Bitcoin Madenciliği Nedir?

Yeni bitcoin çıkarma işlemi, bazı yönlerden değerli metalleri topraktan çıkarma işlemine benzer. Bu nedenle 'bitcoin madenciliği' olarak bilinmeye başlandı.

Bitcoin madenciliği nedir?
Bitcoin madenciliği nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin madenciliği nedir?

Bitcoin Madenciliği Nedir ? – Yeni bitcoin çıkarma işlemi, bazı yönlerden değerli metalleri topraktan çıkarma işlemine benzer. Bu nedenle ‘bitcoin madenciliği’ olarak bilinmeye başlandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve İnstagram sayfamızı takip edebilirsiniz

Belirtildiği gibi Bitcoin tanıtım belgesi:

Sabit miktarda yeni madeni paranın istikrarlı bir şekilde eklenmesi, altın madencilerinin dolaşıma altın eklemek için kaynakları harcamasına benzer. Bizim durumumuzda, harcanan CPU zamanı ve elektriktir.

Bitcoin madenciliğine basitleştirilmiş bir genel bakış aşağıdaki gibidir:

 • İnsanlar, ‘Proof of Work’ (PoW) olarak bilinen bir süreçte bilgi işlem gücü uygulayarak bitcoin ödülleri kazanmak için yarışırlar. Süreç, yalnızca yeterli kaynakları (iş) ayırdıklarını kanıtlayan katılımcıların (madenciler) ödülleri kazanma şansına sahip olacağı için bu şekilde adlandırılmıştır.
 • Yaklaşık her 10 dakikada bir, ödüller kazanan tek bir ‘madenciye’ dağıtılır.
 • Ödüller iki yönlüdür: (1) yeni basılan bitcoin olan ‘blok ödülü’. Blok ödülü şu anda 6,25 bitcoin olarak belirlendi (ancak 2024 Mayıs ayının başından itibaren yarıya, ardından dört yıl sonra tekrar yarıya, vb. düşürülecek). (2) mevcut bloktaki tüm işlemlerle ilişkili ücretler. Bir işlem yapmak isteyen son kullanıcılar, madencileri bir sonraki bloğa dahil etmeleri için teşvik olarak önerilen işleme bir ücret eklemelidir.

Bitcoin madenciliğine neden ihtiyaç duyulur?

Bitcoin madenciliği, defterin mevcut durumu hakkında fikir birliğine varmak için ağ sisteminin önemli bir bileşenidir. İnsanların Bitcoin işlemlerini güvenli bir şekilde yapmalarını sağlamanın merkezinde yer alır.

Bitcoin ağı, zaman damgalı dev bir işlem listesinden oluşan, küresel olarak dağıtılmış bir genel defterdir. Örneğin, bir defter girişi, A Kişisinin Pazartesi günü saat 10:00’da B Kişisine 1 bitcoin gönderdiğini gösterebilir. Defter, yeni işlemlerin listesini içeren ‘bloklar’ eklenerek yaklaşık her 10 dakikada bir güncellenir. “Düğümler” olarak bilinen binlerce katılımcı tarafından gönüllü olarak saklanan defterin varlığı, herkesin bitcoin sahipliğinin hem mevcut durumunu hem de eksiksiz geçmişini görmesine olanak tanır.

Tasarım gereği, hangi işlemlerin yeni bloklara eklenmesi gerektiğine karar veren merkezi bir otorite yoktur. Bunun yerine, defterin durumuna (yani ‘gerçeğe’), toplu olarak ve Bitcoin protokolüne uygun olarak düğümler tarafından koordinasyon yoluyla ulaşılır. Bu ademi merkeziyetçilik, Bitcoin’e en ilginç özelliklerinden bazılarını – yani sansüre karşı direnç ve izinsizlik – veren şeydir.

Çoğu düğüm, işlemlerin gerçekliğini doğrular, defteri depolar ve güncellemeleri diğer düğümlere iletir (yine, güncellemeler zincire eklenen yeni bloklar şeklini alır). Ancak, madenciler olarak adlandırılan daha küçük bir düğüm grubu, yeni bloklar oluşturmak için rekabet eder. Madenciler yeni bloklar oluşturduklarında, defterin durumunu veya kimin neye sahip olduğu hakkındaki “gerçeği” etkili bir şekilde güncelliyorlar.

