En Çok Hangi Ülkeler Kripto Para Kullanıyor?
En Çok Hangi Ülkeler Kripto Para Kullanıyor?

En Çok Hangi Ülkeler Kripto Para Kullanıyor?

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

En Çok Hangi Ülkeler Kripto Para Kullanıyor?

En Çok Hangi Ülkeler Kripto Para Kullanıyor?
En Çok Hangi Ülkeler Kripto Para Kullanıyor?

Başlangıcından bu yana, kripto para birimi küresel bir teknoloji olmuştur. Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi projeler, dünyanın dört bir yanındaki herkesin egemen olmayan dijital para birimlerine ve DeFi (merkezi olmayan finans) hizmetlerine eşit erişim sağladı . İşlevsel bir internet bağlantısı olduğu sürece, kripto varlıklarını depolamak ve kullanmak kolaydır.

Kripto teorik olarak herkese açık olsa da, bazı ülkeler dijital varlıklar konusunda diğerlerinden daha hevesli. Hangi ülkelerin en çok kripto para birimini kullandığını öğrenmek, kripto kabulünün nasıl yayıldığını anlamanıza yardımcı olabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve İnstagram sayfamızı takip edebilirsiniz

Teknoloji genellikle nasıl yayılır?

Son teknolojiler genellikle daha zengin dünyada ortaya çıkıyor ve daha sonra daha az zengin ülkelere yayılıyor. Bunun en önemli örneği, gelişmekte olan birçok ülkede %50’nin altında benimsenirken, Singapur gibi bir ülkede neredeyse herkesin bağlı olduğu internet bağlantısı veya akıllı telefonlar. Bunun nedeni, en çok paraya ve en gelişmiş araştırmaya sahip şirketlerin faaliyetlerini genellikle daha zengin alanlara kurmasıdır.

Finansal teknoloji bir istisna değildir. Krediler, kredi kartları, dokun ve öde gibi şeyler ve daha fazlası daha varlıklı yerlerde başladı ve şimdi dünyanın geri kalanına doğru yolunu buluyor.

Peki kripto bu trendi takip ediyor mu? Kripto, diğer teknolojilerin aksine yalnızca internet bağlantısı gerektirir ve kullanıcılara bulundukları coğrafyaya göre herhangi bir avantaj sunmaz. Ayrıca, bir bireyin satın alma gücü düşükse veya ekonomisi daha zayıf veya daha otoriterse, daha fazla faydası vardır. Bu, çoğu kripto para biriminin aksine, dünya çapında daha eşit bir şekilde dağıldığı anlamına gelir (biraz daha fazlası).

En çok kripto para birimini hangi ülkeler kullanıyor?

Her ülkede kriptoyu takip etmek zordur, ancak Chanalysis gibi blockchain analiz firmaları, çeşitli bölgelerde Web3’ün benimsenmesini ölçmek için yöntemler geliştirmiştir . Chainalysis, yıllık Küresel Kripto Benimseme Endeksi’nde yüzlerce ülkede kriptoyu izlemek için aşağıdaki beş ölçümü kullanır:

 1. Merkezi kripto para borsalarındaki (CEX’ler) toplam kripto para birimi değeri: İlk olarak Chainalysis, Coinbase ve Binance gibi kripto CEX’lerde kullanılan kripto para yasal ülkelerdeki para sahiplerinin sayısını analiz eder.
 2. CEX’lerde perakende ticaret: Bu ikinci ölçüm, 10.000$’dan daha az transfer yapan kurumsal olmayan CEX kullanıcılarının ticaret faaliyetine odaklanır.
 3. Eşler arası kripto işlem hacmi: Ardından Chainalysis, farklı ülkelerdeki vatandaşların günlük işlemlerde kriptoyu ne sıklıkta kullandığını izler.
 4. DeFi protokollerinde kullanılan kripto değeri: Analistler, bölgeye göre DeFi alanına giren toplam kripto miktarına odaklanır.
 5. DeFi’de perakende faaliyeti: Son olarak, Chainalysis , farklı ülkelerdeki perakende tüccarlardan dApp’lere (merkezi olmayan uygulamalar) giren kripto paranın ne kadarına odaklanıyor .

