Dai Coin Nedir ? DAI Coin Nasıl Alınır ?
Dai Coin Nedir ? DAI Coin Nasıl Alınır ?

Dai Coin Nedir ? DAI Coin Nasıl Alınır ?

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dai Coin Nedir ? DAI Coin Nasıl Alınır ?

Dai Coin Nedir ? DAI Coin Nasıl Alınır ?
Dai Coin Nedir ? DAI Coin Nasıl Alınır ?

Dai (DAI), 2017’nin sonlarında piyasaya sürülen bir kripto para birimidir. DAI’yi icat eden adam Rune Christensen, benzersiz bir akıllı sözleşmeler sistemi aracılığıyla dalgalanmaları en aza indirmeyi amaçlayan, onu Ethereum ağında var olan dünyanın ilk sabit parası olarak tanıttı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve İnstagram kanalımızdan takip edebilirsiniz

Bu benzersiz sistemi anlamak için önce DAI’nin ne olduğunu ve onu kripto pazarında gerçekten benzersiz bir stablecoin yapan şeyin ne olduğunu anlamalıyız.

DAI nedir?

DAI, stablecoin olarak kategorize edilmiş bir kripto para birimidir. ABD doları ile 1:1 oranındaki değerini tutarlı tutmayı amaçlar. Değerini düzenlemek için kendi merkezi olmayan yönetim organizasyonu MakerDAO’ya sahiptir. Bir şirketten merkezi olmayan bir özerk kuruluşa (DAO) başarılı bir şekilde geçen ilk şirketlerden biriydi . 

Kullanıcılar, belirteci oluşturmak için kilitli teminattan yararlanan bir sistem olan Maker Protokolü aracılığıyla DAI oluşturabilir . Kullanıcılar diğer kripto para birimlerini teminat olarak kullanabilir veya Coinbase gibi kripto para borsalarında geleneksel fiat para birimlerini kullanarak DAI satın alabilir.

DAI’yi farklı kılan nedir?

Kendi kendini yürüten akıllı sözleşmeler çerçevesi, DAI’nin fiyatını otonom olarak kontrol eder. DAI’nin fiyatı USD’den saparsa, MakerDAO’nun algoritmaları DAI’nin fiyatını dengelemek için tokenler oluşturur veya yakar.

Sonuç olarak, DAI’nin istikrarı tek bir tarafa bağlı değildir. Yakılan jetonlar mevcut olanların değerini artırdığından etkili bir algoritma, jeton sahiplerine fayda sağlar. Bu sistem, DAI’nin dört yılı aşkın bir süredir nispeten istikrarlı bir değeri koruduğunu gördü.

Stablecoin nedir?

Stablecoin , ABD doları gibi başka bir varlığa veya altın gibi değerli metallere sabitlenmiş bir tür kripto para birimidir. Stablecoin’ler, bitcoin, ether veya dogecoin gibi kripto para birimlerinin oynaklığını azaltmayı amaçlar.

Stablecoin’ler, geleneksel kripto para birimlerine alternatif bir seçenek sunarken, güvenli işlemler, sınırsız ödemeler ve düşük işlem ücretleri sunarak günlük kullanım için uygun hale getirir.

DAI nasıl çalışır?

DAI’nin değeri, değerini destekleyen depolanmış teminat nedeniyle nispeten sabit kalır. DAI’nin her 1 doları için, onu destekleyen 1 dolardan fazla başka kripto var. Sonuç olarak, DAI değeri tutar. Diğer kripto para birimleri, DAI’nin ABD doları karşısında bu değeri koruması için teminat görevi görür. DAI, Ethereum blok zincirinde teminat ve akıllı sözleşmeler olarak Ethereum (ETH) ve diğer Ethereum tabanlı kriptoları kullanır.

Bahsedildiği gibi, DAI’nin Maker Protokolü, kullanıcıların DAI oluşturup Maker Vaults’a yatırmasına izin veren yerleşik algoritmalara sahiptir; bu, kullanıcıların kripto para birimlerini teminat olarak yatırmasına ve ardından DAI oluşturabilmelerine olanak tanır. Kullanıcı DAI’yi kredi şeklinde alır. Kullanıcılar bir istikrar ücreti ile DAI’ye geri ödeme yapabilir ve teminatlarını geri alabilir.

