2024’te Bitcoin İçin Yükseliş ve Düşüş Durumlarının Dökümü

2024'te Bitcoin İçin Yükseliş ve Düşüş Durumlarının Dökümü
2024'te Bitcoin İçin Yükseliş ve Düşüş Durumlarının Dökümü
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2024’te Bitcoin İçin Yükseliş ve Düşüş Durumlarının Dökümü

2024'te Bitcoin için yükseliş ve düşüş durumlarının dökümü
2024’te Bitcoin İçin Yükseliş ve Düşüş Durumlarının Dökümü

Potansiyel bir boğa piyasası beklentisiyle yatırımcılar çoğu zaman bir anlatıya kapılırlar, bazen alternatif senaryoları değerlendirmenin önemini gözden kaçırırlar.

Bloomberg analistlerine göre Ocak ayında Bitcoin borsa yatırım fonlarının ( ETF ) onaylanma şansının %90 olması ve yarılanma olayı, kripto topluluğu içinde ana tartışma konuları oldu. Ancak kısa vadeli geri çekilme ve BTC’de fiyat düzeltmesi de dikkate alınması muhtemel senaryolardır.

İçeriklerimizden anında haberdar olmak için bizleri Google News üzerinden takip edebilirsiniz!

Boğa Durumu

Ünlü kripto yatırımcısı CryptoCon’a göre BTC, yarılanma döngüsünün ikinci aşaması olan “bir sonraki aşamaya geçmek için depresyonu ve inançsızlığı geride bıraktı: Umut” .

X’e , “Uzun bir umutsuzluk döneminin ardından, [BTC] fiyatı bir toparlanma sinyali vermeye başlıyor” diye ekledi .

BTC protokolü, yeni blok madenciliği ödülünü yaklaşık her dört yılda bir yarı yarıya azaltır; bu olay “halving” olarak bilinir. Yeni arzdaki bu azalma, piyasaya giren yeni BTC hızı yavaşladıkça fiyat üzerinde yukarı yönlü bir baskı yaratma eğiliminde.

Yarılanmanın ardından arzın azalması genellikle fiyatların yükselmesi ve yatırımcıların ilgisinin artmasıyla karakterize edilen bir boğa piyasasına yol açar.

Yarılanma Döngüleri Teorisi Sinüs Dalgaları. Kaynak: CryptoCon
Yarılanma Döngüleri Teorisi Sinüs Dalgaları. Kaynak: CryptoCon

Analiste göre yatırımcılar şu anda döngünün ‘ Umut ‘ aşamasında. Bunun, insanların uzun bir umutsuzluğun ardından yeniden Bitcoin’e inanmaya başladığı ve BTC fiyatının iyileşme belirtileri göstermeye başladığı ve artık adil değerde işlem gördüğü anlamına geldiğinin altını çiziyor. Döngünün bir sonraki aşaması ‘İnanç’tır .

İşte o zaman yatırımcılar Bitcoin’e inanmaya başlayacak ve fiyat hızla yükselecektir. Bu aşamanın Haziran 2024’te başlaması ve yaklaşık iki yıl sürmesi bekleniyor. Döngünün son aşaması , BTC fiyatının tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşacağı ve ardından çökeceği ‘ Kırmızı Yıl’dır . Uzmana göre bu aşamanın Haziran 2026’da başlaması ve yaklaşık bir yıl sürmesi bekleniyor.

Düşüş Durumu

Kripto analisti AlanSantana, TradingView gönderisinde yarılanma olayının tarihsel olarak BTC fiyatında toparlanmadan önce bir düzeltmeyi tetiklediğini vurguluyor . Fiyatlar yükseldikçe piyasa aşırı genişleyebilir, bu da fiyatların düştüğü ve yatırımcı duyarlılığının olumsuz olduğu bir ayı piyasasına yol açabilir.

AlanSantana'nın Bitcoin fiyat analizi tablosu . Kaynak: TradingView
AlanSantana’nın Bitcoin fiyat analizi tablosu . Kaynak: TradingView

Uzman ayrıca, Ethereum Birleşmesi gibi geçmişteki olaylarla paralellik kurarak, spot Bitcoin ETF’sini çevreleyen aşırı abartılı reklama karşı da uyarıda bulundu. Yoğun heyecanın çoğu zaman düşüş yönlü sonuçlardan önce geldiğini öne sürdü.

“Bu ETF’ler sayesinde milyarlarca, milyarlarca, milyarlarca, milyarlarca ve daha fazlasının geleceğini söylüyorlar, gerçekten mi? Mesele şu ki, bu ETF’ler, bu “geleneksel ticaret araçları” müşterilerine Bitcoin satmayacak; hisse senetleri, kuponlar, ekrandaki rakamlar falan satacaklar. Bitcoin’e ihtiyaçları varsa, onu şimdi alıyorlar ya da uzun zaman önce satın alıyorlar ve daha sonra müşterilerinin fonlarına yedek olarak kullanıyorlar.”

AlanSantana’yı yazdı

Ayrıca önde gelen kripto tüccarlarından EliteTradingSignals’a göre Bitcoin şu anda 37.727 dolardan işlem görüyor ve bu üst ‘Bollinger Bandı’na çok yakın . Bu, paritenin aşırı alımda olduğunu ve bir geri çekilme olabileceğini gösteriyor.

EliteTradingSignals'ın Bitcoin fiyat analizi tablosu . Kaynak: TradingView
EliteTradingSignals’ın Bitcoin fiyat analizi tablosu . Kaynak: TradingView

Bir haftalık zaman diliminin (TF) yeşil olması bir karşı sinyaldir ve bu da fiyatın uzun vadede artmaya devam etme ihtimalinin bulunduğunu gösterir. Ancak uzman, kısa vadeli aşırı alım koşulunun geri çekilme olasılığının daha yüksek olduğunu gösterdiğini yazdı.

2024’te Bitcoin İçin Yükseliş ve Düşüş Durumlarının Dökümü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Coin Rapor ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!