Bitcoin Nedir ?

Bitcoin (BTC) , herhangi bir kişinin, grubun veya varlığın kontrolü dışında para ve bir ödeme şekli olarak hareket etmek üzere tasarlanmış, böylece finansal işlemlerde üçüncü tarafların katılımına olan ihtiyacı ortadan kaldıran bir kripto para birimi, sanal bir para birimidir

Bitcoin Nedir ?
Bitcoin Nedir ?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin Nedir ?

Bitcoin Nedir ? – Bitcoin (BTC) , herhangi bir kişinin, grubun veya varlığın kontrolü dışında para ve bir ödeme şekli olarak hareket etmek üzere tasarlanmış, böylece finansal işlemlerde üçüncü tarafların katılımına olan ihtiyacı ortadan kaldıran bir kripto para birimi, sanal bir para birimidir İşlemleri doğrulamak için yapılan iş için blockchain madencilerine ödüllendirilir ve birkaç borsada satın alınabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve İnstagram sayfamızı takip edebilirsiniz

Bitcoin, 2009 yılında Satoshi Nakamoto adını kullanan isimsiz bir geliştirici veya geliştiriciler grubu tarafından halka tanıtıldı.

O zamandan beri dünyanın en tanınmış kripto para birimi haline geldi. Popülaritesi, diğer birçok kripto para biriminin gelişimine ilham verdi. Bu rakipler ya onu bir ödeme sistemi olarak değiştirmeye çalışırlar ya da diğer blok zincirlerinde ve gelişmekte olan finansal teknolojilerde yardımcı program veya güvenlik belirteçleri olarak kullanılırlar.

Her şeyi başlatan kripto para birimi hakkında daha fazla bilgi edinin—arkasındaki tarih, nasıl çalıştığı, nasıl edinildiği ve ne için kullanılabileceği.

Temek Çıkarımlar

 • 2009 yılında piyasaya sürülen Bitcoin, piyasa değerine göre dünyanın en büyük kripto para birimidir.
 • Fiat para biriminden farklı olarak Bitcoin, blockchain olarak bilinen merkezi olmayan bir defter sistemi kullanılarak oluşturulur, dağıtılır, ticareti yapılır ve saklanır.
 • Bitcoin ve defteri, aynı zamanda sisteme yeni bitcoin’ler getiren “madencilik” süreci olan çalışma kanıtı (PoW) mutabakatı ile güvence altına alınmıştır.
 • Bitcoin, çeşitli kripto para borsaları aracılığıyla satın alınabilir.
 • Bitcoin’in bir değer deposu olarak geçmişi çalkantılı olmuştur; nispeten kısa ömrü boyunca birkaç yükseliş ve düşüş döngüsünden geçti.
 • Yaygın popülerliği ve başarıyı karşılayan ilk merkezi olmayan sanal para birimi olan Bitcoin, ardından bir dizi başka kripto para birimine ilham verdi.

Bitcoin’i Kim İcat Etti?

2008’de .org alan adı satın alındı ​​ve Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System başlıklı akademik bir tanıtım yazısı yüklendi. Herhangi bir kuruluş veya hükümetin kontrolünden bağımsız bir dijital para birimi için bir sistemin teorisini ve tasarımını ortaya koydu.

Satoshi Nakamoto adıyla anılan yazar şunları yazdı: “Geleneksel para birimleriyle ilgili temel sorun, onu çalıştırmak için gereken tüm güvendir. Merkez bankasına para biriminin değerini düşürmeyeceğine güvenilmelidir, ancak itibari para birimlerinin tarihi bu güvenin ihlalleriyle doludur.”

Ertesi yıl, makalede açıklanan yazılım tamamlandı ve halka açıldı ve 9 Ocak 2009’da bitcoin ağını başlattı.

Nakamoto, projeden çekilip kendi haline bıraktığı 2010 yılına kadar çeşitli geliştiricilerle proje üzerinde çalışmaya devam etti. Nakamoto’nun gerçek kimliği hiçbir zaman açıklanmadı ve yıllardır kamuoyuna herhangi bir açıklama yapmadılar.

Artık yazılım açık kaynaklıdır, yani herkes kodu ücretsiz olarak görüntüleyebilir, kullanabilir veya katkıda bulunabilir. MIT dahil birçok şirket ve kuruluş yazılımı geliştirmek için çalışıyor.

