AB, ‘Yatırımcılar İçin Ciddi Riskler’ Olduğunu Öne Sürerek DeFi’ye Baskı Yaptı!

AB, 'Yatırımcılar İçin Ciddi Riskler' Olduğunu Öne Sürerek DeFi'ye Baskı Yaptı!
AB, 'Yatırımcılar İçin Ciddi Riskler' Olduğunu Öne Sürerek DeFi'ye Baskı Yaptı!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AB, ‘Yatırımcılar İçin Ciddi Riskler’ Olduğunu Öne Sürerek DeFi’ye Baskı Yaptı!

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA) tarafından hazırlanan son iki makale , bu piyasayı anlamak ve düzenlemek amacıyla Merkezi Olmayan Finans ( DeFi ) ekosistemini ele alıyor.

AB’nin mali piyasalar ve menkul kıymetler düzenleyicisine göre: “DeFi, yatırımcıların korunması açısından ciddi riskler doğuruyor” ve 11 Ekim’de yayınlanan bu makaleler , bu risklerin yönetilmesine yönelik doğru yaklaşımı belirlemeyi amaçlıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve İnstagram kanalımızdan takip edebilirsiniz

Yazılı materyallere ek olarak ESMA, bahsedilen konuları ele alan bir web semineri duyurdu. Bu etkinlik 25 Ekim’de gerçekleşecek olup, ilgilenen kişiler AB yetkililerinin sağladığı bağlantıyı kullanarak 23 Ekim’e kadar kayıt yaptırabilirler.

Madde 1: ‘AB Pazarındaki DeFi Gelişmeleri ve Riskler’

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi’nin, “son derece spekülatif yapısı” ve “önemli operasyonel ve güvenlik açıkları” nedeniyle DeFi’nin “ciddi riskleri” konusunda farkındalığı artırmasının yanı sıra, düzenleyici kurum bunların finansal istikrar açısından anlamlı riskler olmadığını doğruluyor.

Makalenin tamamını bu bağlantıdan okuyabilirsiniz .

Bu konuda ESMA, toplam kripto piyasası kapitalizasyonuyla karşılaştırıldığında Merkezi Olmayan Finans kapitalizasyonunun nispeten küçük bir boyutuna işaret ediyor . DeFi’de Kilitli Toplam Değer (TVL) için Haziran 2023’te kaydedilen 45 milyar dolar dikkate alındığında, bu, aynı gündeki kripto para birimlerinin piyasa değerinin yalnızca %4’üne karşılık geliyor .

İlginçtir ki, DefiLlama’nın verilerine göre bu alaka düzeyi, yayınlandığı sırada daha da düşüktü; kayıtlı 36,9 milyar dolarlık toplam değer, kripto para piyasasının 1,06 trilyon dolarlık toplam piyasa değerinin %3,5’ine eşdeğerdi .

Madde 2: ‘Akıllı Sözleşmelerin DeFi Sınıflandırması’

Bununla birlikte ESMA, ” Merkezi Olmayan Finans: Akıllı sözleşmelerin sınıflandırılması ” başlıklı ikinci makalesinde DeFi pazarının doğru şekilde sınıflandırılmasına ve anlaşılmasına olanak sağlayacak bir metodoloji önermektedir .

AB’nin mali piyasaları ve menkul kıymetler düzenleyicisi akıllı sözleşmeleri beş ana gruba ayırıyor. Bu kategoriler şu şekilde etiketlenebilir:

  1. Parasal,
  2. Operasyonel,
  3. Jetonlar,
  4. Cüzdan ve
  5. Altyapı.

Finansal: Bunlar esas olarak para toplamak ve paylaşmak için kullanılan ve temel parasal görevleri yerine getiren akıllı sözleşmelerdir. Ayrıca, çevrimiçi piyangolar gibi faaliyetleri ve fon toplayan ve yeniden dağıtan diğer çevrimiçi bahis faaliyetleri türlerini de içerirler.

Operasyonel: Bunlar, diğer akıllı sözleşmelerin nasıl çalıştığını ve hafızayı nasıl kullandığını yönetmeye yardımcı olan akıllı sözleşmelerdir. Bu, kaynakların verimli bir şekilde tahsis edilmesi ve her şeyin yolunda gitmesini sağlamak için önemlidir.

Tokenlar: Bu akıllı sözleşmeler insanların dijital tokenları oluşturmasına, takip etmesine ve kaldırmasına olanak tanır. İyi bilinen bazı türler ERC20 ve ERC721’dir. ERC20 tokenleri aynıdır ve dijital para veya dijital varlıklar gibi birbirleriyle değiştirilebilir. ERC721 tokenleri (NFT’ler) benzersizdir ve dijital koleksiyon parçaları, sanat eserleri veya video oyunlarındaki öğeler gibi bölünemez.

Cüzdan: Bu kategorideki akıllı sözleşmeler ücretler, hesap bakiyeleri, kamu erişimi ve izin kontrolü gibi şeyleri yöneterek insanların blockchain’i kullanmasını kolaylaştırır.

Altyapı: Bu akıllı sözleşmeler, diğer akıllı sözleşmelerin ve blockchain uygulamalarının temelini oluşturan temel görevleri yerine getirir. Veriler, imzalar ve bilgilerin nasıl kodlandığı ve kodunun çözüldüğü gibi şeylerle ilgilenirler. Şehirlerde güvendiğimiz altyapı veya kamu hizmetleri gibi.

Akıllı sözleşme dağıtımlarının ilk dalgasından sonraki dalgasına kadar (2017 ile 2018 ve ardından 2021 ile 2023 arasında gerçekleşen) çeşitlilikte dikkate değer bir değişiklik gözlemlendi. Bu, Merkezi Olmayan Finansın tanımlayıcı bir özelliği haline gelen karmaşık ve birbirine bağlı protokollerin giderek daha fazla dahil edildiğini gösteriyor.

 

 

 

 

AB, ‘Yatırımcılar İçin Ciddi Riskler’ Olduğunu Öne Sürerek DeFi’ye Baskı Yaptı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!