Bitcoin madenciliği nedir?
Bitcoin madenciliği nedir?

Bitcoin madenciliğinin amacı nedir?

Bitcoin madenciliği çeşitli işlevlere hizmet eder:

 1. Yeni madeni paraları dağıtmak için bir yöntemdir.
 2. Blok zincirine yalnızca geçerli işlemlerin eklenmesini sağlamak için daha eksiksiz bir sistemin parçasıdır.
 3. Sınırlı verim verilen işlemlere öncelik vermek için bir yöntemdir (sınırlı blok alanı için adil bir pazar oluşturur).
 4. Katılımcılara (madenciler) kaynakları ağa ayırmaları için mali teşvik sağlar ve tahsis edilen kaynaklar, ağın saldırganlardan korunmasına yardımcı olur. Saldırganların burada öncelikle madencilerin kendilerini kastettiğini unutmayın. Diğer bir deyişle Bitcoin madenciliği pahalı hale getirerek madencilerin kurallara uymasını sağlar.

Bitcoin madenciliği ağı nasıl korur?

Proof-of-Work madenciliği, potansiyel saldırganların bir saldırı için saldırının kendisinden kazanmayı umabileceklerinden daha fazla kaynak ayırmasını gerektirerek Bitcoin ağının güvenliğini sağlamaya yardımcı olur. Başka bir deyişle, Bitcoin’e saldırmanın para kaybettiren (ve çok maliyetli) bir olasılık olmasını sağlar ve bunun gerçekleşmesini son derece olası kılar.

Bitcoin madenciliği nasıl çalışır?

Süreç şu şekilde özetlenmiştir:Bitcoin tanıtım belgesi:

 1. Yeni işlemler tüm düğümlere yayınlanır.
 2. Her düğüm, yeni işlemleri bir blokta toplar.
 3. Her düğüm, bloğu için zor bir çalışma kanıtı bulmaya çalışır.
 4. Bir düğüm bir çalışma kanıtı bulduğunda bloğu tüm düğümlere yayınlar.
 5. Düğümler, bloğu yalnızca içindeki tüm işlemler geçerliyse ve henüz harcanmamışsa kabul eder.
 6. Düğümler, kabul edilen bloğun hash’ini önceki hash olarak kullanarak zincirdeki bir sonraki bloğu oluşturmaya çalışarak bloğu kabul ettiklerini ifade ederler.

Bunu biraz daha detaylandıralım.

Başlamak için, deftere güncelleme önerenler madencilerdir ve yalnızca Proof of Work’ü başarıyla tamamlayan madencilerin yeni bir blok eklemesine izin verilir. Bu, Bitcoin protokolüne kodlanmıştır.

Madenciler, düğümler tarafından ağa yayınlanan potansiyel işlemler havuzundan geçerli işlemleri seçmekte özgürdür. Bu tür işlemler ‘mempool’da toplanır. Akılcı ve dürüst madenciler, daha yüksek ücretler için optimize ederek, kendilerine eklenen ücretlere göre mempool’dan işlemleri seçer. Bu, sınırlı blok alanının adil ve verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamaya yardımcı olan ücret piyasasına yol açar.

Proof of Work’ü tamamlayan ilk madenci, önerdiği yeni bloğu daha geniş düğüm ağına yayınlar ve düğümler daha sonra bloğun protokol kurallarına uyduğundan emin olmak için kontrol eder. Buradaki temel kurallar şunlardır: (1) bloktaki tüm işlemler geçerlidir (yani çift harcama yoktur) ve (2) yeni blok, önceki bloğa uygun şekilde referans verir ve zincirde bir sonraki olarak numaralandırılır (örn. yeni blok, en uzun zincirdeki en son bloğu oluşturur). Varsa, düğümler onu aynı işlemi tamamlayan diğer düğümlere gönderir. Bu şekilde, yeni blok, ‘gerçek’ olarak geniş çapta kabul edilene kadar ağ boyunca yayılır.

Ancak, birden fazla madencinin Proof of Work’ü neredeyse aynı anda tamamlaması ve aynı anda yeni bloğunu ağa yayınlaması da olabilir (ve düzenli olarak olur). Ayrıca, ağ gecikmeleri ve coğrafi ayrım nedeniyle, düğümler yeni önerilen blokları biraz farklı zamanlarda alabilir.

