Bitcoin ve Ethereum: Benzerlikler ve Farklılıklar

Bitcoin ve Ethereum: Benzerlikler ve Farklılıklar
Bitcoin ve Ethereum: Benzerlikler ve Farklılıklar
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin ve Ethereum: Benzerlikler ve Farklılıklar

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) dünyanın en popüler kripto para birimleridir . Geleneksel ekonomik sistemlere rakip olmayı amaçlayan milyarlarca dolarlık dijital varlıklara yöneldiler.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve İnstagram sayfamızı takip edebilirsiniz

Ama biri diğerinden daha mı iyi? Cevap bundan daha karmaşık. Her ikisi de farklı amaçlara hizmet edebilir ve birlikte var olabilir. Neden bu kadar değerli olduklarını anlamak için Bitcoin ve Ethereum arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları incelemeliyiz. Ondan önce, her birinin ne olduğunu inceleyelim.

Bitcoin ve Ethereum: Benzerlikler ve Farklılıklar
Bitcoin ve Ethereum: Benzerlikler ve Farklılıklar

Bitcoin nedir?

Bitcoin , 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından yaratılan ve başlatılan dünyanın ilk kripto para birimiydi . Bitcoin ortaya çıkmadan önce pratik ve geniş çapta tanınan bir kripto para birimi geliştirmek için çok sayıda girişimde bulunuldu. Bununla birlikte, Bitcoin sağlam bir şekilde tutundu ve kripto para birimini son zamanlarda ana akım popülerliğe fırlattı.

Bitcoin, fiyattaki yüksek dalgalanmalara rağmen piyasa değerine göre dünyanın en büyük kripto para birimi olmaya devam ediyor. Bitcoin’in ilginç bir özelliği, sınırlı arzıdır––Nakamoto, Bitcoin’in koduna, Bitcoin’in toplam üretimini 21 milyon madeni para ile sınırlayan bir algoritma dahil etmiştir. Bitcoin, 2140’ta gerçekleşeceği tahmin edilen bu sınıra ulaştıktan sonra, arzının %40’ını yalnızca son iki yılda basan ve arzını önemli ölçüde artıran ABD doları gibi diğer para birimlerinin aksine, daha fazla madeni para çıkarılmayacak veya üretilmeyecek. her doların daha az değerli olmasına yol açıyor. Bu özellik, dijital olarak kıt olan ilk varlık olarak  onu kısmen değerli bir dijital varlık haline getiriyor.

Diğer özellikler, Bitcoin’i geleneksel finansal sistemlere karşı çekici bir alternatif haline getiriyor. Bitcoin merkezi olmayan bir yapıdadır ve hiçbir merkezi otoritenin Bitcoin ağını denetlememesi veya kontrolünü ele geçirmemesi sağlanır. Bunun yerine, her işlem, küresel bir bilgisayar sistemleri ağı genelinde bir eşler arası (P2P) ağda doğrulanır. Bu protokol, tüm kullanıcılarının bilgilerini gizli ve güvenli tutar.

Bitcoin, tümü çeşitli benzersiz özellikler, ürünler ve hizmetler sunarak Bitcoin’in kripto merdiveninin tepesindeki konumunu gasp etmeye çalışan diğer birçok kripto para birimine ve blok zinciri ağına ilham verdi.

Ethereum nedir?

Ethereum, ikinci en büyük kripto para birimi ağıdır. Popüler inanışın aksine, Ethereum bir kripto para birimi değildir. Bunun yerine Ethereum, kendi yerel kripto para birimi olan ether’i barındıran bir blockchain ağıdır.

Nakamoto’nun Bitcoin için asıl amacı, insanların ABD doları veya euro gibi geleneksel fiat para birimleri yerine kullanabilecekleri finansal araçlar fikrini dönüştüren bir dijital para birimi yaratmaktı.

Bitcoin gibi, Ethereum da mevcut itibari paraya uygun bir alternatif olmayı hedefliyor. Bununla birlikte, Ethereum sadece bir değişim aracı olarak kullanılan bir kripto para birimi değildir. Bunun yerine, kullanıcıların çeşitli kullanım durumları için dApp’ler (merkezi olmayan uygulamalar) oluşturmasına olanak tanır. Bu dApp’ler, güvenilir, izinsiz ve tamamen erişilebilir oldukları için bitcoin ile benzer özelliklere sahiptir. dApps, NFT’leri (mübadele edilemez tokenler), DeFi’yi (merkezi olmayan finans) ve akıllı sözleşmeleri (iki taraf arasında önceden belirlenmiş belirli koşullar yerine getirildiğinde otomatik olarak etkinleşen dijital sözleşmeler) içeren bir şemsiye terimdir .

