ABD Hazine Bakanından Dolar Açıklaması!

ABD Hazine Bakanından Dolar Açıklaması!
ABD Hazine Bakanından Dolar Açıklaması!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Hazine Bakanı: Doların Oynadığı Rolü Hiçbir Alternatif Rezerv Para Birimi ‘Yineleyemez’

ABD Hazine Bakanı: Doların Oynadığı Rolü Hiçbir Alternatif Rezerv Para Birimi 'Yineleyemez'
ABD Hazine Bakanı: Doların Oynadığı Rolü Hiçbir Alternatif Rezerv Para Birimi ‘Yineleyemez’

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen geçtiğimiz günlerde ABD Kongresi üyelerine, bazı ülkeler dolara alternatifler yaratmaya çalışırken, Çin dahil hiçbir ülkenin doların küresel finansal sistemdeki rolünün aynısını yapan bir para birimi yaratamayacağını söyledi. ABD Hazine Bakanı ayrıca hiçbir ülke için “doları aşmanın bir yolunu bulmanın” kolay olmayacağını iddia etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve İnstagram kanalımızdan takip edebilirsiniz

ABD Yaptırımlarını Aşındırmak İçin Alternatif Bir Rezerv Para Birimi Kullanmak

Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD Kongresi Finansal Hizmetler Komitesi üyelerine, ülkelerin dolara rakip olacak alternatif bir rezerv para birimi oluşturma arayışındaki devam eden eğilimin “beklememiz gereken bir şey” olduğunu söyledi. Yellen , 13 Haziran’da komite huzuruna yaptığı konuşmada , dolara bir alternatif yaratılmasını savunan ülkelerin bunu ABD yaptırımlarının etkilerinden kaçınmak istedikleri için yaptıklarını iddia etti.

Yellen’ın, bazı ülkelerin ABD’nin doları silahlandırma iddiasından memnun olmadığını açıkça kabul etmesi , küresel ekonominin dolarsızlaştırılmasına yönelik artan çağrıların ortasında geldi. Bitcoin.com News tarafından bildirildiği üzere, bazı Asya ve Güney Amerika ülkeleri, sınır ötesi işlemleri gerçekleştirirken yerel para birimlerini kullanmayı kabul etti. Ayrıca ABD hükümetinin yaptırım uyguladığı ülkeler de dahil olmak üzere birçok ülke Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika (BRICS) para birimine destek sinyallerini verdi .

Sermaye Kontrollerinin Olmaması

Hazine Bakanı, ABD’nin rakiplerinin doları ortadan kaldırmaya çalıştığını kabul ederken, doların küresel finansal sistemdeki rolünün benzersiz olduğu ve bu nedenle onu devirmenin kolay olmayacağı konusunda ısrar etti.

“Dolar, dünya finans sisteminde oynadığı rolü, Çin dahil başka hiçbir ülkenin kopyalayamayacağı çok iyi nedenlerle oynuyor. Yellen, Ohio ABD Temsilciler Meclisi temsilcisi Warren Davidson’un bir sorusuna yanıt verirken, derin, likit ve açık finansal piyasalara, güçlü bir hukukun üstünlüğüne ve hiçbir ülkenin kopyalayamayacağı bir sermaye kontrollerinin yokluğuna sahibiz” dedi.

Hazine Bakanı ayrıca hiçbir ülke için “doları aşmanın bir yolunu bulmanın” kolay olmayacağını iddia etti. Ancak Yellen daha önceki sözlerinde, Kongre’nin borç tavanını zamanında yükseltememesinin ABD’nin faturalarını zamanında ödeyen bir ülke olarak itibarına zarar verdiğine olan inancını yineledi.

 

ABD Hazine Bakanından Dolar Açıklaması!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!