Bir madencinin yeni önerdiği bloğun diğerinden biraz farklı olabileceğini unutmayın. Bunun nedeni, daha önce de belirtildiği gibi, bir bloğa hangi işlemlerin dahil edileceğini seçenlerin madenciler olması ve karlılık için optimizasyon yapma eğiliminde olmalarına rağmen, konum ve diğer faktörlerin varyasyon getirmesidir. İki madenci farklı yeni bloklar gönderdiğinde, ‘gerçeğin’ rakip versiyonları ağ boyunca yayılmaya başlar. Ağ, eninde sonunda, daha hızlı ve daha uzun büyüyen zinciri seçerek gerçeğin ‘doğru’ versiyonunda birleşir.

Son kısmı açalım. İki rakip zincir olduğunu hayal edin. Diyelim ki madencilerin %75’i A sürümünü seçti (çünkü gördükleri ilk sürüm buydu) ve A sürümünün üzerine inşa ederek bir sonraki blok için Proof of Work’e başladılar. Madencilerin diğer %25’i B sürümünü seçti (yine, çünkü ilk karşılaştıkları sürüm bu) ve bu sürümün üzerinde aynı süreç inşasını başlatıyorlar. İstatistiksel olarak, A versiyonu üzerinde çalışan madencilerden birinin Proof of Work’ü tamamlaması ve yeni versiyonu ağa yayınlaması muhtemeldir. Düğümler her zaman en uzun zinciri seçtiğinden, sürüm A hızla ağa hakim olacaktır. Aslında, B sürümünün daha hızlı büyüme olasılığı, her ek blokla üstel olarak yok olur, öyle ki altı blok eklendiğinde, sa istatistiksel imkansızlık. Bu nedenle, altı blokta onaylanan bir işlem, çoğu katılımcı için kesinleşmiş kabul edilir. Sonunda en uzun zincirin parçası haline gelmeyen bir bloğun (yukarıdaki örneğimizde B versiyonu) yetim blok olarak bilindiğini unutmayın. Bu tür blokların günde 1 ila 3 kez oluşturulduğu tahmin edilmektedir. Yetim bloğa dahil edilen işlemler kaybolmaz. Bunun nedeni, en uzun zincir olarak sona eren sürüme zaten dahil edilmemişlerse, en uzun zincirin bir sonraki bloğuna eklenecek olmalarıdır. t sonunda en uzun zincirin parçası haline gelir (yukarıdaki örneğimizde B versiyonu) yetim blok olarak bilinir. Bu tür blokların günde 1 ila 3 kez oluşturulduğu tahmin edilmektedir. Yetim bloğa dahil edilen işlemler kaybolmaz. Bunun nedeni, en uzun zincir olarak sona eren sürüme zaten dahil edilmemişlerse, en uzun zincirin bir sonraki bloğuna eklenecek olmalarıdır. t sonunda en uzun zincirin parçası haline gelir (yukarıdaki örneğimizde B versiyonu) yetim blok olarak bilinir. Bu tür blokların günde 1 ila 3 kez oluşturulduğu tahmin edilmektedir. Yetim bloğa dahil edilen işlemler kaybolmaz. Bunun nedeni, en uzun zincir olarak sona eren sürüme zaten dahil edilmemişlerse, en uzun zincirin bir sonraki bloğuna eklenecek olmalarıdır.

Bitcoin’in karma algoritması nedir?

Bitcoin, Secure Hash Algorithm 2 (SHA2) adı verilen askeri düzeyde bir şifreleme algoritması kullanır. Bitcoin madencileri, yalnızca karma algoritmayı tekrar tekrar çalıştırarak üretilebilecek rastgele bir sayı bulduklarında BTC ile ödüllendirilir. Bu süreç bir piyangoya benzer (daha fazla bilet satın almanın kazanma şansınızı artırdığı). Karma algoritmaya daha fazla bilgi işlem gücü ayırarak, madenciler etkin bir şekilde daha fazla piyango bileti satın alıyor.

Bitcoin madenciliğinde zorluk ayarı nedir?

