Çin’in Kripto Yasağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Çin'in Kripto Yasağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Çin'in Kripto Yasağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin’in Kripto Yasağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Çin'in Kripto Yasağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Çin’in Kripto Yasağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Çin, 2021’de Bitcoin (BTC) madenciliği ve kripto ticaretine yönelik aşırı kısıtlamaları açıkladığında blok zinciri sektöründe şok dalgaları yarattı . Yasağı aşamalı olarak uyguladı ve Eylül 2021’in sonlarına doğru hükümet tüm kripto işlemlerini durdurdu. Aylar içinde Bitcoin’in hash oranı düştü ve Çin kripto para borsaları ülkeyi terk ederek birçok BTC destekçisini Pekin’in kararından sonra sektörün nasıl toparlanacağından emin olamadı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve İnstagram sayfamızı takip edebilirsiniz

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’in kararları küresel kripto kabulünü etkiliyor. Ancak bu, Bitcoin için tüm umutların kaybolduğu anlamına gelmez. İlginç bir şekilde, Çin’in kripto yasağı, kripto para birimlerini yasaklamanın ne kadar zor olduğuna dair bir vaka çalışması görevi görüyor.

Çin kripto yasağı geçmişi: Eksiksiz bir genel bakış

Çin’in 2021 kripto yasağı, ülke tarihindeki en şiddetli yasak olsa da, kripto endüstrisine dahil olanlar için bir şok olmadı. Birçok uzun süredir kripto tüccarı, Çin’in Bitcoin’i kaç kez “yasakladığının” sayısını kaybetti . Çin’in Bitcoin kısıtlamalarının geçmişini incelemek, 2021’deki kripto madenciliği yasağının nereden geldiğini anlamak için çok önemli.

2011: Bitcoin’e ilgi arttı 

Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto, Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System teknik incelemesini 2008’de yayınladı. Bitcoin 2009’da mevcut olmasına rağmen, 2011’e kadar daha fazla Çin vatandaşı kriptoya dikkat etmeye başlamadı  .

Bitcoin benimsenmesinin artmasının birincil nedeni, merkezi borsa Bitcoin China’dır. Yazılım mühendisi Bobby C. Lee (Litecoin’den Charlie Lee’nin kardeşi) 2011’de bu yerel Bitcoin borsasını kurdu. Kriptonun ilk tarihlerinde Bitcoin China, küresel Bitcoin ticaret faaliyetinin büyük bir payından sorumluydu.

2013: BTC benimsenmesi arttı ve Çin ilk kez kriptoyu yasakladı 

Bitcoin, Çin’de o kadar yaygınlaştı ki birçok işletme bunu ödeme olarak kabul etmeye başladı. Özellikle, ülkenin en büyük arama motoru Baidu, 2013 yılında BTC ödemelerini memnuniyetle karşıladığını duyurdu.

Bu süre zarfında birçok Çinli, Bitcoin’in çalışma kanıtı (PoW) algoritmasını da öğrendi ve ülkenin BTC madencilik sektörü gelişmeye başladı. Girişimciler Micree Zhan ve Jihan Wu, kripto madenciliği talebini karşılamak için ASIC üretim şirketi Bitmain’i kurdu. “Uygulamaya özel entegre devre”nin kısaltması olan ASIC, Bitcoin blok zincirindeki algoritmaları çözmek için özel olarak tasarlanmış bilgisayarları ifade eder. Bitmain bugüne kadar önemli bir Bitcoin madenciliği ekipmanı üreticisidir.

BTC’nin benimsenmesi artıyor olsa da, 2013 Çin’in Bitcoin ticaretini frenlemeye yönelik ilk girişimi oldu. Çin Halk Bankası (PBC), finansal kurumlardaki kripto işlemleriyle ilgili yeni kurallar yayınladı ve buna göre Çin bankaları artık BTC gibi sanal para birimlerinde işlem yapamayacak veya tutamayacak.

Bu ilk BTC yasağı, Çin vatandaşlarının kripto para satın almasını, saklamasını veya göndermesini yasadışı hale getirmedi. Ancak PBC, Bitcoin China gibi borsalardan kripto paraya erişimi daha zor hale getirdi. Gerçekten de, Bitcoin China, PBC’nin yeni kurallarına göre artık yuan mevduatlarını kabul etmeyeceğini aniden duyurdu.

