DEX Nedir ? Nasıl Çalışır ?

DEX Nedir ? Nasıl Çalışır ?
DEX Nedir ? Nasıl Çalışır ?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DEX Nedir ? Nasıl Çalışır ?

Kripto para birimine dahil olmak isteyen kişilerin, kripto jetonlarını güvenli bir şekilde alıp ticaretini yapabilecekleri bir yere ihtiyacı vardır . Merkezi kripto borsaları ana akım ilginin çoğunu çekerken, tüccarlar da merkezi olmayan kripto borsalarından (DEX’ler) yararlanabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve İnstagram kanalımızdan takip edebilirsiniz

DEX’ler son yıllarda Ethereum gibi blok zincirlerinde patladı . Bu borsalar, kişisel bilgileri merkezi bir şirkete vermeden kripto varlıklarını takas etmenin basit bir yolunu sunar. DEX’in ne olduğuna ve merkezi bir borsa ile nasıl karşılaştırıldığına geçmeden önce, borsalara bir kavram olarak bakalım.

Kripto para birimine dahil olmak isteyen kişilerin, kripto jetonlarını güvenli bir şekilde alıp ticaretini yapabilecekleri bir yere ihtiyacı vardır . Merkezi kripto borsaları ana akım ilginin çoğunu çekerken, tüccarlar da merkezi olmayan kripto borsalarından (DEX’ler) yararlanabilir.

DEX’ler son yıllarda Ethereum gibi blok zincirlerinde patladı . Bu borsalar, kişisel bilgileri merkezi bir şirkete vermeden kripto varlıklarını takas etmenin basit bir yolunu sunar. DEX’in ne olduğuna ve merkezi bir borsa ile nasıl karşılaştırıldığına geçmeden önce, borsalara bir kavram olarak bakalım.

DEX Nedir ? Nasıl Çalışır ?
DEX Nedir ? Nasıl Çalışır ?

Takas nedir?

Borsa, kullanıcıların finansal varlıkları alıp satabilecekleri bir piyasayı ifade eder. Dünya çapında farklı ürün ve hizmetlerde uzmanlaşmış sayısız borsa var. Özellikle New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE), Amerikan şirketlerinin hisselerini satmaya odaklanıyor. Buna karşılık, Döviz Piyasası (FOREX) fiat para birimleri arasında ticaret sunar.

Kripto para birimleri ayrıca Bitcoin , Ethereum ve stablecoins gibi dijital varlıklar sunan özel borsalara sahiptir . Bununla birlikte, geleneksel borsalardan farklı olarak, kripto borsaları iki çeşittir: merkezi ve merkezi olmayan. Şu anda, geleneksel finanstaki tüm büyük borsalar merkezileştirilmiştir, yani sipariş defterlerini her zaman üçüncü bir taraf kontrol eder.

DEX nedir?

DEX’ler, aracı olmadan dijital varlıklara erişim sunan merkezi olmayan kripto borsalarıdır . DEX’ler, kripto alım satımlarını doldurmak ve kaydetmek için bir şirkete güvenmek yerine, blockchain teknolojisini kullanarak eşler arası (P2P) token takasları sunar . Daha spesifik olarak, DEX’ler işlemleri gerçekleştirmek için akıllı sözleşmeler kullanır. Akıllı sözleşmeler, önceden belirlenmiş çeşitli özellikler karşılandığında siparişleri otomatik olarak çalıştırır.

Alım satımları izleyen veya kripto tedarik eden merkezi otoriteler olmadığından, DEX’ler token likiditesi sağlamak için ortalama kripto yatırımcılarına güvenir. Çoğu DEX’te, herkes kriptolarını DEX’e ticaret çiftleri sağlayan likidite havuzlarına koyabilir. Daha fazla kullanıcıyı kriptolarını likidite havuzlarına eklemeye teşvik etmek için, DEX’ler genellikle ticaret ücretlerinin bir yüzdesini sunarak, insanlara paralarından daha önce mümkün olmayan getiri elde etmeleri için bir yol sağlar.

