Bitcoin’in Mucidi Kimdir?

Bitcoin'in Mucidi Kimdir?
Bitcoin'in Mucidi Kimdir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin’in Mucidi Kimdir?

Bitcoin‘in değersiz bir sanal varlıktan dünyanın en büyük kripto para birimine dönüşmesi, on yıldan fazla bir süredir inişli çıkışlı olaylar gördü. Peki Bitcoin’in mucidi kim ? Bitcoin nereden geldi? Gelecek için ne anlama geliyor? Bunlar hala oyalanan birçok sorudan bazıları. Bitcoin ve yaratıcısı hakkında bildiklerimizle başlayalım.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve İnstagram sayfamızı takip edebilirsiniz

Bitcoin'in Mucidi Kimdir?
Bitcoin’in Mucidi Kimdir?

Bitcoin’i kim icat etti?

Satoshi Nakomoto, Bitcoin’i icat etti. Bununla birlikte, Satoshi Nakamoto adı bir takma addır ve arkasındaki kişi (veya kişiler), Bitcoin’in mucidi (veya mucitleri) olarak kabul edilir. Nakamoto’nun gerçek kimliği bugüne kadar bir sır olarak kaldı, ancak pek çok kanıt bizi kötü şöhretli lakabın sahibi olabilecek çeşitli kişilere işaret ediyor.

Ancak bu kişileri tanımlamadan önce, Satoshi’yi (mümkün olduğunca iyi) ve geride bıraktıkları mirası tanıyalım.

Satoshi Nakamoto kimdir?

Yine kimse Nakamoto’nun gerçekte kim olduğundan emin değil. Bir erkek mi, bir kadın mı yoksa tek bir isim altında hareket eden birkaç kişiden oluşan bir grup mu? Belirsizlik göz önüne alındığında, Nakamoto’dan “onlar” olarak bahsedeceğiz. 3 Ocak 2009’da “Satoshi Nakamoto” adlı kişi(ler) ilk Bitcoin’i (BTC) çıkardı. O zamandan beri, Bitcoin’in yaratıcıları ve buluşları finansal ortamı değiştiren anonim kişi(ler) artık Satoshi Nakamoto lakabıyla biliniyor.

Bitcoin patlamadan önce, geliştiriciler, bilgisayar korsanları ve kripto meraklıları Nakamoto’nun adını zaten biliyordu. Aynı takma adla bir kişi, yıllar önce çevrimiçi Bitcoin forumlarında yazılar yazmış ve diğer geliştiricilerle e-posta alışverişinde bulunmuştu. Adı kullanan kişi(ler)in de bu konuşmalardan sorumlu olduğuna inanılıyor. Ancak, bu kanıtlanmamış kalır.

Satoshi Nakamoto, 31 Ekim 2008’de bir tanıtım yazısı yazdı ve Bitcoin ekosistemini, güvenli kalmak için kriptografi kullanan merkezi olmayan, eşler arası bir ağ olarak tanımladı. Bahsedilen teknik inceleme Bitcoin, kullanıcıların bir banka veya herhangi bir devlet kurumu gibi bir aracıya gitmeden doğrudan internet işlemleri yapmalarını sağlayacaktır. İkonik Bitcoin teknik incelemesini yayınladıktan üç yıl sonra Nakamoto, 26 Nisan 2011’de son bir veda mesajı verdi ve o zamandan beri kendisinden haber alınamadı.

Bitcoin, bir tür devrim niteliğindeki kodlamayla hayata geçmedi. Nakamoto, o zamanlar en iyi geliştirici veya kodlayıcı değildi. Bunun yerine, matematik, kriptografi, felsefe, ekonomi, bilgisayar bilimi ve ademi merkeziyet kavramının birleşimi Bitcoin’i olduğu gibi yaptı. Bununla birlikte, Bitcoin’in yaratıcısı Nakamoto’nun gerçek kimliği ve nerede olduğu bugüne kadar bir sır olarak kaldı.

Bitcoin için bir kurucusunun olmaması neden önemlidir?

Diğer kripto para birimleri, büyük takipçiler toplayan kült benzeri liderlere sahiptir. Örneğin Ethereum ile Vitalik Buterin, Cardano ile Charles Hoskinson ve Tron ile Justin Sun; liste uzayıp gidebilir! Bu liderler, sistemleri üzerinde önemli bir güç kullanır ve merkezi olmayan yapılarından uzaklaşır.

Bitcoin’in başlangıçları daha saftır. Bitcoin insanlar içindir; herhangi bir merkezi otorite tarafından yönetilmek anlamına gelmez ve bir kurucusu yoktur. Nakomoto olmakla suçlanan pek çok kişi, öyle olsalardı, miraslarını lekeleyeceği için ifşa etmeyeceklerini bile belirtmişlerdir.

Satoshi Nakamoto’nun değeri ne kadar?

