Akıllı Sözleşme Nedir?

Akıllı Sözleşme Nedir?
Akıllı Sözleşme Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Akıllı Sözleşme Nedir?

Akıllı sözleşmeler yeni bir kavram değildir. Aslında, “akıllı sözleşme” terimi 1994 yılında bilgisayar mühendisi ve kriptograf Nick Szabo tarafından icat edildi. Szabo, “Akıllı sözleşme nedir?” sorusunu yanıtlamak için, “Akıllı sözleşme, bir sözleşmenin şartlarını yerine getiren bilgisayarlı bir işlem protokolüdür” dedi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve İnstagram kanalımızdan takip edebilirsiniz

Szabo, “Bu yeni sözleşmeleri ‘akıllı’ olarak adlandırıyorum çünkü cansız kağıt tabanlı atalarından çok daha işlevseller” dedi. “Yapay zekanın kullanıldığı ima edilmiyor. Akıllı sözleşme, tarafların bu taahhütleri yerine getirdikleri protokoller de dahil olmak üzere dijital biçimde belirtilen bir dizi taahhüttür.”

Birçok yazar ve gazeteci, kripto para birimi ve dijital sözleşmelerle yaptığı çalışmalara dayanarak, Szabo’nun Bitcoin’in (BTC) takma adlı mucidi Satoshi Nakamoto olduğunu düşünüyor .

Akıllı Sözleşme Nedir?
Akıllı Sözleşme Nedir?

Akıllı sözleşme nedir?

Akıllı sözleşme, iki taraf arasındaki sanal bir sözleşmedir; burada sözleşmenin koşulları doğrudan akıllı sözleşmenin kendi kendini yürüten kodlanmış mantığına kodlanır.

Akıllı sözleşme ve altında yatan kod, kripto para birimini ve akıllı sözleşme işlemlerini kolaylaştıran dijital dağıtılmış bir defter olan blok zinciri adı verilen merkezi olmayan bir ağ boyunca bulunur. Gömülü kod sayesinde bu işlemler izlenebilir ve geri alınamaz.

Blockchain teknolojisi , akıllı sözleşme ile birlikte herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan yürütülmesini düzenler. Akıllı sözleşmeler, anonim katılımcılar arasında güvenilir işlemler sağlar ve DeFi’nin (merkezi olmayan finans) temel bir unsurudur .

Akıllı sözleşmeler nasıl çalışır?

Bir akıllı sözleşmenin işleyişi, akıllı sözleşmenin şartları üzerinde anlaşmaları gerektiğinden, iki sözleşme tarafının çalışmasına bağlıdır. Programlama koduna dönüştürülen sözleşme şartlarının tamamlanmasının ardından, şartlar “sayısallaştırılır” ve akıllı sözleşmeye sabitlenir. Temel olarak kod, gelecekteki bir akıllı sözleşme işlemi için çeşitli sonuçları kolaylaştıran bir dizi koşullu ifadedir.

Kod oluşturulduktan sonra otomatik olarak blok zincirinde depolanır ve düğümleri arasında çoğaltılır. Her sistemin yürürlüğe girmesi için blok zincirindeki kodu çalıştırması gerekir. Tüm blockchain tabanlı düğümlerin sözleşme şartlarını karşılaması ve doğrulaması durumunda gerekli işlem gerçekleştirilir .

Taraflar, diğer şeylerin yanı sıra yasal gereklilikleri ve perakende operasyonlarını değiştirmek için akıllı sözleşmeler oluşturabilir. Ayrıca, akıllı sözleşmeler sonunda bazı konuların mahkemede dava açılması ihtiyacını ortadan kaldırarak taraflara para ve zaman kazandırabilir.

Altta yatan programlama bu güvenlik için çok önemlidir. Örneğin Ethereum (ETH) akıllı sözleşmeleri, Turing-complete Solidity programlama dilinde yazılır. Bu, akıllı sözleşme kurallarının ve kısıtlamalarının blok zincirinin koduna yerleştirildiği ve hiçbir dolandırıcının bunları değiştiremeyeceği anlamına gelir. İdeal olarak, bu kısıtlamalar dolandırıcılığı veya gizli sözleşme değişikliklerini azaltacaktır çünkü kullanıcılar akıllı sözleşmeleri yalnızca her iki taraf da kabul edip imzalarsa uygulayabilir ve ardından sözleşme süresiz olarak yürürlükte kalır.

Bireyler, iki veya daha fazla şirket arasında belirli bir iş prosedürünü yürütmek için akıllı bir sözleşme kullanabilir. Bu taraflar, akıllı sözleşmenin ödemeler, çalışma süreçleri ve çatışma çözümü gibi koşulları üzerinde anlaşır.

