BIS Genel Müdürü, Stablecoin’lerden Şüphe Duyuyor

BIS Genel Müdürü, Stablecoin'lerden Şüphe Duyuyor
BIS Genel Müdürü, Stablecoin'lerden Şüphe Duyuyor
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BIS Genel Müdürü, Stablecoin’lerden Şüphe Duyuyor

BIS Genel Müdürü, Stablecoin'lerden Şüphe Duyuyor
BIS Genel Müdürü, Stablecoin’lerden Şüphe Duyuyor

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) Başkanı Agustin Carstens, kripto para birimlerinin dünya merkez bankaları tarafından çıkarılan itibari paralara karşı verdiği “savaşı” kaybettiğini belirtiyor. Carstens, Çarşamba günü Singapur Para Otoritesi’nde yaptığı konuşmada, stablecoin’lerin güvenilir olmadığını vurgulayarak, bu dijital varlıkların arkasında kurumsal düzenlemeler ve sosyal sözleşmelerin eksikliğinden kaynaklanan bir zayıflık taşıdığını ifade etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve İnstagram sayfamızı takip edebilirsiniz

Agustin Carstens, Kripto Paraların Fiat Paralara Karşı ‘Savaşı’ Kaybettiğine Dair Israrını Sürdürüyor

Uluslararası Ödemeler Bankası’nın (BIS) Genel Müdürü Agustin Carstens, kripto para birimlerinin euro, sterlin ve yen gibi ulusal para birimlerine karşı yürüttüğü savaşın kaybedildiğine inanıyor. Carstens, bu görüşlerini Singapur Para Otoritesi’nde yaptığı bir konuşma ve ayrıca Bloomberg News ile gerçekleştirdiği bir röportajda paylaştı. BIS Genel Müdürü, fiat ve kripto varlıkları arasındaki mücadelenin “kazanıldığını” belirterek, teknolojinin tek başına “güvenilir para” sağlamadığı konusunda ısrar etti. Carstens ayrıca şunları ekledi:

Yalnızca merkez bankalarının arkasındaki yasal, tarihi altyapı paraya büyük bir güvenilirlik kazandırabilir.

“Stablecoinler Paranın Tekliğini Garanti Edemez”

Carstens, Singapur Para Otoritesi’ndeki konuşmasında, stablecoin’leri örnek olarak kullanarak benzer açıklamalarda bulundu. Gelecekteki bir para sistemi ve dijital paranın nasıl şekillenebileceğine dair alternatif vizyonların her zaman var olacağını belirtti. Ayrıca, kripto para birimi savunucularının bazılarının stablecoin’leri geleceğin para birimi olarak gördüğünü ifade ederek, BIS Genel Müdürü, bu savunucuların itibari para birimlerini ayakta tutan unsurları göz ardı ettiğini düşündüğü için bu fikre tamamen katılmadığını vurguladı.

Carstens,

“Bu görüşün unuttuğu şey, itibari parayı ayakta tutan şeyin yeni teknolojilerin uygulanması değil, arkasındaki tüm kurumsal düzenlemeler ve sosyal sözleşmeler olduğudur” dedi. “Parayı halk için güvenilir kılan da tam olarak bu düzenlemeler ve geleneklerdir.”

Carstens, geçen yılki para işlevini yerine getirip getirmediği konusunda ciddi endişelerin olduğunu detaylandırdı. Stablecoin’lerin, daha az düzenleyici korumaya sahip itibari paranın güvenilirliğine güvendiğini ve bu durumun paranın birliğini sağlayamayacağını ifade etti. Carstens, bu durumun yaratmış olduğu endişeleri açıklayarak,

“[Stablecoins] merkez bankası parasına yerleşmiyor veya son çare borç veren desteğinden yararlanmıyor. Buna göre, paranın tekliğini garanti edemezler.”

Carstens, merkez bankası dijital para birimlerinin “güvenli ve istikrarlı para sağlayabileceğine” inandığını ifade ediyor.

Carstens, günümüz finansal liderlerinin, özellikle merkez bankalarının bu tür yeniliklere katkı sağlamanın önemli olduğu sonucuna vardı. Carstens, “Merkez bankaları yenilik yapmazsa, diğerleri devreye girecek” uyarısında bulundu.

“Bu arada, stabilcoinlerin yatırımcılara ve tüketicilere zarar vermemesini veya parasal sistemin paranın tekliğini baltalayacak şekilde parçalanmasına katkıda bulunmamasını sağlamalıyız.”

BIS Genel Müdürü, Stablecoin’lerden Şüphe Duyuyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!