Binance ve Sec Davası Başladı!

Binance ve Sec Davası Başladı!
Binance ve Sec Davası Başladı!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Binance ve Sec Davası Başladı!

Binance’in Cuma günü kötü hava koşulları nedeniyle Pazartesi gününe ertelenen SEC süreci dün resmen başladı. Her iki taraf da Columbia Bölgesi’nden Yargıç Amy Berman Jackson tarafından “yatırım anlaşması” hakkında sorgulandı.

İçeriklerimizden anında haberdar olmak için bizleri Google News üzerinden takip edebilirsiniz!

İlk Olarak BNB ve BUSD…

Duruşma sırasında hakimin bu alandaki sorularının çoğu BNB ve BUSD ile ilgiliydi. Yargıç Jackson, bu iki token ve diğer kripto para birimlerinin, yatırım sözleşmesi durumunu tanımlayan Howie testini karşılayıp karşılamadığını defalarca sormak zorunda kaldı.

Hakim Önce Eleştirdi, Sonra Değiştirdi

The Block’tan gelen detaylı bilgiye göre Yargıç Jackson, Binance’in avukatlarına borsanın Howey testini nasıl yorumladığını sordu ve eleştirilerini dile getirdi: “Howey testi yatırım sözleşmelerinin temelini oluşturur. Sözleşmenin bir işlem veya şema olduğunu gösterir. Üç şeyden biridir… sözleşmeye dayalı bir işlem olduğunu söylemez.” dedi.

Binance’in avukatları, sözleşmenin menkul kıymet olabilmesi için varlık içermesi gerektiğini açıkladı. Hakim bu yorum üzerine geri adım attı.

SEC Kuralların Açık Olmadığı Eleştirisini Kabul Etmedi

Öte yandan hakim, kripto sektöründen gelen bazı eleştiriler hakkında da SEC’e bilgi verdi. Asıl soru, Howey testinin ve diğer kuralların kripto endüstrisi için açık olup olmadığıydı.

SEC avukatları ise, kuralları açık olmaması gibi bir durumun söz konusu olmadığını, zaten kurumun da her sene yeni rehberler çıkardığını ifade ettiler.

SEC avukatları şunları söyledi: Kurallara uyup uymadığınızı buradan kendiniz kontrol edebilirsiniz. “Devlet kurumlarının sizi uyarmasına gerek yok” dediler.

Piyasa Tartışması…

Duruşmada en çok konuşulan konulardan biri de ikincil piyasa satışları oldu. Binance internet sitesi, ikincil satışlardan elde edilen fonların bir havuzda toplanmadığını, Howet testinin noktalarından biri olan toplu olarak kurumlara aktarılması durumunun makul olmadığını belirttiler.

SEC avukatları, bir yatırım anlaşması kapsamındaki varlıkların satışının birincil veya ikincil piyasada gerçekleşmesinin önemli olmadığını açıkladı.

Terra LUNA Örneği Verdiler

SEC, BUSD’nin bazı gelir sistemlerinde kullanıldığı için aynı zamanda bir yatırım sözleşmesi olduğunu da açıklıyor. SEC avukatları ayrıca ayrı bir davada hakimin UST’nin yatırım sözleşmesi Terra LUNA stabilcoin’i hakkında da karar verdiğini hatırlattı. Avukatlar örnek olarak Anchor Protocol aracılığıyla kazanılan faizi gösterdi.

Ağır İddialar Var

Bilindiği üzere SEC, daha önce Coinbase’e yaptığı gibi Haziran ayında Binance borsasına da dava açmıştı. Bu iddialar, “yatırım sözleşmelerinin kayıt dışı satışı”ndan çok daha ciddi iddiaları içeriyordu. Bunlardan bazıları Binance, müşteri fonlarını kendi hesaplarına veya eski CEO CZ’nin yatırım fonuna aktardı. SEC ayrıca Binance’in kasıtlı olarak gerçekte olduğundan daha yüksek işlem hacimleri temsil ettiğini ve ABD’li müşterilerin Binance’in küresel hizmetlerini (Binance.com) kullanmasını yasaklamadığını söyledi.

En sert eleştirilerden biri, kara para aklamayı ve terörün finansmanını önlemeye yönelik tedbirlerin yetersiz olduğu yönündeydi.

 

Binance ve Sec Davası Başladı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!