Bitcoin’i Anlamak

Ağustos 2008’de Bitcoin.org alan adı tescil edildi. Bugün, en azından, bu alan adı WhoisGuard Korumalıdır, yani onu kaydeden kişinin kimliği halka açık bilgi değildir.2

Ekim 2008’de, Satoshi Nakamoto takma adını kullanan bir kişi veya grup  , metzdowd.com’da Kriptografi Posta Listesini duyurdu: “Tamamen eşler arası, güvenilir üçüncü taraf olmayan yeni bir elektronik nakit sistemi üzerinde çalışıyorum. ” Bitcoin.org’da yayınlanan “Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System” başlıklı bu artık ünlü teknik inceleme, Bitcoin’in bugün nasıl işlediğine dair Magna Carta olacaktı.3

3 Ocak 2009’da ilk Bitcoin bloğu çıkarıldı—Blok 0. Bu aynı zamanda “genesis bloğu” olarak da bilinir ve şu metni içerir: “The Times 03/Ocak/2009 Şansölye, bankalar için ikinci kurtarmanın eşiğinde,” belki bloğun o tarihte veya sonrasında çıkarıldığının kanıtı ve belki de ilgili siyasi yorum olarak.4

Bitcoin ödülleri her 210.000 blokta bir yarılanır . Örneğin, blok ödülü 2009’da 50 yeni bitcoin idi. 11 Mayıs 2020’de üçüncü halving gerçekleşti ve her blok keşfi için ödül 6,25 bitcoin’e düştü.5

Bir bitcoin sekiz ondalık basamağa (bir bitcoinin 100 milyonda biri) bölünebilir ve bu en küçük birime satoshi denir. Gerekirse ve katılan madenciler değişikliği kabul ederse, Bitcoin sonunda daha da fazla ondalık basamağa bölünebilir hale getirilebilir.

Bir dijital para birimi biçimi olarak Bitcoin, anlaşılması çok karmaşık değildir. Örneğin, bir bitcoin’iniz varsa, o bitcoin’in daha küçük kısımlarını mal veya hizmet ödemesi olarak göndermek için kripto para birimi cüzdanınızı kullanabilirsiniz. Ancak, nasıl çalıştığını anlamaya çalıştığınızda çok karmaşık hale gelir.

Bitcoin’in Blockchain Teknolojisi

Kripto para birimleri, bir blok zincirin ve ona güç sağlamak için gereken ağın parçasıdır . Blockchain, verileri depolayan paylaşılan bir veritabanı olan dağıtılmış bir defterdir. Blok zincirindeki veriler şifreleme yöntemleriyle korunur.

Blok zincirinde bir işlem gerçekleştiğinde, önceki bloktan gelen bilgiler yeni verilerle yeni bir bloğa kopyalanır, şifrelenir ve işlem ağdaki doğrulayıcılar (madenciler olarak adlandırılır) tarafından doğrulanır. Bir işlem doğrulandığında, yeni bir blok açılır ve bir Bitcoin oluşturulur ve blok içindeki verileri doğrulayan madenciye/madencilere ödül olarak verilir. .

Bitcoin, blok zincirindeki bloklarda depolanan verileri şifrelemek için SHA-256 karma algoritmasını kullanır. Basitçe söylemek gerekirse, bir blokta saklanan işlem verileri 256 bitlik bir onaltılık sayı olarak şifrelenir. Bu numara, o bloktan önceki bloklara bağlı tüm işlem verilerini ve bilgileri içerir.

İşlemler, ağdaki madenciler tarafından onaylanmak üzere bir kuyruğa yerleştirilir. Bitcoin blockchain ağındaki madencilerin tümü, aynı işlemi aynı anda doğrulamaya çalışır. Madencilik yazılımı ve donanımı, madencilerin çözmeye çalıştığı blok başlığında yer alan dört baytlık bir sayı olan nonce’yi çözmek için çalışır.