Proof of Work algoritmasının zorluk seviyesi, her 2.016 blokta veya kabaca her 2 haftada bir otomatik olarak ayarlanır. Yeni blokların madenciliğini blok başına 10 dakikada sabit tutmak amacıyla ayarlamalar yapılır.

Karma algoritmaya uygulanan toplam bilgi işlem gücü veya “hash gücü” hacmindeki zorluk ayarlama faktörleri. Bilgi işlem gücü eklendikçe zorluk artar ve madenciliği herkes için daha zor hale getirir. Bilgi işlem gücü kaldırılırsa zorluk azalır ve madencilik daha kolay hale gelir.

Zor ayarlama sisteminin bitcoin madenciliğini değerli metal madenciliğinden oldukça farklı kıldığını unutmayın. Örneğin, altının fiyatı yükselirse, daha fazla madenci piyasaya katılmaya ikna edilir. Daha fazla altın madencisinin eklenmesi, kaçınılmaz olarak daha fazla altının üretilmesine neden olacaktır. Arz ve talep güçleri tarafından, bu sonuçta altının piyasa fiyatını düşürecektir. Bununla birlikte, Bitcoin durumunda, üretilen (basılan) bitcoin hacmi, Bitcoin protokolü tarafından önceden belirlenir (yani madencilerin sayısından ve gücünden etkilenmez), bu nedenle, algoritmaya ne kadar madencilik gücü yönlendirilirse yönlendirilsin, hacmi Üretilen Bitcoin etkilenmeyecektir.

Bitcoin madenciliği yasal mı?

Bitcoin madenciliği, ABD ve Avrupa da dahil olmak üzere çoğu bölgede yasaldır. Çin’de bitcoin madenciliğinin yasal durumu şu anda gri bir bölgede.

Bitcoin madenciliği karlı mı?

Bitcoin madenciliği, dar kar marjlarına sahip oldukça rekabetçi bir endüstridir. Birincil girdi elektriktir, ancak donanıma yönelik önemli ön yatırımlar ve donanımı barındırmak için tesisler de gereklidir. İlgili kilit donanım, yalnızca Bitcoin hashing algoritmasını çalıştırmak için uzmanlaşmış bir bilgi işlem cihazı olan Uygulamaya Özel Entegre Devre (ASIC) olarak bilinir. Kârlı bir şekilde, en verimli ASIC donanımına uygulanan düşük maliyetli elektriğe tutarlı erişime dayanır.

Bitcoin madenciliği doğal olarak dengeleyici bir sistemdir. Bitcoin fiyatı yükseldikçe, madenci marjları genişler. Bu, daha fazla madenciyi piyasaya katılmaya teşvik ediyor. Ancak yeni girenler, yeni blok basma zorluğunun artmasına neden oluyor. Bu, tüm katılımcıların daha fazla kaynak harcamasını gerektirir ve böylece yönetim kurulu genelinde karlılığı azaltır. Bitcoin fiyatındaki sürekli düşüşler, tarihsel olarak madencilerin bir kısmının geliri aşan maliyetler nedeniyle işi bırakmasına neden oldu.

Bitcoin madenciliği bitcoin fiyatını nasıl etkiler?

Çoğu durumda madenciler, madencilikle ilgili maliyetleri karşılamak için kazandıkları Bitcoin’leri satarlar. Bu maliyetler daha sonra net satış baskısına katkıda bulunur. Miner’ın Bitcoin’i piyasa momentumuna göre elinde tutarak veya satarak kârlılığı en üst düzeye çıkarma girişimleri, Bitcoin’in fiyat oynaklığı üzerinde etkili olabilir. Buradaki argüman, Bitcoin fiyatı yükseldiğinde, madencilerin daha fazla kar elde etme umuduyla daha uzun süre tutunmaya çalışabileceğidir. Bu, daha az net satış baskısı ile sonuçlanacak ve fiyatta daha hızlı bir artışa yol açacaktır. Bununla birlikte, Bitcoin fiyatı düştüğünde, madenciler muhtemelen yalnızca rezervlerini değil, aynı zamanda yeni edindikleri bitcoin’i de satarlar. Bu da aşağı yönlü volatiliteye katkıda bulunacaktır.

Bitcoin madenciliği nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!