2017: Çin, kripto ICO’ları yasakladı

2017 kripto boğa piyasası sırasında, Çinli yetkililer kripto ticaretine yönelik yaptırımları artırdı. Bununla birlikte, yetkililer banka transferlerine veya BTC madenciliğine odaklanmak yerine en çok, yeni bir kripto projesinde bir mülkiyet hissesini temsil etmesi amaçlanan dijital tokenler olan  ICO’lar veya “ilk madeni para teklifleri” ile ilgileniyorlardı.

Ethereum (ETH) gibi akıllı sözleşme blok zincirlerinin piyasaya sürülmesinin ve 2017 boğa piyasası sırasında artan spekülasyonun ardından, ICO ticareti önemli ölçüde arttı. Ancak, kriptoda düzenleme olmaması nedeniyle, bu ICO’ların birçoğunun dolandırıcılık olduğu ortaya çıktı.

ICO çılgınlığına olan talebi azaltmak için Çin, ICO sunan tüm platformları yasakladı. Bir borsa ICO’ları sattıysa, parayı yatırımcılara iade etmek zorunda kaldılar. Çin ayrıca birçok merkezi kripto borsasını (CEX) faaliyetlerini durdurmaya zorladı. Bu süre zarfında Bitcoin China, adını BTCC olarak değiştirdi ve genel merkezini İngiltere’ye taşıdı.

2021: Çin kripto madenciliğini yasakladı 

Çin, 2019’da Bitcoin madenciliğini yasaklamayı düşündü, ancak 2021’e kadar yetkililer bu sektöre ciddi kısıtlamalar getirmedi. Bitcoin madeni para başına 55.000 dolar civarında gezinirken, Çin Devlet Konseyi kripto madenciliğine resmi bir yasak getirdiğini duyurdu. Kısa bir süre sonra, Bitcoin ağındaki hash oranı %50 düştü ve takip eden aylarda BTC’nin fiyatı yaklaşık 30.000 dolara düştü.

Bitcoin madenciliği yasağıyla birlikte, Çin’in düzenleyici kurumları tüm kripto ticaretini ve işlemlerini yasakladı. Şu anda, kripto ile ilişkili bir Çinli teknoloji firmasında çalışan herkes hapis cezasına çarptırılabilir. Sakinlerin kripto göndermesi ve işletmelerin ve bankaların Bitcoin ve Ethereum gibi madeni paraları kabul etmesi de yasa dışıdır .

Çin’in kripto yasağı neleri içeriyor?

Çin’in kripto yasağı, dijital varlıklarla ilgili aşağıdaki üç alanı hedefliyor:

 • Bitcoin madenciliği: Çin, Bitcoin madenciliğini yasakladıktan sonra, Çinli sakinler ve işletmeler için PoW kripto para birimleri madenciliği yapmak yasa dışı hale geldi.
 • Kripto ticareti ve işlemleri: Çinli yatırımcıların Bitcoin veya Ethereum gibi dijital para birimlerinde satın almasına, göndermesine veya işlem yapmasına izin verilmez. Ayrıca, NFT’ler (non-fungible tokens) gibi dijital koleksiyon öğelerinin alım satımına karşı birçok politika vardır .
 • Kripto sektöründe istihdam: Çin hükümeti, kripto sektöründe inovasyonu caydırmak istiyor. Herhangi bir teknoloji şirketi veya girişimci kripto para birimleri ile uğraşırsa, önemli cezalarla karşı karşıya kalabilir.

Kripto kullanmak ve satın almak yasa dışı olsa da, Bitcoin, Dogecoin veya Ethereum gibi dijital varlıkların tutulmasına karşı özel politikalar yoktur . Bu nedenle, bir cüzdanında zaten kripto bulunan Çinliler, mevcut yasaları ihlal etmiyor.

Çin neden kriptoyu yasaklıyor?

Çin’in kendi merkezi olarak kontrol edilen kriptolarını piyasaya sürmeden önce merkezi olmayan dijital varlıklara erişimi kısıtlıyor olabileceği yönündeki spekülasyonlara ek olarak. Çinli yetkililer, kripto yasaklarının birkaç nedenini kamuoyuna açıkladılar:

 • Tüketicinin korunması: Çin hükümeti, kripto kısıtlamaları getirirken genellikle kripto para biriminin dolandırıcılık ve kara para aklama ile ilişkisine odaklanır . Hükümet ayrıca vatandaşları bu yasa dışı faaliyetlerle bağlantısı nedeniyle kriptodan kaçınmaları konusunda uyarıyor.
 • Yasal destek yok: 2013’ten beri Çin hükümeti, Bitcoin gibi dijital para birimlerinin belirsiz yasal statüsünü eleştiriyor. Hiçbir egemen ülke Bitcoin yayınlamadığından, PBC BTC’yi geçerli bir para birimi olarak tanımıyor.
 • Sermaye kaçışı: Kripto para birimleri ulussuz olduğundan, birçok ülke paranın yerel ekonomilerini terk edeceğinden endişe ediyor. Çin hükümeti, dijital para birimlerinin sermaye akışını kontrol altına almayı zorlaştıracağından endişe duyduğunun sinyalini verdi.
 • Yuan devalüasyonu: Bitcoin’in değeri yükselmeye devam ederken, Çin yuanı forex piyasasında rakip birçok para birimini geride bırakamadı . Çin hükümeti, BTC’nin ulusal para birimine rekabeti artırmış olabileceğinden endişe duyduğunu öne sürdü.
 • Çevresel kaygılar: Çin, 2015 Paris Anlaşması’nı imzaladıktan sonra karbon ayak izini azaltma sözü verdi. Çin hükümetine göre, Bitcoin’in yüksek enerji gereksinimleri, ülkenin çevre dostu bir gelecek planıyla çelişiyor.
 • CBDC’ler ve metaverse projeleri üzerinde kontrol : Çin, merkezi olmayan kripto para birimlerine karşı olsa da, Web3’e tamamen karşı değildir . Gerçekten de Çin, “dijital yuan” olarak bilinen resmi bir CBDC (merkez bankası dijital para birimi) üzerinde aktif olarak çalışıyor . Şangay gibi şehirler de ulusal metaverse projeleri geliştirmek için milyarlarca dolar sözü verdi. Çin, bu blockchain projelerini hayata geçirirken Bitcoin ve Ethereum gibi rakip kripto paraları kaldırmak isteyebilir.

Yasağın herhangi bir yan etkisi oldu mu?

Çin’in Bitcoin madenciliği yasağı, Bitcoin blok zincirindeki hash gücünde önemli bir düşüşe neden oldu. Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’ne ( CBECI ) göre Çin, Mayıs 2021’de saniyede 70,9 exahash (Eh/s) katkıda bulundu, ancak bu Temmuz 2021’de sıfıra düştü. Bitcoin’in toplam hash oranı 150 Eh/s’den 100’e düştü. Eh/s aynı dönemde.

Çin’in Bitcoin madencilerinin çoğu, Çin madencilik yasağının ardından Kazakistan’ın Bitcoin’in toplam hash oranının artması gibi, kripto endüstrisine daha dost olan ülkelere kaçtı.

Sonraki aylarda bile Bitcoin’in toplam hash oranı artmaya devam etti. Ocak 2022’de Bitcoin hash oranı 200 Eh/s’ye yakındı ve Çin’in Bitcoin yasağı öncesine göre önemli ölçüde yüksekti.

CBECI, Eylül 2021’de Çin’deki madencilik faaliyetinin Bitcoin ağında ortaya çıktığını da fark etti. Görünüşe göre, birçok Çin maden havuzu hala yeraltında çalışıyor. 2022’nin başlarında Çin, ABD’den sonra ikinci olan Bitcoin hash oranının %20’sinden fazlasını oluşturuyordu.

Kriptoyu yasaklamak neden zor?

Çin’in kripto kabulünü engelleme çabalarına rağmen, Cambridge Üniversitesi’nden yapılan araştırmalar, Bitcoin madenciliğinin tamamen ortadan kalkmadığını gösteriyor. Kripto para birimlerini denetlemenin neden zor olduğunu burada bulabilirsiniz:

 • Kripto para birimleri merkezi olmayan topluluklardır: Merkeziyetsizleştirme her zaman Bitcoin ve Ethereum gibi kriptoların tasarımında anahtar olmuştur. Pek çok kripto projesinin arkasında hedef alınacak merkezi bir otorite olmadığı için, hükümetlerin bir dijital varlığı kapatması daha zor.
 • İnternette her zaman erişilebilir: İnsanlar internete erişimleri olduğu sürece, bir düğümü çalıştırabilir veya kişisel cüzdandaki dijital varlıklara erişebilirler.
 • Etkili bir kripto yasağının küresel olması gerekir: Kripto sınırsız olduğundan, bir ülkenin kripto yasağı bu para birimlerini yasaklayamaz. El Salvador ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi bazı ülkeler kriptoyu benimsemeye başladı, bu nedenle küresel bir kripto yasağının yürürlüğe girmesi pek olası değil.

Çin’in Kripto Yasağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!