Blockchain Teknolojisi Nedir?

Blockchain Teknolojisi Nedir?
Blockchain Teknolojisi Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Blockchain Teknolojisi Nedir?

Blockchain, verileri değiştirilmesi, tahrif edilmesi veya çoğaltılması neredeyse imkansız olacak şekilde depolamak için bir çerçevedir. Blockchain teknolojisi, tüm ağ boyunca sanal bir işlem kaydını yeniden üreten ve dağıtan dünya çapında bir grup bilgisayar sistemidir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve İnstagram kanalımızdan takip edebilirsiniz

Bir blok zinciri bloklardan oluşur ve her blok birkaç işlemden oluşur. Her kullanıcının sistemi veya defteri, blockchain ağındaki her yeni işlemin bir kopyasını alır. Bir bloğun doğru olduğu doğrulandıktan sonra, önceki tüm blokların sonuna eklenir ve onu bir blok zinciri haline getirir. Dağıtılmış Defter Teknolojisi (DLT) olarak adlandırılan bu kavram, tüm veritabanının birkaç kullanıcı tarafından yönetildiği ve blok zincirini merkezi olmayan hale getirdiği anlamına gelir. Ademi merkeziyetçilik, bir banka veya hükümet gibi merkezi denetimden bağımsız herhangi bir ağı ifade eder.

Blockchain Teknolojisi Nedir?
Blockchain Teknolojisi Nedir?

Blockchain teknolojisi nedir?

Blockchain, verileri değiştirilmesi, tahrif edilmesi veya çoğaltılması neredeyse imkansız olacak şekilde depolamak için bir çerçevedir. Blockchain teknolojisi, tüm ağ boyunca sanal bir işlem kaydını yeniden üreten ve dağıtan dünya çapında bir grup bilgisayar sistemidir.

Bir blok zinciri bloklardan oluşur ve her blok birkaç işlemden oluşur. Her kullanıcının sistemi veya defteri, blockchain ağındaki her yeni işlemin bir kopyasını alır. Bir bloğun doğru olduğu doğrulandıktan sonra, önceki tüm blokların sonuna eklenir ve onu bir blok zinciri haline getirir. Dağıtılmış Defter Teknolojisi (DLT) olarak adlandırılan bu kavram, tüm veritabanının birkaç kullanıcı tarafından yönetildiği ve blok zincirini merkezi olmayan hale getirdiği anlamına gelir. Ademi merkeziyetçilik, bir banka veya hükümet gibi merkezi denetimden bağımsız herhangi bir ağı ifade eder.

Blockchain teknolojisi nasıl çalışır?

Blockchain teknolojisi üç faktörü birleştirir:

  • kriptografik anahtarlar
  • Eşler arası (P2P) ağ
  • İşlemleri depolamak ve kaydetmek için hesaplama yöntemleri

Kripto cüzdanları, kullanıcıların herhangi bir blok zincirinde kripto işlemleri gerçekleştirmesine izin veren bir dizi anahtara (özel ve herkese açık) sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Bir kullanıcı başka bir kullanıcıya para göndermek isterse, işlemi kendi anahtarları ile imzalayacak ve işlemi ağa yayınlayacaktır. Kullanıcı, işlemi imzalayarak işlemin gerçekleşmesini istediğini ve işlemin kendi hesabından geldiğini onaylayabilir.

Bir üçüncü taraf, bekleyen tüm işlemleri görüntüleyecek ve diğer işlemlerle gruplandırılmış bir alt işlem kümesini bir bloğa ekleyecektir. Yalnızca gönderenin hesabında o göndereni içeren tüm önceki işlemlerin toplamından hesaplanan yeterli parası olduğu gösterilirse bloğa bir işlem eklerler.

Daha sonra bir mutabakat mekanizması, hangi üçüncü tarafların blokları diğer tüm blokların sonuna ekleyebileceğini seçer. Bir üçüncü taraf, diğer blokların sonuna bir blok eklediğinde, bir ödül alır ve o blok kalıcı olarak eklenir.

Blockchain ve geleneksel defterler

Blockchain’in kripto para birimi işlemleri için bir “dijital defter” olduğunu belirledik. Defter, temelde her işlemi kendi blok zincirinde saklar ve kaydeder. Blok zincirleri için, P2P ağında bulunan merkezi olmayan bir defter sistemi var.