Blok başlığı, blok zinciri tarafından belirtilen bir hedef sayıyı karşılayana kadar bir madenci tarafından tekrar tekrar hashlenir veya rastgele yeniden oluşturulur. Blok başlığı “çözülür” ve daha fazla işlemin şifrelenmesi ve doğrulanması için yeni bir blok oluşturulur.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin madenciliği yapmak için çeşitli donanım ve yazılımlar kullanılabilir . Bitcoin ilk piyasaya sürüldüğünde, onu kişisel bir bilgisayarda rekabetçi bir şekilde madencilik yapmak mümkündü; ancak daha popüler hale geldikçe ağa daha fazla madenci katıldı ve bu da hash’i çözen kişi olma şansını düşürdü. Daha yeni bir donanıma sahipse, kişisel bilgisayarınızı madenci olarak kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak tek başına bir hash çözme şansı çok azdır.

Bunun nedeni, saniyede yaklaşık 220 kentilyon hash (220 exa hash) üreten bir madenci ağıyla rekabet ediyor olmanızdır. Uygulamaya Özel Tümleşik Devreler (ASIC’ler) olarak adlandırılan makineler, özellikle madencilik için yapılmıştır ve saniyede yaklaşık 255 trilyon hash üretebilir. Buna karşılık, en son donanıma sahip bir bilgisayar, saniyede yaklaşık 100 mega sağlama (100 milyon) sağlar.67

Başarılı bir Bitcoin madencisi olmak için birkaç seçeneğiniz var. Mevcut kişisel bilgisayarınızı kullanarak Bitcoin ile uyumlu madencilik yazılımı kullanabilir ve bir madencilik havuzuna katılabilirsiniz. Madencilik havuzları, büyük ASIC madencilik çiftlikleriyle rekabet etmek için hesaplama güçlerini birleştiren madenci gruplarıdır.

Maddi imkanınız varsa bir ASIC madencisi de satın alabilirsiniz. Genellikle yenisini yaklaşık 20.000$’a bulabilirsiniz, ancak kullanılmış olanlar da sistemlerini yükselttikçe madenciler tarafından satılır. Bir veya daha fazla ASIC satın alırsanız, dikkate alınması gereken elektrik ve soğutma gibi bazı önemli maliyetler vardır.

Aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç madencilik programı ve katılabileceğiniz birçok havuz var. En iyi bilinen programlardan ikisi CGMiner ve BFGMiner’dir . Bir havuz seçerken , ödülleri nasıl ödediklerini, ücretlerin ne olabileceğini öğrendiğinizden ve bazı madencilik havuzu incelemelerini okuduğunuzdan emin olmanız önemlidir.

Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Bitcoin başlangıçta eşler arası bir ödeme yöntemi olarak tasarlandı ve piyasaya sürüldü. Bununla birlikte, artan değeri ve diğer blok zincirleri ve kripto para birimleri ile rekabeti nedeniyle kullanım durumları artıyor.

Ödeme

Bitcoin’inizi kullanmak için bir kripto para cüzdanına sahip olmanız gerekir . Cüzdanlar, sahip olduğunuz bitcoin’in, bir işlem gerçekleştirirken girmeniz gereken özel anahtarlarını tutar. Bitcoin, birçok tüccar, perakendeci ve mağazada mal ve hizmetler için bir ödeme aracı olarak kabul edilmektedir.

Kripto para birimlerini kabul eden gerçek mekanda faaliyet gösteren mağazalar genellikle “Bitcoin Burada Kabul Edildi” yazan bir işaret görüntüler; işlemler, QR kodları ve dokunmatik ekranlı uygulamalar aracılığıyla gerekli donanım terminali veya cüzdan adresi ile gerçekleştirilebilir. Çevrimiçi bir işletme, bu ödeme seçeneğini diğer çevrimiçi ödeme seçeneklerine ekleyerek Bitcoin’i kolayca kabul edebilir: kredi kartları, PayPal vb.

