Ekonomistler, Fed’in Son 25 Bp’lik Faiz Artışı Daha Açıklamasını Bekliyor

Ekonomistler, Fed'in Son 25 Bp'lik Faiz Artışı Daha Açıklamasını Bekliyor
Ekonomistler, Fed'in Son 25 Bp'lik Faiz Artışı Daha Açıklamasını Bekliyor
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ekonomistler, Fed’in 2023’ün Geri Kalanında Ara Vermeden Önce 25 Bp’lik Bir Faiz Artışı Daha Açıklamasını Bekliyor

Ekonomistler, Fed'in 2023'ün Geri Kalanında Ara Vermeden Önce 25 Bp'lik Bir Faiz Artışı Daha Açıklamasını Bekliyor
Ekonomistler, Fed’in 2023’ün Geri Kalanında Ara Vermeden Önce 25 Bp’lik Bir Faiz Artışı Daha Açıklamasını Bekliyor

Federal Rezerv’in Mart ayında yaptığı faiz artırımının ardından ekonomistler, Suudi Arabistan ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) birkaç üyesinin petrol üretimini kısma yönündeki son hamlesinin merkez bankasının misyonunu karmaşıklaştırabileceğine inanıyor. Ek olarak, piyasanın çoğunluğu Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 3 Mayıs’taki toplantısı için bir başka %0,25’lik artışı fiyatlıyor ve birkaç analist bunun bir süredir son zam olabileceğinden şüpheleniyor

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve İnstagram kanalımızdan takip edebilirsiniz

Ekonomistler Fed’in Bir Sonraki Kararını Tahmin Etmeye Çalışıyor – ‘Zirve Faizler Görünüyor’

Bu hafta piyasa yatırımcıları, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) raporu ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük bankalardan bazılarının kazanç raporları dahil olmak üzere çeşitli faktörlere odaklanıyor. Bununla birlikte, yatırımcıların baktığı en büyük faktörlerden biri, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) federal fon oranını potansiyel olarak yükseltmek için toplanacağı 23 gün içinde gerçekleşecek. CME Group’un Fedwatch aracından alınan istatistiklere göre , Fed’in oranı 25 baz puan (bps) artırma şansı %66. Tersine, Fed’in Mayıs ayında oranı artırmama ihtimali %34 ve bazıları 25 baz puanlık bir faiz artışının ardından Mayıs ayının 2023 için son artış olacağına inanıyor.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) bu haftaki TÜFE raporunu izleyecek olsa da, Wells Fargo’dan kıdemli ekonomist Sarah House, Suudi Arabistan ve OPEC’in petrol üretimini kısma kararının Fed’in gelecekteki politikasını nasıl etkileyebileceğini açıkladı. “Fed, OPEC kararlarını çoğunlukla jeopolitik olarak görüyor, ancak mal üretimini ve diğer kalemlerin nakliyesini etkileyebilirler, bu nedenle bu yüksek petrol fiyatları, Fed’in biraz daha fazla odaklanma eğiliminde olduğu temel bileşene sızabilir. House, CNN muhabiri Bryan Mena’ya açıkladı .

Bloomberg Economics tarafından ankete katılan ekonomistler , federal fon oranının 2023 sonunda %5,25’e ulaşmasını bekliyorlar. federal fon oranları %5,25’e ulaşıyor. OPEC+ tarafından yapılan son üretim kesintileri ve hala sıkı olan ABD işgücü piyasası ile, enflasyon muhtemelen 2023’te %4 civarında kalacak ve piyasaların şu anda öngördüğü gibi Fed’i faiz indirimlerinden uzak tutacak.” Wong ekledi:

2023’ün sonlarında hafif bir durgunluğun ortaya çıkması muhtemel olsa da, Fed’in faiz oranlarını bu yıl boyunca en yüksek seviyede tuttuğunu görüyoruz.

Moneyfarm’daki portföy yöneticisi Michele Morra, yatırımcıların odak noktalarını enflasyondan uzaklaştırdığına ve artık bir durgunluğa odaklandıklarına inanıyor . Morra, enflasyonun yavaşlaması ve “daha güvercin bir para politikası dikkate alınsa bile, ana odak noktasının resesyon” olduğunu belirtti. Bloomberg ekonomisti Tom Orlik, çeşitli nedenlerle faizin yakında zirve yapacağına inanıyor.

Ekonomist Tom Orlik Bloomberg Economics’e şunları söyledi: “Yılın başından beri merkez bankaları rakip güçler tarafından hırpalanıyor. Çin’in daha hızlı yeniden açılması, Avrupa’nın krizden kaçması ve ABD’deki sıkı işgücü piyasalarının tümü, daha yüksek oranları savunuyor. Silikon Vadisi Bankası ve Credit Suisse’in çöküşü ters yönde ilerliyor. Şimdiye kadar, daha geniş bir bankacılık krizine ilişkin sınırlı işaretlerle, günü kazanan sıkılaştırma argümanları oldu. Ekonomist, zirve oranları yakın görünüyor, ancak henüz tam olarak orada değiliz” dedi.

 

Ekonomistler, Fed’in Son 25 Bp’lik Faiz Artışı Daha Açıklamasını Bekliyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!