Merkezi borsalar nelerdir?

DEX’lerin aksine, merkezi kripto borsaları (CEX’ler), kripto tüccarlarına likidite sağlamak için kullanıcı fonlarına ihtiyaç duymaz. Şirketler CEX platformlarını kontrol ettiğinden, yöneticiler her zaman borsadaki günlük hacmi ve işlemleri denetler. ABD’deki birkaç önde gelen CEX örneği Coinbase, Gemini ve Kraken’dir. DEX’lere gelince, en belirgin uygulamalar Ethereum blok zincirinde yaşar ve Uniswap, Curve Finance ve SushiSwap’i içerir.

CEX’ler ayrıca yasal ticaret hizmetleri sunmak için kendi yetki alanlarının düzenlemelerine tabidir. Bu genellikle CEX’lerin, DEX’lere kıyasla kullanıcılardan daha fazla kimlik belgesi gerektirdiği anlamına gelir. Gerçekten de, çoğu DEX’in bir takas yapmak için  tüccarların yalnızca kripto cüzdanlarını bağlamasına ihtiyacı vardır .

Diğer bir kritik fark, CEX’lerin fiat para birimlerini kabul edebilmesidir. DEX’ler kendi blok zincirlerine dayandığından, takaslar için yalnızca kripto fonlarını kabul edebilirler. İnsanların bir DEX ile etkileşim kurabilmeleri için uyumlu bir cüzdanda kripto paraya sahip olmaları gerekir.

Son olarak, bir CEX’teki işlemlerin gözetim altında olduğunu belirtmekte fayda var. Başka bir deyişle, insanların merkezi bir borsada satın aldıkları kripto, %100 kontrollerinde değildir. Yatırımcılar kriptolarını bir CEX’te bırakırsa, şirket kriptoyu onların adına tutuyor. İnsanlar yalnızca kriptolarını merkezi bir borsadan özel bir cüzdana aktardıklarında dijital varlıklarına sahip olurlar.

DEX’ler nasıl çalışır?

Birçok DEX, bir blok zincirinin üzerinde akıllı sözleşmeler ve likidite havuzlarının bir kombinasyonunu kullanır. Akıllı sözleşme kodu, sipariş defterlerini kaydetmek için üçüncü bir tarafa ihtiyaç duymadan alım satımların doldurulmasına yardımcı olur. Herhangi bir kripto yatırımcısı, kullanıcıların bu varlıkları alıp satmasına izin veren “havuzlarda” belirteçleriyle DEX’ler sağlayabilir.

DEX’lerin genel çalışma şekli bu olsa da, farklı DEX platformları arasında nüanslar vardır. En yaygın DEX’lerden üçü, otomatik piyasa yapıcılar, zincir içi sipariş defterleri ve zincir dışı sipariş defterleridir.

Merkezi olmayan borsa türleri

Otomatik piyasa yapıcılar (AMM): AMM’ler, işlemleri kaydetmek için emir defterlerini kullanmayan DEX’lerdir. Bunun yerine, kullanıcılara merkezi olmayan bir ticaret deneyimi sağlamak için otonom akıllı sözleşmelere ve likidite havuzlarına güveniyorlar. Ayrıca mevcut kripto fiyatları hakkında bilgi sağlamak için Chainlink gibi kehanetleri kullanıyorlar.

Zincir üstü sipariş defterleri: Zincir üstü sipariş defterleri, işlemleri doğrulamak ve bu bilgileri blok zincirinde depolamak için bir düğümler ve kripto madencileri sistemi kullanır. Bu emir defterleri, işlemleri onaylamak için bir şirkete güvenmemeleri dışında, merkezi kripto borsalarındakilerle aynıdır. Bu emir defterleri blok zincirinde herkes tarafından görüntülenebildiğinden, zincir dışı emir defterlerinden daha şeffaf kabul edilirler.