Geleneksel olarak defterler, krediler ve borçlarla ilgili gizli bilgilerden oluşan belgelerdir. Genellikle varlıklar, gelirler, özkaynaklar, giderler ve yükümlülükler biçimindeki verileri içeren tablolardır.

Aşağıdaki tablo, ikisi arasındaki farklar hakkında size daha iyi bir fikir verecektir:

Blockchain defteriGeleneksel defter
YetkiBlockchain defterlerinin çoğu merkezi olmayan bir yapıdadır, yani merkezi bir gözetimleri yoktur.Tüm geleneksel defterler merkezileştirilmiş belgelerdir.
UlaşılabilirlikHerkes aynı kök erişimine sahiptir.Yöneticilerin diğerlerinden daha fazla erişimi vardır. Sadece içeridekiler erişebilir.
şeffaflıkBlockchain defterleri tam veya en azından kısmi şeffaflık sağlar.Geleneksel defterler sınıflandırılmış belgelerdir, bu nedenle bunları yalnızca erişimi olan kişiler görüntüleyebilir.
DeğişmezlikKullanıcılar verileri hiçbir şekilde değiştiremez veya değiştiremez.Kullanıcılar, geçersiz kılma izinlerini ve ayrıcalıklarını kullanarak geleneksel kayıtları değiştirebilir veya değiştirebilir.
Veri bütünlüğüTüm işlemler, P2P bunları blockchain defterine eklemeden önce doğrulanır ve veri bütünlüğü sağlanır.Kullanıcılar verileri kaydederken hata yapabilir ve bu da veri bütünlüğü eksikliğine yol açabilir.
şifrelemeBlockchain defterleri, daha iyi güvenlik için veri şifreleme sağlar.Şifreleme, geleneksel defterler için isteğe bağlıdır. Bununla birlikte, birçok defterin şifrelemesi yoktur, bu da onları manipülasyona açık hale getirir.
Veri işlemeKullanıcılar bir blockchain defterine veri okuyabilir ve yazabilir.Kullanıcılar, geleneksel bir defterdeki verileri okuyabilir, yazabilir, değiştirebilir ve hatta silebilir.

Blockchain ve Bitcoin

Blockchain teknolojisi, verileri küresel bir P2P ağı aracılığıyla depolayan ve kaydeden bir sistem olsa da, Bitcoin , blockchain olan internette var olmak için bir yere ihtiyaç duyan bir kripto para birimidir.

Blok zincirleri kripto para birimlerini güçlendirir ve sanal olarak var olmalarına izin verir. Ethereum (ETH), Tether (USDT), DAI ve XRP gibi diğer kripto para birimleri kendi blok zincirlerinde bulunur.

Neden farklı blok zinciri türleri var?

Farklı blok zincirlerinin farklı teknolojik amaçları vardır. Aşağıda, blok zincirinden blok zincirine değişebilen ve dolayısıyla faydasını etkileyen farklı teknik faktörler bulunmaktadır:

Uzlaşma Mekanizması

Mutabakat mekanizması, güvenliğin nasıl garanti edildiğidir. Tüm mekanizmalar, blok zincirine blok eklemek için topluluğun bir alt kümesini seçmeyi ve diğerlerinin yeni blokların geçerli olduğunu doğrulamasını içerir. Bununla birlikte, topluluğun hangi alt kümesinin blok ekleyebileceği ve doğrulamak için gereken çaba ve yöntem farklıdır. Bazı popüler mutabakat mekanizmaları Proof of Work (yani Bitcoin), Proof of Stake (yani Binance Coin) ve Proof of History’dir (yani Solana). Hepsinin, çoğunlukla güvenlik, hız ve merkezileşme şeklinde kendi ödünleşimleri vardır.

Blok boyutu

Bir bloğun boyutu, her blokta bulunan işlem miktarı anlamına gelir. Sabit tutulan her blok süresi arasındaki süre ile, blok boyutunun artırılması saniyede daha fazla işlem yapılmasını sağlar ve ücretlerin düşmesine neden olur. Bununla birlikte, blok boyutunu artırmak, her doğrulayıcının aynı süre içinde daha fazla veri işleyebilmesi gerektiği anlamına gelir ve bu da her doğrulayıcı için donanım gereksinimlerinin artmasına neden olur. Yalnızca daha büyük doğrulayıcılar işlevlerini yerine getirme yeteneğine sahip olduğundan, bu daha fazla merkezileşmeye yol açabilir. Bitcoin topluluğunda bununla ilgili bir iç savaş vardı ve bu da nihayetinde Bitcoin Cash’in yaratılmasına yol açtı.