Diğer akıllı sözleşmeler, kullanıcıların denetleyici bir kuruluştan veya üçüncü taraf aracıdan yetki almadan dApp’lere (merkezi olmayan uygulamalar) bağlanmasına izin verir. Genel dApp’ler genellikle açık kaynaklıdır ve herkesin onları kullanıp kullanmayacağına karar vermeden önce nasıl çalıştıklarına erişmesine ve bunları incelemesine izin verir.

Akıllı sözleşmeler neden uygundur?

Akıllı sözleşmeler, kolaylıkları sayesinde kripto dünyasında temel bir unsurdur. Akıllı sözleşmelerin diğer faydalarının bir listesi:

  • Güvenlik: Kripto işlemleri, blok zincirinde şifrelenir ve bu da onları hacklemeyi son derece zorlaştırır. Ayrıca, ağdaki her işlem önceki ve sonraki girişlerle bağlantılı olduğundan, siber suçluların tek bir işlemi değiştirmek veya hacklemek için tüm işlem zincirini değiştirmesi gerekir. Bu, milyarlarca hatta trilyonlarca işlem içeren blok zincirlerinde neredeyse imkansız bir görevdir.
  • Verimlilik: Akıllı sözleşmeler, kullanıcıların ve sözleşme yapan tarafların işlemleri ve sözleşme koşullarını otomatikleştirmesini sağlar. Sonuç olarak, taraflardan hiçbiri, hükümet veya bir avukat gibi üçüncü bir tarafın girişi veya müdahalesi için insan verilerine ihtiyaç duymaz. Bunun yerine, her bir tarafın sözleşme uyarınca taahhütlerini yerine getirmesi gerekiyor ve akıllı sözleşme, koduna göre otomatik olarak kendini tetikleyerek hata payı bırakmıyor.
  • Doğruluk: Akıllı sözleşmenin koşulları karşılandığında sözleşme anında uygulanır. Akıllı sözleşmeler dijitalleştirilir ve otomatikleştirilir, bu nedenle, formları manuel olarak doldururken sıklıkla meydana gelen yanlışlıklar düzeltilerek, ele alınması gereken dokümantasyon ve zaman kaybı olmaz.
  • Şeffaflık: Herhangi bir üçüncü taraf müdahalesi olmadığı için akıllı sözleşmenin koşulları kişisel kazanç için manipüle edilemez. Her iki katılımcı taraf da sözleşmedeki tüm koşulları inceler ve kabul eder ve önceden belirlenmiş koşullar karşılandığında sözleşmenin kendisi etkinleşir.
  • Güvenilirlik: Akıllı sözleşmeler, belgeleri içeren fiziksel bir klasör gibi sahipliğini kaybetmenin imkansız olduğu dijital belgelerdir. Blok zincirleri çevrimiçi ve 7/24 aktiftir, bu nedenle akıllı sözleşmeler her zaman kullanılabilir ve erişilebilirdir ve ağın kriptografisi tarafından yedeklenir. Kullanıcılar, akıllı sözleşmelerin kendi koşullarına göre etkinleştirileceğinden emin olabilir.

Akıllı sözleşme kullanım durumları

Akıllı sözleşmeler, yalnızca kripto işlemleri için iki kullanıcı arasındaki dijital anlaşmalar değildir. Kripto ekosisteminde ve gerçek dünyada başka faydalı uygulamaları var. Var olan işlevlerin çoğu, akıllı sözleşmeler olmadan mümkün olmazdı.

DeFi

Akıllı sözleşmeler, DeFi’nin en önemli noktasında yer alır. Akıllı sözleşmeler, bir avukat veya banka gibi bir denetleyici aracının kaldırılmasını kolaylaştırır. Bu, akıllı sözleşmelerin temel bir özelliğidir ve merkezi olmayan teknolojilerde ortak bir unsurdur.

DeFi, eşler arası işlemlerin üçüncü taraf aracıların yerini almasına izin verir. Bu işlemler, istekli iki tarafın doğrudan güvenlik ve şeffaflık güveniyle bağlantı kurmasını sağlar. Bu, kullanıcıların genellikle bankalar gibi merkezi kurumlar tarafından kazanılan değerden pay almalarını sağlar.

Dijital kimlik

Bilgi, dijital çağda yeni para birimidir. Büyük şirketler, ürün ve hizmetlerin reklamını yapmak için veri ve bilgileri kullanır. Şirketler, verilerinin nasıl elde edildiğinin farkında olmadan kullanıcıların ilgi alanlarını belirleyerek kazanç sağlar. DeFi ve akıllı sözleşmeler ile güç artık halkın elinde.