Zincir dışı emir defterleri: Zincir dışı emir defterleri, zincir üstü emir defterlerine benzer bir doğrulama yöntemi kullansa da, alım satımları kaydetmek için harici merkezi sunuculara güvenir. Bu modelin avantajı, zincir dışı sipariş defterlerinin genellikle zincir üstü sipariş defteri DEX’lerinden daha düşük ücretler sunmasıdır. Bununla birlikte, zincir dışı sipariş defterleri, rakip DEX’lerle aynı ademi merkeziyetçiliğe sahip değildir.

DEX kullanmanın faydaları nelerdir?

  • Anonimlik: Birçok kişi müşterini tanı (KYC) veya kara para aklamayı önleme (AML) belgeleri gerektirmediği için CEX’ler yerine DEX’leri tercih eder. Kripto cüzdanı olan kişiler, kimliklerini vermeden DEX kullanabilirler.
  • Şeffaflık: Bir DEX kullanırken üçüncü bir tarafın bir kullanıcı adına işlem yapacağına güvenmeye gerek yoktur. Tüm işlemler, tüccarlara dijital varlıkları üzerinde daha fazla kesinlik sağlayan bir genel defterde tutulur.
  • Özel anahtarlara erişim: İnsanlar DEX’lerde işlem yaptıklarında, belirteçler doğrudan kripto cüzdanlarına gider. Kendine velayete değer veren insanlar, jetonlarını tutan merkezi borsalar hakkında endişelenmek zorunda değiller.
  • Daha geniş altcoin seçimi: Kripto tüccarları genellikle DEX’lerde yeni, küçük veya belirsiz altcoinler bulmakta daha kolay zaman geçirir. CEX’ler yoğun bir şekilde düzenlendiğinden, DEX’lerde görebileceğiniz kanıtlanmamış kripto projelerinde genellikle çok fazla risk almazlar.

DEX kullanmanın dezavantajları nelerdir?

  • Akıllı sözleşme güvenlik açığı: AMM’ler koda dayandığından, DEX’lerdeki tüccarların protokolde herhangi bir hata olmadığına güvenmeleri gerekir. Kötü aktörlerin bir DEX’i hacklemesi her zaman mümkündür.
  • Müşteri desteği eksikliği: DEX’lerin CEX’ler gibi özel müşteri hizmetleri bölümleri yoktur. Kullanıcıların DEX kullanımıyla ilgili bir sorunu varsa, güvenilir yardım bulmak zor olabilir.
  • Likidite riski: DEX’ler, likidite için para yatırma konusunda ortalama kullanıcılara güvenmelidir. Birçok DEX, likidite havuzlarını büyütmüş olsa da, CEX’ler kadar akıcı değiller. DEX kullanıcıları , istedikleri  ticaret çiftinin bir ton likiditeye sahip olmaması durumunda daha yüksek fiyatlar ödemek zorunda kalabilir .
  • Yeni başlayanlar için zayıf UI/UX: Bir kripto cüzdanı kullanmaya aşina olmayan kişiler, bir DEX ile etkileşim kurmakta zorlanabilirler. Bu merkezi olmayan platformlar, birçok merkezi borsada bulunan aynı basitleştirilmiş kullanıcı arayüzüne sahip değildir.
  • Genellikle bir zincirle sınırlıdır: Bazı Web3 geliştiricileri çok zincirli bir DEX oluşturmaya çalışsa da, bu değiş tokuşların çoğu yalnızca bir zincirde mevcuttur. Birden çok blok zincirindeki belirteçlerle ilgileniyorsanız, çeşitli DEX’lerle etkileşim kurmanız gerekir.
  • Belirteçleri dolandırmaya daha yatkın: DEX’ler merkezi olarak düzenlenmediğinden, altcoinler için olduğu kadar sağlam tarama standartları yoktur. Bu, DEX’leri dolandırıcılığa daha yatkın hale getirir, bu nedenle kullanıcılar, düşük hacimli DEX belirteçleriyle uğraşırken ekstra dikkatli olmalıdır.