Nakamoto, şimdiye kadar çıkarılan tüm Bitcoin’in yaklaşık %5’ini oluşturan ve onları bir milyarder yapan 1 milyondan fazla bitcoin’e sahiptir. Bitcoin’in değişken doğası nedeniyle, Nakamoto’nun adına net bir değer biçmek zordur. Aralık 2021 itibarıyla net değeri yaklaşık 48 milyar dolardı. Bununla birlikte, Nakamoto’nun net değerinin bu yazının yazıldığı sırada yaklaşık 22 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Nakamoto’nun kripto cüzdanları bozulmadan kaldı ve on yılı aşkın süredir aktif değil, bu da bazılarının Nakamoto’nun öldüğüne inanmasına neden oluyor. Bununla birlikte, Bitcoin’in değeri, Nakamoto’yu gezegendeki en zengin bireylerden biri olarak milyarderler kulübüne iyi bir şekilde sokuyor.

Satoshi Nakamoto’nun olası kimlikleri

Yine kimse, Nakamoto’nun gerçek bir isim olup olmadığını veya Nakamoto’nun bir kişi mi yoksa bir grup insan mı olduğunu gerçekten bilmiyor. Ancak, kim olabileceklerine dair birkaç çevrimiçi teori var.

Dorian Nakamoto

2014 yılında Newsweek muhabiri Leah Goodman, ” Bitcoin’in Arkasındaki Yüz ” başlıklı bir makale yazdı. Goodman, esrarengiz Bitcoin kurucusunun Dorian Nakamoto olduğunu iddia etti. Goodman’a göre, her iki Nakamoto’nun da matematiksel hüner, kişilik, Japon soyları ve siyasi eğilimler dahil olmak üzere birçok benzer özelliği var. Goodman, Dorian ile iletişime geçtiğinde 64 yaşındaydı ve Temple, California’da yaşıyordu. Goodman’a göre Dorian, hassas savunma programları ve bilgisayar mühendisliğinde görevlerde bulundu.

Dorian, Bitcoin ile herhangi bir bağlantısı olduğunu reddetti. Ona göre, Goodman’ın yayınladığı herhangi bir açıklama, muhabir tarafından basitçe bağlamından çıkarılmıştır. Dorian, Goodman’ın sözlerini yanlış yorumladığını ve Bitcoin yerine mühendislikten bahsettiğini söyledi.

Craig Wright

Bitcoin’in yaratıcısı olduğu iddialarını reddeden Dorian Nakamoto’nun aksine, Avustralyalı bir bilgisayar bilimcisi olan Craig Wright, Wired Magazine’in Aralık 2015’te kendisi hakkında bir makale yayınlamasının ardından kripto para birimini icat eden kişinin kendisi olduğunu iddia etti. Wright, ertesi yıl Bitcoin’in mülkiyetini üstlendi .

Sözde kanıt, ikonik Bitcoin teknik incelemesinin yayınlanmasından birkaç ay önce Wright’ın web sitesinde yayınlandığı iddia edilen kripto para birimleri hakkında bir makaleydi. Wright’ın Bitcoin geliştirmedeki rolünü tartıştığı vergi yetkilileri ve avukatlarla yapılan görüşme tutanaklarının yanı sıra, e-posta sızıntıları ve “P2P dağıtılmış defter” hakkındaki iletişimler, Wright’ın iddiasını destekliyor gibi görünüyordu. Ancak gerçek sonunda ortaya çıktı. Wright’ın web sitesindeki yayınların geçmişe dönük olduğu ortaya çıktı ve bu da kripto topluluğunda şüphe uyandırdı. Pek çok kamu şikayeti aldıktan sonra, Wright nihayet iddiasını geri çekti.

Nick Szabo

2015 yılında internet, Szabo’nun yazılarındaki paralellikler nedeniyle kripto uzmanı Nick Szabo’da başka bir potansiyel Nakamoto tespit etti. Medya ayrıca Szabo’nun Bitcoin yaratmadaki önemli rolünün altını çizdi: Nick Szabo, Nakamoto’nun ilgi alanlarıyla gevşek bir şekilde ilgili belgelerle bir bilgisayar mühendisi olarak çalışıyordu. Örneğin Szabo ve Nakamoto, araştırmalarında ekonomist Carl Menger’den alıntı yapıyor.

Ek olarak, Szabo hem bir kriptograf hem de bilgindi. Örneğin, 1996 yılında ” Akıllı Sözleşmeler: Dijital Pazarlar için Yapı Taşları ” başlıklı bir çalışmada Szabo, akıllı sözleşmeler fikrini tasarladı. 2008’de Szabo, Bitcoin’e benzer merkezi olmayan bir para birimi olan “Bit Gold”u geliştirdi. Szabo ayrıca kriptografik tabanlı bir dijital ödeme sistemi olan DigiCash’te de pozisyonlarda bulundu. Szabo, varsayılan kimliğini Satoshi Nakamoto olarak gösteren tüm iddiaları ve benzerlikleri yalanladı.