Yatırım v Spekülasyon

Yatırımcılar ve spekülatörler, popülaritesi arttıkça Bitcoin ile ilgilenmeye başladı. 2009 ve 2017 yılları arasında, bitcoin satışlarını ve satın alımlarını kolaylaştıran kripto para borsaları ortaya çıktı. Fiyatlar yükselmeye başladı ve talep, fiyatının 1.000 doları kırdığı 2017 yılına kadar yavaş yavaş arttı. Birçok kişi, Bitcoin fiyatlarının yükselmeye devam edeceğine inandı ve onları tutmak için satın almaya başladı. Tüccarlar, kısa vadeli işlemler yapmak için kripto para borsalarını kullanmaya başladı ve piyasa yükseldi.9

2022’de Bitcoin’in fiyatı düştü. Mart 2022’de 47.454 dolara kadar çıktı ve Kasım 2022 itibarıyla 15.731 dolar. Bitcoin’deki düşüş kısmen enflasyon, artan faiz oranları, Covid kaynaklı tedarik zinciri sorunları ve Ukrayna’daki savaşla ilgili daha büyük piyasa kargaşasından kaynaklanıyor. Ek olarak, kripto dünyasında bazı önemli tokenlerin yanı sıra önemli borsalardan birinin çökmesi, dijital para birimlerinin istikrarı hakkında endişeleri artırdı.

Bitcoin’e Yatırım Yapmanın Riskleri

Spekülatif yatırımcılar, son yıllarda hızlı fiyat değerlenmesinin ardından Bitcoin’e çekildi. Bitcoin’in fiyatı 31 Aralık 2019’da 7.167,52 dolardı ve bir yıl sonra %300’den fazla değer kazanarak 28.984,98 dolara ulaştı. 2021’in ilk yarısında artmaya devam etti ve Kasım 2021’de 68.990 Dolar gibi rekor bir seviyede işlem gördü. Ardından sonraki birkaç ayda 40.000 Dolar civarında seyretmek üzere düştü. Yukarıda bahsedildiği gibi, 2022’nin başlarında fiyat düşmeye başladı ve 2022’nin büyük bölümünde düşmeye devam etti.10

Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek fiyatı olan 68.990 $’a Kasım 2021’de ulaşıldı.

Bu nedenle, birçok kişi Bitcoin’i bir değişim aracı olarak hareket etme yeteneğinden ziyade yatırım değeri için satın alır . Bununla birlikte, garantili değerin olmaması ve dijital doğası, satın alınması ve kullanılmasının çeşitli doğal riskler taşıdığı anlamına gelir. Örneğin, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Finans Sektörü Düzenleme Kurumu (FINRA) ve Tüketici Mali Koruma Bürosu (CFPB) tarafından Bitcoin yatırımıyla ilgili birçok yatırımcı uyarısı yayınlandı .

 • Düzenleme riski : Bitcoin (ve diğer sanal para birimleri) hakkında tek tip düzenlemelerin olmaması, bunların uzun ömürlülüğü, likidite ve evrenselliği hakkında soru işaretleri uyandırır.
 • Güvenlik riski: Bitcoin’e sahip olan ve kullanan çoğu kişi, madencilik işlemleri yoluyla jetonlarını elde etmemiştir. Bunun yerine, kripto para borsaları olarak bilinen popüler çevrimiçi pazarlarda Bitcoin ve diğer dijital para birimlerini alıp satarlar. Bitcoin borsaları tamamen dijitaldir ve herhangi bir sanal sistemde olduğu gibi bilgisayar korsanları, kötü amaçlı yazılımlar ve operasyonel aksaklıklar nedeniyle risk altındadır.
 • Sigorta riski : Bitcoin ve kripto para birimleri , Menkul Kıymetler Yatırımcı Koruma Kurumu (SIPC) veya  Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) aracılığıyla sigortalanmaz . Bazı borsalar üçüncü şahıslar aracılığıyla sigorta sağlar. 2019’da, ana bayi ve ticaret platformu SFOX, Bitcoin yatırımcılarına FDIC sigortası sunabileceğini, ancak yalnızca nakit içeren işlemlerin bir kısmı için sunabileceğini duyurdu.
 • Dolandırıcılık riski : Bir blok zincirinin doğasında bulunan güvenlik önlemleriyle bile, dolandırıcılık faaliyetleri için hala fırsatlar vardır. Örneğin, Temmuz 2013’te SEC, Bitcoin ile ilgili saadet zinciri işleten bir işletmeciye karşı yasal işlem başlattı.
 • Piyasa riski : Herhangi bir yatırımda olduğu gibi, Bitcoin değerleri dalgalanabilir. Gerçekten de, para biriminin değeri, kısa varlığı boyunca fiyatta vahşi dalgalanmalar gördü. Borsalarda yüksek hacimli alım satımlara tabi olduğundan, haber değeri taşıyan olaylara karşı oldukça hassastır. CFPB’ye göre, Bitcoin’in fiyatı 2013’te tek bir günde %61 düşerken, 2014’teki bir günlük fiyat düşüşü rekoru %80 kadar büyüktü.