Kripto ve blockchain teknolojisinin ortaya çıkmasıyla birlikte, insanların kimlikleri, merkezi olmayan platformlarda, müdahaleden bağımsız olarak tokenize edilecek gibi görünüyor. Sosyal medyada, kullanıcılar hangi bilgileri gizli tutmak istediklerine karar verebilirler. Akıllı sözleşmeler, tüm kullanıcı verilerini elde etmek yerine başka bir tarafa devretmek üzere belirli bilgileri seçebilir.

Örneğin, bir sponsorluk veya marka desteği için kaydolmak istiyorsanız, seçilen verilerin bir kısmını paylaşabilir ve akıllı bir kişiyle anlaşabilirsiniz. Ek olarak, hiçbir üçüncü taraf karın bir kısmını alamaz veya verileri gizlice saklayamaz ve satamaz.

Oyun ve NFT’ler

Akıllı sözleşmeler, oyun içi etkinliklerin kurcalanmaya karşı dayanıklı uygulamalarını sağlamak için oyunlarda kullanılır.

Bunu daha iyi anlamak için bir örneğe bakalım.

PoolTogether, oyuncuların kaynaklarını ortak bir havuzda paylaştığı ve daha sonra ilgi uyandırdığı bir pazara yönlendirildiği blok zincir tabanlı bir oyundur .

Oyun önceden belirlenmiş bir süre sonra sona erer ve toplanan faizi almak için rastgele bir kazanan seçilir. Diğerlerine sağlanan fayda, yatırılan orijinal tutarı çekebilmeleridir, bu da kimsenin zarar görmemesiyle sonuçlanır.

Rol yapma oyunları, beklenmedik ganimet düşüşleri sağlamak için rastgeleleştirmeden yararlanabilir ve tüm oyuncuların nadir dijital öğeler elde etme konusunda adil bir şansa sahip olmasını sağlar. Benzer şekilde, sınırlı sürüm NFT’ler (non-fungible token’lar), kullanıcılar arasında eşit dağıtım sağlamak için teknikler kullanabilir.

Emlak

Emlakçılar, geleneksel toplumda gerekli bir kötülüktür. Mülk satmak uzun ve karmaşık olduğundan, mal sahipleri genellikle bir anlaşmanın belgeleme ve bir alıcıyı güvence altına alma gibi karmaşık yönlerini halletmek için bir komisyoncu kullanır. Bu, satıcı için harika olsa da, acentelerin satış fiyatının önemli bir yüzdesini aldığını unutmayın.

Akıllı sözleşmeler emlakçıların yerini alabilir, bir aracıyla aynı güvenlik seviyesini korurken ev transfer prosedürünü hızlandırır.

Sigorta

Akıllı sözleşmeler potansiyel olarak sigorta kapsamına fayda sağlayabilir. Sigortaya kaydolmak, müşteriyi bir sigorta şirketiyle akıllı bir sözleşmeye sokar. Akıllı sözleşme, müşterinin okuyabileceği, kabul edebileceği ve imzalayabileceği tüm gerekli politika kriterlerini içerebilir.

Bu sözleşme, ilgili taraf talep edinceye kadar yürürlükte kalacaktır. Fonlar, müşteri sigorta ihtiyacını kanıtlayan gerekli evrakları yüklediğinde verilecektir. Bu sözleşme, sigorta sağlayıcılarla iletişim kurma ihtiyacını ortadan kaldırır ve zaman kazandırır.

Dezavantajları var mı?

Akıllı sözleşmeler, popülerliklerine ve artan kullanımlarına yol açan birçok avantaja sahiptir. Ancak, onlar için bazı sınırlamalar vardır.

Başlangıç ​​olarak, akıllı sözleşmeler dış dünyadan veri alamazlar, bu nedenle zincir dışı verileri dışarıdaki gerçek dünyaya bağlayan hizmetler olan blockchain oracles’ı entegre edemezler . Bu dış bilgi, çok sayıda kaynağı kapsar ve merkezi olmayan bir bilgi “kehaneti” sunar.

Ek olarak, akıllı sözleşmeleri değiştirmek, değişmezlikleri nedeniyle zordur çünkü koşulları esasen değişmezdir. Şartlar yerine getirildikten sonra, aşağı yukarı yaşam için ayarlanmışlardır. Ayrıca, şartlar üzerinde anlaşmaya varıldığında, tarafların duygularının düşünceleri değiştirip değiştirmediğine bakılmaksızın her zaman otomatik olarak uygulanacaktır.

Akıllı Sözleşme Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!