Chainalysis’in, her ülkedeki vatandaşların ortalama satın alma gücünü hesaba katan “satın alma gücü paritesi” (SAGP) standardını kullanarak tüm bulgularını değerlendirdiğini belirtmek önemlidir. Bir ulus için PPP puanı ne kadar düşükse, ortalama sakinlerin harcanabilir geliri o kadar az olur.

Chainalysis, gelirlerinin çoğunu kimin kriptoya yatırdığını daha iyi değerlendirmek için daha düşük PPP puanlarına sahip ülkeleri vurguladı. Bu sakinler, saf dolar cinsinden kriptoya çok fazla yatırım yapmasalar da, net değerlerinin daha yüksek bir miktarını kripto para birimine yatırıyorlar.

Chainalysis, aşağıdaki 10 ülkenin 2022’de en önemli kripto benimseme oranlarına sahip olduğunu buldu (Azalan sırayla):

 1. Vietnam
 2. Filipinler
 3. Ukrayna
 4. Hindistan
 5. Amerika Birleşik Devletleri
 6. Pakistan
 7. Brezilya
 8. Tayland
 9. Rusya
 10. Çin

Bu, Vietnam’ın kripto benimseme açısından en baskın ulus olarak ortaya çıktığı ilk kez değil. Aslında Vietnam, Chainalysis’in 2021 Küresel Kripto Benimseme Endeksi’nde de en üst sırayı aldı. Çalışma yazarları, Vietnam’ın kripto paraya olan ilgisinin arkasındaki önemli nedenlerin , kazanmak için oyna (P2E) oyunları ve NFT‘ler (non-fungible tokens) ile ilgili olabileceğini öne sürdüler .

Vietnam, NFT tabanlı P2E oyunu “Axie Infinity”nin arkasındaki Sky Mavis şirketine ev sahipliği yapıyor. Oyunun başarısı, Vietnam’da daha fazla kripto girişimine ilham vermiş gibi görünüyor. Ayrıca, son veriler kabaca 2,1 milyon Vietnam vatandaşının bir NFT’ye sahip olduğunu gösteriyor ve bu da ülkenin NFT sahipliği açısından ilk beş ülke arasında yer almasını sağlıyor.

Filipinler, yine P2E oyunları ve NFT’ler sayesinde kripto talebinde artış gören bir başka Güneydoğu Asya ülkesi. Birçok tahmin, Axie Infinity’deki trafiğin %35-40’ının Filipinler’den geldiğini gösteriyor. Oyun Filipinler’de o kadar yaygın ki Filipin İç Gelir Bürosu 2021’de Axie oyuncuları için yeni kripto vergi kanunları getirdi.

Ukrayna örneğinde, 2022’deki Rus işgali, birçok sakini ve politika yapıcıyı kripto para birimi ödemelerini benimsemeye zorladı. Savaş patlak verdikten kısa bir süre sonra Ukraynalı personel, bağışları kabul etmek için resmi kripto cüzdanları oluşturdu. 2022’nin başında Ukrayna şimdiden 100 milyon dolarlık kripto bağışı almıştı. Doğu Avrupa ülkesi ayrıca bağış toplamak için NFT’leri kullanmayı denedi.

En çok kripto sahibi hangi ülkelerde var?

PPP’yi ayarlamadan, ABD, nüfusun kabaca %13’üyle (veya 46 milyonla) en fazla kripto sahibine sahiptir. Birçok 2021 anketi, Amerikalıların en az %16’sının kripto ticareti yaptığını gösteriyor. Ayrıca ABD, Chainalysis’in 2022 Küresel Kripto Benimseme Endeksinde ilk 10’da yer alan tek sanayileşmiş ülke oldu.

Bununla birlikte, kişi başına ülkeye göre en fazla kripto kullanıcısını analiz ederken, Tayland en fazla kripto sahibine sahip görünüyor. Finbold’un 2021 tarihli bir raporu, Tayland sakinlerinin %20’sinin artık bir tür kripto paraya sahip olduğunu ortaya çıkardı. Nijerya, Filipinler ve Güney Afrika, %19,4 kripto sahipleriyle ikinci sırada yer aldı.