Bitcoin’i Düzenlemek

Herhangi bir yeni teknolojide olduğu gibi, Bitcoin’i düzenleme girişimleri zor olmuştur. Mevcut Biden yönetimi, Bitcoin etrafında düzenlemeler getirmeye çalışıyor, ancak aynı zamanda büyüyen ve ekonomik açıdan faydalı bir sektörü boğmamaya çalışırken ipte yürüyor.14

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve İnstagram sayfamızı takip edebilirsiniz

Biden, Bitcoin’in yasa dışı kullanımını önlemeye çalışacağını ve aynı zamanda gelişimini destekleyeceğini belirtti. ABD özellikle, kripto para borsalarını ve bireysel kripto para cüzdanlarını yaptırım altına almak ve suçlulara yapılan kripto ödemelerini geri almak gibi kripto para birimini ve denizaşırı suç amaçlı kullanımını düzenlemeye odaklandı . ABD’ye bu yaptırımları uygun şekilde yönlendirmek için bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) geliştirmesi için çağrılar da yapıldı.14

Bitcoin ve kripto para dünyası ortaya çıktıkça, zaman içinde birçok değişiklik ve yasa görecek olan düzenleme de ortaya çıkacaktır.

Bir Bitcoin Madenciliği Ne Kadar Sürer?

Madencilik ağının bir bloğu doğrulaması ve ödülü oluşturması ortalama 10 dakika sürer. Bitcoin ödülü, blok başına 6,25 BTC’dir. Bu, 1 BTC’nin çıkarılması için yaklaşık 100 saniye olarak hesaplanıyor.

Bitcoin İyi Bir Yatırım mı?

Bitcoin, çok değişken fiyatlar ile dolu kısa bir yatırım geçmişine sahiptir. İyi bir yatırım olup olmadığı finansal profilinize, yatırım portföyünüze, risk toleransınıza ve yatırım hedeflerinize bağlıdır. Koşullarınıza uygun olduğundan emin olmak için kripto para birimine yatırım yapmadan önce her zaman tavsiye için bir finans uzmanına danışmalısınız.

Bitcoin Nasıl Para Kazandırır?

Bitcoin madencileri ağı, blokları başarıyla doğrulayarak ve ödüllendirilerek Bitcoin’den para kazanıyor. Bitcoin’ler, kripto para borsaları aracılığıyla fiat para birimi ile değiştirilebilir ve onları kabul eden satıcılardan ve perakendecilerden satın alma yapmak için kullanılabilir. Yatırımcılar ve spekülatörler bitcoin alıp satarak para kazanabilirler.

Alt çizgi

Bitcoin ilk kripto para birimiydi ve yasal ihale dışında bir ödeme şekli olarak kullanılması amaçlanıyor. 2009’daki tanıtımından bu yana, Bitcoin’in popülaritesi arttı ve kullanımları genişledi, bu da birçok yeni rakip kripto para biriminin yaratılmasıyla sonuçlandı.

Bitcoin üretme süreci karmaşık olsa da, ona yatırım yapmak daha kolaydır. Yatırımcılar ve spekülatörler, kripto borsalarında Bitcoin alıp satabilirler. Herhangi bir yatırımda olduğu gibi, özellikle Bitcoin kadar yeni ve değişken bir yatırımda olduğu gibi, yatırımcılar Bitcoin’in kendileri için doğru yatırım olup olmadığını dikkatlice düşünmelidir.

Kripto para birimlerine ve diğer İlk Madeni Para Tekliflerine (“ICO’lar”) yatırım yapmak oldukça riskli ve spekülatiftir ve bu makale Investopedia veya yazar tarafından kripto para birimlerine veya diğer ICO’lara yatırım yapılması için bir tavsiye değildir. Her bireyin durumu benzersiz olduğundan, herhangi bir finansal karar vermeden önce her zaman kalifiye bir profesyonele danışılmalıdır. Investopedia, burada yer alan bilgilerin doğruluğu veya güncelliği konusunda hiçbir beyanda bulunmaz veya garanti vermez.

Bitcoin Nedir ?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!