Dogecoin Nedir ?

Dogecoin Nedir
Dogecoin Nedir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dogecoin Nedir ?

Dogecoin Nedir
Dogecoin Nedir

Dogecoin (DOGE), eşler arası, açık kaynaklı bir kripto para birimidir . Bir altcoin olarak kabul edilir ve logosu olarak bir Shiba Inu köpeği görseliyle Aralık 2013’te piyasaya sürülmüştür. Dogecoin’in blok zinciri, Litecoin’den türetilen temel teknolojisi ile değer taşır . Scrypt algoritması kullanan Dogecoin’in dikkat çeken özellikleri düşük fiyatı ve sınırsız arzıdır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve İnstagram sayfamızı takip edebilirsiniz

Temel Çıkarımlar

  • Dogecoin, 2013 yılında Jackson Palmer ve Billy Markus tarafından kurulmuş açık kaynaklı bir kripto para birimidir.
  • Dogecoin logosu olarak Japon bir köpek türü olan Shiba Inu’ya sahiptir.
  • Litecoin tabanlıdır ve aynı çalışma kanıtı teknolojisini kullanır.
  • Dogecoin, ticaretini yapan ve onu sosyal medya içeriği için bahşiş veren bir para birimi olarak kullanan sadık bir destekçi topluluğuna sahiptir.

Dogecoin’i Anlamak

Dogecoin bir heves olarak başladı, ancak hızla takipçi kazandı. 2017’nin sonlarında, dijital para değerini önemli ölçüde artıran kripto para birimi balonuna katılıyordu .

2018’deki kayıplarla Dogecoin, değerinin çoğunu kaybetti, ancak onu takas eden ve onu Twitter ve Reddit’te içerik için bahşiş vermek için kullanan bir çekirdek destekçiye sahip olmaya devam ediyor.

Kullanıcılar dijital para borsalarında Dogecoin alıp satabilirler. Dogecoin’lerini bir borsada veya Dogecoin cüzdanında saklamayı seçebilirler .

Dogecoin Tarihi

Adobe Inc.’in Sidney, Avustralya ofisinde ürün müdürü olan Jackson Palmer, Dogecoin’i 2013 yılında kripto para birimlerini çevreleyen aldatmacayı hicvetmenin bir yolu olarak yarattı. Sosyal medyada olumlu geri dönüşler ve ilgi gördükten sonra dogecoin.com alan adını satın aldı.

IBM’de bir yazılım geliştiricisi olan Billy Markus, dijital bir para birimi oluşturmak istedi, ancak çabalarını ilerletmek konusunda sorun yaşadı. Markus, gerçek bir Dogecoin’in arkasındaki yazılımı oluşturmak için Palmer ile birlikte çalıştı.

Markus, Dogecoin’in kodunu Litecoin’den türetilen Luckycoin’e dayandırdı ve başlangıçta blok madenciliği için rastgele bir ödül kullandı, ancak bu Mart 2014’te statik bir ödül olarak değiştirildi.

Palmer ve Markus madeni parayı 6 Aralık 2013’te piyasaya sürdüler. İki hafta sonra 19 Aralık’ta Dogecoin’in değeri, Çin’in bankalarının kripto para birimine yatırım yapmasını yasaklama politikasıyla desteklenerek %300 arttı.

Dogecoin ve Bitcoin

Dogecoin, kendisini logosu olarak bir Shibu Inu köpeği ile Bitcoin’in “eğlenceli” bir versiyonu olarak pazarladı . Dogecoin’in gündelik sunumu, gelişmekte olan kripto topluluğunun havasına uygundu. Scrypt teknolojisi ve sınırsız arzı, Bitcoin’in daha hızlı, daha uyarlanabilir ve daha tüketici dostu bir versiyonu için bir argümandı.

Dogecoin “enflasyonist bir madeni para” olarak kabul edilirken, Bitcoin gibi kripto para birimleri deflasyonisttir çünkü yaratılacak madeni para sayısında bir tavan vardır. Her dört yılda bir, madencilik ödülleri yoluyla dolaşıma çıkan Bitcoin miktarı yarıya iner ve tüm paralar çıkana kadar enflasyon oranı da onunla birlikte yarıya iner.

2014 yılında Dogecoin topluluğu, Jamaika kızak takımının Sochi Kış Olimpiyat oyunlarına yaptığı geziyi finanse etmek için yaklaşık 30.000 $ değerinde 27 milyon Dogecoin, Kenya’da bir kuyu inşa etmek için 11.000 $ değerinde Dogecoin ve NASCAR sürücüsü Josh Wise’a sponsor olmak için 55.000 $ Dogecoin bağışladı.