DEX’ler nasıl kullanılır?

Bir DEX kullanmak için, tacirlerin önce borsalarıyla uyumlu bir yazılım kripto cüzdanı indirmeleri gerekir. Örneğin, Ethereum tabanlı bir DEX kullanmak isteyen kişilerin MetaMask gibi Ethereum uyumlu bir cüzdana sahip olması gerekir.

Bir kripto cüzdanı kurduktan sonra, kullanıcıların bu özel hesaba kripto para yatırması gerekir. Tüccarlar, merkezi bir borsadan cüzdanlarına kripto gönderebilir veya doğrudan cüzdanlarından satın alabilirler.

Bir DEX’te takas etmek istediğiniz kripto para birimi ne olursa olsun, ücretleri ödemek için blok zincirinizin yerel kripto para birimine ihtiyacınız olacağını unutmayın. Ethereum’da, bir işlemi tamamlamak için ekstra ETH’ye ihtiyacınız olacak.

Kripto cüzdanınıza para yatırdıktan sonra istediğiniz DEX’i ziyaret edebilir ve uygulamayı açabilirsiniz. Tipik olarak, sitenin ana sayfasının sağ üst tarafında “Uygulamayı Aç” düğmesini bulacaksınız.

Bir DEX’in ticaret portalındayken, takasa hazır iki varsayılan kripto para birimi ve kripto cüzdanınızı DEX’e bağlamak için bir düğme görmelisiniz. Kripto cüzdanınızla oturum açtıktan sonra, DEX adresinizi tanımalı ve ticaret yapmanıza izin vermelidir.

Takas etmek istediğiniz çifti bulana kadar DEX’inizdeki iki kripto para birimi arasında geçiş yapabilirsiniz. Değiştirmek istediğiniz kriptoyu girin ve kripto cüzdanınızdaki işlemi onaylayın. Göndermeden önce bu ticaretle ilgili tüm ücretlere yakından baktığınızdan emin olun. Ağ tıkanıklığına bağlı olarak, istediğiniz jetonları kripto cüzdanınızda görmeniz birkaç dakika alabilir.

En popüler DEX’ler nelerdir?

Yazma sırasında, en iyi DEX’lerden bazıları şunlardır:

Uniswap: Ethereum üzerine inşa edilen Uniswap, kripto para birimi alanındaki açık ara en büyük DEX’tir. Son tahminler, Uniswap’in tüm DEX’ler için toplam hacmin kabaca %50’sini elinde tuttuğunu ve günlük işlemlerde düzenli olarak 1 milyar dolardan fazlasını yönettiğini gösteriyor. Uniswap, büyüklüğü ve itibarı nedeniyle DEX ticareti için en yüksek likiditeyi ve güvenliği sunar.

PancakeSwap: PancakeSwap, Binance Akıllı Zincirdeki en büyük DEX’tir ve Uniswap’e benzer bir düzene sahiptir. Ancak, PancakeSwap BSC’de olduğundan, Ethereum tabanlı DEX’lerden daha düşük ücretlere sahip olma eğilimindedir. Daha düşük ücret yapısı, Ethereum ile etkileşime geçmek için daha yüksek fiyatlar ödemek istemeyen birçok bireysel yatırımcıyı cezbetti.

Curve Finance: Curve, Ethereum üzerinde stabilcoin çiftlerinde uzmanlaşmış bir AMM DEX’tir. Birçok rakip DEX’in aksine, Curve bir ton spekülatif altcoin sunmuyor. Bunun yerine, desteklenen dijital varlıklar arasında düşük ücretlere ve düşük kaymaya öncelik veren bir algoritmaya sahiptir.

DEX Nedir ? Nasıl Çalışır ?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!