EKK Toplantısı Sona Erdi! Öne Çıkan Kripto Yasası!

EKK Toplantısı Sona Erdi! Öne Çıkan Kripto Yasası!
EKK Toplantısı Sona Erdi! Öne Çıkan Kripto Yasası!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

EKK Toplantısı Sona Erdi! Öne Çıkan Kripto Yasası!

Ekonomik Koordinasyon Komitesi (EKK), ekonomik tartışmalar ve stratejik planlama açısından önemli bir dönem olan 2024 yılının ilk toplantısını gerçekleştirdi. EKK’dan yapılan açıklamada, sanal para düzenlemesinin önümüzdeki birkaç gün içinde yürürlüğe gireceği vurgulandı. EKK, yasanın Türkiye’yi gri listeden çıkarmanın temel koşullarından birini yerine getirileceğini belirtti.

İçeriklerimizden anında haberdar olmak için bizleri Google News üzerinden takip edebilirsiniz!

Kripto Para Yasası Ön Plan Çıktı

Toplantının ardından yayınlanan bir bildiride, kripto varlık ekosistemini düzenlemeye yönelik yasal çabaların kapsamlı bir değerlendirmesine odaklanıldı. Açıklamada iyimserlik dile getirildi ve yönetmelik taslağının önümüzdeki günlerde kabul edilmesiyle ülkenin gri listeden çıkarılması için çok önemli bir koşulun karşılanacağı doğrulandı.

Açıklamada, 2023 yılında enflasyonla mücadele, mali disiplinin sağlanması, dengeli büyümenin desteklenmesi, cari açığın azaltılması ve döviz rezervlerinin güçlendirilmesi konularında önemli adımlar atılacağı vurgulandı.

Özellikle enflasyonla kararlı bir şekilde mücadele edilmesi sonucunda yıl sonu itibarıyla enflasyon oranı orta vadeli plan (OVP) hedefinin altında kaldı. Mali disiplin tedbirleri sayesinde bütçe açığının milli gelire oranı beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

EKK, ihracat sektöründe 2023 OVP hedefinin aşılmasıyla Cumhuriyet için tarihi bir dönüm noktasına gelindiğini vurguladı.

2024’De Yapılacaklar ve Öne Çıkankar

Dengeli ve sürdürülebilir büyümenin sağlanması, istihdamın artırılmasının sürdürülmesi, enflasyonla mücadelede ilerleme kaydedilmesi, verimliliğin artırılması, cari açığın kapatılması ve sosyal refah yalanlarının korunması konularına da odaklanan EKK, 2024 yılı için ana önceliklerini de belirledi.

EKK Toplantısında Görüşülen Önemli Gündem Maddeleri:

  • Kripto Para Birimi Düzenlemesi: Kripto para ekosistemini düzenleyen yasal araştırmaların mevcut durumunun kapsamlı bir değerlendirmesi. Düzenleyici çerçevenin yasaya çıkarılacağını ve bu kilometre taşının ülkeyi gri listeden çıkarmak için önemli bir adım olduğunu vurgulayacağını açıkladı.
  • Kit yönetişim reformu: Tartışma, kamu iktisadi teşebbüslerinin (KİT’ler) yönetişim reformuna odaklandı. Amaç bu işletmelerin makroekonomik, sektörel ve sosyal politikalar doğrultusunda etkin bir şekilde faaliyet göstermesinin sağlanmasıdır. Maliye Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen bu reform çalışmalarının 2024 yılında tamamlanarak hayata geçirilmesi kararlaştırıldı.
  • Yapısal reformlar: EKK, Türkiye’nin bu yüzyıla ilişkin vizyonu doğrultusunda, ekonominin rekabet gücünü ve verimliliğini artırmayı amaçlayan bir yapısal reform planı hazırladı. Bu yaklaşım yatırım, istihdam yaratma ve üretim ile ihracata yönelik girişimlere odaklanmaktadır. EKK’nın hedefi bu reformları yıl boyunca kararlı ve koordineli bir şekilde hayata geçirmektir.

EKK Toplantısı Sona Erdi! Öne Çıkan Kripto Yasası!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!