Basitçe söylemek gerekirse, Maker Vault’ları bankalar ve DAI’yi bir kredi olarak düşünün. Bankanızdan kredi istediğinizde, banka sizden gelecekteki geri ödemeye dair bir tür teminat kanıtı sağlamanızı ister. Benzer şekilde, kullanıcılar teminatlarına karşı DAI oluşturur.

Maker Protokolü nedir?

Multi-Collateral Dai (MCD) sistemi olarak da adlandırılan Maker Protokolü, kullanıcıların DAI oluşturmasına olanak tanıyan bir akıllı sözleşme sistemidir. Kullanıcılar, “Yönetim Yapıcı” tarafından onaylandıktan sonra – genellikle diğer kripto para birimleri biçiminde – teminattan yararlanabilirler.

Maker Governance topluluğu, MakerDAO kuralları dahilinde faaliyet gösterir ve DAI’nin ABD doları ile istikrarlı bir 1:1 değerini korumayı amaçlayan merkezi olmayan, teminat destekli bir stablecoin olarak kalmasını sağlar.

MakerDAO’nun Maker Protokolü Beyaz Kitabı , “DAI, düşük oynaklığı sayesinde hiperenflasyona karşı dirençlidir ve herkese, her yerde ekonomik özgürlük ve fırsat sunar” iddiasındadır.

Teminatın değeri düşerse ne olur?

Yatırılan herhangi bir teminat her zaman alınan DAI’den daha değerli olmalıdır. Herhangi bir teminatın değeri, tahsis edilen DAI jetonlarının değerinin altına düşerse veya altına düşerse, teminat tasfiye edilecektir. Herhangi bir noktada DAI teminat altına alınırsa, bu otomatik tasfiyeye yol açacaktır.

Maker Vault’lar, ödünç verilen DAI geri ödenene kadar teminatı emanette saklayan temelde akıllı sözleşmelerdir. Önceden, Maker Protokolünün eski bir versiyonunda teminatlandırılmış borç pozisyonları (CDP’ler) olarak biliniyorlardı.

DAI ile neler yapabilirsiniz?

DAI, piyasa değerine göre (yazım sırasında) yedinci en büyük kripto para birimidir. Eşsiz yapısı popülaritesini artırdı ve onu gerçek dünyada kullanım için çok yönlü ve pratik bir kripto para birimi haline getirdi. Pratikliğini anlamak için DAI’nin çeşitli uygulamalarını incelemek önemlidir:

Enflasyon koruması ve tasarruf

ABD doları, İngiliz sterlini ve euro gibi itibari para birimleri oldukça istikrarlı olma eğilimindedir. Ancak, bu para birimleri gelişmekte olan ülkelerde ikamet eden vatandaşlar için kolayca elde edilemez. Bu ülkelerin çoğu, dalgalanan ekonomilerle ekonomik huzursuzluk yaşıyor. Sonuç olarak, kripto para birimlerinin keşfi popüler bir aktivite haline geldi. DAI, kullanıcıların farklı kripto para birimlerini teminat olarak kullanarak çeşitli çevrimiçi kripto borsalarından satın alabilecekleri bir stablecoin’dir. Belirtildiği gibi, stablecoin’ler düşük işlem ve hızlı, verimli, sınırsız ödemeler sunar.

Merkezi olmayan bir kripto para birimi olan DAI’nin merkezi bir yetkisi yoktur, bu da kullanıcıların aracılardan geçmesi ihtiyacını ortadan kaldırır. Bunun yerine, DAI sahipleri kripto para birimlerini, dijital varlıklarının tam gözetiminden yararlandıkları kripto cüzdanlarında saklayabilirler.

