Elon Musk, Faiz Düşüşü Çağrısında Bulunuyor

Elon Musk, Faiz Düşüşü Çağrısında Bulunuyor
Elon Musk, Faiz Düşüşü Çağrısında Bulunuyor
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Elon Musk, Faiz Düşüşü Çağrısında Bulunuyor

Elon Musk, Federal Rezerv'in Veri Gecikmesini Eleştiriyor ve Bankacılık Kaosunun Ortasında Acil Faiz Düşüşü Çağrısında Bulunuyor
Elon Musk, Faiz Düşüşü Çağrısında Bulunuyor

ABD bankacılık sektöründeki kaosun ortasında, Tesla’nın CEO’su ve Twitter’ın sahibi Elon Musk, ülkenin merkez bankasını eleştirdi. Musk, ABD Federal Rezervinin “verilerinde çok fazla gecikme” ile çalıştığı konusunda ısrar ediyor ve merkez bankasının federal fon oranını “derhal” düşürmesi gerektiğinde ısrar ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve İnstagram kanalımızdan takip edebilirsiniz

Musk’ın Federal Rezerv’in Veri Gecikmesine Yönelik Eleştirisi; Araştırma, 186 ABD Bankasının Finansal Risklerle Karşı Karşıya Olduğunu Gösteriyor

Geçen hafta üç büyük ABD bankası iflas etti, First Republic Bank kurtarıldı ve Credit Suisse , Swiss National Bank’tan 50 milyar İsviçre frangı aldı. Daha geçen hafta, ABD Merkez Bankası likiditeyi desteklemek için bankalara 164,8 milyar dolar borç verdi. Banka Vadeli Finansman Programı’nın (BTFP) oluşturulmasının ardından tüm kurtarma paketlerine ve merkez bankasının 2 trilyon dolara kadar likidite enjekte etme beklentisine rağmen , bankacılık sektörü hala tehlikeden çıkmış değil. Yakın zamanda yayınlanan bir çalışma , 186 ABD bankacılık kurumunun Silicon Valley Bank’ın başarısızlığına neden olan aynı risklerden muzdarip olduğunu gösteriyor.

Tesla’nın CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz Aralık ayında yaptığı açıklamalara çok benzeyen son açıklamalarıyla Twitter’da ABD Merkez Bankası’nı eleştirmişti. O sırada Musk, merkez bankasının Aralık ayında gösterge faiz oranını yükseltmesi halinde resesyon riskinin büyük ölçüde artacağı konusunda uyarmıştı . Fed’in faiz oranını 50 baz puan artırmasının ardından Musk, pozisyonunu yineledi ve “Tekrarlanma riski altında, bu Fed faiz artırımları şimdiye kadarki en zarar verici olarak tarihe geçebilir” dedi. Geçen hafta Musk, bir dizi viral tweet’te ABD merkez bankasını bir kez daha eleştirdi.

Bilgisayar bilimcisi ve deneme yazarı Paul Graham’ın Washington Post tarafından yayınlanan ABD’deki bankacılık sorunlarıyla ilgili bir makaleyi paylaşmasının ardından Elon Musk, Graham’ın tweet’ine yanıt verdi . “FDIC’in banka akınlarını durdurmak için sınırsız teminata geçmesi gerekiyor ve Hazine gülünç derecede yüksek getirili bonoları çıkarmayı bırakmalı, öyle ki düşük faiz oranlı bir banka ‘tasarruf’ hesabında para bulundurmanın hiçbir anlamı yok. Şu anda,” Musk tweet attı. Bir avuç küçük ABD bankasının iflas etmesiyle ilgili başka bir tweet’te Musk, ABD merkez bankasının verileri konusunda çok yavaş olduğu konusunda ısrar etti ve şunları söyledi :

Fed, verilerinde çok fazla gecikme ile çalışıyor. Faizlerin acilen düşmesi gerekiyor

Musk’ın Hazine tahvillerine ilişkin yorumu, Fed’in parasal sıkılaştırma politikasından etkilenen uzun vadeli tahvillere işaret ediyor. Benzer mali sorunlardan muzdarip 186 bankayla ilgili araştırma, 10-20 yıllık ve 20+ yıllık Hazine tahvillerinin piyasa değerinin kabaca %25 ila %30’unu kaybettiğini vurguluyor. Çalışma, “Genel olarak, açıkça görüldüğü gibi, Fed’in para politikası sıkılaştırması, uzun vadeli varlıklarda önemli değer düşüşlerine neden oldu” diye açıklıyor.

Musk, sürekli olarak Fed’in hızlı faiz artırım kampanyasını çağırdı. Musk, 13 Ocak 2023’te Fed hakkında tweet attı ve Fed oranları düşürmek yerine artırsaydı 2009’da ne olacağını sordu. Bir takip tweet’inde Musk , “Oranlar ne kadar yüksek olursa, düşüş o kadar zor olur” dedi.

 

Elon Musk, Faiz Düşüşü Çağrısında Bulunuyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!