Bitcoin Dominance Nedir ? Neden Önemli ?

Bitcoin Dominance Neden Önemli ?
Bitcoin Dominance Neden Önemli ?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin Dominance Nedir ? Neden Önemli ?

Bitcoin (BTC), küresel kripto pazarındaki tek oyuncu değil, ancak önemli bir etkiye sahip. En eski ve en büyük kripto para birimi olan BTC, dünyanın en güvenilir ve likit dijital varlıklarından biri olmaya devam ediyor. Bitcoin’in büyüklüğü ve itibarı göz önüne alındığında , birçok kripto yatırımcısı BTC’nin fiyat hareketine dikkat ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve İnstagram kanalımızdan takip edebilirsiniz

Kripto yatırımcılarının Bitcoin’in etkisini ölçmek için kullandığı bir metrik, “BTC hakimiyeti” olarak adlandırılır. BTC hakimiyetini kullanmanın bazı zayıflıkları olsa da, kripto yatırımcılarının ve tacirlerinin kripto para birimlerinin gücünü ölçmesine yardımcı olabilir.

Bitcoin Dominance Nedir ? Neden Önemli ?
Bitcoin Dominance Nedir ? Neden Önemli ?

BTC hakimiyeti nedir?

BTC hakimiyeti, Bitcoin’in küresel kripto piyasası değerindeki mevcut payını hesaplar . “Piyasa kapitalizasyonu”nun kısaltması olan piyasa değeri, o anda bir varlıkta depolanan değeri ifade eder. Tipik olarak, insanlar piyasa değerini USD gibi itibari para birimleri cinsinden ölçer.

Kripto para biriminde insanlar, mevcut jeton sayısını jetonun mevcut fiyatıyla çarparak bir piyasa değeri hesaplar.

Örneğin, Bitcoin’in bu yazının yazıldığı tarihteki fiyatı 19.106.80$ ve dolaşımda 19.1 milyon coin var. Burada, 366 milyar dolarlık bir piyasa değeri elde etmek için 19.106,80 doları 19,1 milyonla çarpacaksınız.

BTC piyasa hakimiyeti nasıl hesaplanır?

BTC hakimiyetini belirlemek için, Bitcoin’in mevcut piyasa değerini ve genel kripto piyasa değerini bilmeniz gerekir. CoinGecko ve CoinMarketCap gibi en saygın madeni para fiyatı toplayıcı siteler, bu verileri ana sayfalarında gösterir. Bu sayılara sahip olduğunuzda, Bitcoin piyasa değerini küresel kripto piyasa değerine bölün. Bu formül, Bitcoin’de depolanan kripto pazarındaki nakit yüzdesini ortaya çıkaracaktır.

Örneğin, bu yazının yazıldığı sırada Bitcoin’in piyasa değeri 366 milyar dolar ve küresel kripto piyasa değeri 983 milyar dolar. 366 milyar doları 983 milyar dolara böldükten sonra %37 alırsınız. Bu, küresel kripto piyasası değerinin %37’sinin artık Bitcoin’de olduğu anlamına geliyor.

“Gerçek” Bitcoin hakimiyeti nedir?

“Gerçek Bitcoin hakimiyeti”, standart BTC hakimiyeti kadar iyi bilinmese de bazı yatırımcılar bunun daha doğru bir yüzde sağladığına inanıyor. Bu modelde yatırımcılar, Bitcoin’in piyasa değerini yalnızca Bitcoin’in çalışma kanıtı (PoW) algoritmasını kullanan kripto para birimlerinin birleşik piyasa değerine böler .

Gerçek BTC hakimiyet yüzdesinin destekçileri, Bitcoin’in rakiplerinin çoğunun hala bir PoW konsensüs mekanizması kullandığını savunuyor. Litecoin, Dogecoin ve Bitcoin Cash gibi madeni paraların tümü, merkezi olmayan “eşler arası ödeme” nişine girer. Bu nedenle, Bitcoin’in göreceli performansını bu benzer kripto para birimleriyle karşılaştırmak yardımcı olabilir.

Bu, Bitcoin’in rekabetini etkili bir şekilde sadece bu rakiplerle sınırlandırıyor, hisse ispatı (PoS) belirteçlerinin küresel bir değer deposu olmakla değil, bunun yerine diğer konularla ilgilendiğini savunuyor. Örneğin, diğer birçok altcoin, kazanmak için oyna oyunları , kehanet protokolleri veya blok zinciri yönetişimi gibi alanlara adanmıştır . Ayrıca, altcoinlerin önemli bir yüzdesi USD’ye sabitlenmiş stablecoin’lerdir .

