değişecek mi?

Umut sonsuz doğar. Veya en azından birkaç yıl. Belki on ya da iki yıl?

İlk spot Bitcoin ETF başvurusunun üzerinden on yıl geçti. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından bir dizi spot bitcoin ETF karar gecikmesinin ardından şu soru devam ediyor: Bir ETF’nin (şanlı bir gün) gerçekten onay alması durumunda, kripto odaklı bir yatırımcı fonları nereye tahsis etmelidir?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve İnstagram kanalımızdan takip edebilirsiniz

Sektör şu anda SEC onaylı spot Bitcoin ETF’si yerine kripto paraya maruz kalmak için çok sayıda yol sunuyor: madencilik şirketleri, girişim fonları, Coinbase ve MicroStrategy gibi şirketlerin geleneksel hisse senetleri, Grayscale Bitcoin Trust hisseleri (GBTC) ve tabii ki gerçek Depoda tutulan “fiziksel” kripto – umarım soğuktur.

Devamını oku: Gecikmeler artıyor: SEC, BlackRock ve Fidelity Bitcoin ETF’leri hakkındaki kararını erteledi

Öyleyse övülen bir ETF’nin onaylanması alanı gerçekten bu kadar değiştirir mi? Yoksa Bitcoin’in düzenleyici bir evrak çantasından yayılan turuncu parıltısıyla senaryoyu yapay olarak ileri iten kripto MacGuffin’den başka bir şey değil mi?

Empire podcast’inde ( Spotify / Apple ) Jason Yanowitz, milyarlarca doları olan kurumlar için işlerin kesinlikle daha iyiye doğru değişeceğini söylüyor. “Diyelim ki Bitcoin’e 2 milyar dolar yatırmaya çalışıyorsunuz, bunu yapmak çok zor.”

“ Kriptoya özgü bir OTC masası almalı ve onu bu şekilde uygulamalısınız. ETF daha fazla likidite getirecek. Bu, fiziksel varlıklara olan ihtiyacı azaltacak” diyor.

Yanowitz, insanların fiziksel olarak altın tutmak istemedikleri ve değerli metal çubukları yataklarının altına koymadıkları gibi, insanların da kendi bitcoinlerini tutma sorumluluğunu istemediklerini söylüyor. “Bunlarla uğraşmak istemiyorlar.”

Güvenli saklama avantajlarının yanı sıra, bir ETF’nin “hangi kurumların istediği” konusunda artan fiyat şeffaflığı ve keşif olanağı sunduğunu söylüyor.

Bireysel yatırımcılar için bir ETF daha geniş bir yatırım stratejisi yelpazesi sunar. Ancak bu, daha önce vekil görevi gören bazı tekliflerden vazgeçme pahasına gerçekleşebilir.

Uzun süredir kripto yatırımcısı olan Santiago R. Santos, “Tarihsel olarak yatırımcılar girişim fonlarına, hedge fonlarına ve Grayscale ürünlerine yatırım yaparak sektöre tahsis ediyor” diyor.

Santos, bir spot bitcoin ETF’sinin , ETF’ye dönüşmemesi durumunda büyük ölçekli fonlar ve Grayscale gibi kuruluşlar üzerinde muhtemelen olumsuz bir etki yaratacağını söylüyor . Santos, Grayscale’in mevcut GBTC güveniyle “ücretlerin çok çok yüksek” olduğunu söylüyor. “Yüzde bir ücret alıyor, oysa bir ETF baz puan alıyor” ki bu da “çok daha az”.

Santos, “Kripto yerlileri tarihsel olarak Roth IRA gibi bir vergi avantajı hesabı aracılığıyla Gri tonlamalı ürünlere tahsis etmişlerdir” diyor. Bir ETF ile “bu da bir olasılık haline geliyor ve bu da oldukça avantajlı” diyor.

Bir ETF, yatırımcılara bitcoin’e gelişmiş erişim ve maruz kalma imkanı sunar. Opsiyon piyasalarına bir dizi strateji getiriyor ve “uygun maliyetli bir şekilde” borçlanma olanağını kolaylaştırıyor.

Bu Sefer Farklı Değil

Santos daha sonra Yanowitz’e şu soruyu sorar: “Eğer sıfırdan yatırım yapmak için yüz dolarınız olsaydı”, bugün mevcut olan tüm seçenekler ve ETF’ler ile birlikte, “bu yüz doları nasıl tahsis ederdiniz?”

“Muhtemelen Bitcoin ve Coinbase satın alıyorum . Bunlar benim ikizim” diye yanıtlıyor ve satın alabileceği ve on yıl boyunca “unutabileceği” bir şeye yatırım yapmayı seçiyor. “Temel [varlığı] satın almak varken neden ETF’yi satın alıyorsunuz?” O sorar.

Santos retorik soruyu yanıtlayarak Yanowitz’e bir ETF’nin Roth IRA olanakları sunduğunu ve bunun fiziksel Bitcoin ile imkansız olduğunu hatırlatıyor. Ancak Yanowitz, böyle bir stratejinin, bir yatırımcının benzer sonuçlar elde etmek için “tahsislerini maksimuma çıkarmasını” gerektirebileceğini söylüyor.

Yanowitz, “Kriptoda tahsisat açısından en tehlikeli şey, bu sefer farklı olacağını düşünmektir” diyor. Ve eğer son döngülerin tümüne bakarsanız Bitcoin önde gidiyor.”

“Bitcoin, sermayenin ETH’ye akmasına, ETH’deki aşırı sermayenin akmasına öncülük ediyor – 2017’de ICO’lar, 2020’de DeFi , 2021’de NFT’ler – döngü bitene kadar risk spektrumunu zorlamaya devam ediyor. ”

Yanowitz , gelecek yıl potansiyel bir spot Bitcoin ETF’sinin yanı sıra yarılanma , başkanlık seçimi ve ” para yazıcısını tekrar çalıştırmaya yönelik devam eden baskılar ” nedeniyle “şu anda Bitcoin’de düşüş eğilimi göstermenin zor” olduğu sonucuna varıyor.

Yıllar süren gecikmelere rağmen, kriptoya inananlar umutlu olmaya devam ediyor ve karmaşık senaryo devam ediyor.

 

 

ETF Onaylandıktan Sonra Yatırımcı Davranışı Değişecek mi?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!