En Çok Bitcoin Sahibi Kim ? Bitcoin Balinaları ?

En Çok Bitcoin Sahibi Kim ? Bitcoin Balinaları ?
En Çok Bitcoin Sahibi Kim ? Bitcoin Balinaları ?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

En Çok Bitcoin Sahibi Kim ? Bitcoin Balinaları ?

En Çok Bitcoin Sahibi Kim ? Bitcoin Balinaları ?
En Çok Bitcoin Sahibi Kim ? Bitcoin Balinaları ?

Bitcoin (BTC) göz ardı edilemeyecek kadar öne çıktı. BTC’nin küresel bir rezerv para birimi olup olmayacağını söylemek için henüz çok erken olsa da kesinlikle dünyanın en büyük merkezi olmayan eşler arası (P2P) ödeme ağı haline geldi. Blockchain destekçileri, BTC’nin yakında yeni bir finansal sistemin temeli haline geleceğinden umutlu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve İnstagram sayfamızı takip edebilirsiniz

Bitcoin’in bir merkez bankası veya hükümeti olmamasına rağmen, merkezi dağıtımıyla ilgili endişeler var. Bazı şirketlerin ve bireysel yatırımcıların BTC’nin dolaşımdaki arzında aslan payına sahip olduğu bir sır değil. Peki en çok Bitcoin‘e kim sahip ve bu kripto para birimi endüstrisi için neden önemli?

Bitcoin sahipliğinin dağılımı neden önemlidir?

Bitcoin’in kurucusu Satoshi Nakamoto, onu eşitlikçi bir P2P ödeme ağı olarak tasavvur etti. Herkes nerede olursa olsun, internette BTC satın alabilir, saklayabilir ve kullanabilir. Bitcoin blok zinciri hiçbir ulusa, bankaya veya şirkete cevap vermez.

Yukarıdaki özellikler Bitcoin’in yükselen değerini açıklasa da bu, merkezileşme risklerinin olmadığı anlamına gelmez. Büyük BTC sahipleri (namı diğer balinalar ) kripto pazarında çok büyük bir etkiye sahiptir. Kripto cüzdanlarının takma adları nedeniyle, Bitcoin balinaları kriptonun spot fiyatını gizli tutabilir ve manipüle edebilir.

BTC’nin arzı ne kadar konsantre olursa, küresel nüfus için o kadar az BTC olacaktır. Bitcoin’in maksimum 21 milyon jeton arzı olduğundan, önemli BTC pozisyonlarına sahip olanlar, kripto borsaları üzerinde muazzam bir güce sahiptir . Bazı kripto savunucuları, bankaların ve hükümetlerin büyük BTC hisseleri alması ve ağı ele geçirmesinden de endişe duyuyor.

Kullanıcılar Bitcoin’i nasıl alır?

Daha yeni “önceden çıkarılmış” kripto para birimlerinin aksine, Bitcoin, protokol geliştiricilere tokenlerin büyük bir bölümünü vermedi ve yatırımcı yoktu. 2009’daki ilk bloktan itibaren, her Bitcoin madenciliği yapılarak var edildi. Proof-of-work (PoW) adı verilen bir mutabakat mekanizması kullanan Nakamoto, bilgisayarların Bitcoin blok zincirindeki karmaşık algoritmaları çözmesini gerektirdi. Bir madenci her 10 dakikada bir önce bu sorunu çözerse, BTC ödülleri için yeni bir dizi işlemi doğrulayabilir.

Bu düzenli ödüller, yeni bitcoinlerin dolaşıma nasıl girdiğidir. Her dört yılda bir, BTC ödülleri bir ” halving ” etkinliği sırasında yarıya indirilir . Bitcoin’in sabit değeri 21 milyon jeton olduğundan, 21 milyonuncu jeton çıkarıldıktan sonra yeni BTC dolaşıma girmeyecektir.

Madencilik teçhizatları ile bitcoin kazanmak mümkünken, günümüzde büyük madencilik havuzları ve profesyonel madencilik şirketleri nedeniyle daha zor. Riot Blockchain ve HIVE Blockchain Technologies gibi işletmeler, Bitcoin hash gücünün büyük bir bölümünü kontrol ediyor ve bu da onlara BTC blok ödüllerini kazanma şanslarını artırıyor.

Madencilik sektörü dışındakiler için Bitcoin almanın en kolay yolu, onu bir borsada satın almaktır. Bitcoin en eski ve en büyük kripto para birimi olduğundan, her merkezi kripto para borsası (CEX) BTC ticareti sunmalıdır.