Ethereum, kullanıcılara daha fazla kontrol sağlayarak internet tabanlı hizmetlerin çalışma şeklini değiştirmeye çalışıyor. Bitcoin, bu noktada, bu ek işlevsellik olmadan yalnızca paranın üstün biçimi olmaya odaklanır.

Benzerlikler

Bitcoin ve Ethereum, dünyanın en büyük ve en popüler iki kripto para birimidir. Piyasa değeri, cüzdan kullanıcıları ve işlem hacmi açısından kripto para ücretine öncülük ediyorlar.

Benzerlikler burada bitmiyor. Bitcoin ve Ethereum doğası gereği merkezsizdir, yani Federal Rezerv Sistemi veya hükümet gibi merkezi bir otorite tarafından kontrol edilmez, yönetilmez veya düzenlenmezler. Her ikisinin de yerel kripto para birimleri ile kendi merkezi olmayan blok zincirleri vardır, dijital depolama için kripto cüzdan hizmetleri sağlar ve güvenli ve emniyetli işlemler sağlamak için  tohum cümleleri ve kriptografi kullanır.

Blockchain teknolojisi, her işlemi doğrulayan ve doğrulama kanıtı olarak blok zincirine ekleyen, düğüm adı verilen küresel bir bilgisayar ağı kullanır. Sistemin asla tahrif edilmemesini veya kopyalanmamasını sağlamak için her düğümün blok zinciri ağının bir kopyasına erişimi vardır.

Merkezi olmayan blok zincirlerinde çalışmanın, açık kaynaklı yazılım ve kriptografik şifreleme kullanmanın ve yerel para birimlerini barındırmanın yanı sıra, Bitcoin ve Ethereum işlevsellik açısından önemli ölçüde farklıdır. Her iki kripto para birimi arasındaki farkları ayrıntılı olarak inceleyelim.

Farklılıklar

Kullanım örnekleri

Daha önce belirtildiği gibi, Bitcoin, Ethereum’da bulunan akıllı sözleşmelerin ve belirteçlerin bu ek işlevselliği olmadan, yalnızca üstün para biçimi olmaya odaklanır.

Her iki ağ da geliştiricilerin veri depolama için blokajlardan yararlanarak bunların üzerine inşa etmelerine izin verirken, Ethereum’da uygulama geliştiriciler uygulamalarını yönetmek için kendi belirteçlerini oluşturabilirler. Bunlar, sırasıyla DAI ve UNI ve NFT’ler gibi belirteçlere karşılık gelen ERC-20 ve ERC-721 gibi “standartları” içerir.

Ek olarak, Ethereum akıllı sözleşme programlanabilirliğine izin verir. Geliştiriciler, bu uygulamaların Ethereum’u küresel bir bilgisayar gibi kullanmasını sağlayabilir, merkezi bir taraf olmadan otomatik olarak yürütülen sözleşmeleri programlayabilir. Bu, daha önce DeFi ve 2 taraflı pazar yerleri gibi merkezi aracılar gerektiren birkaç kullanım durumunu mümkün kılar.

Bitcoin destekçileri, tüm bu ekstra işlevselliğin gereksiz olduğunu ve daha iyi paranın gerçek yeniliğini sulandırdığını savunacaklar. Bu “zil ve ıslıkların” blok zincirinin bütünlüğünü tehlikeye attığını iddia ediyorlar. Ethereum destekçileri, bu ek işlevlerin gerekli olduğunu savunuyor.

Piyasa değeri

Piyasa kapitalizasyonu veya piyasa değeri, bir kripto para biriminin kripto piyasasında ne kadar popüler veya değerli olduğunu değerlendirmek için kullanılan bir ölçüdür. Bir kripto para biriminin piyasa değerini, bir kripto paranın fiyatını küresel dolaşımdaki toplam para sayısıyla çarparak hesaplayabilirsiniz.

Bitcoin’in piyasa değeri, dolaşımdaki 19 milyondan fazla madeni para ile yaklaşık 463 milyar dolar iken, Ethereum’un piyasa değeri yaklaşık 233 milyar dolar ve küresel dolaşımda 122 milyona yakın ether ile (bu yazı yazılırken).

Bu, Ethereum’da aynı büyüklükteki ticaretin piyasayı Bitcoin’den iki kat daha fazla etkileyeceği anlamına geliyor.

İhraç

İhraç, yeni madeni paraların oluşturulmasını ifade eder. Kripto para ihracı, bir kripto para birimi geliştiricisi tarafından belirtilen koşullara ve protokollere bağlı olarak çeşitli yöntemler kullanır.