Dogecoin Gerilemeleri

2015 yılında kripto topluluğu kuruldu, ancak Jackson Palmer, madeni para ve ürettiği para etrafında büyüyen “zehirli bir topluluk” olduğunu öne sürerek Dogecoin’den ayrıldı.

Alex Green, namı diğer Ryan Kennedy, Moolah adında bir Dogecoin borsası yaratan bir İngiliz vatandaşıdır. Alex Green, toplumda NASCAR bağış toplama etkinliğine yanlışlıkla 1.500 $ yerine 15.000 $ verdiği bildirilen müsrif bir bahşiş veren olarak biliniyordu.

Green’in değişimi, topluluk üyelerini borsasının oluşturulmasına yardımcı olmak için büyük meblağlar bağışlamaya ikna etti , ancak daha sonra bağışları 1,5 milyon dolardan fazla Bitcoin satın almak için kullandığı ve bunun da ona cömert bir yaşam tarzı satın aldığı ortaya çıktı. Kennedy, 2016 yılında birden fazla tecavüz suçundan hüküm giydi ve 11 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Dogecoin Nasıl Yaygınlaştı?

Dogecoin’in değeri, 2017’nin sonunda zirveye ulaşan balon sırasında fırladı ve 2018’de kripto dünyasının geri kalanıyla birlikte düştü.

Dogecoin, 2017-2018 kripto boğa koşusunda ilk kez 1 milyar dolarlık piyasa değerini aştı.

2019 yazında Dogecoin meraklıları, kripto para borsası Binance’in madeni parayı listelemesini kutladı ve birçok kişi Tesla, Inc. ( TSLA ) CEO’su Elon Musk’ın kripto parayı şifreli bir tweet ile onayladığını düşündü.

Dogecoin’in altyapısı, gönüllü madeni para geliştiricileri için merkezi bir odak noktası olmamıştır. Dogecoin, aktif madenci topluluğu sayesinde faaliyet göstermeye ve ticaret yapmaya devam ediyor. CryptoIQ’dan Zachary Mashiach, çok sayıda Scrypt madencisinin diğer Scrypt PoW kripto para birimleri yerine Dogecoin’i (DOGE) tercih ettiğini belirtiyor.

Elon Musk, 2021’de Dogecoin’i açıkça destekledi ve işlem verimliliğini artırmak için kripto paranın geliştiricileriyle birlikte çalıştığını tweetledi. SpaceX kurucusu , sosyal medyada Tesla’nın Dogecoin’i bir ödeme şekli olarak kabul edip etmeyeceğini soran bir anket yaptı.

Ekim 2021’de sinema zinciri AMC Entertainment Holdings, Inc. ( AMC ), dijital hediye kartı satın alımları için Dogecoin’i kabul edeceğini duyurdu ve mem tabanlı kripto para birimine daha fazla fayda sağladı.

Ağustos 2022 itibarıyla Dogecoin’in piyasa değeri sıralaması, 8,4 milyar dolarlık piyasa değeriyle 11. sıradaydı.

Dogecoin Nerede İşlem Görülür?

Coinbase, Binance ve Kraken gibi birçok kripto para borsasından birinde hesap oluşturarak Dogecoin (DOGE) satın alabilirsiniz . Kripto ticaretine olanak sağlayan geleneksel bir aracı kurum olan Robinhood, Dogecoin’i de destekler.

Dogecoin Ne İçin Kullanılır?

Dogecoin’inizi kabul etmeyi seçen herhangi bir satıcıda harcayabilirsiniz. Elon Musk’ın SpaceX’i ve Dallas Mavericks dahil olmak üzere birçok farklı türde işletme DOGE’yi kabul ediyor. Birçok Dogecoin sahibi, Reddit ve diğer sosyal medya platformlarında içerik oluşturuculara tüyo vermek için DOGE’lerini kullanır.

Elon Musk Neden Dogecoin’e Yatırım Yapıyor?

Elon Musk, Temmuz 2022’de kripto para birimine desteğini yineledi ve Dogecoin’in sahibi. Tesla’nın artık Dogecoin’i yakın gelecekte ödeme olarak kabul ettiğini belirtti. Musk, onu kripto para satın almaya ve desteklemeye teşvik eden, zengin olmayan birçok insanı destekler.

Alt çizgi

Dogecoin (DOGE) , 2013 yılında kurulmuş, eşler arası, açık kaynaklı bir kripto para birimidir. Yatırımcılar Dogecoin’i Coinbase, Binance ve Kraken gibi kripto para borsaları aracılığıyla satın alabilirler.

dogecoin nedirdogecoin nedirdogecoin nedir

Dogecoin Nedir ?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!