Herkes gerçek BTC hakimiyetinin geleneksel BTC hakimiyetinden “daha iyi” olduğuna inanmasa da, yatırımcılara Bitcoin’in pazar payı hakkında farklı bir bakış açısı verebilir.

BTC hakimiyetinin kullanım alanları nelerdir?

Yatırımcılar, kripto para piyasası hakkında geniş bir genel bakış elde etmek için genellikle birçok veri noktasından biri olarak BTC hakimiyetini kullanır. 2017 boğa koşusu sırasında BTC hakimiyeti ilk kez popüler hale geldiğinde, tüccarlar en çok Ethereum gibi altcoinlerin BTC’ye karşı nasıl performans gösterdiğiyle ilgileniyordu. Yatırımcılar ayrıca BTC hakimiyeti ile genel piyasa koşulları arasında bir korelasyon fark ettiler.

Örneğin, 2017 boğa koşusunun başlangıcında, BTC hakimiyeti Ekim’deki %63’ten Ocak 2018’de %37’ye çıktı. Hakimiyetteki bu düşüş, daha fazla insanın Bitcoin’den kazançlarını çekip ICO’lara (ilk madeni para) akıttığını gösterdi . teklifler) veya spekülatif düşük değerli altcoinler. Bununla birlikte, boğa piyasası tepesi patlamaya başladığında, BTC hakimiyeti Ağustos 2019’da %71’e ulaşana kadar tırmanmaya başladı.

Genel olarak, piyasa koşulları düşüş eğiliminde olduğunda , kripto yatırımcıları daha riskli küçük veya orta büyüklükteki altcoinlerden çıkma ve istikrarlı paralara veya Bitcoin gibi yerleşik büyük çaplı projelere yeniden yatırım yapma eğilimindedir. Yükseliş ve düşüş koşullarını incelemek için BTC hakimiyetini kullanmanın kesin bir bilimi olmasa da, bazıları bunun piyasa duyarlılığında bir değişikliği gösterebileceğine inanıyor.

Tüccarlar genellikle mevcut BTC hakimiyetini etkili Bitcoin “Korku ve Açgözlülük” endeksi ile karşılaştırır. Alternative.me’nin “Korku ve Açgözlülük” endeksi, kripto yatırımcılarının ne kadar yükseliş veya düşüş eğilimi gösterdiğini belirlemek için günlük fiyat oynaklığı ve sosyal medya eğilimleriyle BTC hakimiyetini tartıyor. Sıfıra yakın puanlar inanılmaz derecede korkutucuyken, 100’e yakın olanlar aşırı derecede açgözlüdür.

Tüm bu verileri birleştirerek, yatırımcılar kripto piyasasındaki hissiyatı daha iyi anlayabilirler. Bir BTC hakimiyet tablosunu hesaba kattıktan sonra, bir kripto yatırımcısı bitcoin (veya bitcoin) veya altcoinlerini satın alma veya satma fırsatı görebilir.

Örneğin, bazı tüccarlar Ethereum’un kripto hakimiyetinin karşılaştırmalı bir grafiğini oluşturabilir ve bunu BTC hakimiyetiyle karşılaştırabilir. ETH’nin piyasa değeri BTC’ye göre artsa da azalsa da, bir tüccarın stratejisini potansiyel olarak etkileyebilir.

Mevcut piyasa koşullarını analiz etmenin yanı sıra, BTC hakimiyeti bize altcoin sektörünün büyümesine dair bir fikir veriyor. 2020’deki COVID-19 piyasa çöküşünün ardından Bitcoin, %50 hakimiyetinin üzerine çıkmak için mücadele etti. 2022 kripto ayı piyasası sırasında bile , Bitcoin hakimiyeti %40 aralığında kaldı. Bazıları, BTC hakimiyetinin istikrarlı düşüşünün altcoinlerin kripto ekonomisinde daha önemli bir pay alacağına işaret ettiğine inanıyor.

BTC hakimiyeti neden değişiyor?