Hem Bitcoin hem de Ethereum, ağ güvenliğini garanti etmek için bireyleri yerel para birimlerinde ödüllendirir. Bununla birlikte, bireylerin aldığı miktar ve bazı kriptoların yakılıp yakılmadığı farklıdır. Bitcoin’de madenciler her blok için sabit bir miktar alırlar. Bu miktar yaklaşık her dört yılda bir yarıya iner ve maksimum 21 milyon potansiyel arza yol açar.

Ethereum’un ihraç modeli, matematiksel denklemlere göre farklılık gösteren doğrulama başına ödül ile daha karmaşıktır. Ethereum ayrıca yakın zamanda yapılan bir yükseltmeden sonra her işlemde para biriminin bir kısmını yakar veya yok eder. Blok zinciri önemli miktarda aktivite alırsa, Ethereum deflasyonist hale gelebilir.

Fikir birliği mekanizması

Mutabakat mekanizması, bir blok zincirindeki tüm eşlerin işlemleri doğrularken doğrulama eylemleri konusunda dürüst kalmasını sağlayan bir süreçtir. PoS ve çalışma kanıtı (PoW) örneklerdir. Akranlar, sistemi daha verimli hale getirecek ve mekanizmanın dolandırıcılığı ortadan kaldırmasına izin verecek şekilde çabaları için ödüllendirilir.

İşlemler madencilik yoluyla doğrulandığından, Bitcoin bir PoW konsensüs mekanizması kullanır. Ethereum şu anda bir PoW konsensüs mekanizması kullanıyor ancak yakında Ethereum 2.0’da, kullanıcıların ETH işlemlerini doğrulamaya hak kazanmak için ETH’lerini “stake etmeleri” veya “kilitlemeleri” gereken bir PoS mekanizmasına geçecek .

Ademi merkeziyetçilik

Ademi merkeziyet, merkezi bir otoritenin veya aracının gözetimini ortadan kaldırır, bu nedenle blok zincirini ve kullanıcılarının eylemlerini düzenleyecek veya yönetecek bir varlık yoktur. Unutmayın, hem Bitcoin hem de Ethereum merkezi olmayan blok zincirlerinde çalışır.

Bununla birlikte, bazıları, öncelikle 2016’da Ethereum’un blok zincirindeki DAO hack’i nedeniyle, Bitcoin’in Ethereum’dan “daha fazla” merkezi olmadığını iddia ediyor .

Bir DAO veya merkezi olmayan özerk bir kuruluş, her kullanıcının diğer tüm DAO üyelerine karşı sorumlu olduğu ve düzenleyici bir kuruma olan ihtiyacı ortadan kaldıran bir kolektiftir. Bunun yerine DAO’lar, üyelerinin karar vermeyi sağlayan yatırımlar ve oylar açısından katkıları nedeniyle işlev görür. DAO’lar genellikle Ethereum gibi merkezi olmayan blok zincirlerin üzerine inşa edilir.

Var olan en eski DAO’lardan biri olan ve basitçe “DAO” olarak adlandırılan, 28 gün sürmesi amaçlanan bir satışla 150 milyon dolarlık ether topladı. Ancak DAO, kaynak kodu kusurları nedeniyle ele geçirildi ve hacker fonların üçte birinden fazlasını çaldı.

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, bilgisayar korsanının çalınan ETH’yi transfer etmesini engellemek için ana ağa bir kod parçası ekledi. Ancak bilgisayar korsanı veya onları taklit eden bir kişi, paranın DAO’nun akıllı sözleşmesine uygun olarak “yasal olarak alındığını” belirten açık bir mektup yazdı. Sonuç olarak birçok kişi, Ethereum’un uygulamaları ve akıllı sözleşmeleri aracılığıyla sunduğu hizmetler ve ürünler olan Ethereum’un DeFi hizmetleriyle ilgili endişelerini dile getirdi.

Doğru bir cevap var mı?

Son olarak, ikisinden hangisi daha iyi? Bu, ne aradığınıza bağlıdır. Her ikisi de çok çeşitli taleplere hizmet eden ve dünyadaki en büyük ve en popüler kripto para birimleri olan çok farklı hizmetler sunar.

Olduğu söyleniyor, var olan tek kripto para birimleri değiller. Kripto alanı, Bitcoin ve Ethereum’un bile eksik olabileceği yerlerde mükemmel olan kripto para birimlerini barındıran büyüyen bir ekosistemdir.

Bitcoin ve Ethereum: Benzerlikler ve Farklılıklar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!