Bitcoin’in mevcut dağılımı nedir?

Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu ve Limerick Üniversitesi’nden yapılan son araştırmalar , Bitcoin’in dağıtımının birkaç balinanın elinde yoğunlaştığını gösteriyor. Blockchain analistlerine göre, yaklaşık 6.952 BTC cüzdanı mevcut bitcoinlerin %58,21’ini kontrol ediyor, bu da toplam BTC sahiplerinin yaklaşık %0,01’inin BTC arzının neredeyse %60’ına sahip olduğu anlamına geliyor.

Adil olmak gerekirse, Bitcoin için cüzdan konsantrasyonu sadece rakamlarla artıyor. Örneğin, 2012’de yalnızca 1.840 cüzdan BTC arzının %50’sinden fazlasını elinde tutuyordu. Bu sayı 2020’de yaklaşık 4.652 cüzdana yükseldi.

Ayrıca, bu bulguların kaybolan veya yakılan bitcoinleri hesaba katmadığını da not etmek önemlidir . Glassnode gibi kripto firmalarındaki araştırmacılar, BTC’nin toplam arzının %10 kadarının erişilemeyen cüzdanlarda olabileceğini öne sürüyor. Örneğin, İngiliz bir mühendis olan James Howells, 2013 yılında bir donanım cihazında 8.000 BTC kaybetti.

Nakamoto’nun 22.000 BTC cüzdanındaki yaklaşık bir milyon bitcoin’in hala aktif olup olmadığına dair sorular da var. Nakamoto’nun kimliği bilinmediği için, bazıları bu bitcoinlerin etkili bir şekilde yakıldığını ve Nakamoto’nun on yıldan fazla bir süredir ortaya çıkmadığını düşünüyor.

Son olarak, rakip P2P kripto para birimleri ile karşılaştırıldığında, Bitcoin’in servet yoğunluğu o kadar merkezi değil. Örneğin, araştırmacılar sadece 12 cüzdanın Dogecoin arzının %51,25’ini tuttuğunu buldu . Yalnızca 853 Litecoin cüzdanı, LTC’nin arzının %63,55’ini elinde tutuyor ve 1.087 Bitcoin Cash cüzdanı, BCH’nin %48,55’ini elinde tutuyor.

En çok Bitcoin’e kim sahip?

(Bitcoin dağılımının istatistiksel gösterimi)

Her BTC cüzdanının arkasında kimin olduğu bilinmemekle birlikte, birkaç kişi, kamu ve özel şirket ve kripto borsaları büyük BTC varlıklarını saklamıyor.

En büyük bireysel Bitcoin sahipleri

  • Satoshi Nakamoto: Nakamoto’nun kimliği gizemli olsa da, 2009 ve 2010 yılları arasında kabaca bir milyon bitcoin çıkardıkları açık. Bunlar 22.000 cüzdan adresinde saklanıyor. Bazıları Nakamoto’nun bu bitcoinleri kasıtlı olarak dolaşımdan çıkardığına inanıyor, ancak bu dev BTC zulasına kimin eriştiği bilinmiyor.
  • Winklevoss İkizleri: Tyler ve Cameron Winklevoss uzun süredir kripto para birimlerini destekliyorlar ve onlar en önde gelen Bitcoin milyarderlerinden bazıları. Fikirlerini çaldığı iddiasıyla Facebook’tan Mark Zuckerberg’e dava açtıktan sonra, Winklevoss ikizleri BTC’ye büyük bahse girdi. Son tahminler, Winklevoss ikizlerinin cüzdanlarında 70.000 BTC olduğunu gösteriyor. Bugün, Winklevoss ikizleri kripto borsası Gemini’yi yönetiyor ve kripto alanında aktif yatırımcılar olmaya devam ediyorlar.
  • Changpeng Zhao: Daha çok CZ olarak bilinen Binance’in kurucusu Changpeng Zhao, tahmini net değeri yaklaşık 96 milyar dolar olan en büyük Bitcoin sahiplerinden biridir. CZ’nin elinde kaç bitcoin olduğu bilinmemekle birlikte, 2014 yılında Çin’deki dairesini 1 milyon dolar değerinde BTC satın almak için sattığı bildirildi.