Blok zamanı

Bu, blok boyutuna benzer bir tasarım kararıdır çünkü daha hızlı bir blok süresi saniyede daha fazla işlem anlamına gelir ancak aynı zamanda daha güçlü doğrulayıcılar gerektirir.

Mahremiyet

Çoğu blok zincirinde, kullanıcılar takma adlıdır, yani tüm işlemler aynı varlıktan geliyormuş gibi görünür, ancak varlık bilinmez. Z-Cash veya Monero gibi gizliliğe özel bazı blokaj zincirlerinde, işlemleri daha fazla gizlemek için gelişmiş kriptografik yöntemler kullanılır. Bunlar, kara para aklama için diğer kripto paralardan daha uygun oldukları ve aynı zamanda geçerli kullanım durumlarına sahip oldukları için düzenleyici incelemeye tabi tutulmuştur.

Gelişmiş İşlevsellik

Gelişmiş işlevsellik, bireylerin bitcoinleri diğer kişilere aktarmalarına ve kendilerini depolamalarına olanak tanır. Ethereum (ETH), akıllı sözleşmeler ve ETH olmayan belirteçlerin de blok zincirinde bulunma yeteneği eklenerek tanıtıldı. Cosmos ve Polkadot gibi diğer kriptolar, ek bağlantıyı kolaylaştırır. Bir blok zincirinin daha fazla işlevsellik sunması, onun kesinlikle “daha iyi” olduğu anlamına gelmez, özellikle de bu eklenen özelliklerin çoğu başka ödünleşimlerle birlikte geldiğinden.

Blockchain teknolojisi nasıl kullanılır?

Popüler inanışın aksine, blok zincirleri yalnızca kripto para birimi işlemleri amacıyla mevcut değildir. Bunun yerine, blok zincirleri kripto para birimlerinin ötesine geçer ve aşağıdakiler gibi çeşitli başka şeyler için bilgi depolayabilir:

Bankacılık

Geleneksel bankacılık ve finans kurumlarının işlemleri işleme koyması genellikle 1-2 gün sürer. Bankalar genellikle sunucuya bağımlıdır ve bu da aksamalara ve gecikmelere neden olabilir. Bununla birlikte, blok zincirleri işlemleri hızlı ve verimli bir şekilde işleyebilir ve bazen işlemleri 10 dakika içinde onaylayabilir.

Para birimi

Blok zincirleri, kripto para birimlerinin ademi merkeziyet yoluyla işlev görmesini sağlayarak işlem ve işlem maliyetlerini ortadan kaldırır. Ayrıca, kripto para birimleri için bir enflasyon koruması olarak hareket etmek veya kripto para birimlerini kripto cüzdanları aracılığıyla depolamak için bir platform olarak da çalışabilir.

Bu kullanım durumları, fiat para birimlerinin ABD doları veya euro kadar istikrarlı olmadığı gelişmekte olan ülkelere fayda sağlar.

Sağlık hizmeti

Sağlık hizmeti sağlayıcıları, tıbbi kayıtları güvenli bir şekilde korumak için blok zincirleri kullanabilir. Blok zincirleri, tıbbi kayıtları blok zincirine yazmalarına izin vermek için dijital defterler gibi davranır. Bir tıbbi kayıt oluşturulduktan ve imzalandıktan sonra, bir hasta kayıtlarını kimsenin değiştiremeyeceğine veya değiştiremeyeceğine dair güvence alır. Bu hassas sağlık kayıtları şifrelenir ve kriptografi ile korunur. Özel anahtarlar, yalnızca yetkili kişilerin tıbbi kayıtlarına erişmesine izin vererek mahremiyetlerini sağlar.

akıllı sözleşmeler

Akıllı sözleşmeler, bir blok zincirine yerleşik algoritmalardır. İki taraf önceden belirlenmiş belirli koşulları yerine getirdiğinde otomatik olarak devreye girer ve taraflar arasında avukat veya diğer merkezi makamlar olmadan anlaşmaları kolaylaştırır. Ethereum gibi blockchain platformları, akıllı sözleşmeler ve diğer özel dApp’ler nedeniyle popülaritesini artırdı.

mülkiyet kayıtları

Mülkiyet haklarının kaydedilmesi ağır ve monoton bir iştir. İnceleme ve onay için birçok kişiden geçen manuel giriş gerektirir. Blockchain teknolojisi, kayıtlı dosyaları bir kayıt ofisinde bularak kağıt tarama gerekliliğini ortadan kaldırabilir, bu da sahiplerin doğruluktan ve kalıcı depolamadan emin olmalarını sağlar.