2021 itibarıyla nüfusunun %10’undan fazlasının kripto sahibi olduğu diğer birkaç ülke şunları içerir:

 • Türkiye
 • Vietnam
 • Endonezya
 • Arjantin
 • Brezilya
 • Singapur

Dünyada en çok ticareti yapılan kripto para birimleri nelerdir?

Bitcoin, piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olmaya devam ediyor ve iki ülkede (El Salvador ve Orta Afrika Cumhuriyeti) yasal ödeme aracı olarak kabul edilen tek dijital varlık. Bitcoin’in boyutu ve geçmişi göz önüne alındığında, dünya çapında yatırımcılar, işletmeler ve tüccarlar için hala en popüler seçim olma eğilimindedir. Bitcoin Lightning Network ve Bitcoin ATM’leri gibi yenilikler, BTC’yi çeşitli bölgelerdeki vatandaşlar için daha erişilebilir hale getiriyor.

Bitcoin, dünyanın en iyi performans gösteren kripto para birimi olmaya devam etse de, pek çok ülkede stablecoin’in benimsenmesi artıyor. Chainalysis, P2P işlemleri için kripto kullanan ülkelerin Bitcoin’e veya stablecoin’lere güvenme eğiliminde olduğunu buldu. 2021’de USDC gibi USD’ye sabitlenmiş stablecoin’lerin küresel piyasa değeri , bir önceki yıla göre %500’den fazla bir büyüme oranıyla 100 milyar doları aştı.

Rakip akıllı sözleşme blok zincirlerinin yükselişine rağmen, Ethereum’un eteri en iyi performans gösteren altcoin (veya Bitcoin olmayan kriptolar) olmaya devam ediyor. Şu anda, DeFi’deki toplam kripto para biriminin yaklaşık yarısı Ethereum blok zincirinde. Ethereum ayrıca Web3’teki en aktif metaverse’lerin , P2E oyunlarının ve NFT pazarlarının çoğuna sahiptir . Ethereum Birleşmesinin ve Polygon gibi katman-2 çözümleriyle daha fazla entegrasyonun ardından , birçok kripto analisti ETH’nin Web3 ekosisteminin yaygın bir parçası olmaya devam edeceğine inanıyor.

Gelişmekte olan dünyada kripto daha yaygın mı?

Chainalysis’in Küresel Kripto Benimseme Endeksi gibi raporlara göre, kripto gelişmekte olan pazarlarda daha yaygın. Chainalysis’in ilk 20’sindeki yalnızca iki gelişmiş ülke ABD ve Birleşik Krallık’tı. Bu sonuçlar, kripto para biriminin en çok gelişmekte olan ülkelerde etkili olduğunu gösteriyor.

Birleşmiş Milletler ayrıca kripto tutan küresel nüfusun en büyük payının gelişmekte olan bölgelerde olduğunu kaydetti. BM’nin gelişmekte olan dünyada kripto kabulü için verdiği iki neden arasında havale ödemeleri ve fiat enflasyonuna karşı bir koruma yer alıyor.

Chainalysis ayrıca birçok gelişmekte olan ülkenin DeFi’de daha aktif hale geldiğini de tespit etti. Vietnam, Tayland, Hindistan ve Ukrayna gibi ülkeler, Chainalysis’in küresel DeFi’nin benimsenmesine ilişkin raporlarında sıklıkla yer alıyor. Bununla birlikte, Kuzey Amerika ve Batı Avrupa’daki daha fazla sanayileşmiş ülke, Chainalysis’in DeFi Endeksi’nde Küresel Kripto Benimseme Endeksi’nden daha yüksek sıralarda yer aldı.

Neden kripto ticareti yapmalısınız?

Vatandaşların kripto para satın almayı seçme nedenleri genellikle kendi ülkelerinin ekonomik durumundan etkilenir. Gelişmiş ülkelerde yaşayanlar fiyat spekülasyonu için kripto ticareti yapabilirken, gelişmekte olan bölgelerde yaşayanlar kriptoyu bir P2P ödeme yöntemi olarak kullanabilir.