DeFi ürünleri ve hizmetleri

DAI, merkezi olmayan finans (DeFi) alanında en yaygın kullanılan kripto para birimi olmaya devam ediyor . DAI’nin çok yönlülüğü, Ethereum ağındaki herhangi bir merkezi olmayan uygulama (dApp) ile uyumlu olmasını sağlar. Sonuç olarak, internet bağlantısı olan herkes dApp’lere ve sundukları belirli ürün ve hizmetlere erişebilir.

e-ticaret

Kripto para birimleri verimli, küresel, hızlı bir işlem sistemi sunmayı amaçlar. DAI’yi ödeme olarak kabul eden e-ticaret sitelerinin yüksek ücretler, ters ibrazlar veya DAI’nin oynaklığı konusunda endişelenmesine gerek yoktur.

Artan sayıda işletme, artık Visa veya Mastercard aracılığıyla kullanılabilen DAI destekli banka kartlarıyla kripto para birimi fikrini bir ödeme şekli olarak benimsiyor.

DAI’yi Anlamak: Yatırım yapmadan önce bilinmesi gereken noktalar

DAI, diğer kripto para birimi biçimlerini teminat olarak kullanır ve bu da onu kısmen merkezi olmayan bir stablecoin yapar. Bunun nedeni, DAI’nin teminatının çoğunun, merkezileştirilmiş, fiat destekli bir stablecoin olan USDC biçiminde bulunmasıdır. Bununla birlikte, diğer kripto para birimleriyle, özellikle Ethereum tabanlı olanlarla olan ilişkisi, onu kullanıcılar için çok yönlü ve pratik bir seçenek haline getiriyor. DAI, TerraUSD (UST) gibi başarısız istikrarlı para birimlerinin aksine, birçok piyasa koşulundan sağ çıkarak tasarımı gereği nispeten dayanıklı bir sabit para birimi haline geldi.

DAI’nin fiyatı dalgalanabilir, değer bazen 1 doların biraz üzerine veya altına inebilir. DAI, protokolünde yerleşik olarak bulunan akıllı sözleşmeleri kullanarak bunu düzeltir.

Neden DAI almalıyım?

Maker Protocol tanıtım belgesi, DAI’nin düşük oynaklığa sahip olduğunu iddia ediyor. Geçmiş performansı, DAI’nin nispeten istikrarlı olduğunu göstermiştir. Ek olarak, DeFi alanında en çok kullanılan kripto para birimidir ve güvenli bir pasif gelir biçimi olarak hareket edebilir.

  • Pasif gelir – DAI, kullanıcıların atıl belirteçleri yatırmasına ve faiz kazanmasına olanak tanıyan DAI Tasarruf Oranı (DSR) adlı bir program sunar. Kullanıcılar ayrıca DAI belirteçlerini, hesaplara faizle otomatik olarak kredi veren MakerDAO akıllı sözleşmelerine koyabilir. Kullanıcılar birikmiş kazançlarını istedikleri zaman minimum para yatırma olmadan çekebilirler.
  • Güvenlik – DAI, güvenliği sağlamak için entegre bir kripto cüzdanı, iki faktörlü kimlik doğrulama ve rutin denetimler sunar. Likidite ve sürdürülebilirliği korumak için Maker Governance ve MakerDAO geliştiricileri, akıllı sözleşmeleri doğrular ve blok zinciri üzerinde denetimler gerçekleştirir.

DAI ile nasıl başlayabilirim?

DAI’nin geçmişi, kripto ekosisteminde çok yönlülük, düşük oynaklık ve güvenlik sunduğunu kanıtlıyor. DeFi alanındaki en iyi stabilcoin olarak, giderek daha fazla kullanıcı DAI’yi ve özelliklerini benimsiyor. Ancak büyüyen tek kripto para birimi bu değil. 

Dai Coin Nedir ? DAI Coin Nasıl Alınır ?Dai Coin Nedir ? DAI Coin Nasıl Alınır ?Dai Coin Nedir ? DAI Coin Nasıl Alınır ?Dai Coin Nedir ? DAI Coin Nasıl Alınır ?Dai Coin Nedir ? DAI Coin Nasıl Alınır ?Dai Coin Nedir ? DAI Coin Nasıl Alınır ?Dai Coin Nedir ? DAI Coin Nasıl Alınır ?Dai Coin Nedir ? DAI Coin Nasıl Alınır ?Dai Coin Nedir ? DAI Coin Nasıl Alınır ?

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Dai Coin Nedir ? DAI Coin Nasıl Alınır ?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!