Blok Zincirlerindeki İzinler ve Kontroller

Halka açık blok zincirleri en ünlüsü olsa da, blok zinciri izinleri ve kontrolleri birden fazla şekilde olabilir. Aşağıda dört ana tür bulunmaktadır:

Genel blokajlar

Genel blok zincirleri tamamen merkezi olmayan, izinsiz ve açık kaynaklıdır, bu da verilerinin herkesin kullanımına açık olduğu anlamına gelir. Tüm bilgisayar sistemlerinin blok zincirine eşit erişimine, yeni veri ekleme yeteneğine ve mevcut verileri ve yeni blokları doğrulama gücüne izin verirler. Halka açık blok zincirleri, öncelikle bitcoin madenciliği ve ticareti için kullanılır .

Özel blokajlar

Yönetilen blok zincirler olarak da bilinen özel blok zincirler, izinsiz veya tamamen merkezi olmayan değildir. Tek bir varlık tarafından yönetilirler.

Konsorsiyum blok zincirleri

Konsorsiyum blok zincirleri, özel blok zincirlerine benzer. Ancak, tek bir kuruluş tarafından kontrol edilmek yerine, bir grup kuruluşun yönetimi altında faaliyet göstermektedirler. Özel blokaj zincirlerinden daha yüksek düzeyde ademi merkeziyetçiliğin tadını çıkarırlar, bu da giderek daha güvenli oldukları anlamına gelir.

Hibrit blok zincirleri

Hibrit blok zincirleri, belirli işlem doğrulamalarını gerçekleştirmek için gerekli olan halka açık bir blok zinciri tarafından bazı denetimlerle tek bir varlık tarafından yönetilir.

Blockchain teknolojisi yatırımı nasıl çalışır?

Blok zincirlerine yatırım yapmak istiyorsanız, ürün ve hizmetleri için blok zincir kullanan şirketlerin hisse senetlerine doğrudan yatırım yapabilirsiniz. Blockchain yatırımına başlamanın diğer yolları şunlardır:

  • Doğrudan Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimleri satın almak
  • Farklı blok zincirlerine bağlı şirketlerin hisse senetlerine yatırım yapan bir borsa yatırım fonu (ETF) satın almak
  • İlk madeni para teklifi (ICO) aracılığıyla kitle fonlaması

Blockchain teknolojisinin başlıca avantajları nelerdir?

Blockchain teknolojisi, Satoshi Nakamoto’nun 2008’de blockchain teknolojisinin ve kripto para birimlerinin itibari para birimlerine ve geleneksel finansal hizmetlere alternatif olarak hareket edeceğini iddia eden Bitcoin teknik incelemesinin piyasaya sürülmesiyle ana akım haline geldi .

Blok zincirleri ve kripto para birimleri artık internete entegre edilmiş durumda , hatta gelişmesine yardımcı oluyor. Artan popülaritesine yol açan blockchain teknolojisinin başlıca avantajları şunlardır:

ademi merkeziyetçilik

Blockchain’in en çekici yönlerinden biri, herhangi bir aracıya veya merkezi gözetime olan ihtiyacı ortadan kaldırmaya yardımcı olan merkezi olmayan doğasıdır. Veri kurcalamayı büyük ölçüde devre dışı bırakır ve tüm işlemler sonsuza kadar blok zincirinde kalır. Ayrıca kripto para birimi işlemlerine yardımcı olur ve bankacılık, sağlık, mülkiyet hakları ve daha fazlasında çeşitli kullanım durumlarına sahiptir.

şeffaflık

Blok zincirleri, kullanıcıların ağlarında bulunan tüm işlemleri görüntülemelerine olanak tanır. Bir bireyin ağa bağlı (düğüm adı verilen) bir bilgisayar sistemi varsa, blok zincirinin bir kopyasını alır ve işlemleri ve verileri gerçek zamanlı olarak keşfedebilir.