İşte kripto para birimi kullanıcılarının dijital varlıkları satın almalarının beş yaygın nedeni:

 1. Fiyat spekülasyonu ve portföy çeşitlendirmesi: Birçok kripto taciri , dijital varlıkları yeni bir teknoloji şirketine benzer şekilde değişken “riske açık” varlıklar olarak görüyor . Genellikle, gelişmiş ülkelerdeki kripto yatırımcıları, kısa vadeli ticaret için veya alternatif bir yatırım olarak oynaklığından yararlanmak için kripto satın alırlar.
 2. Enflasyon direnci: Bitcoin’in halving programı, dijital para birimi 21 milyon jetonluk dolaşım arzına ulaşana kadar kademeli olarak düşen bir enflasyon oranı sağlar. BTC’nin büyüyerek dünya çapında tanınan bir para birimi haline geleceğine inanan insanlar genellikle Bitcoin’i uzun vadeli bir enflasyon koruması olarak satın alırlar. Gelişmekte olan birçok ülkede vatandaşlar, satın alma güçlerini ülkelerinin itibari para birimine göre korumak için USD’ye sabitlenmiş stablecoin’lere de yöneliyor.
 3. Havale ödemeleri: Stellar Development Foundation ve PYMNTS haber sitesinden alınan veriler , ABD’den diğer ülkelere yapılan havale ödemelerinin %25’inin kripto para cinsinden olduğunu gösteriyor. Kripto projesi Stellar tarafından yapılan başka bir anket, katılımcıların %50’sinden fazlasının kriptoyu geçerli bir havale ödeme şekli olarak gördüğünü öne sürdü.
 4. DeFi: DeFi etkinliği 2022 ayı piyasasında düşmesine rağmen , birçok merkezi olmayan kripto para borsasında (DEX) ve kripto ödünç verme platformunda kilitlenmiş milyarlarca dolar var . Ethereum hala DeFi’deki toplam kripto paranın yaklaşık %50’sini elinde tutuyor, ancak BNB Smart Chain, Solana ve Avalanche gibi diğer zincirler Web3 kullanıcıları için daha fazla DeFi dApps sunmaya başladı.
 5. Eğlence: Bazı insanlar, P2E oyunları, NFT koleksiyonculuğu ve metaverse etkinlikleri dahil olmak üzere yeni eğlence fırsatları için kriptoya yöneliyor. Crypto.com’dan yapılan araştırma, P2E oyunlarının zaten 55 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olduğunu ve Citi gibi bankaların 2030’a kadar metaevrenin değerinin 10 trilyon dolar olduğunu gösteriyor. NFT’lere gelince, pazar 2020’den 2021’e kadar %20.000’den fazla büyüyerek 17 dolarlık zirveye ulaştı milyar.

En Çok Hangi Ülkeler Kripto Para Kullanıyor?En Çok Hangi Ülkeler Kripto Para Kullanıyor?En Çok Hangi Ülkeler Kripto Para Kullanıyor?En Çok Hangi Ülkeler Kripto Para Kullanıyor?En Çok Hangi Ülkeler Kripto Para Kullanıyor?En Çok Hangi Ülkeler Kripto Para Kullanıyor?En Çok Hangi Ülkeler Kripto Para Kullanıyor?En Çok Hangi Ülkeler Kripto Para Kullanıyor?En Çok Hangi Ülkeler Kripto Para Kullanıyor?En Çok Hangi Ülkeler Kripto Para Kullanıyor?En Çok Hangi Ülkeler Kripto Para Kullanıyor?En Çok Hangi Ülkeler Kripto Para Kullanıyor?En Çok Hangi Ülkeler Kripto Para Kullanıyor?En Çok Hangi Ülkeler Kripto Para Kullanıyor?En Çok Hangi Ülkeler Kripto Para Kullanıyor?En Çok Hangi Ülkeler Kripto Para Kullanıyor?En Çok Hangi Ülkeler Kripto Para Kullanıyor?En Çok Hangi Ülkeler Kripto Para Kullanıyor?En Çok Hangi Ülkeler Kripto Para Kullanıyor?

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
En Çok Hangi Ülkeler Kripto Para Kullanıyor?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!