Büyük Bitcoin varlıkları olan halka açık şirketler 

  • Grayscale: NY merkezli Grayscale, ABD borsasındaki kripto varlıklarında hisse sunan en büyük varlık yöneticisi olmaya devam ediyor . Şu anda Grayscale, portföyünde yaklaşık 643.572 BTC’ye sahiptir ve bu, BTC arzının yaklaşık %3’ünü oluşturmaktadır.
  • Microstrategy: Michael Saylor’ın yazılım şirketi Microstrategy, BTC’yi bilançosuna koyan en büyük halka açık şirketlerden biri haline geldi. Şu anda Microstrategy, 129.699 BTC’ye veya toplam Bitcoin arzının yaklaşık %0,6’sına sahip.
  • Tesla: Tesla, 2022’de önemli miktarda BTC satmasına rağmen, Bitcoin’e yatırım yapan en görünür teknoloji şirketlerinden biri olmaya devam ediyor. Elon Musk’ın elektrikli otomobil şirketinin şu anda yaklaşık 10.725 BTC’si var.

En çok BTC ile kripto borsaları

  • Binance: Binance dünyanın en büyük kripto borsası olduğundan, şirketin soğuk depolama cüzdanlarında büyük miktarda BTC olması mantıklı. Şu anda 252.597 BTC ile en büyük tek BTC cüzdanı Binance’e ait. Bu borsa ayrıca 143.314 BTC ve 125.351 BTC ile en önde gelen 10 BTC cüzdanında iki soğuk depolama adresine daha sahip.
  • Bitfinex: Merkezi Britanya Virjin Adaları’nda bulunan Bitfinex, USDT (diğer adıyla Tether ) sabit parasını çıkarmasıyla tanınan bir kripto para borsasıdır . Şu anda Bitfinex, 168.010 BTC ile ikinci en büyük tek BTC cüzdanına ve 16.379 BTC ile başka bir soğuk depolama adresine sahiptir.
  • Coinbase: ABD merkezli Coinbase, ABD’li hissedarlara hisse senedi sunan tek kripto borsasıdır. Şirketin üç aylık kazançlarını bildirmesi gerektiğinden, bilançosundaki bitcoin sayısına göz atmak en kolayı. Coinbase, rezervlerinde BTC arzının %0,043’üne eşit olan 9.000 BTC tuttuğunu iddia ediyor.

Bitcoin’in dağılımı Ethereum ile karşılaştırıldığında nasıldır?

Ethereum (ETH) ikinci en büyük dijital para birimi olduğundan, blockchain firmaları genellikle ETH’nin dağıtımını BTC ile karşılaştırır . 2022’de Ethereum, ” Birleştirme ” adlı bir olayda konsensüs algoritmasını PoW’dan hissenin kanıtına (PoS) değiştirdi . Ethereum sahipleri, ETH’lerini yeni PoS zincirine kilitleyebildikleri için, en büyük ETH balinalarının çoğu doğrulayıcıdır.

Gerçekten de, Etherscan’deki en iyi ETH cüzdan adresi, Ethereum’un resmi Beacon Chain’idir. Doğrulayıcı olmak için herkes Beacon Chain’e 32 ETH yatırabilir. Bu akıllı sözleşme adresi şu anda 14.409.324 ETH’ye sahip.

Diğer büyük ETH cüzdanları, her biri müşterilerine ETH staking hizmetleri sunan Binance, Kraken ve Gemini gibi kripto borsalarıyla ilişkilidir. Merkezi olmayan staking havuzu Lido Finance ayrıca önemli miktarda Ethereum’a (şu anda 578.583 ETH) sahiptir.

Ethereum’un dağıtımını çevreleyen potansiyel bir endişe, oy haklarıyla ilgilidir. Doğrulayıcılar artık blockchain tekliflerini stake edilmiş ETH’lerini kullanarak oylayabildikleri için, bazı endişe verici büyük stake havuzları Ethereum blok zincirinin gelecekteki yönünü belirleyecektir. Bununla birlikte, Ethereum geliştiricileri, blok zincirine ekstra ademi merkeziyet sağlayabilecek parçalama gibi yeni özellikler sunmayı umuyor.

En Çok Bitcoin Sahibi Kim ? Bitcoin Balinaları ?En Çok Bitcoin Sahibi Kim ? Bitcoin Balinaları ?En Çok Bitcoin Sahibi Kim ? Bitcoin Balinaları ?En Çok Bitcoin Sahibi Kim ? Bitcoin Balinaları ?En Çok Bitcoin Sahibi Kim ? Bitcoin Balinaları ?En Çok Bitcoin Sahibi Kim ? Bitcoin Balinaları ?

En Çok Bitcoin Sahibi Kim ? Bitcoin Balinaları ?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!