şifreli

Blok zincirleri, yalnızca sahibinin erişebileceği dijital imzalara ve benzersiz kodlara sahip özel anahtarlar aracılığıyla kullanıcılarına güvenli şifreleme sunar. Yalnızca yetkili kişiler şifrelenmiş işlemleri ve verileri görüntüleyebilir, bu da anonimliği korurken yüksek düzeyde güvenli hale getirir.

Güvenlik

Blok zincirleri, onları güvenli ve emniyetli tutmak için kriptografi adı verilen bir işlem kullanır. Kriptografi, ademi merkeziyetçilik ve şifreleme, blockchain güvenliğini artırır ve bilgisayar korsanlığı ve siber saldırı olasılığını azaltır.

işlem süreci

Blockchain işlemlerinin genellikle işlem veya işlem ücreti yoktur ve geleneksel finansal sistemlerden çok daha hızlıdır. Fiat para birimlerinin bir işlemi görmesi birkaç gün sürebilirken, blockchain işlemleri dakikalar içinde ulaşır.

Herkes için aynı erişim düzeyi

Blockchain’in merkezi olmayan doğası, herkes için gerçekten demokratik bir ekosistem sağlar. Düğümleri olan kullanıcılar, blok zincirindeki tüm verilere erişebilir, bu da onların ortak mutabakat yoluyla işlemleri doğrulamalarına ve onaylamalarına olanak tanır.

Blockchain teknolojisinin olası dezavantajları nelerdir?

Henüz yeni bir teknoloji olduğu için aşağıdaki birçok problem sonunda çözülebilir. Bununla birlikte, mevcut yinelemesinde, merkezi teknolojilere göre blok zincirinin kesinlikle bazı dezavantajları vardır.

Blockchain, genel ve özel anahtarlar gerektiren kriptografi kullanır. Özel anahtarlar, kullanıcılara olası sorunlara neden olabilir. Örneğin, bir özel anahtarın veya bir kripto cüzdanına erişimin kaybedilmesi, özellikle herhangi bir merkezi otoritenin olmadığı durumlarda kullanıcının dijital varlıklarına zarar verebilir.

Diğer bir dezavantaj, ölçeklendirme üzerindeki mevcut sınırlamadır. Her düğüm için işlem sayısı sınırlı olduğundan, birçok işlemin tamamlanması uzun zaman alabilir, hatta bazen saatler alabilir.

Blockchain’in kalıcılığı, potansiyel bir dezavantaj olarak görülen başka bir faktördür. Değiştirilemezlik, blok zincirinde depolanan herhangi bir verinin değiştirilemeyeceği veya değiştirilemeyeceği anlamına gelir. Veriler bir blok zincirine kaydedildiğinde, sonsuza kadar bu şekilde kalır. Bu, bazı veriler için istense de tüm veriler için arzu edilen bir durum değildir.

Blockchain ne zaman gereksizdir?

Kullanıcılar, diğer çözümler daha uygun olduğunda, çekiciliği ve yutturmaca nedeniyle genellikle blockchain teknolojisine başvururlar. Örneğin, her şirketin mevcut iş süreçlerine bir blockchain çözümü eklemesi gerekmez. Birçok işletme, blockchain’i kimsenin işlemlerini değiştiremeyeceği kalıcı bir kayıt olarak görür. Ancak, bu işlemler kuruluş içindeyse bir blok zinciri gerekli değildir. Bunun yerine şirket, tek şirketlik bir çözüm olarak geleneksel bir sistemi kullanmaya devam edebilir.

Blockchain depolamanın maliyeti de, özellikle talebin yüksek olduğu dönemlerde yüksek olabilir. Geleneksel bulut hizmetlerinin güven, güvenlik ve yönetişim seviyeleri, mevcut kurumsal uygulamaların çoğu için yeterlidir. Ek olarak, birkaç üçüncü taraf veri bulutu depolama platformu, büyük ölçüde azaltılmış genel giderlerle daha fazla düzenleme ve koruma sunabilir.

Blockchain Teknolojisi Nedir?Blockchain Teknolojisi Nedir?Blockchain Teknolojisi Nedir?Blockchain Teknolojisi Nedir?Blockchain Teknolojisi Nedir?Blockchain Teknolojisi Nedir?

Blockchain Teknolojisi Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!