Bitcoin Neden Düştü 40 Bin 750 Dolar Görüldü!

Kripto Paralar Ne Zaman Düşecek?
Kripto Paralar Ne Zaman Düşecek?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin Neden Düştü 40 Bin 750 Dolar Görüldü!

Bitcoin bugün öğleden sonra 3 civarında keskin bir düşüş yaşadı. En büyük kripto para yaklaşık %10 düşerek 40.750 dolar seviyesine ulaştı. Uzmanlar bu düşüşün nedenlerini tartışıyor ancak iki önemli neden öne çıkıyor.

İçeriklerimizden anında haberdar olmak için bizleri Google News üzerinden takip edebilirsiniz!

SEC’nin Muhtemel ETF onayı… Ya Da Reddi…

Bilindiği üzere ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) en azından ARK Invest-21Shares’e bağlı ETF ürünü hakkında karar vermesi için 10 Ocak’a kadar süresi bulunuyor. Onay kararı ARK-21Shares ETF’sine odaklanacak. SEC ise bunu istemiyor ve tüm katılımcılara eşit davranarak herkesi aynı anda onaylamak veya reddetmek istiyor. Dolayısıyla kararlar belli gruplara sızdırılmış olabilir.

“Haberi Sat” Teorisi

ETF başvurusunun reddedilmesi Bitcoin’de kısa vadede düşüşe neden olabilirken bazı uzmanlar onay kararının da düşüşe yol açabileceğine dikkat çekti. Finans çevrelerinde “alış beklentileri ve satış haberleri” olarak bilinen bu teori, genel olarak bir olay sonrasında beklentilerin kaybolması nedeniyle yaşanan düşüşü ifade ediyor. SEC’in potansiyel ETF onay kararının ardından şu ana kadar yükselen Bitcoin, talep kabul edilse bile düşebilir. Kripto araştırma şirketi K33 Research’ün kıdemli analisti Vetle Lunde de dün yaptığı yorumda, “satış haberleri” senaryosunun onaylandıktan sonra en olası seçeneklerden biri olabileceğini söyledi.

Evet ya da hayır kararı ve buna bağlı “beklentiyi satın al, haberi sat” teorisi şu anda düşüşe karşı en olası seçenek olarak değerlendiriliyor.

Matrixport’tan “ETF’ler Reddedilecek” Raporu

Bu arada işletmelere hizmet veren Matrixport da dün ETF’nin reddedildiğini iddia etti. Bu rapor dün yayınlandı ama bugün dağıtıldı. Raporda “SEC’in Ocak ayındaki tüm başvuruları reddetmesini bekliyoruz” denildi. Matrixport’un ETF tahmini, 2023 fiyat tahmininin neredeyse doğru çıkmasıyla ortalığı karıştırdı.

Son 1 Saatte 480 Milyon Dolar Tasfiye Oldu

Düşüş, vadeli işlem pozisyonlarının son saatte 480 milyon dolar, son 24 saatte ise 536 milyon doların tasfiye edilmesine yol açtı. Bunun 458 milyon dolarını uzun pozisyonlar, 18 milyon dolarını da kısa pozisyonlar oluşturdu. 24 saat içinde tasfiye edilen pozisyonların değeri 598 milyon dolara ulaştı. Bunun 544 milyon dolarını uzun pozisyonlar, 54 milyon dolarını ise kısa pozisyonlar oluşturdu.

Bitcoin Neden Düştü 40 Bin 750 Dolar Görüldü!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!