Hal Finney

Hal Finney, Amerikalı bir geliştirici, programcı ve kriptografi meraklısıydı. Finney, beş yıl boyunca amyotrofik lateral skleroz veya ALS ile yaşadıktan sonra 2014 yılında 58 yaşında vefat etti.

Finney’nin, Nakamoto’nun yanı sıra Bitcoin’in açık kaynak kodunda sorun giderme ve geliştirme üzerinde çalışan ilk kişi olduğu söyleniyor. 2009’da Nakamoto, Finney’e ilk Bitcoin işlemini kendisi gönderdi. İlginç bir şekilde Finney, Dorian Nakamoto ile komşuydu. Forbes’ta bir gazeteci olan Andy Greenberg, bunu şüpheli buldu ve Finney ve Nakamoto’dan alınan yazı örneklerini analiz etti. Greenberg ilk önce Finney’nin yazı tarzlarındaki paralelliklere dayanarak Nakamoto’nun hayalet yazarı olabileceğini tahmin etti. Ayrıca Finney’nin Dorian Nakamoto’yu kapak olarak kullanarak kimliğini gizlemiş olabileceğini öne sürdü.

Ancak Finney, bu iddiaları yalanladı ve kendisinin Satoshi Nakamoto olmadığını iddia eden kanıtlar sundu. Finney, Greenberg’e Bitcoin cüzdan geçmişini ve Nakamoto ile alıp verdiği e-postaları gösterdi.

Adam Geri

2020’de popüler YouTube kanalı Barely Sociable, Adam Back’in Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden kanıtlar içeren analiz videoları yüklemeye başladı . Barely Sociable, Adam Back’in blockchain teknolojisini Bitcoin’in piyasaya sürülmesinden on yıl önce önerdiğini açıkladı. İlginç bir şekilde, Bitcoin hakkındaki 2008 teknik raporu, Back’in araştırmasıyla paralellik gösteriyor. Bitcoin piyasaya sürülmeden önce, Back iki yıl boyunca (2009 ve 2010) ortadan kayboldu, bu aynı zamanda Bitcoin’in yeni ortaya çıktığı yıllar oldu. Ayrıca Nakamoto’nun bitcointalk.org’un forumundan aniden kaybolması, Back’in dönüşüyle ​​aynı zamana denk geldi.

Barely Sociable’dan başka bir video, her bir derleyicinin, özünde, bir bilgisayarın ayarlarına ve donanım kurulumuna bağlı olarak nasıl farklı bir ayak izi oluşturduğunu açıklıyor. Derleyici, karmaşık kaynak kodunu bir CPU’nun anlayabileceği bir komut dizisine dönüştüren bir yazılımdır. Barely Sociable’ın videosu, Bitcoin kodunun ve Back’in Hashcash teknolojisinin aynı bilgisayarda oluşturulduğunun kanıtlarını gösteriyor.

Ek olarak, Back ve Nakamoto’nun benzer yazı stilleri var. Örneğin, her ikisi de noktadan sonra çift boşluk kullandı ve İngiliz İngilizcesi yazdı.

Back, Bitcoin’i başından beri yürekten destekledi. O bir Bitcoin meraklısı ve sık sık büyük fiyat hareketlerini tahmin ediyor. Kurumsal yatırımcıların yokluğunda bile BTC’nin 2025 yılına kadar büyük olasılıkla 300.000 dolara ulaşacağını tahmin etti. Back ayrıca, hükümetler para basmaya devam ederse, halkın Bitcoin’in bir enflasyon koruması olarak yardımcı olduğunu keşfedeceğini düşünüyor. Back, Nakamoto olduğu yönündeki tüm iddiaları reddediyor ve Bitcoin’in yaratılmasına katıldığını belirten tüm iddiaları reddediyor.

Sarma

Bitcoin bugün dünyanın en büyük kripto para birimidir. 2140’ta, tüm Bitcoin madenciliği yapıldıktan sonra Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin hangi konumda olacağını kim bilebilir? Bitcoin’in geleceği hakkında karar verecek bağımsız bir organ olacak mı? Başka bir Satoshi Nakamoto yeniden ortaya çıkacak mı? Kimse bilmiyor.

Tutarlı istikrar sunmayı amaçlayan sabit para birimleri ve akıllı sözleşmeler, NFT’ler, dApp’ler ve DeFi ile Web3’e geçiş yapan Ethereum gibi ağlar ile kripto para birimi gelişiyor . Büyüyen bu dijital ekonomide, yeni bir şirket, dünyadaki her insanın eline ücretsiz bir kripto para birimi payı vermeyi amaçlıyor.

Bitcoin’in Mucidi Kimdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!