BTC hakimiyetinin değişmesinin basit nedeni, Bitcoin’in piyasa değerinin altcoinlere göre artması veya düşmesidir. Ancak, BTC hakimiyet yüzdesini etkileyebilecek diğer özellikler şunlardır:

  • Altcoin projelerinde artış: Altcoin, stablecoin ve NFT (non-fungible token) koleksiyonlarının sayısı artmaya devam ettikçe, Bitcoin’in toplam kripto pazarındaki payı kaçınılmaz olarak azalacaktır. BTC en değerli ve likit dijital varlık olmaya devam edebilir, ancak daha fazla altcoin hakimiyet puanını sulandıracaktır.
  • Risk iştahı: Boğa koşuları sırasında kripto tüccarları, Bitcoin gibi yerleşik kripto para birimlerini devre dışı bırakma ve paralarını daha riskli, küçük hacimli tokenlerde çalıştırma eğilimindedir. Tersine, kripto yatırımcıları bir ayı piyasası sırasında paralarını Bitcoin gibi büyük projelere geri koyabilirler.
  • Stablecoin piyasa değeri: Yatırımcılar, uzun ömürlü olması nedeniyle genellikle Bitcoin’i “en güvenli” kripto para birimi olarak algılarlar. Bununla birlikte, artık stablecoin’ler daha geniş çapta erişilebilir hale geldikçe, “güvenli” bir kripto para birimi isteyen yatırımcılar için daha çekici bir seçenek haline geldiler. Ayı piyasalarında ne kadar çok insan BTC üzerinden stablecoin satın alırsa, BTC hakimiyeti o kadar düşük olacaktır.

BTC hakimiyeti ne kadar güvenilir?

BTC hakimiyeti, kripto yatırımında yaygın bir araç haline gelse de, güvenilirliğini çevreleyen birkaç eleştiriyi burada bulabilirsiniz. Birkaç faktör, resmi BTC hakimiyet puanının doğruluğunu bozabilir.

  • Rakip kripto para birimlerine odaklanmıyor: Her altcoin, Bitcoin ile rekabet etmiyor. Aslında birçok altcoin, kendi ekosistemlerini güçlendirmek için Bitcoin ile işbirliği yapmak istiyor. BTC hakimiyeti, çeşitli altcoinlerin BTC’ye karşı farklı hedeflerini dikkate almaz.
  • Stablecoin büyümesi sunmuyor: Bazen, daha fazla insan itibari paralarını USD’ye sabitlenmiş stablecoin’lere aktardığında BTC hakimiyeti düşüyormuş gibi görünebilir. Stablecoin’ler teknik olarak “altcoin” olsalar da, bu tokenlerin değerinin değişeceğine dair bir beklenti yok. BTC’nin spekülatif altcoinlerle ilişkisini incelemek için, stablecoinler olmadan BTC hakimiyetini hesaplayın.
  • Dolandırıcılık projelerini veya mikro-kapaklı madeni paraları hesaba katamaz: Kripto pazarında ne zaman yeni bir para listelenirse, toplam kripto piyasa değerini etkiler. Bu küçük projeler saadet zinciri, rugpull olsalar veya uzun vadeli başarı şansı sıfır olsa bile , Bitcoin’in hakimiyet yüzdesini etkileyeceklerdir.
  • Kayıp bitcoinleri saymaz: Geri alınamayan cüzdan adreslerinde kaç tane bitcoinin takılıp kaldığı bilinmiyor. Ayrıca gelecekte kaç bitcoinin yanlışlıkla yanabileceğini de bilmiyoruz . Ancak mevcut tahminler, BTC arzının en az %20’sine erişilemeyeceğini gösteriyor. Durum buysa, BTC’nin piyasa değeri değişecek ve bu da mevcut BTC hakimiyet puanlarını değiştirecektir.

Sarma

Altcoin’ler, stablecoin’ler ve NFT’ler kripto pazarını doyurmaya devam ederse, BTC hakimiyetinin ne kadar yararlı olacağını söylemek zor. Eleştirmenler, altcoin piyasasının zaten bir BTC hakimiyet tablosundan herhangi bir değerli veri elde etmek için çok büyük olduğunu savunuyor. Ek olarak, bazıları BTC hakimiyetinin, Bitcoin’in her altcoin ile “rekabet” içinde olduğu konusunda yanlış bir izlenim verdiğini iddia ediyor. Bitcoin, bir değer deposu ve eşler arası bir ödeme sistemi olarak farklı bir amaca sahiptir. Litecoin ve Bitcoin Cash gibi madeni paraların yanı sıra, birkaç alt para birimi doğrudan Bitcoin’in temel kullanım durumlarına meydan okuyor.

Bununla birlikte, BTC en iyi performans gösteren kripto para birimi olmaya devam ederse, muhtemelen tüm endüstri üzerinde büyük bir etkiye sahip olacaktır. Bu nedenle, BTC hakimiyeti muhtemelen birçok kripto tüccarı için alakalı olmaya devam edecektir.

Bitcoin Dominance Nedir ? Neden Önemli ?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!