Bitcoin ve Altcoinler İçin Satış Bakısı Bitti Mi?

Bitcoin ve Altcoinler İçin Satış Bakısı Bitt Mi?
Bitcoin ve Altcoinler İçin Satış Bakısı Bitt Mi?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin ve Altcoinler İçin Satış Bakısı Bitt Mi?

Bitcoin (BTC), doğrudan yatırım yapan ve en büyük kripto para birimini elinde bulunduran ilk borsa yatırım fonunun (ETF) ABD’de işlem görmeye başladığı 11 Ocak’tan bu yana %20 düştü. BlackRock ve Fidelity Investments gibi büyük ETF’lerin işlem görmeye başladığı ilk günde Bitcoin fiyatı 49.021 dolara yükseldi ancak bugün o gün ulaştığı seviyenin %20’si olan 39.718 dolardan işlem görüyor. Fundstrat Global Advisors’ın dijital varlık stratejisi başkanı Sean Farrell, spot ETF sonrası sancılı bir sürecin ortasında olan Bitcoin ve altcoinler için iyi haberler veriyor.

İçeriklerimizden anında haberdar olmak için bizleri Google News üzerinden takip edebilirsiniz!

Bitcoin Üzerindeki Satış Baskısı Yakında Azalabilir

CoinGlass’ın verilerine göre, BTC fiyatlarındaki düşüş ve genel piyasayı çevreleyen satışlar nedeniyle son 24 saatte toplam 225 milyon dolar tasfiye edildi. Bitcoin, ABD dolarının son iki haftadaki gücünün de gösterdiği gibi, daha zorlu makroekonomik koşullar nedeniyle de zorluklar yaşıyor. Buna ek olarak, yatırımcıların GBTC arbitraj pozisyonlarını tasfiye etmesi ve FTX iflas masasındaki varlıkları tasfiye etmesiyle önemli bir satış baskısı oluştu.

Bitcoin Üzerindeki Satış Baskısı Yakında Azalabilir

Olayın ardından Fundstrat Global Advisors dijital varlık stratejisi başkanı Sean Farrell, Bitcoin ve altcoin yatırımcılarının beklediği müjdeyi verdi. Farrell, yatırımcılara FTX satışının arz fazlasını ortadan kaldırabileceği ve GBTC üzerindeki güçlü satış baskısının yakında azalabileceği konusunda güvence veren bir açıklama yayınladı.

Bitcoin ETF’lerine Girişler Güçlü

Bloomberg analistleri, ABD Spot Bitcoin ETF işlem hacminin 22 Ocak’ta 2 milyar doları aştığını ve GBTC’nin bunun yarısından fazlasına (1,13 milyar dolar) katkıda bulunduğunu bildirdi. Fidelity’nin işlem hacmi üst üste ikinci gün BlackRock’un işlem hacmini aştı. GBTC’nin çıkışlarının yaklaşık %35’i diğer dokuz spot Bitcoin ETF’sine gitti.

Lookonchain tarafından sağlanan verilere göre BlackRock’un spot Bitcoin ETF’si iShares Bitcoin Trust, Coinbase Prime’dan 4.808 BTC (yaklaşık 194,4 milyon dolar değerinde) tutarında önemli bir giriş aldı. Şu anda iShares Bitcoin Trust, yaklaşık 1,33 milyar dolar değerinde toplam 33.431 BTC’ye sahiptir. Bu gelişme, 11 Ocak’ta ABD’de dokuz yeni spot Bitcoin ETF’sinin piyasaya sürülmesiyle aynı zamana denk geliyor. Ayrıca 22 milyar dolarlık varlığı yöneten GBTC, kapalı bir yapıdan tamamen açık bir ETF’ye geçiş yaptı. GBTC, geçişin ilk altı gününde 1,2 milyar dolarlık net giriş kaydetti.

Yeni başlatılan fonlar arasında BlackRock’un iShares Bitcoin Trust ve Fidelity Wise Origin Bitcoin Fonu, toplam girişin önemli bir kısmıyla birlikte yatırımcı ilgisinde önemli bir artış gördü. Grayscale’in Spot Bitcoin ETF’si aynı dönemde 2,8 milyar dolarlık çıkış kaydetti.

Bitcoin ve Altcoinler İçin Satış Bakısı Bitti Mi?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!